چهارشنبه, 26 مهر 1396 ساعت 08:59

90% مرکبات سالم هستند

فاطمه صالحی

عصراقتصاد: محمدرضا شعبانی مدیر عامل باغداران استان مازندران در رابطه با رنگ آمیزی مرکبات به دلیل سرمازدگی و برداشت زود هنگام  گفت:زمان مصرف مرکبات در هوای سرد است وبا سردتر شدن هوا مردم تمایل بیشتری برای استفاده از مرکبات دارند و این یک امر طبیعی، دربدن انسان است. بخاطر مسائل جوی و خنکی هوا در پاییز زمان برداشت پرتقال های ما کمی زودتر شده است اما درنارنگی ها هیچ مشکلی  از لحاظ رنگ و سم زدایی نداریم عموما نارنگی های ما رنگ طبیعی دارند ووارد بازار می شوند و فقط واکس هایی برای نگهداری و جلوگیری از چروک پوست میوه و کم نشدن آب میوه به نارنگی ها زده می شود عموما این واکسها استاندارد و خوراکی هستند و اگر انسانها پوست یا لبشان احیانا به این واکس ها بخورد هیچ مشکلی ایجاد نمی کند.

شعبانی ادامه داد: بدلیل نگرانی هایی که از وضعیت آب و هوا داریم و به قول معروف مار گزیده از ریسمان سیاه و سفید می ترسد، باغداران ما به پرتقال حساسیت بیشترو نگرانی بیشتری به آن ها القا شده تا پرتقال را کمی زودتر برداشت کنند و برداشت قبل از 25 مهرهم کمی زود است. ولی این میوه از لحاظ آب گیری و مزه خوبی که دارد می توان آن را به عنوان میوه نوبرانه استفاده کرد،  با طی جلسات و پیگیریهای ما کشاورزان وبسته بندها و سورتینگ دارها توجیه شدند که از رنگ های شیمیایی و غیر استاندارد استفاده نکنند و البته در تمام شغل ها تعداد معدودی خاطی وجود دارد و تمام سعی ما جلوگیری از این خاطی ها است چه با تذکر لسانی ویا برخورد دستگاه های مربوطه، یک محصول پرتقال ما به نام ناقلینا بسیار زود رس است و پرتقال مهرماه است و سبز آن نیز  مزه شیرین دارد و قابل خوردن است و هیچ مشکلی ندارد ولی پرتقال های تامسون نباید برداشت شود و از اول آبان در صورتیکه به آب و قند کافی برسد اجازه برداشت داده شده است..

وی خاطر نشان کرد:مردم به هیچ وجه نگران اینگونه مسائل نباشند چون نظارت کافی در استان وجود دارد و دستگاهای مربوطه و سازمان جهاد کشاورزی، تعزیرات حکومتی  با کنترل های ویژه مراقبت های لازم را انجام می دهند تا میوه سالم به دست مصرف کنندگان برسد.محصولاتی که وارد بازار شده بیش از 90% آن طبیعی و سالم است وبقیه نیز در طی مراحل مکانیکی با استفاده از رنگ هایی که در کل دنیا مرسوم و استاندارد است استفاده می شود و نگرانی ما در رابطه با اینکه این رنگ ها در بدو ورود  به کشور دستکاری شده باشند و مواد شیمیایی وارد آن ها باشد را داریم، وگرنه رنگ های خوراکی هیچ مشکلی ندارد و رنگ های طبیعی با دوز پایین استفاده میشود و از آنجاییکه چسبندگی بالایی دارد و پوست پرتقال از لحاظ سختی و ضخامت شبیه لایه اوزون است وبه دلیل گازهایی که داخل این میوه است  به هیچ وجه مواد دیگری داخل میوه نمی شود. میوه امسال مابه دلیل آفتاب خوبی که داشتیم از مرغوبیت بالایی برخوردار است..

مدیر عامل باغداری مازندران گفت:مردم ما زیبا پسند هستند وعلاقمند به میوه های خوشرنگ و تمیز و براق هستند و مجموعه دست اند کاران ما را ترغیب می شوند تا به دنبال فناوری های روز دنیا بروند و میوه را شکیل تر و زیباتر به مردم تقدیم کنند. ما با یک سری کلاس های آموزشی و اطلاع رسانی می توانیم استانداردهای لازم رو آموزش دهیم تا مشکلی در این زمینه نداشته باشیم و ما بعنوان چشم های بیدار مصرف کنندگان در استان مشکلات را مطرح و پیگیری های لازم را انجام میدهیم .میوه ما بسیار سالم نسبت به سایر کشورهای دنیا سالم ترین میوه مصرفی دنیا را ایران دارد.

