سه شنبه, 30 خرداد 1396 ساعت 01:21

درنگ در اصلاح نظام بانکی تا رفع کامل تحریم ها

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

سمیه بابایی

عصراقتصاد: با توجه به نقش اساسی و مهم بانک ها در اقتصاد کشور، میتوان با اصلاح مناسب، دقیق و اصولی نظام بانکی کشور می توان شاهد رشد و پیشرفت در بخش های مختلف اقتصادی در کشور بود.

از آنجایی که بخش اعظم تامین منابع مالی اقتصاد کشور توسط نظام بانکی انجام می شود و عملکرد مناسب آن می تواند در تحقق سیاست اقتصاد مقاومتی و رشد پایدار موثر واقع شود در نتیجه اصلاح نظام بانکی یکی از مهمترین چالش ها و البته اهرم های توسعه اقتصادی کشور است که باید در اولویت برنامه های دولت قرار گیرد .

دراین خصوص به سراغ محمد وطن پور کارشناس مسائل بانکی رفتیم و با وی به گفت وگو نشستیم که در ذیل آمده است.

اصلاح نظام بانکی کشور یکی از اولویت های دولت یازدهم بوده است چه مشکلات و چالش هایی سبب شده تا این بحث به تعویق بیافتد؟

علی رغم اعتقاد دولت یازدهم به موضوع اصلاح نظام پولی کشور، این طرح با مخالفانی روبه رو است . با توجه به اینکه نظام پولی کشور به لحاظ تحریم بانک ها در وضعیت مناسبی نیست.سیستم بانکی نیازمند حرکت به سمت شفافیت است و باید این شفافیت در عملیات بانکداری و حساب های مالی بانک ها اعمال شود.

متاسفانه شاهدیم که نقدینگی در نظام بانکی برای تسهیلات خرد مانند قرض الحسنه ازدواج جوانان دیده نمی شود  .این درحالی است که برای گروه های خاص این منابع همواره وجود دارد . باید دراین خصوص اسیب شناسی جدی و شفافیت های لازم صورت گیرد تا دراین صورت بتوان بخش عظیمی از اقتصاد کشور را به سلامت رساند.

متاسفانه افرادی درکشور هستند که با گرفتن رانت در بازار پول، سرمایه و بازار کالا و خدمات ارتزاق می کنند و برملا کردن آن ها می تواند تعداد رقابت ها و گسترش توانمندی ها  و استفاده از ظرفیت های خفته اقتصاد کشور را فعال  کند .

باید برای اصلاح نظام بانکی اندکی تامل کرد تا تحریم هایی که علیه بانک ها وجود دارد برطرف شود. پس از شروع دولت دوازدهم بهترین زمان برای تغییر در عملکرد ، ساختار و جذب منابع و تصمیم گیری و اعطای تسهیلات و نظارت بر حوزه نظام بانکی است .

عملکرد بانک مرکزی به عنوان متولی اصلی سیستم بانکی کشور در زمینه هماهنگی با تولید را چگونه ارزیابی می کنید ؟

 اگر عملکرد بانک مرکزی طی دولت یازدهم درمقایسه با دولت نهم و دهم را مقایسه کنیم می توان از عملکرد بانک مرکزی دفاع کرد. بنده اعتقادی به شوک درمانی درحوزه پولی و اقتصاد ندارم و بانک مرکزی طی 3-4 سال گذشته از اینکه هر روز یک سیاست و هرساعت یک نگرش در بازار داشته باشد، پرهیز کرده و این برگ برنده ای برای آن است و شوک درمانی در بازار پول نداشته است  .

دربخش های دیگر نیز عملکرد بانک مرکزی تا حدودی قابل دفاع است. ازجمله نرفتن بانک مرکزی  به سمت سهمیه بندی تسهیلات که هرساله در ابلاغ سیاست های پولی کشورشاهد آن هستیم  .

زمانی که رقابت میان بانک ها  وجود داشته باشد ،کل اقتصاد شرایط مناسب تری خواهد داشت .

نکته ای که دراین حوزه به عملکرد بانک مرکزی می توان اشاره کرد این است که به مسائل نگاه درون زا دارد و نه برون زا.

برای مثال در دوران تحریم ، بسیاری از تحریم هایی که بر ایران تحمیل شد اقتصادی بودند اما علل آن اقتصادی نبود وبیشترجنبه ایدولوژیک داشتند که به عنوان واقعیت اجتماعی و اقتصادی با آن ها روبه رو بودیم . بانک مرکزی درمورد انچه که درون زا بوده و به عنوان سیاست های پولی  و ارزی کشور است می تواند عکس العمل نشان دهد . آنجا که می خواهد از ثروت ملی دفاع کند و هزینه های ملی و سود ملت را بالا ببرد از خسارت ها پرهیز کند وکار را به بهترین شکل انجام می دهد .

درحوزه سیاست های ارزی بانک مرکزی به شدت عقلایی ومنطقی عمل کرده است و رشد های تا 400 درصدی دولت های قبل را در حوزه ارزی نداشته است . این کاهش اندک نرخ ارز ،قدرت تصمیم گیری و دورنمای مثبت و قابل دفاعی را برای فعالان اقتصادی فراهم می کند . زمانی که به سیاست های پولی و ارزی و نرخ تورم به عنوان ایتم های اثر گذارکشور نظم ببخشیم و آن را  ساماندهی کنیم بزرگترین کار دراین حوزه صورت گرفته است .

باتوجه به ادامه فعالیت دولت تدبیر و امید در4 سال آینده ، بانک مرکزی می تواند موضوع رفرم پولی را با توجه به رفع شدن تحریم ها در دستورکار خود قرار دهد . به دلایل متعدد ازجمله رشدهای فزاینده و رشد پایه پولی و تورم های که درسالیان گذشته شاهد آن بودیم و تورم های 2 رقمی را تجربه کردیم بهتر است که بانک مرکزی یک بار رفرم پولی را انجام دهد که این کار می تواند یک الارم مثبت برای کشور باشد .

