عصر اقتصاد: رئيس هيأت مديره و مديرعامل شركت ارتباطات زيرساخت كه در دومين كنگره بين المللي سلامت همراه در شيراز سخن مي گفت  با اعلام اینکه سرمايه گذاري جدي دولت در حوزه زيرساخت هاي ارتباطي باعث شده است كه شرايط لازم جهت ايجاد سلامت همراه در كشور فراهم شود.خاطر نشان کرد : خوشبختانه با اقدامات خوبی که در بخش توسعه زیر ساخت های ارتباطی و شبكه ملي اطلاعات در کشور انجام شده است  زيرساخت هاي مورد نیاز در حوزه سلامت همراه فراهم شده است  .

آذري جهرمي سرمايه گذاري 5 هزار ميلياردي دولت و 15 هزار ميلياردي بخش خصوصي در حوزه ICT كشور  را که منجر به اشتغالزائی 013 هزار نفر در طول سال گذشته در این حوزه شده است را  از نتايج سرمايه گذاري دراين بخش ذکر کرد .

وي همچنين با اشاره به راه اندازي فاز اول شبكه ملي اطلاعات در كشور گفت : بهره برداری از سرويس هاي كاربردي مختلف از جمله M health بر بستر اين شبكه  از اهداف آتي دولت در اين زمينه است  .

معاون وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات با اشاره به اينكه بر اساس گزارش اتحاديه جهاني مخابرات (ITU) بازار جهاني M health (سلامت همراه) به صورت بسيار سريع و جهشي در حال رشد است افزود : ارزش  این بازار از  104 ميليون دلار در سال 2010 به 26/6 ميليارد دلار در سال 2017 رسیده و پیش بینی می شود  این رقم در سال 2020  به حدود  60 ميليارد دلار برسد  .

وی افزود: منطقه آسـيا و اقيانوسـيه كه ايـران نيز در اين منـطقه قرار دارد به خـاطر بكـر بودن بازار و جمعيـت زياد رشـد بيشـتري را در موضـوع M health  در چـند سال آتی تجربه خواهد كرد.

عصر اقتصاد: معاون فناوری و نوآوری وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به تصویب 140 میلیارد تومان وام وجوه اداره شده شرکت های حوزه ICT که مطابق با پیشرفت طرح ها از طریق پست بانک و صندوق کار آفرینی امید درحال پرداخت است، گفت: پرداخت این تسهیلات در استان های کشور شور و شوق جدیدی را ایجاد کرده است و بسیاری از جوانان مستعد کشور به صورت جدی وارد کسب و کارهای نوین شده اند.

امیرحسین دوایی با بیان اینکه طی دو سال گذشته بیش از 140 میلیارد تومان وام وجوه اداره شده برای اعطا به شرکت های حوزه ICT اختصاص داده شده است، گفت: در چند ماه گذشته تغییر رویکردی به سوی شرکت های نوآور به خصوص در استان های کشور داشتیم و تولیدکنندگان نرم افزارهای تلفن همراه و همچنین شرکت های تحت پوشش مراکز رشد و پارک ها را نیز با اعضطای تسهیلات فرض الحسنه مورد پشتیبانی قرار دادیم.

وی با مثبت ارزیابی کردن نتیجه این رویکرد، افزود: این موضوع در استان های ما شور و شوق جدیدی را ایجاد کرده است و بسیاری از جوانان مستعد کشور به صورت جدی وارد کسب و کارهای نوین شده اند.

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تصریح کرد: به عنوان مثال اخیرا در استان آذربایجان شرقی تعدادی از طرح های نوآورانه رونمایی شد که در همین مدت کوتاه دهها هزار کاربر پیدا کرده اند.

دوایی با ذکر مثالی به «بیمیتو» وب سایت و اپلیکیشن مدیریت، مقایسه و خرید آنلاین بیمه، «فونقا» سیستم هوشمند درخواست تاکسی مبتنی بر اینترنت، «وای بای» سیستم سفارش آنلاین غذا، «میس وان» دایرکتوری تامین کنندگان عروسی، «سیمرغ» شبکه اجتماعی پزشکی و سلامت و همچنین «فراسیب» فروشگاه بومی اپلیکیشن IOS اشاره کرد.

