سه شنبه, 30 خرداد 1396 ساعت 03:36

اطلاعات تکميلي

  • معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش خبر داد :

برگزاری برنامه های تابستانی دانش آموزان در 25 هزار پایگاه

این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

مهنوش نعیمی

عصراقتصاد: معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش در نشستی خبری که در ساختمان مرکزی این وزاتخانه برگزار شد، برنامه‌های تابستانی و اوقات فراغت آموزش و پرورش برای دانش‌آموزان را اعلام کرد. مهدی فیض با تاکید بر تعبیر شهید رجایی مبنی بر اینکه در تابستان مدرسه تعطیل می شود اما تعلیم و تربیت تعطیل نمی شود، گفت: در سند تحول بنیادین مکررا این نکته تاکید شده که تربیت دانش آموز باید تربیت متوازن باشد. در طول سال تحصیلی به ساحت آموزش رسمی توجه می‌شود ولی در سه ماه تابستان اصل بر توجه به ساحت های تربیتی دیگر دانش آموزان است.

سیاست آموزش و پرورش استفاده حداکثری از ظرفیت ها

فیض افزود: شعار تابستان امسال "هر دانش آموز یک مهارت" است و تلاش ما این است که عمدتا فعالیتهای ما بر پایه مهارت آموزی دانش آموزان قرار بگیرد.

معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش با اشاره به اینکه بسترهای متفاوتی برای تحقق مهارت آموزی در دانش آموزان دیده شده است، تصریح کرد: بخشی از برنامه‌ها را در قالب پایگاه‌های تابستانی تدارک دیدیم. بخشی از برنامه‌های ما توسط خانواده ها دنبال می شود و هر خانواده ای ممکن است بستری را برای آموزش فرزندش در زمینه مهارت‌هایی چون کشاورزی و امور تولیدی و فنی را فراهم کند.

فیض با بیان اینکه "سیاست کلی ما استفاده حداکثری از تمام ظرفیت‌های درون و بیرون از آموزش و پرورش است" افزود: سال گذشته 22هزار و 500 پایگاه تابستانی داشتیم که امسال 20 درصد افزایش یافته و در تابستان جاری 25 هزار پایگاه خواهیم داشت که می تواند مدارس، کانون های تربیتی، دارالقرآن ها و اردوگاه‌ها را دربرگیرد.

معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش ادامه داد: سال گذشته شمار دانش آموزان در پایگاه ها چهار میلیون و 200 هزار نفر بود که برای امسال تربیت پنج میلیون نفر را هدف گذاری کرده‌ایم.

وی با اشاره به محور برنامه های تابستانی اظهار داشت: برنامه‌های پایگاه‌های تابستانی بر پایه محورهای پنج گانه اعتقادی، علمی، فرهنگی و هنری، مهارت آموزی و کارآموزی و تربیت بدنی و سلامت شکل می‌گیرد. هر دوره در پایگاه‌های تابستانی 18 ساعت در 6هفته است که بسته به شرایط استانی ممکن است مشمول تغییراتی شود.

شرکت 1500 نفری دانش آموزان عشایری در اردوهای ویژه

فیض درباره هزینه شرکت در دوره‌ها عنوان کرد: پایگاه‌ها خودگردان هستند و ما بودجه مختصری برای تقویت دوره ها در نظر گرفتیم. شهریه‌ها متنوع هستند و دوره‌هایی داریم که رایگان هستند.

وی به برگزاری 10 اردوی تشکیلاتی برای 15 هزار نفر توسط سازمان دانش آموزی اشاره کرد و گفت: دانش آموز در این دوره‌ها تمرین زندگی می کند.

فیض افزود: 60هزار نفر ساعت آموزش اختصاصی آشنایی با کارآفرینی با هدف اقتصاد مقاومتی در نظر گرفته شده است. همچنین در قالب دوره هایی با همکاری دانشگاه صنعتی شریف 210 ساعت آموزش کارآفرینی در سه سطح خواهیم داشت.

معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه اتحادیه انجمن‌های اسلامی نیز برنامه ها و اردوهای مختلفی را تدارک دیده گفت: اردوهای دوستی، اردوهای شکرانه ویژه مناطق محروم، المپیاد آمادگی طرح دادرس و مسابقات گفت وگوی بشردوستی و طرح شوق رویش نیز توسط سازمان جوانان هلال احمر در تابستان برگزار می‌شود.

وی با اشاره به برگزاری جشنواره ها و مسابقات فرهنگی و هنری و پیش بینی شرکت 18 هزار نفر در این مسابقات عنوان کرد: 1500 دانش آموز عشایری در اردوهای ویژه تابستانه شرکت می کنند.

معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش در پاسخ به پرسشی درباره امنیت برگزاری اردوهای دانش آموزی اظهار کرد: اردو به طور طبیعی دارای ریسک‌هایی است ولی همکاران ما ایثار می کنند و ریسک اردوها را می پذیرند. آیین نامه اردوها مبنای عمل است و در آن مواردی چون عدم استفاده از خودروهای مستعمل و... آمده و تابع استانداردهایی است که در کشور وجود دارد. علاوه بر این برنامه هایی ویژه توانمندسازی مدیران و مربیان برگزار کننده اردوها داریم و تلاش می کنیم اردوها در امنیت کامل برگزار شوند.

فیض درباره آثار تربیتی منفی برگزاری برنامه‌های تابستانی که از سوی دستگاه‌های مختلف برای فرزندان کارکنان برگزار می شود گفت: بعضا برنامه‌های فله‌ای تعریف می شود و حتی در دوره‌ها و اردوها دختران و پسران را هم تفکیک نمی کنند و گروه سنی را رعایت نمی کنند. از دستگاه‌ها درخواست می کنیم در هر استانی با آموزش و پرورش منطقه هماهنگ باشند و در مراکزی که آموزش و پرورش معرفی می کند، حضور پیدا کنند.