 وی افزود: البته خاطی ها در این زمینه بسیار معدود هستند و با برخوردهایی اعمال شده جلوی این مسائل گرفته شده و بعضی از پرتقال ها که بسیار قرمز و آجری رنگ هستند دستکاری شده هستند و با کشیدن دست هم می توان آن ها را تشخیص داد ولی در مازندران دقت کافی وجود دارد و سعی ما در این است که این موارد اصلا پیش نیاید وبا همین اطلا ع رسانی ها خود سورتینگ کارها با ما جلسه می گذارند تا خطای کارشان را برطرف می کنند..

 شعبانی اظهار کرد: تمام نگرانی ما در مواقعی است که کودکی پوست میوه را داخل دهان ببرد و یا خانمی قصد پختن شیرین پلویا مربا داشته باشد و پوست پرتقال را بجوشاند ولی نه اینکه تمام پرتقال ها به این گونه است چون دستگاههای زیادی می خواهد، ولی شاید کمتر از 10درصد این مشکل را داشته باشد

وی درزمینه مصرف سموم نیز گفت: درمصرف سموم در ایران در صدر جدول جهان نیستیم و عموم سم پاشی ها  توسط کشاورزان و باغداران ما بدلیل بی اطلاعی و مشاوره کمی که از مشاوران گرفته می شود اتفاق می افتد و در زمینه سم پاشی محصول از زمان سم پاشی تا زمان برداشت محصول یک دوره مصرف دارد که  با گذشت این زمان هیچ مشکلی در مصرف محصول پیش نمی اید و فقط در محصولات حساسی مانند توت فرنگی و خیار که به روز برداشته می شود باید سم پاشی با دقت بیشتر انجام شود ولی محصولات سیب و نارنگی و غیره چون این دوره زمانی برایشان رعایت می شود و دوز این سم ها بسیار کم است  هیچ مشکلی به وجود نمیاید و نگرانی ما در زمینه غیر استاندارد بودن سموم به معنی اینکه به صورت قاچاق وارد کشور شود و در اختیار کشاورزان و باغداران قرار گیرد مانند بسیاری از سموم که از لیست تولید خارج شده و از انبارها با سوء استفاده در اختیار کشاورزان قرار بگیرد مانند ددت که دیگر قابل تولید نیست و مهمترین عامل جلوگیری از سموم غیر بهداشتی آموزش باغداران مااست تا نحوه و زمان استفاده از سموم  اطلاع رسانی شود که این امر در اختیار وزارت جهاد کشاورزی است

شعبانی در پایان گفت: تشکر می کنم از کشاورزانی که محصول را تولید و جمع آوری کردند واشخاصی که بسته بندی و حمل و نقل محصول را انجام می دهند همه اینها زنجیر هایی هستند که در نهایت میوه سالم را به دست مردم عزیز می رسانند و توصیه می کنم از میوه مرغوب شمال ایران که سرشار از ویتامین c بالایی است و از سرماخوردگی جلوگیری می کند نوش جان کنند.

 

 

چهارشنبه, 26 مهر 1396 ساعت 08:58

جو بایدن: ترامپ حکومت‌داری نمی‌داند

معاون باراک اوباما رئیس جمهوری پیشین آمریکا با بیان اینکه ترامپ حکومت داری سردر نمی آورد، به 'رفتار عجیب و غریب' وی اشاره کرد و گفت: تاکنون 14 نفر از سران کشورهای جهان برای درک رفتار ترامپ با من تماس گرفته اند تا به آنها کمک کنم.

به گزارش روزنامه انگلیسی گاردین، «جو بایدن» معاون باراک اوباما رئیس جمهوری پیشین آمریکا با اظهار تاسف از 'رفتار عجیب و غریب ترامپ' گفت: تاکنون 14 نفر از سران کشورهای جهان با من تماس گرفته اند تا برای درک رفتار ترامپ به آنها کمک کنم.

بایدن همچنین گفت که یکی از سران کشورهای اروپایی اقدام ترامپ در طعنه زدن به نخست وزیر مونته‌نگرو و کنار زدن او برای ایستادن در جلوی صف سران کشورهای ناتو را به رفتار موسولینی تشبیه کرده است.

وی با بیان اینکه رفتار ترامپ درهم شکستن هنجارهای بین المللی و ملی است که همچون چسبی نظام ما را نگاه داشته، از نگرانی فزاینده میان کارشناسان سیاست خارجی پیرامون احتمال وقوع جنگی هسته ای خبر داد.

بایدن همچنین به احتمال از هم پاشیدن کابینه ترامپ اشاره کرد و گفت که از کارمندانی که از دوره اوباما باقی مانده اند خواسته از دولت ترامپ خارج نشوند.

وی افزود: نمی خواهم ببینم که رئیس کارکنان کاخ سفید استعفا می دهد، وزیر خارجه دولت را ترک می کند، وزیر دفاع کابینه را ترک می کند.

بایدن همچنین با بیان اینکه تیم ترامپ انتظار نداشتند که در انتخابات ریاست جمهوری پیروز شوند، گفت: آنها آماده به دست گرفتن دولت نبودند، ما رئیس جمهوری داریم که از حکومتداری سردرنمی آورد.

