سه شنبه, 30 خرداد 1396 ساعت 01:19

اطلاعات تکميلي

  • کارشناسان صنعت بیمه :

سنهاب صنعت بیمه را ساماندهی می کند

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

سمیرابابایی

عصراقتصاد: يكي از اقدامات مهم سال هاي دولت تدبير و اميد در بيمه مركزي ، توسعه سامانه نظارت و هدايت الكترونيك صنعت بيمه (سنهاب) است .

این سامانه جهت نظارت  و هدایت عملیات بیمه گری در صنعت بیمه ایجاد شد.سامانه نظارت و هدايت الكترونيكي بيمه (سنهاب)، در ابتدا به منظور بهبود وضعيت آمار و اطلاعات شركتهاي بيمه و سهولت دسترسي اطلاعات عملكردي صنعت براي ارائه به دستگاه هاي نظارتي و وزارت امور اقتصادي و دارايي تعريف شد. در هنگام طراحي و پياده سازي سيستم، با رويكردي جامع نگرانه به آن پرداخته شد و هدف وسيع تر تجميع اطلاعات و فراهم آوردن امكان نظارت و هدايت شركتهاي بيمه و صنعت بيمه مدنظر قرارگرفت. طراحي و توليد سامانه از دي ماه سال ۱۳۹۰ در دستور كار واحد فاواي بيمه مركزي قرار گرفت و بخش هاي مهم و اصلي آن طراحي و به بهره برداري رسيده است.

به همین منظور به سراغ چند نفر از کارشناسان صنعت بیمه رفته ونظراتشان را درمورد این سامانه جویا شدیم که در ادامه می خوانید.

مدیرعامل  بیمه تعاون با اشاره به اینکه سامانه سنهاب بیمه مرکزی منجر به متمرکز شدن اطلاعات بیمه ای می شود ، گفت  : این سامانه به بیمه مرکزی کمک کرده تا نظارت های دقیق تری را برشرکت های بیمه داشته باشد و شرکت ها ی  بیمه باید از یک سری اطلاعات ودیتاهای موجود در این سامانه بهره مند شوند و هرگونه عملیات صدور بیمه و پرداخت خسارت از طریق این سامانه انجام شود و نباید کاربران مجبور به وارد کردن اطلاعات  به صورت دستی دراین سامانه  شوند.

حسین امینی صدر ، قائم مقام مدیرعامل وریاست هیات مدیره شرکت ارزیابی خسارت بیمه ای ایرانیان پوشش درخصوص سامانه سنهاب بیان داشت : یکی از اقدامات موثر و شایسته بیمه مرکزی ایجاد سامانه سنهاب است .دنیا درحال تغییر و باسرعت بسوی الکترونیک شدن پیش می رود و نیاز ضروری بیمه مرکزی نیز حرکت بسوی دنیای الکترونیک بود که خوشبختانه حرکت آغاز شده است.

مدیرعامل بیمه تجارت نو درخصوص سامانه سنهاب و پیشرفت های آن  خاطر نشان کرد  : خوشبختانه سامانه سنهاب گام ها ی بسیار قابل قبولی در صنعت بیمه برداشته است  و ابلاغیه آن توسط معاون اول به وزارت اقتصاد ودارایی ابلاغ شده است . توسعه سامانه سنهاب در دولت نیز مطرح است وامیدواریم روز به روز شاهد پیشرفت این سامانه باشیم .

بیانیان، مدیرعامل بیمه ارمان  درمورد سامانه سنهاب وپیشرفت های آن به خبرنگار ما گفت  : اطلاعات صنعت بیمه باید به روز باشد وبیمه مرکزی به عنوان نهاد ناظر خود را با شرایط وفق دهد . سامانه سنهاب با ایجاد تعهد در صنعت بیمه اطلاعات را دراین صنعت ضبط می کند  تا منجر به اما واگر نشود . حتی درزمینه اتومبیل باید بخشی باشد تا تمامی رانندگان پرخطر درآن مشخص تا با مراجعه به شرکت های بیمه نرخ واقعی حق بیمه خود را دریافت کنند. درکل می توان گفت سامانه سنهاب بسیارموفق بوده است .