وی درباره راهکارهای درآمدزایی اردوگاه‌های دانش آموزی عنوان کرد: سیاست کلی آموزش و پرورش کاهش تصدی گری است و در همین راستا بخش زیادی از اختیارات به استان ها تفویض شده است. تصمیم بر آن است که برای افزایش راندمان و درآمدزایی بیشتر، اردوگاه‌ها با رعایت چارچوب های قانونی به سازمان های دانش آموزی استان ها واگذار شود. فرایندهای قانونی را دنبال می کنیم تا از اول مهرماه اردوگاه‌ها را با قانون و رویه جدید مدیریت کنیم.

این مقام در انتها برای برگزاری هرچه بهتر این دوره های آموزشی حمایت کامل دولت، خانواده و نهادهای مردمی را خواستار شد.

آغاز مسابقات فرهنگی و هنری دانش‌آموزان در تابستان

همچنین مدیرکل فرهنگی و هنری وزارت آموزش و پرورش در این نشست گفت: اردوهای راهیان نور و طرح هجرت 3 ویژه دانش‌آموزان از 20 تیرماه لغایت 20 شهریورماه برگزار خواهد شد.

مهدی علی‌ اکبرزاده در خصوص فعالیت‌های تابستانی و اوقات فراغت دانش‌آموزان برگزار شد، اظهار داشت: برای اینکه بتوانیم در تابستان برنامه خوبی برای دانش‌آموزان داشته باشیم، باید از ظرفیت اردوگاه‌ها، کانون‌ها، پژوهش‌سراها و هنرستان‌ها استفاده کنیم.

وی یادآور شد: سی و پنجمین دوره مسابقات فرهنگی و هنری دانش‌آموزان از اول تا 11 تیرماه در اردوگاه شهید رجایی با حضور 2200 دانش‌آموز برگزار خواهد شد؛ همچنین از 10 تیر تا 25 شهریور ماه 10 اردوی بنیاد علوی را برای 10 هزار دانش‌آموز تحت پوشش برگزار می‌کنیم.

علی‌اکبرزاده با اشاره به برگزاری اردوهای راهیان نور،‌خاطرنشان کرد: اردوهای راهیان نور در یادمان‌های دفاع مقدس از 20 تیرماه آغاز و تا 20 شهریور ادامه خواهد داشت؛ همچنین طرح هجرت 3 و اردوهای جهادی را از 20تیر تا 20 شهریور در مناطق محروم کشور برگزار می‌کنیم و پیش‌بینی این است که 100 هزار دانش‌آموز دوره متوسطه دوم شرکت کنند.

مدیرکل فرهنگی و هنری وزارت آموزش و پرورش با اشاره به اردوی دانش‌آموزان زیارت‌اولی گفت: این اردو در سه شهر مذهبی مشهد، قم و شیراز برگزار خواهد شد و از دهه کرامت آغاز و بعد از شروع سال تحصیلی جدید نیز ادامه خواهد داشت که پیش‌بینی می‌کنیم حدود 12 هزار دانش‌آموز در این اردوها شرکت کنند.

وی افزود: با توجه به اینکه 17 استان مرزی در کشور داریم اردوهای دانش‌آموزان مناطق مرزی را از 13 مرداد تا اول شهریور در اردوگاه‌های مختلف با میزبانی از 1500 دانش‌آموز دنبال خواهیم کرد.

20 تیرماه، آغاز اردوهای «راهیان نور» و «طرح هجرت 3»

علی‌اکبرزاده با اشاره به دیگر برنامه تابستانی دانش‌آموزان عنوان کرد: شورای برتر دانش‌آموزی یکی دیگر از اردوهای تابستانی است که از 3 تا 12 شهریور برای 700 دانش‌آموز برگزار می‌شود؛ همچنین نخستین اردوی دانش‌آموز  کتابخوان برتر با سیستم دانش‌آموز منتخب از 20 تا 22 شهریور ماه در تهران برگزار خواهد شد.

وی تصریح کرد: نخستین اردوی همیار گردشگر را آغاز کردیم و این طرح در تابستان با وسعت بیشتری پیگیری خواهد شد و از 22 تا 25 شهریور ماه با ظرفیت 400 دانش‌آموز برگزار می‌شود.

مدیرکل فرهنگی و هنری وزارت آموزش و پرورش با اشاره به برنامه‌های متنوع دیگر در فصل تابستان خاطرنشان کرد: کنگره ملی پرسش مهر در تهران با حضور دانش‌آموزان و مربیان منتخب برگزار خواهد شد؛ همچنین اردوی دانش‌آموزان همیار مشاور 16 تیر تا 22 شهریور ماه با حضور 2 هزار شرکت‌کننده به انجام خواهد رسید.

علی‌اکبرزاده در انتها با اشاره به سی و پنجمین دوره مسابقات قرآن دانش‌آموزان در تابستان اظهار داشت: مسابقات قرآن دانش‌آموزی از 14 تا 17 تیرماه با حضور 256 دانش‌آموز برگزار می‌شود؛ همچنین مسابقات پژوهش قرآن با ظرفیت 990 نفر، مسابقات آوایی قرآن با ظرفیت 1452 دانش‌آموز از 15 تا 23 مرداد و سومین دوره مسابقات دانش‌آموزان مکلف عشایر با ظرفیت 500 دانش‌آموز از 25 تا 28 مرداد برگزار خواهد شد.

بازدید 159 مرتبه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395