منبع: ایرنا 

چهارشنبه, 26 مهر 1396 ساعت 08:53

رشد 69 واحدی شاخص کل بورس

مسعود وطنخواه

عصراقتصاد: شاخص کل بورس از همان اوائل معاملات، روزگذشته افزایش یافت و تا پایان زمان معاملات اندکی کاهش یافت. شاخص کل روز گذشته برای هفتمین روز متوالی افزایش یافت و با رشد 69 واحدی در سطح 85 هزار و 660 واحد ایستاد. حجم معاملات خرد روز گذشته نسبت به روز ماقبل معاملاتی با 3 درصد افزایش به 1 هزار و 268 میلیارد ریال رسید.

حجم معاملات نیز در مقایسه با روز دو شنبه گذشته، با 5 درصد افزایش همراه بود و به 630 میلیون سهم رسید. ارزش معاملات نیز با افزایش 31 درصدی روبرو شد و به مبلغ 2 هزار و 836 میلیارد ریال رسید. همچنین تعداد مبادلات روز گذشته، افزایش 5.7 درصدی را تجربه کرد و به رقم 51 هزار و 32 نوبت رسید.

همراه با صعودی شدن شاخص کل، شاخص قيمت(وزني-ارزشي) با 22 واحد افزایش به 27 هزار و 677 واحد، شاخص كل (هم وزن) با 36 واحد کاهش به 17 هزار و 545 واحد، شاخص قيمت (هم وزن) با 45 واحد کاهش به سطح 13 هزار و 273 واحد و شاخص آزاد شناور در روز گذشته با 58 واحد افزایش به 92 هزار و 732 واحد رسید. شاخص بازار اول نیز با 80 واحد افزایش به 59 هزار و 360  واحد رسید، همچنین  شاخص بازار دوم نیز با 14 واحد کاهش مواجه شد و به 190 هزار و 252 واحد رسید.

بیشترین دفعات معامله در بازار روز گذشته، به ترتیب متعلق به داده گستر عصر نوین با 4610 نوبت، فولاد مبارکه اصفهان با 2852 نوبت، سایپا با 2396 نوبت، آلومینیوم ایران با 1239  نوبت، کارتن ایران با 1028 نوبت، ملی صنایع مس ایران با 980  نوبت و آسان پرداخت پرشین با 970 نوبت بود. سایپا با  2396 نوبت، در حالی رتبه سوم بالاترین دفعات داد و ستد را در روز گذشته کسب کرد که با سرمایه 39 هزار میلیارد ریالی و سهم شناور 24 درصدی، سود هر سهم را 141 ریال گزارش کرده است.

پربیننده ترین سهام در بازار روز گذشته به ترتیب متعلق به بانک ملت، ایران خودرو، آلومینیوم ایران، داده گستر عصر نوین، تولیدی چدن سازان ایران، سایپا و پالایش نفت تهران بودند. بانک ملت با سرمایه 50 هزار میلیارد ریالی در حالی روز گذشته با قیمت 956 ریال مورد داد و ستد قرار گرفت که سود هر سهم را 133 ریال پیش بینی کرده است.

در شاخص های صنعت، شاخص صنایع زراعت با 2.4 درصد، محصولات کاغذی با 1.7 درصد، سایر معادن با 1.4 درصد و اطلاعات و ارتباطات با 0.7 درصد تاثیر مثبت در شاخص داشتند. در مقابل انتشار و چاپ با 4.2 درصد،  کاشی و سرامیک با 2.3 درصد و ذغال سنگ 1.8 درصد کاهش داشتند.

برترین گروه های صنعت روز گذشته، با در نظر گرفتن ارزش معاملات متعلق به فلزات اساسی با 300 میلیارد ریال (افزایش 5 درصدی نسبت به روز ماقبل معاملاتی)، خودرو با 157 میلیارد ریال، اطلاعات و ارتباطات با 151 میلیارد ریال، تامین آب، برق، گاز با 127 میلیارد ریال، شیمیایی با 88 میلیارد ریال، رایانه با 70 میلیارد ریال و فرآورده های نفتی با 52 میلیارد ریال بودند. 

در بازار روز گذشته، فولاد مبارکه اصفهان با 65 واحد، ملی صنایع مس ایران با 15 واحد، نفت بهران با 10 واحد، صنایع پتروشیمی خلیج فارس با 10 واحد، گسترش نفت و گاز پارسیان با 9 واحد، پالایش نفت اصفهان با 9 واحد و سرمایه گذاری غدیر با 9 واحد، بیشترین تاثیرات مثبت را بر شاخص کل داشتند. ملی صنایع مس ایران با 15 واحد تاثیر مثبت و کسب رتبه دوم در رشد شاخص کل بورس در روز گذشته در حالی شاهد معامله 16.6 میلیون سهم بود که این شرکت با سهم شناور 25 درصدی، سود هر سهم را 272 ریال گزارش کرده است.