 

 

 

عصر اقتصاد: مدیر کارگروه سیاستگذاری و مطالعات راهبردی ستاد توسعه فناوری انرژی‌های تجدیدپذیر معاونت علمی ریاست جمهوری، از تصویب سند ملی توسعه دانش بنیان انرژی‌های تجدیدپذیر در شورای ستاد اجرایی سازی نقشه جامع علمی کشور خبر داد.

سید مسلم موسوی در خصوص این سند گفت: این سند ملی با رویکرد اقتصاد مقاومتی و با مشارکت دست اندرکاران حوزه انرژی های تجدیدپذیر در ستاد نقشه جامع علمی کشور و شورای عالی انقلاب فرهنگی مصوب و برای ریاست جمهوری به عنوان رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی ارسال شده است.

وی بیان کرد: این یک سند مادر برای این حوزه محسوب می‌شود و ستاد توسعه فناوری انرژی‌های تجدیدپذیر نقش اجرایی‌سازی و بسترسازی برای ایجاد هماهنگی میان تمام ذی‌نفعان به منظور پیاده‌سازی آن را برعهده دارد.

موسوی ادامه داد: کارگروه سیاستگذاری و مطالعات راهبردی ستاد، وظیفه تهیه برنامه عملیاتی و اجرایی‌سازی سند راهبردی را برعهده دارد؛ هر یک از حوزه های مختلف در انرژی‌های تجدیدپذیر برنامه عملیاتی مخصوص به خود را دارند و دارای اولویت‌های فناورانه ای هستند که لازم است با جلب مشارکت سازمان های مختلف، بستری برای تهیه نقشه راه فناوری‌های مختلف تدوین شود.

وی بیان کرد: بنابراین تدوین برنامه عملیاتی و اجرایی سازی سند توسعه دانش بنیان در این کارگروه شروع شده است و به منظور یکپارچه سازی سند توسعه دانش بنیان در حال گردآوری مطالعات پیشین انجام شده در کشور هستیم تا بر اساس داشته های قبلی و اطلاعات جدید این یکپارچه سازی انجام شود.

محمد حسن گودرزی
عصر اقتصاد : فیس بوک (FaceBook) نام شبکه اجتماعی است  که در ۴ فوریه سال ۲۰۰۴ میلادی توسط مارک زاکربرگ و دوستانش ادوآردو سوری، اندرو مک‌کالم، داستین مسکوتیز و کریس هیوز در دانشگاه هاروارد به وجود آمد. عضویت در فیس‌بوک که در ابتدا محدود به دانشگاه‌ها و دبیرستان‌های آمریکا و اروپا بود، به‌تدریج از ماه سپتامبر سال ۲۰۰۶ برای همه میسر شد.
در ماه می سال ۲۰۱۲ میلادی این شبکهٔ اجتماعی سهام خود را برای فروش در بازار نزدک قرار داد و به یک شرکت سهامی عام تبدیل شد. فیس‌بوک در حال حاضر بزرگترین شبکهٔ اجتماعی دنیاست و از هر ۷ انسان ۱ نفر در آن عضو است. اپلیکیشن خبرخوان فیس‌بوک با نام Paper که مخصوص گوشی‌های موبایل می‌باشد در ژانویه ۲۰۱۴ عرضه کرد. بر اساس آمار منتشر شده در ماه می۲۰۱۱ تعداد کاربران فیس‌بوک به بیش از ۷۰۰ میلیون کاربر رسیده‌است که حدود ۷۰ درصد آن‌ها کاربران خارج از ایالات متحده هستند. بیشترین کاربران از کشور آمریکا هستند و در رتبه دوم کشور اندونزی قرار دارد. همچنین اکثر کاربران فیس‌بوک از قاره آمریکا هستند. با این اپلیکیشن کاربر می‌تواند مطالب و خبرهای مورد علاقه اش در زمینه‌های مختلف از جمله ورزشی، عکاسی، طراحی را بخواند.

