آلودگی هوای تهران تا فردا ادامه دارد /ذرات معلق جان بیش از ۲۰ هزار نفر را گرفت

  کد خبر: ۲۲۰۸۰۱108225
  لینک کوتاه:

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا می‌گوید: «امروز تهران و کرج با آلودگی هوا مواجه هستند. پیش‌بینی می‌کنیم که این آلودگی تا فردا صبح ادامه داشته باشد. با وزش باد از فردا ظهر، غلظت آلاینده‌ها کم می‌شود.»

به گزارش تجارت‌نیوز، بهار و تابستان، صحبت از گرد و غبار است، پاییز و زمستان هم وارونگی دما و آلاینده‌های دیگر. پای هر کدام که در میان باشد، نفس مردم را تنگ می‌کند.

از خوزستان تا سیستان‌وبلوچستان و اراک، از کرمانشاه تا پایتخت؛ هر کدام با نوعی از آلودگی هوا مواجه هستند.

یک روز نفس خوزستان می‌گیرد و روز دیگر تهران؛ همین آلودگی گاه و بی‌گاه در سال که به چشم و گوش بسیاری از ما عادی شده است، سالانه جان هزاران نفر را می‌گیرد.

مرگ‌های خاموشی که گفته می‌شود، سال گذشته به بیش از ۲۰ هزار نفر رسید.

آلودگی هوای تهران تا فردا ادامه دارد

هوای تهران امروز آلوده است. رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا در این مورد به تجارت‌نیوز می‌گوید: «امروز تهران و کرج با آلودگی هوا مواجه هستند. پیش‌بینی می‌کنیم که این آلودگی تا فردا صبح ادامه داشته باشد.»

صادق ضیاییان می‌گوید: «فردا ظهر انتظار وزش باد را داریم که غلظت آلاینده‌ها را کم می‌کند. روز سه‌شنبه نیز وزش باد را پیش‌بینی می‌کنیم، در این صورت احتمال انباشت غلظت آلاینده‌ها کم می‌شود. برای روز چهارشنبه ممکن است بار دیگر آلودگی هوا برگردد، البته احتمال آن کم است.»

بیش از ۶ هزار مرگ منتسب به ذرات معلق در پایتخت

آلودگی هوای تهران شاید به چشم و گوش برخی از مردم موضوع جدیدی نباشد، اما اگر در یک نمای کلی تقویم هوای تهران بررسی شود، وضعیت نگران‌کننده پایتخت بیشتر به چشم می‌آید.

سال گذشته، تهران تنها ۲ روز هوای پاک داشت. از ابتدای سال جاری تاکنون نیز تنها ۲ روز هوای پاک در تقویم پایتخت ثبت شده است.

نکته دیگر افزایش تعداد روزهای هوای ناسالم برای گروه‌های حساس طی سال جاری است. سال گذشته ۴۶ روز هوای ناسالم برای گروه‌های حساس ثبت شد، در حالی که در سال ۱۴۰۱ و تاکنون ۸۹ روز به ثبت رسیده است.

به عبارتی هنوز سال ۱۴۰۱ به اتمام نرسیده این شاخص تقریبا دو برابر شده است.

پیش‌تر عباس شاهسونی، رئیس گروه سلامت هوا و تغییر اقلیم وزارت بهداشت گفت: «در سال ۱۴۰۰، میزان مرگ‌های منتسب به ذرات معلق در کشور ۲۰ هزار و ۸۰۰ نفر بود. از این میان سهم تهران ۶ هزار و ۴۰۰ مرگ اعلام شد.» (ایسنا)

۷۴ هزار میلیارد تومان هزینه آلودگی هوا تنها در ۳ شهر

آلودگی‌های زیست محیطی در تهران به یک مورد ختم نمی‌شود. در روزهای اخیر هم ناسا در گزارشی از شناسایی یک ابر متان بر فراز جنوب شهر تهران خبر داد.

اگرچه شهرداری تهران گزارش ناسا را دروغ خواند، اما به گفته برخی از کارشناسان محیط‌زیست این ابر متان ناشی از پردازش غیراصولی پسماندهای پایتخت است.

سال ۹۶ بانک جهانی نام تهران را در لیست ۲۶ شهر بزرگ جهان به لحاظ آلاینده PM10 در رده ۱۲ قرار داد.

بر اساس این گزارش هزینه اقتصادی مربوط به آلودگی هوا در تهران ۲.۶ میلیارد دلار برآورد می‌شود. (شرکت کنترل کیفیت هوای تهران)

باتوجه به آمارهایی که پیش از این رئیس گروه سلامت هوا و تغییر اقلیم وزارت بهداشت به ایسنا داد، سال ۹۹ بیش از ۷۴ هزار میلیارد تومان برای تهران، کرج و مشهد هزینه مرگ‌های منتسب به آلودگی هوا بود.

پیش‌تر تجارت‌نیوز در گزارشی به این موضوع پرداخت. بر اساس این گزارش، در سال ۹۹ و تنها در سه شهر، هفت برابر درآمد نفتی ایران هزینه اقتصادی مرگ‌های منتسب به ذرات معلق برآورد شد.

۵ شهر آلوده کشور

البته نباید بیماری‌های ناشی از آلودگی هوا را نادیده گرفت. بیماری‌هایی مانند آسم، سرطان ریه، سکته و… نیز می‌تواند تاثیرپذیر از آلودگی باشد.

گاهی آلودگی هوا در خوزستان، شهروندان را راهی بیمارستان می‌کند. سال گذشته نیز نام اهواز در میان آلوده‌ترین شهرهای کشور بود.

رئیس گروه سلامت هوا و تغییر اقلیم وزارت بهداشت درباره شهرهای آلوده کشور گفت: «سال گذشته مشهد، اهواز، تهران، اصفهان و کرج کمتر از ۱۰ روز هوای خوب داشتند.

بیشترین تعداد روزهای هوای خطرناک مربوط به شهر زابل بود که ۱۵ روز هوای خطرناک داشت.» (ایسنا)

خروج از نسخه موبایل