اما در نقطه مقابل در بازار روز گذشته، پتروشیمی پردیس با 13 واحد، بانک ملت با 10 واحد، آلومینیوم ایران با 8.7 واحد، کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران با 6.5 واحد، فولاد خوزستان با 5.4 واحد، کالسیمین با 5 واحد، به پرداخت ملت با 4.8 واحد و پارس خودرو با 4.5 واحد، بیشترین تاثیرات منفی را بر شاخص کل داشتند. آلومینیوم ایران با 8.7 واحد و کسب رتبه سوم، کاهشی بر شاخص کل بورس در روز گذشته در حالی شاهد معامله 13.2 میلیون سهم  بود که این شرکت با سرمایه 5 هزار میلیارد ریالی و سهم شناور 15 درصدی،سود هر سهم را 57 ریال گزارش کرده است.

بیشترین ارزش معاملات در بازار روز گذشته متعلق به یاران خودرو2 با 221 میلیارد ریال، فولاد مبارکه اصفهان با 183 میلیارد ریال، داده گستر عصر نوین با 151 میلیارد ریال، پتروشیمی فجر با 123 میلیارد ریال، سایپا با 49 میلیارد ریال، فولاد مبارکه اصفهان2 با 40 میلیارد ریال و پتروشیمی مبین2 با 39 میلیارد ریال بود، داده گستر عصر نوین با 151 میلیارد ریال و کسب رتبه سوم بالاترین ارزش معاملات و با حجم معاملات 33  میلیون سهمی، سود هر سهم را 386 ریال اعلام کرده است.

بیشترین حجم معاملات در بازار روز گذشته، مربوط به فولاد مبارکه اصفهان با 88 میلیون سهم، ایران خودرو2 با 87 میلیون سهم، سایپا با 45 میلیون سهم، داده گستر عصر نوین با 33 میلیون سهم، فولاد مبارکه اصفهان2 با 20 میلیون سهم، ملی صنایع مس ایران با 16 میلیون سهم و گسترش نفت و گاز پارسیان با 14 میلیون سهم بود، فولاد مبارکه اصفهان با 88 میلیون سهم در حالی رتبه اول بیشترین حجم معامله را بدست آورد که با سرمایه 75 هزار میلیارد ریالی و سهم شناور 23 درصدی، برای هر سهم 302 ریال سود گزارش کرده است.

 

بیشترین افزایش قیمت پایانی در بازار روز گذشته به ترتیب مربوط به پتروشیمی آبادان با 4.9 درصد، قند مرودشت با 4.8 درصد، نیرو محرکه با 4.6 درصد، فرآورده های نسوز پارس با 4.5 درصد، گروه صنعتی بوتان با 4.4 درصد، آهنگری تراکتورسازی ایران با 4 درصد و چرخشگر با 3.6 درصد بودند، پتروشیمی آبادان با 4.9 درصد و کسب رتبه اول بالاترین افزایش قیمت پایانی و با حجم معاملات 2.8 میلیون سهمی و  شناور 23 درصدی، زیان هر سهم را 630 ریال اعلام کرده است.

بیشترین کاهش قیمت پایانی در بازار روز گذشته به ترتیب مربوط به لوله و ماشین سازی ایران با4.7. درصد، صنایع کاشی و سرامیک سینا با 4.4 درصد، پگاه آذربایجان غربی با 4.3 درصد، افست با 4.2 درصد، تولیدی گرانیت بهسرام با 3.9 درصد، آلومینیوم ایران با 3.9 درصد و تولیدی مواد اولیه داروپخش با 3.7 درصد بودند، صنایع کاشی و سرامیک سینا با کسب رتبه اول، بیشترین کاهش قیمت پایانی در روز گذشته و حجم معامله 457 هزار سهمی، با سرمایه 529 میلیارد ریالی و سهم شناور 16 درصدی، برای هر سهم را 340 ریال سود پیش بینی کرده است.

بازار سرمایه روز گذشته، برترین تقاضای با در نظر گرفتن ارزش معاملات مربوط به کارتن ایران با 8.6 میلیارد ریال، تقدم سیمان کرمان با 7.5 میلیارد ریال، پشم شیشه ایران با 2.7 میلیارد ریال، پتروشیمی آبادان با 2.2 میلیارد ریال، کنترل خوردگی تکین کو با 1.4 میلیارد ریال و مخابرات ایران با 1.2 میلیارد ریال، برترین تقاضاها را بدست آوردند، کارتن ایران با 8.6 میلیارد ریال و کسب رتبه اول، با سرمایه 182  میلیارد ریالی و سهام شناور 42 درصدی، سود هر سهم را 151 ریال گزارش کرده است.

