سه شنبه, 30 خرداد 1396 ساعت 01:45

نزول 131 واحدی شاخص کل بورس

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

مسعود وطنخواه

عصراقتصاد: سومین روز هفته جاری شاخص کل با 131 واحد نزول به کار خود پایان داد. در ادامه کاهش های شاخص در روز های گذشته، در کنار رکود و رخوت بازار در یک ماه گذشته ، روز یکشنبه وارد سطح 78 هزار واحد شد و روز گذشته نیز درسطح 78 هزار و 859 واحد ایستاد.

در روز گذشته، همراه با کاهش 131 واحدی شاخص کل حجم معاملات، تعداد مبادلات و ارزش معاملات به ترتیب (29) درصد، (22) درصد و (55) درصد نسبت به روز یکشنبه کاهش پیدا کرد.

کاهش 55 درصدی ارزش معاملات در روز گذشته سبب شد ارزش ریالی آن به 1098 میلیارد ریال شود، با توجه به ارزش معاملات دو طرفه 305 میلیارد ریالی در روز گذشته، ارزش معاملات خرد زیر 70 میلیارد تومان بود که این ارزش اندک در معاملات خرد، خود گویای بازار کم عمق و بی رمق بازار سرمایه در این ایام است.

در بازار روز گذشته همراه با کاهش شاخص کل، دیگر شاخص ها هم کاهشی بود، شاخص قيمت(وزني-ارزشي) با 44 واحد نزول به 26 هزار و 616 واحد رسید و شاخص كل (هم وزن) نیز با 66  واحد کاهش در سطح 16 هزار و 939 واحد ایستاد.

همچنین در روز گذشته شاخص قيمت (هم وزن) با 51 واحد کاهش به 13 هزار و 093 واحد و شاخص آزاد شناور با کاهش 152 واحدی در سطح 85 هزارو 699 واحد ایستاد.شاخص بازار اول نیز 135 واحد افت کرد.

همچنین در بازار روز گذشته شاخص بازار دوم با 39 واحد افت همراه بود که سبب شد این شاخص در سطح 176 هزار و 598 بایستد.

در شاخص های صنعت، شاخص سایر معادن، محصولات کاغذی و دستگاه های برقی تاثیر مثبت در شاخص داشتند و در نقطه مقابل صنایع فراورده های نفتی، سایر مالی، لاستیک و ذغال سنگ تاثیر کاهشی در شاخص صنایع داشتند.

برترین گروه های صنعت با در نظر گرفتن ارزش معاملات متعلق به شیمیایی با 107 میلیارد ریال، خودرو با 61 میلیارد ریال، انبوه سازی با 58 میلیارد ریال، فلزات اساسی با 57 میلیارد ریال، سرمایه گذاریها با 53 میلیارد ریال، دستگاه های برقی با 52 میلیارد ریال و رایانه با 48 میلیارد ریال بود.

بیشترین ارزش معاملات در بازار روز گذشته متعلق به مخابرات ایران2 با 102 میلیارد ریال، پتروشیمی جم2 با 92 میلیارد ریال، صنایع آذرآب2 با 55 میلیارد ریال، همراه اول 2 با 40 میلیارد ریال، توریستی و رفاهی آبادگران با 38 میلیارد ریال و آسان پرداخت پرشین با 38 میلیارد ریال بود، مخابرات ایران2 با کسب رتبه اول، بالاترین ارزش معاملات و حجم معاملات 53 میلیون سهمی و دوطرفه در بازار روز گذشته سود هر سهم را 469 ریال اعلام کرده است.

در بازار روز گذشته، همراه اول با 35 واحد، صنایع پتروشیمی خلیج فارس 33 واحد، مخابرات ایران 17 واحد، ایران ترانسفو 15 واحد، سرمایه گذاری گروه توسعه ملی 7.5 واحد و سرمایه گذاری آتیه دماوند با 6.6 واحد بیشترین تاثیرات مثبت را بر شاخص کل داشتند.

اما در نقطه مقابل پالایش نفت اصفهان 28 واحد، پالایش نفت بندرعباس 20.7 واحد، بانک تجارت 20 واحد، پالایش نفت تهران 17 واحد،  کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران 16 واحد و گروه پتروشیمی سرمایه گذاری ایرانیان 10 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص کل داشتند. پالایش نفت اصفهان در حالی رتبه نخست بیشترین تاثیر کاهشی بر شاخص کل را کسب کرد که در روز گذشته 3.4 میلیون سهم مورد معامله قرار گرفت و سود هر سهم را با سرمایه 20 هزار میلیارد ریالی، 413 ریال گزارش کرده است.