در مطلب پیش رو 20 نکته جالب در مورد فیس بوک را می خوانید:

 1. روزانه 600 هزار حمله هکری به اکانت های فیس بوک صورت می گیرد

2.هر کاربر آمریکایی فیس بوک روزانه به طور متوسط 40 دقیقه در این سایت وقت می گذراند

3.کاربران تلفن های هوشمند به طور متوسط 14 بار فیس بوک خود را چک می کنند.

4.یک سوم کاربران فیس بوک بعد از استفاده از این سایت احساس نارضایتی از زندگی خود می کنند.

5.علت اینکه رنگ فیس بوک آبی انتخاب شد به علت کور رنگی مارک زاکربرگ موسس این وب سایت نسبت به رنگ های سبز و قرمز بود.

6.موسس فیس بوک، مارک زاکربرگ در سال 2013 حدود یک میلیارد دلار به خیریه های مختلف کمک کرد و نام خود را به عنوان بزرگترین خَیر تاریخ ثبت کرد.

7.دکمه لایک در فیس بوک ابتدا قرار بود Awesome نامیده شود.

 1. 8.7 درصد از کاربران فیس بوک پروفایل جعلی دارند
 2. هزینه ماهانه میزبانی سرور های فیس بوک در حدود 30 میلیون دلار است
 3. در سال 2005، MySpace پیشنهاد خرید سایت فیس بوک را داد. اما در نهایت با مارک زاکربرگ به توافق نرسید چون مبلغ درخواست شده از سوی وی 75 میلیون دلار بود که از سوی MySpace بسیار گران ارزیابی شد.
 4. حقوق ماهانه زاکربرگ از فیس بوک 1 دلار است.
 5. علیرغم فیلتربودن فیس بوک در چین این کشور در حدود 95 میلیون کاربر در فیس بوک دارد.

13.عکس آل پاچینو اولین عکس بود که در فیس بوک بارگذاری شد.

 1. فیس حتی بعد از خروج کاربر از این سایت سایت هایی که وی می بیند را رصد می کند.
 2. در حدود 30 میلیون کاربر فیس بوک در حال حاضر فوت کرده اند
 3. در حدود یک سوم پرونده های طلاق در امریکا به فیس بوک اشاره شده است.
 4. در صورتی که مارک زاکربرگ را در لیست دوستان خود اضافه کنید امکان بلاک کردن و حذف وی را ندارید.
 5. 5.85 دلار متوسط درآمدی است که فیس بوک از هر کاربر کسب می کند.
 6. هر دقیقه به طور توسط 1.8 میلیون لایک در فیس بوک انجام می شود.
 7. هر دقیقه که فیس بوک از کار بیفتد در حدود 25 هزار دلار به صاحبان این سایت ضرر مالی زده می شود.

منبع: Factslides

چهارشنبه, 04 اسفند 1395 ساعت 21:00

شهرزادان آسمان

عصر اقتصاد : خلبان در واژه به معنای سکاندار است و به کسی گفته می شود که مسئولیت هدایت هلی کوپتر و هواپیما را برعهده دارد. داشتن شغل خلبانی نیازمند آموزش‌های منظم و داشتن گواهینامه خلبانی است.  زندگی یک خلبان، بسیار متفاوت است و هر کسی توان زندگی در چنین شرایطی را ندارد.
سفرهای همیشگی، مخاطرات پرواز، استرس مسئولیت جان مردم، پروازهای ناگهانی، نبود خانواده و… بخشی از مشکلاتی است که یک خلبان با آن رو به رو می شود و اگر فرد بدون آگاهی از آنها وارد این حرفه شود، ممکن است دچار مشکل شود. مهم ترین مسئله در این شغل این است که یک خلبان در طول پرواز مسئولیت جان صدها مسافر را به عهده دارد. داشتن توانایی مدیریت بحران و حفظ قوه تعقل و تفکر و خونسردی تا دم مرگ توانایی‌هایی است که یک خلبان بدان نیاز دارد. از سوی دیگر، یک خلبان به لحاظ تنظیم ساعات پرواز در اوقات متفاوت نمی‌تواند برنامه‌ریزی دقیقی برای زندگی شخصی خود داشته باشد و بیشتر باید از یک برنامه شناور استفاده کند، چرا که هر هفته یا هر ماه برنامه پروازها تغییر می‌کند. با توجه به مسائلی که ذکر شد می توان متوجه شد که این شغل برای هر فردی سختی های بسیاری دارد و اگر مشکلات اجتماعی و نگاه منفی فرهنگ ایران نسبت به زنان را نیز به آن اضافه کنیم این شغل برای یک خلبان زن ایرانی سخت تر هم می شود. با توجه به تمام این مسائل است که تا سالیان دراز هدایت هواپیما توسط زنان چندان مورد استقبال قرار نگرفت. البته در این میان همواره زنانی هستند که فارغ از مشکلات و محدودیت ها توانستند به خواسته های خود برسند و در رقابت با مردان از آنان پیشی بگیرند. یکی از این زنان شهرزاد شمس است. وی ابتدا به عنوان کمک خلبان هواپیمای Fokker F100 وارد خطوط هوایی کشور ایران شد و پس از مدتی به عنوان اولین خلبان زن بعد از انقلاب در خطوط هواپیمایی ایران مشغول به کار شد.

