سه شنبه, 30 خرداد 1396 ساعت 00:23

اطلاعات تکميلي

  • پیروزبخت در گفت و گو با عصر اقتصاد مطرح کرد :

سازمان استاندارد همپای اشتغال و تولید ملی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مرضیه صدری

عصراقتصاد: با امضای  موافقتنامه چند جانبه سازمان ملی استاندارد ایران با مجمع تائید صلاحیت آسیا و اقیانوسیه، گواهینامه های سیستم های مدیریت کیفیت شرکت های مورد تائید سازمان استاندارد در بیش از 70 کشور دنیا پذیرفته شد و این امر گام مهمی در جهت تسهیل تجارت و مبادلات بازرگانی میان ایران و کشورهای عضو بود.

سازمان استاندارد امروز بجز نقش کنترل کیفی تولیدات تلاش دارد به عنوان مشاور در کنار تولید کنندگان قرار گیرد تا در مراحل قبل از پایانی تولید محصولات به افزایش کیفیت آنها و انطباق با استانداردهای جهانی و منطقه ای کمک کند.

نیره پیروزبخت رئیس سازمان استاندارد در خصوص نقش این سازمان در ایجاد اشتغال و افزایش صادارت در گفت و گو با عصراقتصاد استاندارد را یکی از مولفه های موثر در زمینه تولید و اشتغال دانست و توضیح داد:  وقتی یک واحد تولیدی در همه زمینه ها در تولیدات خود استاندارد  را رعایت کند، خریداران و مشتریان او افزایش خواهد یافت. همچنین رعایت استانداردهای روز دنیا عامل دیگری برای افزایش صادرات است که در نتیجه این موضوع اشتغالزایی هم صورت می گیرد.

پیروز بخت افزود: مرکز ملی استاندارد به دنبال همکاری بیشتر با واحدهای تولیدی در زمینه های گوناگون مانند مشاوره برای حل مشکلات تولید ، ارائه تسهیلات برای واردات مواد اولیه مورد نیاز در تولید محصولات و افزایش کیفیت محصولات است.

وی در تشریح اقدامات این سازمان در جهت تسهیل تجارت گفت: سازمان استاندارد در این زمینه فعالیت های گسترده ای انجام داده که اولین کارها مطالعه بر روی کشور های در حال توسعه و توسعه یافته و کشورهایی که شرایط مشابه با کشور ما دارند، بود که برمبنای آن مقررات ارزیابی انطباقی کالاهای وارداتی در حال بازنگری است.

پیروزبخت از اصلاح قوانین گمرکی در ترخیص کالا خبر داد و گفت:  یکی از مهم ترین اقدامات آن بود که برای کالاهایی که کیفیت قابل قبول و استمرار ورود به کشور دارند، مقررات ثبت کالا انجام می دهیم و گواهی ثبت می دهیم تا هر بار برای ورود به کشور در گمرک مورد آزمایش قرار نگرفته و به راحتی ترخیص شوند. البته این آزمایش ها به صورت رندوم و تصادفی گاهی انجام می شوند.

رئیس سازمان استاندارد ایران افزود: از طرف دیگر برخی استانداردهای ملی خود را به عنوان مقررات فنی تقسیم بندی می کنیم که به همه طرف های تجاری مقررات فنی جمهوری اسلامی ایران را اعلام کنیم. چرا که مقررات فنی از نظر سایر کشورها قابل اجراست که از همان مبدا مراقبت شود و کالای بی کیفیت به کشورمان نفرستند. از آنجایی که ما عضو کشورهای WTO نیستیم، در قالب تفاهمنامه هایی که با بسیاری از کشورها امضا کردیم، قرار شد فعالیت های کنترلی را به صورت متقابل در کشورها انجام دهیم.

پیروز بخت با اشاره به شورای راهبری حلال خاطر نشان کرد: دبیر این شورا سازمان استاندارد و رئیس آن وزیر صنعت است. اعضای این شورا نیز متشکل از نماینده اتاق بازرگانی، نماینده ولی فقیه، وزارت جهاد کشاورزی، سازمان میراث فرهنگی و وزارت بهداشت است. همچنین در این شورا چند کمیته فرعی ایجاد کردیم که پیش بینی ایجاد کمیته تجارت در این کمیته های فرعی صورت گرفته و به نوعی با سپردن برخی امور به اتاق بازرگانی، مقداری برون سپاری کرده ایم. کمیته گردشگری، کمیته غذا و.. نیز از دیگر کمیته های فرعی این شوراست.

وی در خصوص عملکرد و جایگاه این شورا در عرصه بین الملل توضیح داد: در عرصه منطقه ای در تدوین استانداردهای غذای حلال همکاری گسترده ای داشتیم و توانستیم مقررات فقه شیعه جعفری را در بیش از 95درصد در استانداردهای غذایی حلال حاکم کنیم. همچنین عضو هیات مدیره سمیک زیر نظر OIC موسسه استاندارد و اندازه شناسی کشورهای اسلامی است. ریاست یکی از 4کمیته این موسسه یعنی کمیته ارزیابی و انطباق که مهم ترین کمیته آن موسسه است به ما سپرده شده است.

بازدید 79 مرتبه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395