بیشترین حجم معاملات در بازار روز گذشته مربوط به مخابرات ایران2 با 53 میلیون سهم، بانک تجارت2 با 26 میلیون سهم، صنایع آذراب2 با 17.5 میلیون سهم، بانک تجارت با 16 میلیون سهم، توریستی و رفاهی آبادگران با 12.9 میلیون سهم و پارس خودرو با 12.5 میلیون سهم بود، بانک تجارت با 16 میلیون سهم عادی در حالی که روز یکشنبه بازگشایی شد و کاهش قیمت داشت. روز گذشته نیز کاهشی بود و در قیمت 605 ریال معامله شد. بانک تجارت  سود هر سهم را (268) ریال زیان گزارش کرده است.

برترین تقاضای با در نظر گرفتن ارزش معاملات مربوط به اوراق مشارکت و صکوک بود که در این میان مشارکت شهرداری سبزوار با 68 میلیارد ریال، رتبه نخست را کسب کرد. ولی در میان اوراق سهام نورد آلومینیوم با 5 میلیارد ریال، سالمین با 4 میلیارد ریال در رتبه چهاردهم و رادیاتور ایران با 3 میلیارد ریال، قند شیرین خراسان با 2 میلیارد ریال و شهد ایران با 2 میلیارد ریال را بدست آورد. که همین امر نشان دهنده اقبال سرمایه گذاران به انواع اوراق می باشد.

بالاترین عرضه ها با در نظر گرفتن ارزش معاملات در بازار روز گذشته به ترتیب مربوط به سیمان مازندران با 7.6 میلیارد ریال، سیمان خزر با 7.1 میلیارد ریال، لامپ پارس شهاب با 7 میلیارد ریال، ریخته گری تراکتورسازی با 2.9 میلیارد ریال و کارتن ایران با 2.6 میلیارد ریال بود، سیمان خزر با کسب رتبه دوم و صف فروش با حجم 1.5 میلیونی سود هر سهم را 416 ریال گزارش کرده است.

بیشترین افزایش قیمت در بازار روز گذشته به ترتیب مربوط به سهام تولیدی کاشی تکسرام با 5 درصد، قند شیرین خراسان، شیر پاستوریزه پگاه خراسان، بیسکویت گرجی، کاغذ سازی کاوه و نورد آلومینیوم با 4.5 درصد بود، قند شیرین خراسان با سرمایه اندک 50 میلیارد ریالی، در قیمت 14040 ریال مورد استقبال معامله گران قرار گرفت. در حالی که برای هر سهم 964 ریال زیان اعلام کرده است.

بیشترین کاهش قیمت در بازار روز گذشته به ترتیب مربوط به سهام شهد ایران با (4.99) درصد، سخت آژند، کاشی پارس، شکر شاهرود، لیزینگ ایرانیان و آهنگری تراکتورسازی با (4.99) درصد کاهش همراه بود، شرکت شکر شاهرود در حالی روز گذشته رتبه چهارم بیشترین کاهش را کسب کرد که سود خود را 41 ریال گزارش کرده است.

همچنین در پايان معاملات روز گذشته نماد معاملاتي شركتهاي توسعه معدني و صنعتي صبانور(كنور)،گروه دارويي البرز (والبر)،كاشي پارس (كپارس)،قند اصفهان(قصفها)،پتروشيمي فارابي(شفارا)،معدني دماوند(كدما) جهت برگزاري مجمع عمومي عادي ساليانه به منظور تصويب صورتهاي مالي،شركت گلوكوزان(غگل) جهت برگزاري مجمع عمومي فوق العاده به منظور تصميم گيري در خصوص افزايش سرمايه متوقف شدند.

نماد معاملاتي شركت هاي كارت اعتباري ايران كيش(ركيش) پس از برگزاري مجمع عمومي عادي ساليانه مبني بر تقسيم سود نقدي، شيشه و گاز(كگاز)پس از برگزاري مجامع عمومي عادي ساليانه بدون تقسيم سود نقدي - عمومي فوق العاده مبني بر تغيير محل قانوني شركت بدون محدوديت نوسان قيمت با استفاده از مكانيزم حراج تك قيمتي آماده انجام معامله بودند.

 

بازدید 62 مرتبه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395