بالاترین عرضه ها با در نظر گرفتن ارزش معاملات در بازار روز گذشته به ترتیب مربوط به سرمایه گذاری توسعه آذربایجان با 2.9 میلیارد ریال، آلومینیوم ایران با 1.5 میلیارد ریال، فرآوری مواد معدنی ایران با 1.7 میلیارد ریال، سرمایه گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تامین با 1.1 میلیارد ریال، تولیدی گرانیت بهسرام با 0.76 میلیارد ریال، پتروشیمی خارک با 0.67 میلیارد ریال و کشت و صنعت چین چین با 0.6 بود،  فرآوری مواد معدنی ایران با 1.7 میلیارد ریال، در حالی رتبه سوم بالاترین عرضه ها را کسب کرده است که با سرمایه 120 میلیارد ریالی و سهم شناور 32 درصدی، برای هر سهم را 934 ریال سود پیش بینی کرده است.

در پايان معاملات روز گذشته نماد معاملاتي شركت هاي كشتيراني جمهوري اسلامي ايران(حكشتي)،مجتمع كشت و صنعت چين چين(غچين)،شيشه همدان(كهمدا)،دشت مرغاب(غدشت) جهت برگزاري مجمع عمومي عادي ساليانه به منظور تصويب صورت هاي مالي متوقف شد.

همچنین در پايان معاملات روز گذشته نماد معاملاتي شركت هاي داده پردازي ايران(مداران)جهت برگزاري مجمع عمومي عادي به طور فوق العاده به منظور انتخاب اعضای هيات مديره ،سرمايه گذاري پارس توشه(وتوشه)جهت برگزاري مجمع عمومي فوق العاده به منظور تصميم گيري در خصوص افزايش سرمايه و اصلاح اساسنامه متوقف شد.

 

 

 

 

 

فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، بار دیگر بر اهمیت برجام برای صلح و امنیت در جهان و لزوم حفظ آن تاکید کرد و گفت: «با این توافق، هم ما و هم مردم ایران پیروز شدند.»

موگرینی عصر امروز سه شنبه در مراسم دریافت جایزه 'کایزر اوتو' 2017 در شهر 'ماگدبورگ' آلمان ، گفت: در جهان کوچک ، پیچیده و دشوار ما ، صلح و امنیت در اروپا با صلح و امنیت در منطقه ما و جهان در ارتباط است و از این رو، اتحادیه اروپا باید یک نیروی جهانی برای صلح باشد زیرا این در درجه اول متضمن منفعت خود ماست. 
وی افزود: حفظ توافق هسته ای با ایران متضمن منفعت خود ما و همچنین منفعت جهان است. ما دو سال پیش موفق شدیم به یک راه حل برد - برد برای یکی از پیچیده ترین و خطرناکترین موضوعات زمان دست پیدا کنیم. ما یک سامانه نظارتی موثر ایجاد کردیم تا اطمینان حاصل کنیم برنامه هسته ای ایران تنها می تواند مقاصد صلح آمیز داشته باشد. در مدت بیش از دو سال هیچ نقضی در مورد هیچکدام از تعهدات ایران روی نداده و آژانس بین المللی انرژی اتمی با صدها بازرسی، هشت بار تایید کرده ایران بطور کامل این توافق را اجرا می کند. 
مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت: توافق هسته ای مورد تایید قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل قرار گرفته و از این رو متعلق به کل جهان و تمام جامعه بین المللی است و هیچ کشوری به تنهایی نمی تواند به این توافق پایان بدهد به این دلیل ساده که هیچ کشوری به تنهایی نمی تواند به یک قطعنامه شورای امنیت پایان دهد. 
موگرینی تاکید کرد: ما با توافق هسته ای به یک دستاورد بزرگ رسیدیم ؛ از بروز یک رقابت تسلیحاتی در خاورمیانه در نزدیکی اروپا جلوگیری کردیم و از این رو، حفظ توافق هسته ای با ایران متضمین منافع امنیتی ماست. 
وی افزود: با توافق هسته ای هم ما پیروز شدیم و هم مردم ایران و رسیدن به چنین نتیجه ای تنها از طریق دیپلماسی و میانجیگری امکان پذیر است و این کار به علت حضور ما - اتحادیه اروپا - به عنوان میانجی و رویکرد اتحادیه اروپا و دانستن اینکه معنای جنگ و صلح چیست، ممکن شد. 
موگرینی تاکید کرد: همانطور که نقش ما در رسیدن به این توافق مهم بود، نقش ما در حفظ توافق هسته ای در هفته ها و ماههای دشوار آینده نیز مهم خواهد بود چنانکه روز گذشته در شورای وزیران اروپا با اتحاد در این زمینه موضع خودمان را اعلام کردیم. 
تاکید دوباره مسئول سیاست خارجی اروپا بار دیگر موضع اروپا در برابر لفاظی های دونالد ترامپ در مخالفت با توافق هسته ای را عیان ساخت. ترامپ روز جمعه ۲۱ مهر ۱۳۹۶ در گزارش سه ماهه خود درباره روند سیاست های کاخ سفید در قبال ایران و برجام، بدون هرگونه دلیل منطقی و اثبات شده ای، پایبندی ایران به توافق هسته ای را تایید نکرد و مدعی نقض برجام توسط ایران شد.
وی همچنین مدعی شد که می تواند به توافق هسته ای پایان بدهد. ترامپ در حالی از لزوم اصلاح این سند سخن گفت که امضا کنندگان برجام آن را یک توافق بین المللی می دانند که هیچ کشوری نمی تواند آن را تهدید یا نقض کند. 

