سه شنبه, 30 خرداد 1396 ساعت 00:25

اطلاعات تکميلي

  • معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور صنایع مطرح کرد :

ارائه تسهیلات به 25 هزار واحد تولیدی در سال 95

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

زهره احدی

عصراقتصاد: نشست خبری مشترک محسن صالحی نیا، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور صنایع به همراه نمایندگان تشکل های بخش خصوصی؛ علی صدری رئیس خانه صنعت ، معدن و تجارت جوانان ایران،  داریوش مهاجر، دبیرکل کنفدراسیون صنعت ایران روز دوشنبه برگزار شد.

رشد صنعت در دولت یازدهم

صالحی نیا در ابتدای این نشست با تاکید بر رشد بخش صنعت در دولت یازدهم عنوان کرد: رشد بخش صنعت در سال های 1391 تا 1394 به ترتیب منفی 10.5 درصد، منفی 1.7 درصد، 7.6 درصد و منفی سه دهم درصد بوده است. با توجه به شاخص های آماری که از تحول تولید مشاهده می کنیم رشد چشمگیری رویت می شود.

وی در خصوص شرایط صنعت خودرو نیز مطرح کرد: در 2 ماه ابتدایی سال بیش از 300 هزار دستگاه خودرو در کشور تولید شد که در مقایسه با سال گذشته، 13.7 درصد رشد داشته است.

صالحی نیا با اشاره به تولید 210 هزار تن تایر در سال گذشته اظهار داشت: رشد تولید آن نسبت به سال 94 را 17 درصد  بود که تا  پایان اردیبهشت ماه امسال 33 هزار تن تایر تولید شد که در همسنجی با پارسال 19.7 درصد رشد داشته است.

وی تصریح کرد: در این مدت تولید سموم دفع آفات نباتی 16 درصد، فیبر سه درصد، اوره صنعتی 21.8 درصد، انواع محصولات پتروشیمی سه درصد، الیاف و نخ پلی استر سه درصد، الیاف اکریلیک 10 درصد، کاشی 23 درصد، سرامیک 25 درصد، ظروف چینی 8.9 درصد، چینی بهداشتی 33 درصد، فرش ماشینی 2 درصد، انواع ماشین لباسشویی 20 درصد و فولاد خام و محصولات فولادی 28 درصد رشد داشته است.

صالحی نیا در بخشی دیگر از صحبت های خود گفت: تولید کولرهای آبی و الکتروموتورها کاهش یافته است ، دلیل آن را محدود شدن صادرات این تولیدات به عراق در سال های گذشته و اشباع شدن بازار این کشور است.

وی تصریح کرد: تولید سیمان نیز در 2 ماه نخست امسال کاهش 5.7 درصدی را در همسنجی با پارسال تجربه کرده که متاثر از افت صادرات این محصول است؛ همچنین در تولید انواع روغن موتور صنعتی، تولید کارتن و نئوپان نیز با کاهش تولید مواجه بودیم.

این مقام مسئول در خصوص اقداماتی که در سال 95 ترتیب داده اند، بیش از 25 هزار واحد تولیدی صنعتی و معدنی، همچنین واحدهای زیرمجموعه بخش کشاورزی و صنایع تبدیلی و تکمیلی آن مشمول دریافت تسهیلات رونق تولید شدند.

وی در ادامه افزود: سه هزار و 700 مورد از این واحدها، طرح هایی بودند که بیش از 60 درصد پیشرفت کار داشتند و 21 هزار و 500 واحد دیگر سرمایه در گردش دریافت کردند.

صالحی نیا خاطرنشان کرد: در مجموع 177 هزار میلیارد ریال تسهیلات به همه این واحدها اعطا شد که سهم سرمایه در گردش 150 هزار میلیارد ریال و سهم سرمایه ثابت برای تکمیل طرح ها حدود 28 هزار میلیارد ریال بوده است.

وی در رابطه با میانگین تسهیلات دریافتی واحدهای صنعتی و معدنی بیان کرد: در طرح رونق تولید 11 میلیارد ریال، واحدهای جهاد کشاورزی سه میلیارد و 270 میلیون ریال و طرح های نیمه تمام هفت میلیارد ریال بوده است.