گفته می شود شهرزاد شمس دوره ی خلبانی را در شهر شیراز گذرانده است و به زبان های فرانسه و انگلیسی تسلط کامل دارد. او در حال حاضر با هواپیمای ATR-72 در خطوط داخلی پرواز می کند. جالب است بدانید که این بانوی خلبان ایرانی همسر یک کمک خلبان است و فداکاری و حمایت های بی دریغ همسر خود را در جهت رسیدن به این موفقیت تحسین می کند. این زوج خلبان در شهر شیراز زندگی می کنند.  وجود چنین زنان پیشگامی می توانند در زندگی سایرین نیز تاثیر گذار باشند اما این تاثیرگذاری تنها محدود به الگو قرار گرفتن نیست و می توانند الهام بخش هنرمندان برای خلق یک اثر هنری قرار گیرند. در این میان فاطمه داوودی با تحت تاثیر قرار گرفتن از پروازی که به خلبانی شهرزاد شمس داشته است در صفحه اینستاگرام خود قطعه ای ادبی منتشر کرده است تا تجربه خود را با سایرین در میان بگذارد، در ادامه متن وی را می خوانید.

فاطمه داوودی

میهماندار پرواز:

از طرف شرکت هواپیمایی آسمان ، خلبان شهرزاد شمس ، سرمهماندارآقای فرتاش و سایر کارکنان این پرواز ورود شما را به هواپیمای جت فوکر 100 خوش آمد می گوییم.

شماره پرواز 2445 و مقصد ما تهران میباشد. مدت زمان این پرواز تا فرودگاه مهرآباد 1ساعت و 10 دقیقه تعیین شده است و تا ارتفاع 33 هزار پا از سطح دریا پرواز خواهیم کرد...

بعد از خواندن انانس میهماندار سکوتی مطلق کابین هواپیما را در بر گرفت ....

سکوتی تلفیق از ترس و هیجان و اظطراب ....!!!

صدای پچ پچ مسافران سکوت را شکست ....

خلبان خانم شهرزاد شمس .........؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!

همه از شنیدن نام خلبان پرواز تعجب کرده بودند ....!!!!!!!!!

عده ای می خندیدند از شوق ....

و اندکی هم با چشمانی بهت زده به یکدیگر نگاه می کردند ....!!!

غول آهنی آماده دستور برج مراقبت برای تیک آف بود ....

نه راه پس داشتند نه راه پیش کسانی که کاپیتان شهرزاد شمس را باور نداشتند .....!!!

20 سال است بواسطه شغل ام مسافرت هوایی جزیی از زندگی ام شده است ....

صدها بار پرواز ....

و ........

اما بدون اغراق پرواز 2445 با کاپیتان شهرزاد شمس اولین بانوی خلبان پس از انقلاب ...

راحت ترین و عالی ترین پروازی بود که در عمرم تجربه کرده بودم ....

وقتی ارابه های این غول آهنی اسفالت باند مهراباد را لمس کرد ....

همه 109 مسافر به افتخار کاپیتان شمس و پرواز بی نظیر این بانوی ایرانی ....

ایستاده دست می زدند ... 

من از زنانی حرف میزنم که نامشان معادل معجزه است ...

من از فروغ ها ...

