سه شنبه, 30 خرداد 1396 ساعت 01:54

اطلاعات تکميلي

  • کارشناس بازار سرمایه در گفت وگو با عصر اقتصاد مطرح کرد:

رویه های ناصواب ،از بازارسیاه مجوزهای کارگزاری ها

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)
پروانه میرزایی

عصراقتصاد: بورس تهران درحالی وارد پنجاهمین فعالیت خود دربازار سرمایه شده است که به گفته کارشناسان این بازار، تعداد کارگزاران فعال این بخش به عدد 107 رسیده هست که هنوز هم یک تابلو در بورس یا فرابورس نداشته و حجم معاملات نیز گسترده نیست که در خصوص آخرین وضعیت این صنعت با همایون دارابی کارشناس بازار سرمایه به گفت و گو نشسته ایم.
1 - با توجه به گذشت نیم قرن از فعالیت سازمان بورس اوراق بهادار تهران و گسترش ابزارهای مالی ما شاهد این مسئله هستیم که عایدی چندانی نصیب این صنعت نمی شود، دلیل این امر چیست؟
نمی توان تعریفی از عایدی ارایه کرد به صورت کلی اگر بخواهیم پاسخ بدهیم این است که البته در برابر سرمایه اندکی که درگیر این بازار شده است اتفاقا عایدی بد نیست اما می توانست با گسترش بیشتر بازار و افزایش حجم معاملات و حضور سرمایه گذاران بیشتر داخلی و خارجی افزایش جدی پیدا کند.
2- بانک های کشور نیز با گسترش ابزارهای مالی نیز به سمت ایجاد کارگزاری رفته اند، به نظر شما لزومی دارد که بانک ها به سمت ایجاد کارگزاری بروند؟ چرا؟
بله لازم است که بانک ها به عنوان فعالان بازار پول در بازار سرمایه هم حضور داشته باشند بانکها همواره بازیگران بزرگ بازار بوده اند و به جز عملیات سرمایه گذاری و خرید و فروش سهام به کرات به کمک بازار آمده و از بازار حمایت کرده اند.
3- در سال جاری زیر قرار است که کارگزاری بانک کشاورزی سهامش در تابلو فرابورس عرضه شود به نظر شما این قدم مثبتی برای کارگزاران محسوب می شود یا خیر؟
به نظر می رسد سازمان بورس برای چنین کاری هنوز چراغ سبز نداده است آخرین دستورالعمل نقل و انتقال سهام کارگزاریها نیز در این مورد راهکاری ندارد.متاسفانه فضای کسب و کار در تعریف کلی آن در بازار سرمایه به شدت بسته است و به همین دلیل بازار سیاه خرید و فروش مجوز کارگزاری و فرار مالیاتی متبادر به آن وجود دارد.در همین حال شرکت های کارگزاری نیز عموما با سرمایه اندک بسیار در معرض ریسک هستند همین موارد باعث شده است بازار سرمایه به شدت نیازمند تغییر رویه ها در مورد مجوزها و نقل و انتقال سهام و صدور مجوزهای جدید باشد.با شرایط کنونی امید چندانی به داشتن کارگزاری های بزرگ نیست و کارگزاری ها در بازار انحصاری کنونی تمایلی به گسترش خدمات در سطح کشور ندارد هم اکنون در برخی استان های کشور ما که حتی یک کارگزاری در آنها وجود ندارد.
4- طبق گزارش کانون کارگزاران بورس و اوراق بهادار، تعداد ۱۰۷ کارگزاری بورس در ایران فعالیت می کنند، ولی هم چنان شاهد این مسئله هستیم که بخش خصوصی حضور قابل توجهی دراین بخش نداشته است، نظر شما دراین چیست؟
سیاست های اعمال شده در مورد صدور مجوز کارگزاری و توقف این مساله اشتباه است همچنین از ظرفیت های نیروی انسانی تحصیل کرده استفاده نمی شود لذا شبکه  کارگزاری در سطح ایران توسعه نیافته است با نبود نقاط تماس با بازار سرمایه بازار کوچک مانده و توسعه نیافته و همین امر نیز باعث خدمات نامناسب شده است این ویژگی بازارهای انحصاری است که خدمات گران و نامناسب ارایه کند که عدم رضایت دریافت کننده خدمات را به دنبال داشته باشد.
5- به اعتقاد کارشناسان بازار سرمایه بانک ها به دلیل این که درآمد کمتری درسال های اخیر داشته اند اقدام به ایجاد کارگزاری نموده اند، دیدگاه شما در این مورد چیست؟
نه خود کارگزاری های بانکی عموما برای دخل و خرج به دریافت کار از سهامدار عمده خود نیازمند هستند و به سختی سر پا هستند.
 
بازدید 63 مرتبه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395