دوشنبه, 29 خرداد 1396 ساعت 03:28

ضرورت بهره برداری ملی از مصوبه سیاه سنا

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

فرزین سواد کوهی

عصراقتصاد: رویکرد جدید دونالد ترامپ  در خصوص ایران و تحریم هایی که تلاش می کند آنها را مجددا وضع کند در نگاه اول مبحثی چالش برانگیز است.اما در این میان این موضوع نیز مهم است که ارزیابی شود که آیا این تحریم ها چنانچه به طور عملی به اجرا برسد مجددا تاثیر منفی خود بر اقتصاد ایران و به طور خاص برصنعت نفت کشور ما را خواهد داشت یا خیر.برخی از جریان های سیاسی داخل کشور که در عین حال منتقدان سفت و سخت دولت و طبعا برجام هم هستند این روز ها تلاش می کنند بر موجی که آمریکای ترامپ به راه انداخته است سوار شوند و از آب گل آلود این موج سازی ماهی ضد دولت بگیرد.

بر اساس اخبار منتشر شده اخیر مجلس سنای آمریکا پنجشنبه گذشته ، طرح تحریم های جدید علیه ایران را با ۹۸ رای مثبت در برابر ۲ رای منفی تصویب کرد  و از شروع همین رویداد این پرسش مطرح شد که اساسا تحریم هایی که گفته می شود بیش از هر بخش برنهادهای نظامی ایران و به طور اخص بر سپاه پاسداران متوجه است ، آیا صنایع هیدرو کربوری ایران را هم متاثر خواهد ساخت یا خیر.

این پرسش ها در حالی مطرح می شود که در عین حال سناتورهای آمریکا می گویند که این تحریم ها مانعی برای اجرای توافق هسته ای ۱+۵ نیست.اما در داخل کشور جریان موسوم به دلواپسان گویی که از بروز این رخداد خوشحال هم هست تلاش می کند ذات برجام را زیر سوال ببرد.روز نامه کیهان در راس این جریان می نویسد که تحریم های جدید ترامپی میوه ای است که برجام داده است و به این وسیله گفتار معروف حسن روحانی رییس جمهور ایران را به باد سخره می گیرد.این روزنامه رسما می نویسد که برجام کلاه گشادی بود که آمریکا بر سر ایران گذاشت!

این روزنامه  گویی به طور کلی از یاد می برد که زیر میز برجام زدن تنها در صورتی امکان پذیر است که به طور رسمی از سوی شورای امنیت سازمان ملل متحد برجام باطل اعلام شود.همچنین فراموش می شود که تحریم های پیشنهاد شده جدید امریکا عمدتا در حوزه نظامی است و لزوما دخلی به صنعت نفت و گاز ندارد.بر همین اساس روز گذشته ایسنا با طرح پرسشی مشابه از یک کارشناس اقتصادی این مبحث را می گشاید.

عبدالله یونس آرا ، کارشناس اقتصادی با اشاره به تحریم‌های آمریکا علیه ایران اظهار می کند :ایران در حال ارائه مجموعه‌ای جذاب از فرصت‌های سرمایه گذاری به عنوان چهارمین ذخایر بزرگ نفت و اولین منابع بزرگ گاز دنیا است و به دشواری می توان پذیرفت که تیلرسون به عنوان عضوی از کابینه‌ای که عنوان ثروتمندترین کابینه تاریخ ایالات متحده را به خود اختصاص داده ،علاقمند به تشدید تداخل فرکانس‌های سیاسی با منافع اقتصادی و تضعیف آنها باشد.

یونس آرا با تاکید بر اینکه صنعت نفت ایران، مسیر خود برای تبدیل شدن به بازیگری جهانی را ادامه می‌دهد، با اشاره به تحریم های اخیر وضع شده از سوی ایالات متحده  علیه ایران و روسیه می گوید : در خصوص نوع تحریم های وضع شده باید به این موضوع دقت کرد که نقطه آغازین این تحریم‌ها، سنای آمریکا بوده است. از سوی دیگر تحریم‌ها در مورد روسیه ناظر بر بخش انرژی این کشور است و به نظر می رسد تحولات اخیر در کنار سایر جریانات سیاسی که مسکو را در برخی مناطق از جمله خاورمیانه و سوریه در مقابل واشنگتن قرار داده است، احتمال دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته آمریکا، محرک اصلی سناتورها برای وضع این تحریم ها است.