از سیمین ها ...

از پروین ها ...

از شهرزاد ها حرف میزنم ...

از تمام آنهایی که خریدار " ترس" نبودند ...!!!

از آنهایی که چو کوه ایستادند ...

و نشان دادند زن بودن، بالاتر از معجزه است ....!!!

زنانی که خود را باور دارند و می دانند که اگر تصمیم بگیرند

قادر به انجام هر کاری هستند ...

دارای یک زیبایی درون می باشند.

در توانایـی و عـزم یک زن کـﮧ مسیرش رـا بدون تسلیم شدن

در بـرابـر موانع طی میکند، شکـوه و زیـبـایی وجـود دارد.

در زنی که اعتـمـاد به نفسـش از تجـربه هـا نشأت میـگیرد،

و میـداند که میـتـوانـد به زمین بخورد ، خود رـا بـلـنـد کند و ادامه دهـد ،

زیـبـایی وجـود دارد.

آسمان فرصت پرواز بلند است ولی ....

قصه این است چه اندازه کبوتر باشی ...

تموم شد رفت ...

 متشکرم بانو کاپیتان شمس

رئیس کل بیمه مرکزی اعلام کرد: شرکت های بیمه به ارایه صورت های مالی بر اساس استانداردهای بین المللی گزارشگری «آی.اف.آر.اس» ملزم شده اند و باید گزارش های مالی خود را بر این اساس تنظیم کنند.

به گزارش تارنمای بیمه مرکزی، «عبدالناصر همتی» امروز (چهارشنبه) در نشست مدیران عامل شرکت های بیمه و اعضای هیات عامل بیمه مرکزی که در دفتر بیمه دی برگزار شد، افزود: هفته آینده سازمان بورس و اوراق بهادار و با هماهنگی بیمه مرکزی، بانک مرکزی و سازمان های حسابرسی و امور مالیاتی همایش استانداردهای بین‌المللی گزارشگری مالی را برگزار می کنند.
وی گفت: اگر شرکت های بیمه استاندارد 28 را رعایت کنند، بخش عمده ای از استانداردهای آی.اف.آر.اس نیز انجام می شود.
به گزارش ایرنا، استانداردهای گزارشگری مالی بین المللی به مجموعه‌ای از استانداردهای حسابداری گفته می‌شود که توسط هیات استانداردهای حسابداری بین‌المللی (آی.آ.اس.بی) تدوین شده‌است.
بانک مرکزی پارسال صورت های مالی نمونه بر پایه این استانداردها را برای نظام بانکی تدوین کرد و بانک ها ملزم شدند صورت های مالی خود را بر مبنای آن تدوین کنند.
ناتوانی برخی بانک ها در تدوین صورت های مالی خود بر مبنای استانداردهای جدید و تاخیر در رعایت آنها موجب شد نماد بانک های بورسی برای چند ماه در بازار سرمایه بسته بماند و برخی نیز با اعلام زیان به جای تقسیم سود، بازگشایی شدند.
** آیین نامه حاکمیت شرکتی در مراحل پایانی تدوین
رئیس کل بیمه مرکزی بر تقویت جایگاه ایمنی، پیشگیری از خسارت و ارزیابی ریسک در صنعت بیمه تاکید کرد و گفت: آیین نامه حاکمیت شرکتی برای حمایت از حقوق بیمه گذاران و سهامداران جزء تدوین شده است و در مراحل نهایی قرار دارد و به زودی در شورای عالی بیمه مطرح می شود.
وی از مدیران عامل شرکت های بیمه خواست ایمنی و پیشگیری از خسارت و ارزیابی ریسک را در شرکت های خود تقویت کنند.
همتی افزود: با توجه به اهمیت این موضوع و نیز مسائل مربوط به حسابرسی و تطبیق، ایجاد کمیته های مرتبط زیر نظر هیات مدیره شرکت های بیمه در آیین نامه حاکمیت شرکتی در نظر گرفته شده است.
رئیس کل بیمه مرکزی تاکید کرد این وظیفه صنعت بیمه است که در مراحل اولیه و پیش از صدور بیمه نامه، با بازدید کارشناسی نسبت به ارزیابی صحیح ریسک اقدام، رعایت نشدن موارد ایمنی را برای پیشگیری از خسارات احتمالی اعلام و در ارزیابی ریسک لحاظ کند.
وی با اشاره به تصویب میزان سرمایه مورد نیاز شرکت های بیمه در هیات وزیران از شرکت های بیمه خواست برای تامین حداقل سرمایه لازم تا پایان سال 1396 تمهیدهای لازم را بیندیشند.
همتی همچنین از برگزاری آزمون ماهانه نمایندگی و کارگزاری از سوی بیمه مرکزی خبر داد و گفت: برای حمایت از حقوق شرکت های بیمه و علاقه مندان به فعالیت در صنعت بیمه، از این پس بیمه مرکزی از طریق پژوهشکده بیمه به طور ماهانه این آزمون ها را برگزار می کند و شرکت های بیمه می توانند از میان قبول شدگان در این آزمون ها نیروهای خود را برگزینند که بزودی جزئیات آن اعلام می شود.
منبع:ایرنا