عبدالناصر همتي، رئيس كل بيمه مركزي يكي از اقدامات مهم سال هاي دولت تدبير و اميد در بيمه مركزي را توسعه سامانه نظارت و هدايت الكترونيك صنعت بيمه (سنهاب) و تلاش براي بهره‌برداري كامل از آن (انجام غالب فعاليت‌هاي توسعه‌اي، نظارتي و اتكائي بيمه مركزي بر بستر سنهاب)، در راستاي مكانيزه نمودن امور داخلي و در سطح صنعت بيمه دانست و گفت: اين سامانه از قابليتهاي خوبي برخوردار است كه در ابتدا براي كنترل عمليات بيمه اجباري شكل گرفت كه به تدريج براي نظارت آنلاين بر عملكرد شركت هاي بيمه و شبكه فروش صنعت بيمه قرارداد طرح توسعه سنهاب بخش نظارت منعقد شد و بيمه مركزي در كنار انجام امور نظارتي، سامانه‌هاي نظارتي متعددي را در هر مديريت طراحي و راه اندازي كرد.

همتي توسعه سامانه سنهاب را يكي از تحولات بزرگ در صنعت بيمه در دولت تدبير و اميد دانست و افزود: اميدواريم با تكميل بخش هاي باقيمانده، تقويت، تكميل سامانه سنهاب يك سيستم كامل و به روز در زمينه كنترل و هدايت صنعت بيمه داشته باشيم.

وي در خصوص روش كار اين سامانه گفت: روش اين بود كه الزامات آيين نامه ها بررسي، احصا و به شاخص نظارتي عمومي و تخصصي در بستر سنهاب تبديل شود، به نحوي كه اطلاعات استخراج شده از سرورهاي شركتهاي بيمه ضمن انطباق با شاخصهاي نظارتي غربال مي‌شود و مغايرات آنها استخراج و به صورت خودكار به شركت بيمه منعكس مي‌شود.

وي با ابراز خوشنودي از عملكرد اين سامانه، گفت: خوشبختانه موفقيت هاي خوبي در اين زمينه كسب كرديم و در حال حاضر نظارت بر نمايندگان، كارگزاران و محاسبه توانگري شركت هاي بيمه از طريق اين سامانه انجام مي شود و مردم مي توانند از طريق سامانه رسيدگي به شكايات با بيمه مركزي ارتباط داشته باشند.

رئيس كل بيمه مركزي با اشاره به تحقق برنامه دوم توسعه دولت الكترونيك و هوشمندسازي اداري در بيمه مركزي گفت: بيمه مركزي پروژه هايي را در سه حوزه زيرساختي مركز داده، شبكه اختصاصي صنعت بيمه و سامانه نظارت و هدايت الكترونيكي بيمه آغاز نمود. از آنجا كه بسياري از اقدام هاي آغاز شده، هم اكنون به بهره برداري رسيده است، لذا بسياري از اهداف مد نظر در برنامه دوم توسعه دولت الكترونيك و هوشمند سازي اداري در اين سازمان محقق شده است.

اهم اهداف كلان سامانه به شرح ذيل است:انجام تكاليف قانوني ساز براي تهيه سامانه جامع نظارتي

سهولت دسترسي به آمار و اطلاعات عملكردي شركتهاي بيمه به منظور اشراف اطلاعاتي به صنعت بيمه

امكان ارائه سرويس هاي ارزش افزوده به بيمه گذاران،ارائه سرويس هاي ارزش افزوده به شركت هاي بيمه تمركز اطلاعات مهم و اساسي صنعت بيمه در بيمه مركزي و ارائه گزارش ها و داده هاي مورد نياز به وزارت امور اقتصادي و دارايي،ميسر نمودن تغذيه اطلاعاتي سامانه يكپارچه اطلاعات اقتصادي كشور با داده هاي صنعت بيمه.

همچنين اهداف درون سازماني ذيل در سامانه مدنظر بوده است:حذف تبادل كاغذي اطلاعات بين شركتهاي بيمه وبيمه مركزي، مكانيزه نمودن فرايند صدور صورتحساب هاي اتكايي،مكانيزه نمودن فرايند هاي اتكايي اجباري،مكانيزه نمودن فرايند هاي اتكايي اختياري،ايجاد كد منحصر بفرد براي هر بيمه نامه، الحاقيه، پرونده خسارتي و خسارت پرداخت شده در سطح صنعت بيمه،استاندارد سازي داده ها در سطح صنعت بيمه و درون سازمان،سهولت دسترسي به آمار و اطلاعات شفاف و صحيح در سياست گذاري ها، تنظيم مقررات و آيين نامه هاي اجرايي،ارائه وضعيت هر شركت بيمه به مدير عامل شركت مبتني بر داده هاي عملياتي آن شركت نسبت به ساير شركتها،تعبيه داشبورد مديريتي براي مديران ارشد، از وضعيت صنعت بيمه.

بازدید 69 مرتبه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395