وی می افزاید: از سوی دیگر به نظر می رسد ، جهت گیری تحریم‌های وضع شده علیه روسیه که برخلاف ایران، بخش انرژی این کشور را هدف گرفته است، بیانگر نوعی تقابل بین سیاست‌های مورد نظر دولت ترامپ و اکثریت نمایندگان جمهوری خواه در سناست. به طوری که سنا در مصوبه خود فضائی برای انعطاف پذیری و اعمال اراده و تصمیم رئیس جمهوری در اجرای تحریم‌ها و حتی تلطیف آن باقی نگذاشته و  رئیس جمهوری را وادار به اجرای این تحریم‌ها کرده است.

این کارشناس انرژی با بیان اینکه اقدامات ترامپ در ماه‌های اخیر در ملغی کردن معاهدات بین‌المللی بخصوص توافق پاریس و سایر پیمان‌هایی که ایالات متحده در آنها حضور داشته است توجه بسیاری را به خود جلب کرده است، تصریح می کند : به نظر من اما بررسی اقدامات صورت گرفته نشان می‌دهد که اقتصاد و منافع تجاری یکی از مهم ترین محرک‌ها و در عین حال خطوط قرمز دولت ترامپ در تنظیم مجدد محورهای تعاملی ایالات متحده با اقتصاد و سیاست جهانی است. تیلرسون که قبلا در راس شرکت اکسون موبیل یکی از بزرگ ترین غول های نفتی آمریکا و دنیا قرار داشت به کسب و کار صنعت نفت در سطح بین‌المللی و جایگاه هر یک از بازیگران در این چرخه آشنائی لازم را دارد و به عنوان عضوی از کابینه میلیاردرها، حامی سرمایه‌گذاری گسترده تر در منابع نفتی با هدف افزایش سود سهامداران از یک سو و تداوم دوران رونق و برتری نفت و گاز در سبد جهانی انرژی است.

 یونس آرا ادامه می دهد :تیلرسون پس از توافق ایران با غرب بر سر برنامه هسته‌ای و به عنوان مدیرعامل اکسون موبیل (درسال ۲۰۱۶) گفته بود "اکسون منتظر خواهد ماند تا ببیند آیا موقعیت برای شرکت های آمریکائی فراهم خواهد شد. ما قطعا شرایط را تحت نظر خواهیم داشت، چرا که ایران دارای یکی از بزرگ ترین ذخایر دنیاست. به دشواری می توان پذیرفت که تیلرسون به عنوان عضوی از کابینه ای که عنوان ثروتمندترین کابینه تاریخ ایالات متحده را به خود اختصاص داده است، علاقمند به تشدید تداخل فرکانس‌های سیاسی با منافع اقتصادی و تضعیف آنها باشد.

به هر رو مشخص است که تا شورای امنیت سازمان ملل متحد به برجام پایبند است ، نمی توان پاره کردن برجام را فریاد زد و شادی کرد.متاسفانه جریان های مخالف گویی از چنینی اتفاقاتی خوشحال می شوند تنها برای این که جناح سیاسی خود را پیروز میدان تلقی کنند بی آن که برای لحظه ای منافع ملی را مد نظر قرار دهند.

خوشبختانه بسیاری از شرکت های صاحب نام بین المللی در حال حاضر به رفت و آمد به ایران پرداخته اند و همین جنب و جوش حتی اگر تا این زمان به عقد قرار دادی رسمی نیا نجامیده باشد ، دستکم بستر این تعاملات را که در تمام  سال های گذشته محلی از اعراب نداشت مهیا کرده است.هیاهوهای رسانه ای جریان های مخالف دولت بر این قاعده راه به جایی نخواهند برد و این پروژه نیز در ادامه پروژه های گذشته دلواپسان بی شک به شکست خواهد انجامید.در این میان تنها این موضوع باید از سوی مدیران ارشد نفتی کشور به طور جدی مدنظر قرار گیرد که در حال حاضر مهم ترین کار ایجاد فضایی مساعد برای اطمینان بخشی به سرمایه گذاری های خارجی در صنعت نفت است تا با این اعتماد یک بار دیگر چرخ صنعت نفت کشور بعد از یک دوره رکود  حاصل از تحریم و مدیریت های سیاسی ضد منافع ملی به چرخش درآید.در عین حال نهاد حاکمیتی نفتی کشور باید تلاش کند تا حد امکان اتکا این صنعت به نهاد های نظامی داخل کشور را کمتر کند تا به همان نسبت تاثیر احتمالی تحریم های گفته شده تضعیف گردد.اگر چنین رویکردی به مولفه اصلی دولت تبدیل شود با یک تیر دو نشان زده خواهد شد.از یک سو حنای تحریم بی رنگ خواهد شد و از سوی دیگر بخش خصوصی و سرمایه گذار خارجی فضا را برای فعالیت در نفت ایران مهیا تر خواهد دید.

بازدید 152 مرتبه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395