سازمان ملی استاندارد ایران نسبت به استفاده از لامپ های LED وارداتی هشدار داد.

دفترارزیابی کیفیت کالاهای صادراتی و وارداتی این سازمان اعلام کرد: لامپ های LED وارداتی با کلاهک GU۵.۳ با ولتاژ ۲۳۰ ولت (بیش از ۱۲ولت) غیراستاندارد است.

این دفتر با تاکید بر برخورد قانونی با واردکنندگان، توزیع کنندگان و تولید کنندگان متخلف، از خریداران و مصرف کنندگان درخواست می کند در صورت مشاهده کالای ذکر شده در سطح بازار، مراتب را به سازمان ملی استاندارد ایران و یا ادارات کل استاندارد استان ها اطلاع دهند.

منبع:خبرآنلاین

وزیر راه و شهرسازی با وزیرحمل و نقل افغانستان به همراه معاون همکاری‌های بانک توسعه اسلامی ملاقات و در خصوص ضرورت برگزاری نشست وزرای موافقتنامه سه‌جانبه ترانزیتی ایران- هند- افغانستان موسوم به موافقتانه چابهار مذاکره کرد.

عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی در حاشیه اجلاس وزرای حمل و نقل کمیسیون اقتصادی سازمان ملل متحد برای اروپا که در ژنو سوئیس برگزارشد با محمدالله بتاش وزیر حمل و نقل افغانستان به همراه معاون همکاری‌های بانک توسعه اسلامی ملاقات کرد.

آخوندی دراین دیدار پیرامون مشارکت بانک توسعه اسلامی در تأمین مالی ساخت و تکمیل قطعه چهارم راه آهن خواف – هرات در قلمرو افغانستان و هم‌چنین ضرورت برگزاری نشست سه‌جانبه وزرای موافقتنامه سه جانبه ترانزیتی ایران- هند- افغانستان موسوم به موافقتانه چابهارمذاکره نمودند.

بر اساس گفت و گوی طرفین مقرر شد نشست سه جانبه ایران- افغانستان- بانک توسعه اسلامی با فوریت در ماه مارس در تهران برگزار و در زمینه مشارکت آن بانک در پروژه ریلی اتخاذ تصمیم نمایند.

همچینن مقرر شد این نشست سه جانبه در حاشیه نشست آتی سه جانبه چابهار برگزار شود.

بر این اساس معاونت برنامه ریزی وزارت متبوع هماهنگی‌های این دعوت را به عمل خواهد آورد.

اجلاس وزرای حمل ونقل کمیسیون اقتصادی سازمان ملل برای اروپا به مناسبت هفتادمین سالگرد تأسیس کمیته حمل ونقل زمینی به مدت دو روز در ژنو سوئیس برگزار شد.

عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی با همراهی هیئتی متشکل از مهرداد تقی‌زاده بهجتی، معاون حمل و نقل وزارت راه و شهرسازی و حمید بنایی، عضو کمیسیون عمران مجلس و هم چنین تیمور بشیرگنبدی؛ مدیرکل دفتر توسعه امور بین‌الملل وزارت راه و شهرسازی در این اجلاس حضور دارد.

