سه شنبه, 30 خرداد 1396 ساعت 02:48

اطلاعات تکميلي

  • انعکاس حمله موشکی به دیرالزور :

آرامشی برای دوستان و هشداری برای جنگ افروزان

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

محمد حسن گودرزی

عصراقتصاد: حمله موشکی سپاه پاسداران ایران به مواضع گروه های تروریستی در سوریه واکنش های بسیاری در میان رسانه های خارجی داشت. سپاه پاسداران این حمله موشکی را پاسخی به حمله تروریستی 17 خرداد تهران توصیف کرد.

رویترز با اعلام این موضوع که این حمله پاسخ ایران به حملات تروریستی ایران است گزارش داد این حمله موشکی به سوی مواضع گروه های شبه نظامی در سوریه به نوعی پاسخ به حمله تروریستی تهران بود که شامل تیراندازی و حداقل یک حمله انتحاری به مجلس ایران و حرم آیت الله روح الله خمینی، بنیانگذار جمهوری اسلامی بود.

CNN در مورد این حمله موشکی با بی سابقه خواندن آن، اعلام کرد که این حملات برای اولین بار در سه دهه اخیر است که ایران به سوی کشور دیگری اقدام به شلیک موشک می کند و این نشان از افزایش نقش ایران در بحران سوریه به شمار می رود.

ایران از حامیان بشار اسد رئیس جمهور به شمار می آید  که در حال نبرد با گروه های شورشی از جمله گروه داعش است. مرکز این گروه در شهر رقه واقع در سوریه قرار دارد.

سرهنگ (بازنشسته) ریک فرانکونا (Rick Francona) تحلیلگر نظامی CNN، در مورد اقدام ایران گفت:" انتخاب اهداف جالب است. شلیک این موشک ها پاسخی به حملات تهران اعلام شده اما از سویی دیگر تلاشی است برای تقویت مواضع ارتش بشار اسد در سوریه است."

راشا تودی به پیام سپاه پاسداران ایران در مورد این حمله موشکی اشاره داشت. سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اعلام کرده بود  که ریخته شدن هیچ خون پاکی را بدون پاسخ نمی گذارد.

پیتر فورد (Peter Ford) سفیر سابق بریتانیا در بحرین و سوریه در مورد این حمله موشکی با اشاره به ابعاد آن از نظر نظامی و قابل توجه بودن آن معتقد است که این پیامی روشن از سوی ایران به دشمنان خود در منطقه بود.

فورد به راشا تودی گفت:" از نظامی این اقدام قابل توجه است و این حمله افراد داعش و رهبران آن را هدف قرار داده اما از سویی دیگر از نظر سیاسی اهمیت بسیاری دارد. این پیامی روشن و واضحی به حساب می آید که عربستان سعودی دریافت کرده است."

سفیر سابق بریتانیا در بحرین و سوریه با اشاره به روابط عربستان و آمریکا ادامه داد:" عربستان در چند هفته اخیر، توسط ترامپ تشویق شده که دستکش آهنی خود را بپوشد و عملا ایران را از نظر نظامی تهدید کرده است. خب، پاسخ ایران هم این است: با ما شوخی نکن ! ما  (موشک) دور بُرد داریم."

یورونیوز در مورد حمله موشکی ایران به مواضع گروه های تروریستی در سوریه اعلام کرد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با انتشار بیانیه‌ای گفته که تمام موشک‌های شلیک‌شده بطور موفقیت آمیزی به مواضع داعش در دیرالزور اصابت کرده است.

این موشک‌ها که تعدادشان مشخص نشده از پایگاههای موشکی نیروی هوافضای سپاه در استان های کرمانشاه و کردستان پرتاب شده‌اند.

خبرگزاری اسپوتنیک روسیه نیز در تحلیلی که در مورد این حمله موشکی داشت با اشاره به قدرت موشکی ایران نوشت:" موشک های میان برد ایران با طی مسافتی بیش از 650 کیلومتر با دقت فراوان چند ساختمان و پایگاه در دیر الزور که مربوط به تروریست ها بود را هدف قرار داد، امری که نشان می دهد این موشک ها برد بسیار دقیقی دارد و اینکه ایران می تواند شعاع دایره ای از حد اقل 650 کیلومتر را با دقت نقطه زنی پوشش دهد. یعنی از ریاض گرفته تا تل آویو تا همه پایگاه های آمریکایی در منطقه اطراف ایران همه می توانند هدف موشک های ایرانی قرار بگیرند.