این مقام مسئول در خصوص نظام بانکی اظهار داشت:  بانک های ملی، صادرات، ملت، صنعت و معدن، تجارت، سپه، توسعه تعاون، کشاورزی و توسعه صادرات به ترتیب بیشترین تعداد تسهیلات پرداختی را به واحدهای صنعتی در این طرح داشتند، اما در بخش واحدهای کشاورزی بانک کشاورزی در رتبه نخست قرار دارد.

وی در ادامه این نشست با اشاره به شیوه برخط و آنلاین پایش و نظارت تسهیلات اعطا شده، اذعان داشت: از مجموع 12 هزار واحد صنعتی دریافت کننده وام و تسهیلات، تاکنون 6 هزار و 600 واحد مورد پایش قرار گرفتند که نتیجه این نظارت حاکی از ایجاد 11 هزار نفر اشتغال جدید، افزایش اشتغال در 2 هزار و 300 واحد، ثبات اشتغال در چهار هزار واحد و کاهش اشتغال در 203 واحد است.

صالحی نیا همچنین از آغاز طرح رونق تولید سال 96 از دو روز پیش با ابلاغ معاون اول رئیس جمهوری خبر داد و افزود: مطابق ابلاغیه بانک مرکزی 300 هزار میلیارد ریال اعتبار در مجموع در این طرح پیش بینی شده است.

وی توضیح داد: 100 هزار میلیارد ریال این اعتبار صرف رونق تولید 10 هزار واحد تولیدی، 100 هزار میلیارد دیگر برای تکمیل 6 هزار واحد صنعتی نیمه تمام و 100 هزار میلیارد ریال باقی مانده نیز صرف بازسازی، نوسازی، به روز رسانی و رقابت پذیر شدن پنج هزار واحد صنعتی خواهد شد.

این مقام مسئول وزارت صنعت، معدن و تجارت در ادامه با اشاره به برنامه های اقتصاد مقاومتی سال 96، تصریح کرد: این برنامه در هشت محور تهیه و تدوین شده که یکی از مهمترین آنها طرح خرید کالاهای مصرفی بادوام به صورت اعتباری است.

صالحی نیا خاطرنشان کرد: این طرح تا پایان خرداد ماه با هماهنگی بانک مرکزی، سازمان برنامه و بودجه و شرکت های تولیدی طرف قرارداد آغاز می شود که روش تامین منابع مالی، روش فروش، شیوه تامین تسهیلات و جامعه هدف آن تا 2 هفته دیگر نهایی می شود.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور صنایع با اشاره به محدودیت هایی برای استفاده از ارز مبادلاتی به منظور حمایت از تولید داخل مطرح کرد: در این چارچوب نزدیک به سه هزار و 300 ردیف کالایی از مجموع بیش از هفت هزار کالا مشمول ارز مبادله ای نمی شوند؛ علاوه بر این واردات 488 ردیف کالایی برای دولت و دستگاه های دولتی ممنوع اعلام شده است.

تفکیک وزارتخانه ها بازگشت به عقب است

سید علی صدری، رئیس خانه صنعت ، معدن و تجارت جوانان ایران با اشاره به  نخستین بزرگداشت روز صنعت و معدن توسط مرحوم هاشمی رفسنجانی اظهار داشت: ما در دولت قبل شاهد بودیم دو وزارتخانه یک شبه در هم ادغام شدند. ۶ سال تجربه ادغام را داشتیم و تجربه های خطا و آزمون را پشت سر گذاشتیم.

 وی با بیان اینکه نعمت زاده یک وزیر در دو وزارتخانه بود، مطرح کرد: ما مخالف تفکیک این وزارتخانه هستیم. ما باید ابتدا عملکرد این وزارتخانه را طی ۶ سال گذشته پایش کنیم و ببینیم در بخش صنعت و معدن و تجارت چه مسیری طی شده است. نه اینکه دوباره به عقبه شش سال قبل بازگردیم.

صدری خاطرنشان کرد: تفکیک دوباره وزارتخانه عقبگرد به شش سال قبل است. نظر من ما برای دولت دوازدهم به یک وزیر چابک و ۳ قائم مقام در بخش‌های صنعت، معدن و تجارت نیاز داریم.