منبع: پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی

قائم مقام وزیر جهاد کشاورزی در امور بازرگانی و صنایع گفت :ایران به دنبال تعیین تعرفه های ترجیحی با کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا قبل از تجارت آزاد است.

مهندس علی اکبر مهرفرد در دیدار امروز چهارشنبه با وزیر کشاورزی، صنایع غذایی و احیای اراضی قرقیزستان افزود: موضوع تعیین تعرفه های ترجیحی میان ایران و کشورهای عضو اوراسیا در قالب یک کارگروه کارشناسی پیگیری می شود تا برای سفر رییس جمهوری کشورمان به مسکو آماده شود.

وی در این دیدار نسبت به کشت فراسرزمینی ارقام بومی برنج ایران در قرقیزستان ابراز علاقه مندی کرد و گفت: میزان تولید برنج در کشور دو میلیون و ۳۰۰ هزار تن و میزان مصرف داخلی ۳ میلیون تن است.

مهرفرد با بیان این که مردم ایران بیشتر ارقام محلی و بومی برنج را می پسندند، اظهار داشت: اگر بخشی از ارقام برنج بومی با کیفیت ایران در قرقیزستان تولید شود بازار داخلی از آن استقبالمی کند.

وی با اشاره به کمبود آب در کشور تصریح کرد: در حال حاضربه علت کم آبی، به جز در استان های شمالی کشت برنج در سایر استان ها متوقف شده است.

قائم مقام وزیر جهاد کشاورزی با بیان این که ایران رتبه نخست تولید پسته، انار و زعفران و رتبه سوم کشمش در جهان را در اختیار دارد، در مورد تجارت و صادرات این محصولات با قرقیزستان اعلام آمادگی کرد.

وی ظرفیت های تولید صنعت غذای کشور همچون گوشت، لبنیات، آرد و ماکارونی را بالا عنوان کرد و گفت: میزان تولید در صنعت آرد ۳ برابر نیاز کشور است.

مهرفرد در عین حال در مورد اجرای پروژه ها و سرمایه گذاری های مشترک میان ایران و قرقیزستان اعلام آمادگی کرد و اظهار داشت: ایران می تواند در پرورش آبزیان و فرآورده های آن، ایجاد صنایع شیر، کشتارگاه ها، بسته بندی گوشت و انواع کنسروهای حبوبات، فرآورده های سیب زمینی، خوراک دام و طیور با قرقیزستان همکاری کند.

در این دیدار، وزیر کشاورزی، صنایع غذایی و احیای اراضی قرقیزستان نیز با بیان این که ایران در بخش کشاورزی پیشرفت های زیادی بدست آورده است، خواستار سرمایه گذاری مشترک با ایران در بخش تولید، پاکسازی و بسته بندی حبوبات، احداث کشتارگاه، پرورش بچه ماهی، ایجاد مجتمع فرآوری شیر و دامداری با پرورش نژادهای اصیل گاوی شد.

نوربیک موراشف تصریح کرد که کشورش با توجه به ظرفیت های خوب آبی و خاکی به دنبال توسعه تولیدات زراعی و باغداری نیز هست.

وی در ادامه نسبت به توسعه باغات این کشور و ترویج آبیاری قطره ای با همکاری بخش خصوصی ایران ابراز تمایل کرد.

موراشف با اشاره به کشت ۱۰ رقم برنج در قرقیزستان، گفت: امسال سطح کشت این محصول به ۱۰ هزار هکتار افزایش یافته است.

وی افزود: ما برای افزایش تولید برنج به تجربیات و دانش فنی ایران نیازمندیم.

موراشف در مورد کشت فراسرزمینی نیز اذعان داشت: در حال حاضر در قرقیزستان قوانین لازم برای کشت محصولات توسط کشاورزان خارجی وجود ندارد و این موضوع در حال بررسی در پارلمان ملی قرقیزستان قرار دارد.

وی گفت: در صورت تصویب قوانین کشت فراسرزمینی، همکاری در این زمینه را پی گیری خواهیم کرد.

در این دیدار، دکتر عباس شهدی کومله رییس مرکز بین المللی برنج آسیای مرکزی و غربی گفت: قرقیزستان به عنوان یکی از اعضای این مرکز دارای ظرفیت های خوبی برای سرمایه گذاری در حوزه برنج است.