منبع: ایرنا

چهارشنبه, 26 مهر 1396 ساعت 03:11

امضای تزیینی پول ملی

اگر نگاهی به اسکناس ها بیندازید. می بینید که امضای وزیر اقتصاد و رییس کل باک مرکزی رو ان درج شده است

ما که مازان باشیم همیشه فکر می کردیم این امضاهای به معنی تضمین ارزش و اعتبار پول ملی در چارچوب قانون پولی و بانکی است،اما با توجه به اینکه مراقبت باک مرکزی در نوسانات نرخ ارز بیشتر ناظر به حفظ ارزش دلار است و نه ریال،به این نتیجه رسیدم که امضای این دو مقام اقتصادی صرفا مانند تمبر یادگاری ،امضای تزیینی و یادگاری است و بهتر است مردم برای ینجش‌دستمزد و دارایی خود به عهد حجر برگردند وبا چیزهایی مانند نمک و استخوان شتر و باقی اشیا معاملاتشان را انجام دهند.

البته پایاپای هم بد نیست مثل وقتی که برای پرداخت صورتحساب رستوران باجیب خالی ظرفها را می شویند.

لطفا نگویید غیر ممکن است،که با همت مقامات اقتصادی این اسکناس ها فقط برای سنجش سود سوداگران ارزی است،نه معیشت من و شما!

مازان

چهارشنبه, 26 مهر 1396 ساعت 02:21

سدسازی نباید عملی لوکس تلقی شود

هاتف فرج اللهی

عصراقتصاد: ایران مدت هاست که به عنوان یکی از کشورهای پیشرفته و فعال در صنعت سدسازی شناخته می شود. این از رویی است که سد سازی در سال های اخیر به صورت گسترده در کشور انجام می گیرد و این عمل تا جایی ادامه یافته است که برخی می گویند سد سازی به دست مافیایی که فعالان این صنعت تشکیل داده اند، تنها در جهت سود آوری مالی انجام می شود.

برخی نیز بر این باورند که این سد سازی ها به حدی افزایش پیدا کرده است که در سال های اخیر مشکلاتی مانند کم آبی و خشک شدن رود خانه ها را به همراه داشته است. حتی این موضوع نیز مطرح شده است که سد سازی در ایران به عملی ضد توسعه تبدیل شده است و ادامه آن با همین روند موجود می تواند عاملی باشد برای توقف پیشرفت کشور.

با این حال همچنان این موضوع نیز مطرح می شود که تعداد سد های ایران نسبت به استاندارد های جهانی همچنان کم است و بر این اساس می توان همچنان سدسازی را با توان گذشته به انجام رساند. علاوه بر این مسئولین کشور همچنان تلاش دارند تا با جذب فن آوری های نوین، صنعت سد سازی را در ایران پیشرفت دهند و با بهسازی سد ها، سود آوری مطلوب اقتصادی را به این صنعت بازگردانند.

در همین راستا ستار محمودی، سرپرست وزارت نیرو پیش روز گذشته در چهارمین کنفرانس بین‌ المللی رفتار بلند مدت و فناوری‌ های نوسازی سازگار با محیط زیست سد ها با تاکید بر اینکه سد سازی نباید عملی لوکس و خارج از نیاز تلقی شود، گفت: امروزه در دنیا ایران را به عنوان کشوری که در بتن دانش سد سازی قرار دارد می ‌شناسند.

وی با اشاره به این که علم سد سازی خاتمه بردار نیست، تصریح کرد: سد باید دارای شناسنامه باشد. شناسنامه ‌ای که در آن مشخصاتی و اهداف سازه گنجانده شده باشد تا مشخص شود این سد به چه منظور ساخته شده، ماقبل و بعد از آن چه زنجیره ‌ای وجود دارد و به چه کسانی خدمات ‌رسانی خواهد کرد.

محمودی در تکمیل این بخش از سخنان خود، گفت: متخصصان سد سازی عمدتا پایداری سازه را مورد توجه قرار می ‌دهند. با وجود این که این امر از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است ولی بایستی تمامی این آیتم ‌ها در کنار پایداری سد مورد توجه قرار بگیرد.

سرپرست وزارت نیرو سدسازی را عاملی برای توسعه برشمرد و افزود: جهت سد سازی ما به سمتی است که با رعایت مسائل محیط زیستی، منافع پایداری را به برای مناطق مشخص شده داشته باشد و ضد توسعه نباشد.