در بخش دیگری از این گزارش آمده:"با توجه به اینکه ایران از موشک های بالستیک دور برد 2000 کیلومتری نیز برخوردار است این بدین معنا است که ایران می تواند نیروهای دشمن را در شعاع 2000 کیلومتری نیز هدف قرار دهد. "

این عملیات حدود دو ساعت پس از صحبت های آیت الله خامنه ای در دیدار با جمعی از خانواده‌های شهدای مدافع حرم و شهدای مرزبان و چند ساعت پس از جلسه شورای عالی امنیت ملی ایران انجام شد که نشان می دهد نیروهای مسلح ایران آمادگی لازم را دارند تا ظرف فقط چند ساعت یا شاید چند دقیقه تصمیمات سیاسی سران مملکت را به اجرا بگذارند.

رهبر انقلاب در این مراسم تأکید کردند: همه اعم از دشمنان، دوستان با اخلاص و دوستانی که برخی مواقع دلشان می لرزد، بدانند جمهوری اسلامی مستحکم و با اقتدار کامل ایستاده و دشمنان نمی توانند به ملت ایران سیلی بزنند بلکه ملت به آنها سیلی خواهد زد.
رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر اینکه ارزش شهدا باید در جامعه معلوم باشد، در تجلیل از نقش شهیدان مدافع حرم گفتند: اگر شهیدان مدافع حرم نبودند، امروز باید با «عناصرِ فتنه‌گر، خبیث و دشمن اهل‌بیت(ع)» در شهرهای ایران می‌جنگیدیم، زیرا آنان قصد داشتند از مرزهای عراق وارد ایران شوند اما جلوی آنها گرفته شد و تار و مار شدند و اکنون نیز در عراق و سوریه به‌طور کامل در حال ریشه‌کن شدن هستند.

انتخاب زمان وروش انجام این عملیات بگونه ای بود که هم پاسخ تهدیدات اخیر ایالات متحده بر علیه ایران و هم تحریم های جدید کنگره این کشور و هم تهدید های همپیمانان ایالات متحده داده شود."

در این گزارش با اشاره به انتخاب استان کردستان برای پرتاب این موشک ها آمده:" انتخاب استان کردستان برای انجام این حمله نیز بی دلیل نبوده زیرا چند نفر از تروریست هایی که عملیات تهران را انجام دادند از این منطقه بودند و دشمنان ایران تلاش های بسیاری جهت نا امن کردن این استان انجام داده اند."

در پایان این تحلیل با اشاره به موضوع تهدید ایران به دلیل برنامه موشکی این کشور آمده:" به هر صورت همه این موارد برای آن بوده و هست که ایران به طرف مقابل بگوید اگر پای میز مذاکره با شما نشستیم به این معنا نیست که تسلیم همه خواسته های شما شده ایم و اگر شما به تعهدات خود پایبند نباشید ما هیچ ابایی از رویارویی ندارم اما مطمئن باشید شما بیشتر ضرر خواهید کرد و حال که موشک های ما را بهانه کرده اید ما موشک ها را استفاده می کنیم و هر چیز دیگری را بهانه کنید ما بیشتر روی آن پا فشاری می کنیم. در پایان می توان گفت ایران با این کار خواسته این پیغام را بدهد کشوری نیست که با تهدید عقب نشینی کند واز این پس تهدید را با تهدید پاسخ خواهد داد.

واکنش های مقامات ایران

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران،اعلام کرد: اقدام روز گذشته جمهوری اسلامی ایران در مبارزه با گروه‌ تروریستی، تکفیری و وهابی داعش با اطلاع دولت سوریه انجام شده و در پی این عملیات ضربات مهلکی به پیکره این گروه‌ها و مقر مرکزی آنها در دیرالزور وارد شده است.

بهرام قاسمی، صبح روز دوشنبه در گفت‌وگو با ایسنا، در پاسخ به سوالی در ارتباط با عملیات روز گذشته سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در حمله موشکی به مقر گروه‌ تکفیری و تروریستی داعش در منطقه «دیرالزور» سوریه، اظهار کرد: جمهوری اسلامی ایران در راستای سیاست اصولی، ثابت و تغییرناپذیر خود در مبارزه بی‌امان با گروه‌های تروریستی تکفیری ـ وهابی و با در جریان گذاشتن دولت قانونی سوریه، ضربات مهلکی را بر پیکره گروه‌های تروریستی و مقر مرکزی آنها در دیرالزور وارد کرد.