وی اظهار داشت: بررسی های فنی این مرکز نشان می دهد که با وجود ظرفیت های آبی و خاکی در قرقیزستان، سرمایه گذاری در این زمینه می تواند توسعه یابد.

منبع:پایگاه اطلاع رسانی دولت 

 
چهارشنبه, 04 اسفند 1395 ساعت 15:29

تخم‌مرغ گران شد

مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران تخم گذار گفت: هر ساله با نزدیک شدن به ایام نوروز و افزایش تقاضای قنادان سراسر کشور، با افزایش قیمت تخم مرغ مواجه می شویم که به نظر می رسد این رشد قیمتی تا نیمه اسفندماه ادامه داشته باشد.

 «رضا ترکاشوند» امروز (چهارشنبه) در گفت وگوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا درباره دلایل گرانی نرخ تخم مرغ در بازار افزود: این افزایش قیمت مقطعی به دلیل افزایش تقاضای واحدهای صنععتی و قنادی ها برای تهیه شیرینی نوروزی بوده است.

وی با بیان اینکه این افزایش قیمت از بهمن ماه آغاز و تا نیمه اسفندماه ادامه دارد، اظهار داشت: از نیمه دوم اسفندماه شاهد کاهش قیمت این محصول خواهیم بود.
وی با بیان اینکه معدوم سازی واحدهای مرغ تخم گذار تاثیر چندانی بر افزایش نرخ تخم مرغ نداشته است، تصریح کرد: نزدیک 3.5 ماه گذشته تا کنون ما با بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در واحدهای مرغ تخم گذار کشور درگیر بودیم که منجر به معدوم سازی برخی واحدها شد که البته اکنون اکثر واحدهای تولیدی استان های کشور از این بیماری پاکسازی شده اند.
ترکاشوند براین باور است که این بیماری تاثیر چندانی بر افزایش نرخ این محصول نداشته زیرا اگر قرار بود تاثیری داشته باشد باید از اواسط آذرماه شاهد گرانی نرخ این محصول می شدیم که این امر رخ نداده است.
** توقف صادرات تخم مرغ به عراق و افغانستان کماکان وجود دارد
مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران تخم گذار کشور گفت: با مطرح شدن بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در کشور و به دلیل وجود پروتکل های بهداشتی در کشورهای واردکننده، به ویژه عراق و افغانستان صادرات تخم مرغ ایران با توقف همراه شد که کماکان نیز این توقف ادامه دارد.
وی اضافه کرد: با وجود پاکسازی کشور از این بیماری تاکنون صادرات تخم مرغ انجام نشده است.
ترکاشوند افزود: تنها در یک مقطع کوتاه پاکستان درخواست کننده تخم مرغ از ایران بود و اگر کشورهایی متقاضی این محصول باشند، ما مانعی برای صادرات نداریم.
طی دو هفته اخیر قیمت تخم مرغ در بازار افزایش یافته به طوری که اکنون هرشانه 2 کیلویی تخم مرغ در بازار مصرف بین 120 تا 130 هزار ریال رسیده است.
این بدان معناست که هر کیلوگرم تخم مرغ با قیمت 60 تا 65 هزار ریال به فروش می رسد.
اکنون سالیانه 950 هزار تن تخم مرغ در کشور تولید می شود که 850 هزارتن آن به مصارف داخلی تازه خوری و صنعتی می رسد.
این حجم تولید با برنامه ریزی سالیانه 100 هزارتن صادرات تخم مرغ انجام می شود که بخش عمده صادرات این محصول به مقصد بازار عراق و افغانستان است و به بازارهای تاجیکستان، ترکمنستان، بحرین، عمان،آذربایجان و پاکستان موردی صادر می شود.
پارسال 94 هزار تن تخم مرغ معادل 10 درصد کل تولید به کشورهای هدف صادر شده بود این درحالیست که امسال با کاهش صادرات مواجه شدیم.
سالیانه 65 میلیون مرغ تخم گذار در قالب یک هزار و 700 واحد مرغی پرورش می یابند.

منبع:ایرنا

صفحه 1 از 427

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395