دوشنبه, 29 خرداد 1396 ساعت 14:50

وزارت نیرو: بومی سازی 39 قطعه و تجهیزات نیروگاهی صرفه جویی ارزی داشت

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

وزارت نیرو اعلام کرد: بومی سازی 39 قطعه و تجهیزات نیروگاهی در ماه های فروردین و اردیبهشت امسال، با رویکرد درون زایی و برون نگری، از سوی متخصصان داخلی در نیروگاه شهید رجایی صرفه جویی ارزی و ریالی به همراه داشت.

براساس سیاست تداوم رعایت الگوی اقتصاد مقاومتی قطعات و تجهیزات نیروگاهی ساخته شده توسط متخصصان داخلی در دوره زمانی این گزارش، تحویل انبار مرکزی نیروگاه شهید رجایی شد.

گزارش‌ها حاکی است، عملیات اجرایی ساخت نیروگاه بخار شهید رجایی در سال 1362 آغاز شد و یکی از بزرگترین پروژه های ملی است که در دوران جمهوری اسلامی به ثمر رسید.
نیروگاه یاد شده در کیلومتر 25 بزرگراه قزوین - تهران واقع شده و شامل نیروگاه های بخار و سیکل ترکیبی است و قدرت اسمی واحد های سیزدهگانه این نیروگاه 2 هزار و 42 مگاوات است.
فرآیند ساخت قطعات و تجهیزات نیروگاهی، با نیازسنجی و اعلام آن از سوی معاونت‌های تعمیرات و بهره برداری، در دستور کار امور بازرگانی این واحد نیروگاهی قرار گرفته که برای هریک از تجهیزات و قطعات، شناسنامه ای شامل مشخصات فنی و نقشه از سوی کارشناسان و متخصصان اداره ساخت داخل نیروگاه تهیه شده و در پایان نیز با ارایه مشخصات نقشه تجهیزات، این قطعات از سوی سازندگان داخلی ساخته شد.
طراحی و ساخت این قطعات و تجهیزات با تکیه بر توانمندی‌های داخل کشور و ممانعت از خرید کالاهای مشابه خارجی، معادل میلیون‌ها ریال، صرفه جویی ارزی شده است.
نیروگاه شهید رجایی به عنوان پیشگام در حوزه ساخت داخل، با محوریت قراردادن سیاست حمایت از سازندگان داخلی، از سال 1394 تاکنون توانسته است تجهیزات و قطعات مهم و استراتژیک مورد نیاز خود را در داخل کشور تهیه نماید که حاصل این اقدام، علاوه بر رفع نیاز واحدها، موجب صرفه جویی ارزی و ریالی شده است.

منبع:ایرنا

بازدید 106 مرتبه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395