سخنگوی وزارت خارجه با بیان این‌که جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی از قربانیان تروریسم همان‌طور که بارها اعلام کرده بر اساس مواضع انسانی، مترقیانه و اصولی‌اش مبارزهای  مستمر با تروریسم داشته افزود: در همین چارچوب از نظر جمهوری اسلامی ایران تروریسم در هر شکل، در هر کجا و تحت هر عنوان و بهانه‌ای که صورت پذیرد، محکوم است.

قاسمی تأکید کرد: جمهوری اسلامی ایران با تمام توان و با اتکا به تمامی داشته‌ها، تجارب و توانمندی‌های خود در حوزه‌های دفاعی، نظامی، اطلاعاتی و امنیتی و با استفاده از تجارب گذشته از کیان خود و هم چنین ثبات و امنیت شهروندانش در مقابله با پدیده شوم تروریسم دفاع خواهد کرد. همان‌طور که بارها گفته‌ایم ما در دفاع از امنیت و ثبات‌مان هیچ‌گونه تعارفی نداریم و برای مقابله با تروریسم، ناامنی و بی‌ثباتی بیش‌ترین تلاش را به کار خواهیم برد و با هر عاملی که مخل این مسائل باشد به صورت قاطعانه و ریشه‌ای برخورد می‌کنیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه  ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران، برخلاف برخی قدرت‌های مدعی که امنیت و تروریسم را وسیله‌ای برای تجارت و کسب درآمد قرار داده و برخلاف شعارها و سیاست‌های اعلامی خود به رقص با منحط‌ترین تفکرات قبیله‌ای و جاهلی می‌پردازند و از یک سو ادعای مبارزه با تروریسم را دارند و از سوی دیگر میلیاردها دلار سلاح به کشورهای اصلی حامی تروریست‌های تکفیری می‌فروشند، به مبارزه واقعی و مستمر برای ریشه‌کن شدن این گروه‌های تروریستی ادامه خواهد داد و حمله موشکی به مواضع و مقرهای تروریست‌های تکفیری در دیرالزور، صرفا سیلی کوچک و تنها هشداری برای بیداری آنانی بود که هنوز نمی‌توانند یا نتوانستند واقعیات منطقه و حد و مرز خود را به خوبی درک کند.

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران که در سفر خود به شمال آفریقا هم‌ اکنون در موریتانی به سر می‌برد، صبح روز دوشنبه به وقت محلی با انتشار توییتی گفت: توان موشکی ایران در دفاع مشروع و قانونی از شهروندانش است.

به گزارش ایسنا، وزیر امور خارجه کشورمان در توییت خود نوشت: توان موشکی ایران از شهروندانش در دفاع مشروع و قانونی حمایت می‌کند و هم‌زمان مبارزه مشترک جهانی با داعش و تروریسم افراط‌گرا را پیش می‌راند.

علی اکبر ولایتی، رئیس مرکز استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام در پیام اینستاگرامی خود نوشت: اقدام ارزشمند،با صلابت و نرم سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در انهدام مواضع تروریست های داعش نمونه و بخشی از توان بازدارندگی و بالای دفاعی کشور، همه جانبه و پشیمان کننده  است که برای دشمنان می تواند بسیار کوبنده تر هم باشد.

به گزارش سپاه نیوز؛ سردارسرتیپ پاسدار امیرعلی حاجی‌زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه در جریان شلیک موشک‌های بالستیک سپاه به مقر داعش در دیرالزور سوریه گفت: اگر تروریست‌ها به شرارت ادامه دهند نتیجه پرهزینه‌ای برایشان رقم خواهد خورد.

وی تاکید کرد:‌ در اطراف دیرالزور پایگاه‌های فرماندهی، مراکز ساخت و تولید خودروهای انتحاری و مراکز تجمع آنها توسط موشک‌های میانبرد مورد هدف قرار گرفت.

فرمانده نیروی هوافضای سپاه اظهار داشت: این موشک‌ها از ایران شلیک شد و بر فراز عراق عبور کرد و در سوریه فرود آمد و توسط هواپیماهای بدون سرنشینی که از اطراف دمشق به پرواز درآمده بود بر فراز دیرالزور اصابت‌ها را به صورت همزمان برای ما در ایران مخابره می‌کرد.

بازدید 65 مرتبه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395