درزمینه بخش تولید باید گفت که تولید از حمایت های بانک مرکزی تا حدود زیادی بهره مند بوده است اما خودش در وضعیت مناسبی نبوده که بتوان  از آن بیشتر حمایت کرد .

امیدواریم با تدابیری که توسط وزارت صنعت ومعدن  و بخش های پولی و مالی دولت و خصوصا بانک مرکزی اتخاذ شده است بتوانیم در ماه های پیش رو  با هدف گذاری مشخص حلقه های بخش تولید را تقویت کنیم و دوباره کارخانه ها و مراکز تولیدی را که از دور خارج شده اند و یا با ظرفیت های محدود کار می کنند به اقتصاد برگردانیم .

-عدم اتصال بانک های بزرگ به نظام بانکی کشور یکی از چالش ها در دوران پسا برجام است ، این چالش را بیشتر سیاسی می دانید یا ضعف های نظام بانکی هم دراین چالش نقش دارند ؟

وقتی تاریخچه تحریم ها را مورد بررسی قرار می دهیم ،مشاهده می شود که از زمان پیروزی انقلاب تاکنون دچار تحریم های  متعدد بوده ایم که اخرین آن ها تحریم هایی بود که برمبنای فعالیت های انرژی اتمی به ما تحمیل شده بود . اگر ریشه های این تحریم های ظالمانه شناسایی نشود، دچارمشکلات متعددی خواهیم شد .

برجام ما هسته ای بود .یعنی کل دانش هسته ای را توانستیم حفظ کنیم و به مشروعیت برسانیم و دیدگاه هایی که در دنیا نسبت  به این موضوع  وجود داشت مثبت کردیم تا  بتوانیم با لغو شدن تحریم ها از فرصت های بین المللی استفاده کنیم .

بحث آزاد سازی منابع ، موضوع مهمی بود که بعد از رفع تحریم ها مطرح و قرار شد تا تحریم های اتمی و فعالیت هایی که ما به ازای ان اتفاق ، قرار بود موردتحت تحریم قرار بگیرد برطرف شود .

با توجه به لغو شدن تحریم ها در حوزه انرژی اتمی گشایش هایی را درعرصه اقتصاد کشور شاهد بودیم ، اما درحوزه پولی ، بخشی از تحریم های بانکی ما ریشه در گذشته دارد و درعرصه مناسبات مالی و بانکی که به شدت بازارهای حساسی هستند گشایش چندانی صورت نگرفت .

گرچه ممکن است به ظاهر تحریم ها لغو شده باشد اما روی کاغذ همچنان وجود دارند و می تواند بر عملکرد روحی و روانی کسانی که در فعالیت های اقتصادی سرمایه گذاری می کنند تاثیرگذار باشد .

امیدواریم بعد از برجام شاهد اتفاقات مثبتی درحوزه بانکی کشور باشیم و با توجه به اینکه برجام اتمی و نفتی را پشت سر گذاشتیم و به احقاق حقوقمان در اوپک رسیدیم بتوانیم تعاملات خود را در حوزه بانکی برقرارکنیم و به اصطلاح توان اقتصادی کشورمان را افزایش دهیم .

3- سیستم بانکی کشور تا چه اندازه با استانداردهای بین المللی منطبق است ؟

از زمان اجرای برنامه کمیته " بال یک "به این طرف ، موسسه های بانکداری و شاخصه هایی که در استاندارد سازی فعالیت های بانکی در دنیا بوجود آمد همواره این دغدغه بود که می توانیم با دنیا وارد تعامل در حوزه بانکی شویم یا خیر . قریب 15 سال است که این دغدغه دربخش پولی کشور و بانک مرکزی ونظام بانکی وجود داردکه خودش را با استانداردهای جهانی تنظیم کند و بتواند این تعامل را برقرار کند.

درحوزه بانکی نیازمند تعامل و منطقی شدن هستیم . اگرچه در سطح داخلی عملکرد سیستم بانکی قابل دفاع است اما درسطح بین الملل همچنان با استانداردهای روز دنیا فاصله داریم .تا زمانی که اتفاقات فنی و بانکداری را در عرصه بانکداری داخلی اعمال نکنیم نمی توانیم سودای تعامل مناسب با جهان راداشته باشیم.

به نظربنده بانک مرکزی باید با تربیت نیروهای متخصص رسالت تحول را در بخش بانکداری اقتصادی کشور اعمال کند که سالیان سال است که این رسالت بر دوش بانک مرکزی است و کرسی هایی در دانشکده های مختلف در صندوق بین المللی  پول دارد که می تواند از این قدرت استفاده کند.

استانداردسازی و رعایت این استانداردها جز موارد لاینفک فعالیت های بانکی است .در عرصه بین المللی برخی بانک ها که تعاملات جهانی دارند و مورد تایید موسسات معتبر جهانی مانند بنکر هستند می توانند الگوی مناسبی برای بقیه بانک ها باشند تا بتوانند با استاندارد کردن صورت های مالی ، فعالیت ها و ایجاد نهادها در بخش سازمانی بانک وکارآمدکردن و نظارت هایی که دراین حوزه دارند به این حداقل ها درنظام بانکی برسند .

بسیاری از مدیران بانک ها به این استانداردها نگاه حداکثری دارند این درحالی است که این ها حداقل های ورود به بازارهای جهانی است و می توان برای بهبود کیفی انها تلاش کرد و برنامه عملیاتی اجرایی داشت .

بازدید 69 مرتبه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395