سه شنبه, 30 خرداد 1396 ساعت 00:10

جهل یا خیانت؟

این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

علی پاکزاد

توصیه به رسانه ای نبودن مقامات پولی مختص به ایران نیست، در تمام دنیا و به خصوص کشورهای پیشرفته، این افراد کمتر در رسانه ها حاضر و یا در مورد مباحث پولی به صورت شفاهی اظهار نظر  کنند. این قوانین نانوشته ناشی از حساسیت بازارهای پولی است.

کمترین گوشه چشم از سوی یکی از مقامات پولی می تواند نوسانات چندصد میلیاردی در بازارهای پولی به دنبال داشته باشد، در چنین بازار حساسی توجه داشته باشید کوچکترین اخبار در رسانه ها نیز می تواند بازار را آرام کرده و یا بحران در پی داشته باشد و همانقدر که از مقامات پولی انتظار می رود که برای جلوگیری از  التهاب بازار پولی محتاط باشند از رسانه ها نیز انتظار می رود از التهاب آفرینی پر هیز داشته باشند.

چنین حساسیت هایی شاید پیش از این چندان ملموس نبود ولی در چند ماهه اخیر شاهد هستیم که رسانه ها تا چه حدی می توانند در فضای روانی بازار پولی نقش آفرینی کنند.

متاسفانه بار سنگین مسئولیت ناشی از این توان تاثیر گذاری برای برخی از اصحاب رسانه ملمولس نبوده و بی مهابا با طرح و دامن زدن به اخباری که فارغ از درست غلط بودن می توانند بحران ساز باشند، در آشفته نمایی بیش از پیش بازار پولی شریک رسانه های غیر رسمی و شبکه های اجتماعی شده اند.

اگر این فرایند ناشی از جهل باشد که باید به ایشان خرده گرفت در چرا وارد فضایی شده اند که نسبت به آن تخصصی ندارند؟ و با اقدامات خود دست به کار زده اند که نه تنها تبعات پولی و مالی برای گروهی از افراد جامعه به دنبال داشته می تواند تهدیدی جدی برای منافع و امنیت ملی تلقی شود.

اگر عالم به تبعات اقدامات رسانه ای خود و دامن زدن به فضای ملتهب بازار پولی هستند باید ایشان را متهم به خیانت کرد، چرا که با التهاب آفرینی در بازار پولی کشور زمینه را برای بحرانهایی فراهم می کنند که می تواند تمامی اقتصاد و نظام ملی را چالش بکشد.

دوستانی که برای مطامع جناحی تلاش دارند آنچه در بازار پولی کشور است را بزرگنمایی کرده و به صاحبان سپرده های بانکی بقبولانند که سیستم بانکی کشور ورشکسته است، باید متوجه باشند که قبول ورشکستگی چند بانک کلید زدن دومینوی شومی است که نقطه توقف آن فروپاشی اقتصاد ایران است و اگر رسانه ها متعهد به منافع ملی هستند و مدعی اصول و یا مدافع اصلاح امور باید بدانند که ملتهب کردن بازار پول تنها یک قربانی دارد، اقتصاد ایران.

بازدید 159 مرتبه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395