دوشنبه, 29 خرداد 1396 ساعت 04:48

ضرورت انسجام در دستگاه‌های اطلاع رسانی چندپاره دولت

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مهنوش نعیمی

عصراقتصاد: اطلاع رسانی دقیق و منسجم یکی از مهمترین عناصر برای تحلیل و شناخت نهاد و یا حتی یک شخص است. خوشبختانه با تحلیل انتخابات اخیر ریاست جمهوری می توان به موفق یا ناموفق بودن دولت در نحوه اطلاع رسانی پی برد. آرای موافق 24 میلیون نفری به حسن روحانی نشان از عملکرد موفق دولت یازدهم در این امر بود اما با وجود تعداد بالای رسانه های موافق و اطلاع رسانی گسترده دستاوردها، همواره این دولت نیز مانند تمام دولت های ادوار گذشته ضعف در اطلاع رسانی داشت.  سردبیر روزنامه عصر اقتصاد راه حل این مشکل را انسجام در دستگاه های چندپاره دانست.

علی پاکزاد، روزنامه نگار و سردبیر روزنامه عصر اقتصاد در این باره گفت: اطلاع رسانی از سوی دولت شامل چند مورد می شود؛ حجم بالا و گستره وسیع اختیارات دولت و در مقابل مطالباتی که اقشار مختلف مردم از آن دارند، به طبع شرایطی را فراهم می کند که هرکس از هر گوشه ای می تواند دولت را به صورت عام خطاب قرار دهد و از آن انتقاد کند.

پاکزاد با اشاره به وجود ضعف در اطلاع رسانی تمام دولت های ادوار گذشته، اظهار داشت: اگر بخواهیم گستره انتقادات را به عنوان مبنای ارزش گزاری عملکردی بخش اطلاع رسانی دولت قرار دهیم، هیچ دولتی در جمهوری اسلامی ایران اطلاع رسانی مناسبی صورت نداده و این فقط محدود به دولت یازدهم نیست. دلیل آن است که هیچ دولتی را نمی توان یافت  که به تمام انتقادات وارد شده حتی با تفکیک انتقادات منطقی و غیرمنطقی و مد نظر قرار دادن انتقادات منطقی، پاسخ داده باشد.

این روزنامه نگار ادامه داد:بعضا خیلی از این انتقادات دستمایه تغییر دولت ها بوده است. بنابراین در حالت عام نمی توان مبنا را پاسخ به انتقادات قرار دهیم و از سوی دیگر مقایسه ای بین عملکرد بازوی اطلاع رسانی دولت یازدهم با دولت های قبلی را داشته باشیم و دولت خاصی را محکوم یا تشویق کرد.

سردبیر روزنامه عصر اقتصاد : مبنای دیگری که می توان در این زمینه مدنظر قرار داد، بحث طرح دستاوردهاست. برخلاف آنچه که عنوان می شود من معتقدم از نظر طرح دستاوردها، دولت یازدهم عملکرد بدی نداشت و تا حد زیادی توانست با اقشار مختلف ارتباط برقرار کند و اطلاعات مربوط به دستاوردهای دولت را از طریق رسانه های رسمی خود، رسانه های منتقد، رسانه های اجتماعی و نهاد اطلاع رسانی دولت اعم از تمام روابط عمومی ها و از سوی دیگر شورای اطلاع رسانی خود دولت به عنوان نهاد زیر مجموع، روابط عمومی ریاست جمهوری به عنوان نهاد خاص و تمام این مجموعه ها، نشر دهد. 

پاکزاد خاطرنشان کرد: اما اگر بخواهیم نقدی از دولت داشته باشیم، حجم اطلاع رسانی که به صورت گسترده شکل گرفت را می توان مورد نقد قرار داد. برخلاف اینکه گفته می شود اطلاع رسانی درست انجام نشده و یا کم بوده، به عکس ما با یک حجم بالای اطلاعات از سمت دستگاه های دست اندرکار اطلاع رسانی دولت مواجه بودیم، که به صورت خام در اختیار دولت قرار گرفته . حجم بالای اطلاعات زمان بندی مرتبی هم نداشته است. یعنی نقطه ضعف سیستم اطلاع رسانی دولت کمبود اطلاع رسانی نیست، بلکه زمانبندی در طرح اطلاعات به بخش های مختلف جامعه است؛ به طور مثال در هفته دولت هیچ حجم عظیمی از اطلاعات در مورد دستاوردهای دولت مطرح نیست اما در طول سال این اطلاعات جسته و گریخته بود و دستگاه به دستگاه شکل می گرفت و در بخش های مختلف اقناع کننده نبود.