وی با تاکید بر این که در حوزه سد سازی مسائل محیط زیستی بایستی به دقت و کمال اولی دیده شود، خاطرنشان کرد: در این زمینه باید مسائل اجتماعی نیز به دقت به عنوان یک پیوست قوی دیده شود تا پس از بهره‌ برداری مردم از وجود چنین سازه ‌ای احساس رضایت کنند.

محمودی با اشاره به این که در زمان ساخت سد بایستی مسائل مرتبط با بالا دست و پایین دست آن به درستی دیده شود تا بتوانیم به اهداف توسعه پایدار دست پیدا کنیم، اظهار کرد: در حوزه سد سازی اجازه دهیم تا دوران مطالعات آن طولانی ‌تر شود تا بتوانیم با بررسی همه جانبه مسائل مرتبط با آن حوزه در راستای توسعه پایدار قدم برداریم.

سرپرست وزارت نیرو همچنین در خاتمه با اشاره به مباحث مهم ایمنی سد ها، افزود: مهندسان مشاور در زمان طراحی یک دستورالعمل برای طول عمر سد باید طراحی کنند تا رفتار سد در جوانی، میانسالی و سالمندی از ابتدا در آموزش افراد مرتبط مورد توجه قرار بگیرد.

علاوه بر این محمد حاج رسولی ها، مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران در این کنفرانس، افزود: تامین امنیت آبی در قرن 21 و تضمین حفاظت از آب شیرین، اکوسیستم های مربوطه و توسعه این منابع به نحوی که پایداری بهره مندی از منابع آب را ارتقا بخشد، چالش مشترک موجود در جهان محسوب می شود.

وی تصریح کرد: بررسی آمار و ارقام نشان می دهد که در طول 40 سال گذشته جمعیت دنیا دو برابر شده، در حالی که استفاده از آب شیرین چهار برابر افزایش یافته است و تا سال 2050 برداشت آب با رشد سریع 50 درصدی در کشور های در حال توسعه و 18 درصدی در کشور های توسعه یافته مواجه خواهد شد.

مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران ادامه داد: میزان سرانه آب تجدید پذیر سالانه ایران از حدود 13 هزار متر مکعب در سال به حدود 1400 مترمکعب در سال کاهش یافته و در صورت ادامه این روند، وضعیت در آینده به مراتب بدتر خواهد شد.

حاج رسولی ها، وضعیت کنونی  آب در جهان را بحرانی دانست و گفت: در بیشتر کشور های در حال توسعه، آب ناسالم تهدیدی بسیار بزرگ تر از مناقشات مسلحانه برای امنیت انسان است.

وی حل این بحران را در گرو تدوین سیاست ها و برنامه های عملیاتی منسجم، با هدف توسعه پایدار عنوان کرد.

مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران، مهار آب های سطحی از طریق سد سازی، بهره برداری پایدار از سدها را یکی از برنامه های مقابله با وضعیت بحرانی موجود در جهان دانست و اظهار کرد: نظام مند کردن تخصیص آب، رعایت اصل توسعه پایدار، توان مجاز حوضه ها و منظور کردن حقابه های زیست محیطی در تخصیص آب طرح ها، زمینه رفتار بلند مدت سد ها از منظر توسعه منابع آب در کشور ها را فراهم می کند.

از این رو می توان دریافت که سد سازی همچنان در ایران نیاز به رشد و توسعه روز افزون دارد. با توجه به این که پیشرفت در علم سد سازی می تواند عاملی باشد برای مدیریت هر چه بیشتر آب های سطحی، باید سد سازی را به صورت جهت مند و بهینه سازی سوق داد. به بیان دیگر نباید رشد تعداد سد ها را پیشرفت سدسازی بدانیم، بلکه اگر توان مدیریت و جذب آب در کشور به نسبت تعداد سد ها بالا رفت، سد سازی کشور با پیشرفت همراه شده است.

علاوه بر این نکته دیگری که باید به صورت جدی در نظر گرفته شود، نگه داری از آب های جذب شده در سد ها است. علم سد سازی امروزه در دنیا از تکنیک هایی جدیدی استفاده می کند تا مانع تبخیر بیش از حد آب سد ها شود و ایران نیز می تواند برای مدیریت بیشتر آب به جای رشد سد سازی از این تکنیک ها استفاده کند. همچنین دیگر مساله ای که مطرح می شود، رشد دانش تولید انرژی برق آبی است که با تعداد سد های ایران، می تواند نقش بسیار موثری در صنعت برق کشور ایفا کند.

از این رو می توان دریافت که علم سد سازی در ایران نیاز به پیشرفت بسیار زیادی دارد تا مدیریت منابع آب که ضامنی است برای سلامت زیستی کشور با رشد و تعالی همراه شود.