ابوالفضل روغنی، رئیس کمیسیون صنایع اتاق بازرگانی  نیز عنوان کرد: متاسفانه در دولت یازدهم شاهد رکود بوده ایم اگرچه این دولت از بهترین مدیران و وزرا در صنعت بهره برد و هنوز موفق به حل مشکلات صنعت نشده اند.

روغنی  مهمترین مشکلات صنعت کشور را امور بانکی کشور دانست و خاطرنشان کرد: ما هم به شدت با انتزاع و تفکیک وزارت های بازرگانی و صنایع و معادن مختلف هستیم و حدود ۷۴ درصد کشورهای برتر در این زمینه ادغام داشته اند.

قاچاق خاک عامل کاهش صادرات سیمان است

داریوش مهاجر، دبیرکل کنفدراسیون صنعت ایران نیز در این نشست،عنوان کرد: ضرورت دارد همه ارکان کشور با بحث فساد مقابله کنند و دولت به تنهایی توان مقابله با فساد را ندارد.

وی در ادامه افزود:قانون بهبود فضای کسب و کار و قانون رفع مواتع تولید همه ناقص اجرا شده اند. برای نتیجه بخش بودن این قوانین حتما دولت باید بخش خصوصی را در کنار خود داشته باشد که از مشورت آن استفاده کند.

مهاجر در بخشی دیگر از صحبت های خود در خصوص تاثیر رشد اقتصادی بخش کشاورزی و اهمیت آن در منطقه اظهار داشت: این روزها و با توجه به مسائل پیش آمده در منطقه این موضوع از اهمیت بیشتری برخوردار است؛ وزارت کشاورزی باید با وزارت صنعت نزدیکتر شود که بتوان از بازارهای اطراف کشور استفاده کرد و تجربه از دست دادن بازار روسیه تکرار نشود.

وی در خصوص کاهش صادرات سیمان نیز مطرح کرد: یکی از دلایل اصلی این کاهش، قاچاق خاک از طرق مختلف است که دولت باید برای قاچاق خاک یک فکر جدی کند.

مهاجر با اشاره به اهمیت حمایت از تولید داخل گفت: طی دهه ها و نسل ها برتری کالای فرنگی نسبت به کالای ایرانی در اذهان مردم نهادینه شده است. با طرح این موضوع که کالای ایرانی بخریم نمیتوانیم مردم را به سمت تولید داخل سوق بدهیم. به فرهنگ سازی در همه ابعاد نیاز داریم و تمام قوا و ارکان کشور و رسانه ها باید در این راستا گام بردارند. تنها در این صورت و با طی زمان و صرف انرژی می توان به تولید داخل کمک کرد.

حرکت رو به جلوی دولت یازدهم

حسین حقگو، عضو انجمن صنایع کشور نیز ضمن اعلام مخالفت این انجمن با تفکیک وزارت های صنایع و معادن و بازرگانی  اظهار اشت: مشکلات موجود در این بخش به دلیل اجرای نادرست و ناکامل قانون ادغام است و با تفکیک مشکلاتی حل نخواهد شد.

 وی در ادامه افزود:در بخش صنعت دولت یازدهم با وجود همه مشکلات به جا مانده از دولت قبل حرکت رو به جلو داشته است، اما بخش خصوصی همچنان انتظار دارد که بخش اقتصادی و صنعتی با هم به رقابت بپردازند و مکانیسم های قدیمی به مکانیسم های جدید تبدیل شده و نهادهای اعتباری بین واحدهای تولیدی و دولت و بانک قرار بگیرند و به تضمین و اعتبار واحدها بپردازند و دولت یا بانک به صورت مستقیم با واحدها برخورد نداشته باشند.

عضو انجمن صنایع کشور بیان کرد: انتظار این است که مکانیسم های دولتی جایشان را به فضای آزاد رقابتی بدهند تا بنگاه های بزرگ تولیدی هم به میان بیایند و وضعیت صنعت رو به رشد باشد و ارتباط بین توزیع منابع و هدف های آینده تولیدی ایجاد شود.

بازدید 81 مرتبه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395