وی با بیان اینکه روابط عمومی ها تصریح کرد: دلیل اقناع کننده نبودن اطلاع رسانی دولت این بود که ما دولتی را داشتیم که در ساختار اطلاع رسانی چندپاره عمل کرد. عبارت آتش به اختیار در اطلاع رسانی نهادهای زیرمجموع دولت طی چهار سال گذشته کاملا مشهود بوده است. یعنی روابط عمومی ها هماهنگی لازم را به عنوان یک واحد منسجم دولت نداشتند.

پاکزاد افزود: دلیل این امر حجمه گسترده ای بود که از سوی رسانه های منتقد شکل گرفت تا به هر بهانه ای آن را برای انتقاد از دولت دستمایه کنند و به صورت منسجم دولت را تحت فشار قرار دهند. دستگاه ها بیشتر از اینکه به صورت هماهنگ کنار هم قرار بگیرند، چندپاره به اطلاع رسانی پرداختند و این کار باعث شد تا حجم اطلاعات بالا برود و در دوره هایی کمبود اطلاعات داشته باشیم.

این روزنامه نگار با تاکید بر لزوم انسجام در اطلاع رسانی عملکرد دولت، بیان کرد: باید یک انسجام در دستگاه های اطلاع رسانی چندپاره دولت شکل گیرد. اما با تمام این چندپارگی ساختار اطلاع رسانی دولت از انتخابات سربلند بیرون آمد و انتخابات اخیر عملکرد مثبت دولت و ارتباط صحیح آن با جامعه را نشان داد. اگر این دولت ضعف ساختاری اطلاع رسانی را که در تمام دولت ها وجود داشته برطرف کند برای اولین بار این اتفاق می افتد.

وی در پاسخ به اینکه راهکار برطرف کردن ضعف ساختاری اطلاع رسانی دولت چیست، گفت: این ضعف با تجمیع توان اطلاع رسانی چندپاره و دستگاه به دستگاهی که در کل بدنه دولت ایجاد شده است برطرف می شود؛ اگر روابط عمومی دستگاه ها تن به نظارت مثلا یک شورای اطلاع رسانی کلانی که در دولت وجود دارد بدهند، می شود این چندپارگی را از بین برد. اما متاسفانه هنوز این همراهی به صورت کامل شکل نگرفته و ظاهری است.

پاکزاد با اشاره به اینکه واحد شدن تیترهای رسانه دلیل بر قوت اطلاع رسانی دولت نیست، تریح کرد: روزنامه ها از منظر خود و با شناختی که از مخاطب و جامعه دارند از مطلب ارائه شده برداشت می کنند. دولت می تواند خطی مشی کلی به رسانه بدهد اما دلیل بر هماهنگی تیترها نیست. خطی مشی را دولت به عنوان یک نهاد ناظر توسط رسانه ها و خبرگزاری های رسمی خود انجام می دهد. همچنین روابط عمومی ها هم زیرشاخه های اطلاع رسانی دولت محسوب می شوند.

این روزنامه نگار اظهار داشت: اگر این نهادها با شورای اطلاع رسانی دولت یک اتاق فکر مشترکی داشته باشند که بتوانند منسجم عمل کنند درست است. ساختار وجود دارد اما نگاه منسجم مدیریتی بین دستگاه ها وجود ندارد. آنچه که در انتخابات اتفاق افتاد نشان می دهد که این ساختار می تواند کارکرد خوبی داشته باشد به شرط آنکه هدف واحدی برایشان تعریف شود. شورای اطلاع رسانی دولت و تمام رسانه ها در انتخابات با هدف حمایت از دولت عمل کردند و اگر در ایام فعالیت دولت هم بتوانند سرخط های مشخصی را با هم دنبال کنند موفق می شوند.

وی در ارزیابی عملکرد روابط عمومی وزارتخانه ها بیان کرد: به صورت مشخص نمی توانم بگویم کدام روابط عمومی موفق عمل کرده یا کدام ناموفق؛ چون همه دستگاه ها تلاش کردند از ابزارهای موجود خود برای پاسخ به انتقادات و طرح عملکردها و دستاوردها استفاده کنند و در نگاه کلی، در پاسخ به انتقادات به نوعی دستپاچه در ارائه اطلاعات بدون زمانبندی عمل شد.
بازدید 97 مرتبه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395