 

 

 

 

چهارشنبه, 26 مهر 1396 ساعت 04:21

عضویت قطر در شورای حقوق بشر سازمان ملل

عصراقتصاد: مقامات دوحه قبول عضویت قطر و 14 کشور دیگر در شورای حقوق بشر سازمان ملل را نشانه اعتماد جامعه جهانی به خود قلمداد کردند.

به گزارش آناتولی، وزارت خارجه قطر در بیانیه ای اعلام کرد این کشور به عضویت شورای حقوق بشر سازمان ملل که دفتر مرکزی آن در ژنو قرار دارد و 47 کشور نیزعضو آن هستند، درآمده است.

در بخشی از این بیانیه آمده است:"رای بسیاری از کشورها به عضویت قطر در این شورا، نشان دهنده اعتماد جامعه بین المللی و نقش فعال و مثبت ما در حفاظت و تقویت حقوق بشر است. قطر نقش موثری در شورای مذکور داشته است".

در رای گیری مجمع عمومی سازمان ملل قطر با کسب 155 رای از مجموع 193 رای همراه با 15 کشور دیگر عضویت شورای حقوق بشر این سازمان درآمد. این شورا در سال 2006 تشکیل شد.

 

چهارشنبه, 26 مهر 1396 ساعت 03:47

سیر نوسانی بازارهای بورس‌ اروپا

عصراقتصاد: ارزش شاخص سهام در بازار بورس‌‌ کشورهای اروپایی روز سه شنبه سیر نوسانی در پیش گرفت.

به گزارش رویترز، شاخص‌های اصلی بازارهای بورس کشورهای اروپایی روز گذشته مصادف با  17 اکتبر، روز کاری خود را با سیر نوسانی آغاز کردند.

شاخص یورو استاکس 600 (euro stoxx 600) با رشد 0.1 درصدی به 391.60 واحد و ارزش شاخص «فوتسی 100» (FTSE 100) بورس لندن نیز با 0.1 درصد کاهش به 7,521.40 واحد رسید.

همچنین شاخص‌ «DAX» بورس آلمان با افت 0.1 درصدی به 12,993.42 واحد و شاخص «ایبکس 35» (IBEX 35) اسپانیا با 0.2 درصد کاهش به 10,164.30 واحد افت کرد. شاخص سهام «کک 40» (CAC 40) فرانسه با رشد 0.1 درصدی به 5.370.90 واحد ارتقا یافت.

شاخص «ام آی بی 30» ( MIB 30) بازار سهام ایتالیا با 0.1 درصد افزایش به 22,446.53 واحد رسید.

عصراقتصاد: ژاپن و آمریکا درباره تجارت و مسائل کره شمالی گفت و گو کردند.

به گزارش NHK، تارو آسو (Taro Aso) معاون نخست وزیر ژاپن، و مایک پنس(Mike Pence) معاون رییس جمهور آمریکا، در دیداری که با یکدیگر داشتند تایید کردند که این دو کشور برای افزایش فشار بر کره شمالی هماهنگی های لازم را انجام خواهند داد.

در آغاز دور دوم از مذاکرات دوجانبه اقتصادی در کاخ سفید، پنس گفت که آمریکا برای منزوی ساختن بیشتر حکومت کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی، با ژاپن همکاری نزدیکی خواهد داشت.

آسو نیز در پاسخ گفت که کره شمالی تهدیدی بزرگ و قریب الوقوع است که اهمیت اتحاد ژاپن و آمریکا را مورد تاکید قرار می دهد. وی خاطرنشان ساخت که روابط اقتصادی حمایت کننده این اتحاد هستند.

در سند مشترکی که پس از این نشست منتشر شد، دو طرف اعلام کردند که راه های تسهیل صادرات خودرو از آمریکا به ژاپن را از طریق آسان تر کردن روند نظارتی، بررسی خواهند کرد. آنها همچنین خواستار همکاری در زمینه توسعه زیرساخت ها و صادرات گاز طبیعی می باشند.

با این حال  در این سند به سیاست های مشخص تجاری اشاره ای نشده است و ژاپن و آمریکا همچنان بر سر رویکردهای خود اختلاف نظر دارند. مقامات آمریکایی خواهان انجام مذاکرات بر سر یک پیمان تجارت آزاد دوجانبه با ژاپن هستند ولی ژاپن خواستار دستیابی به یک چارچوب چند ملیتی مانند پیمان مشارکت اقتصادی کشورهای حوزه اقیانوس آرام (TPP) می باشد.

آسو به خبرنگاران گفت که دو طرف با دستیابی به پیشرفت و نتایجی در سه زمینه همکاری، مذاکرات مفیدی داشتند.

آسو با اشاره به شرایط دشوار فزاینده امنیتی در منطقه آسیا-اقیانوس آرام، گفت که مناسبات بین ژاپن و آمریکا از اهمیت استراتژیک برخوردار است.

صفحه 1 از 1480

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395