یکشنبه, 17 شهریور 1398 ساعت 08:20
کد خبر: 61391

اطلاعات تکميلي

  • وزیر علوم:

دستاوردهای علمی ما باید گره گشای مشکلات جامعه باشد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصاد: وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: امروز همه مدیران ما از فارغ التحصیلان داخلی کمک می‌گیرند. دستاوردهای علمی ما باید گره گشای مشکلات جامعه باشد و این موضوع از دهه ۸۰ به خوبی پیش گرفته شده است.

آئین معارفه سعداله نصیری قیداری، سرپرست محترم دانشگاه شهید بهشتی و تکریم حسن صدوق، رئیس محترم سابق دانشگاه با حضور منصور غلامی وزیر محترم علوم، تحقیقات و فناوری در دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد. 
غلامی در این برنامه اظهار داشت: ما قطعا مسئولیت‌ها را دائمی نمی‌دانیم، عقبه جمهوری اسلامی به ما نشان می‌دهد که همه مسئولان برای خدمت رسانی تلاش می‌‌کنند. آنچه که اصل است نیت خیر، صدق در نیت و تلاش برای انجام صادقانه وظایف است کار باید با معامله با خدا باشد.
وی تاکید کرد: تشکر از یک مدیر تشویق مدیر بعدی است و باید صبر بیشتری در مدیریت داشت. در شرایط بعد از انقلاب عموما کشور و مسئولان به شکل‌های مختلف زیر فشار استکبار بوده است. طبیعی است سیاست‌ها و تلاش‌های ما این است که اعتلای آموزش عالی کشور را که یکی از پایه‌های نظام اسلامی است، بیش از پیش رشد بدهیم امیدواریم همه کسانی که تلاش کردند به سمت نام‌آوری علمی بروند.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: امروز همه مدیران ما از فارغ‌التحصیلان داخلی کمک می‌گیرند. حوزه پژوهش در اوایل دهه هفتاد فعال‌ شده و هنوز هم دستاورهایش جایگاه ویژه‌ای در عرصه جهانی دارد و این افتخار آموزش عالی کشور است. دستاوردهای علمی ما باید گره گشای مشکلات جامعه باشد و این موضوع از دهه ۸۰ به خوبی پیش گرفته شده است.

حرکت به سمت کیفی‌سازی آموزش عالی در دستور کار است

غلامی خاطرنشان کرد: طی سال‌های اخیر نگرانی‌هایی از لحاظ تعدد مراکز آموزش عالی در سال‌های اخیر به وجود آمد و خوشبختانه این نگرانی‌ها نیز با تمرکز بر کیفی نگری آموزش عالی رفع شد.
وی گفت: توجه به بازسازی و ساماندهی آموزش عالی با گذر از توسعه کمی، حرکت به سمت کیفی سازی و ماموریت گرا کردن مراکز مختلف در دستور کار قرار گرفته است و در مرحله اجرایی شدن قرار دارد تا بخشی از نگرانی ها سال های اخیر برای افزایش تعداد دانشگاه ها و کاهش کیفیت تحصیلی برطرف شود.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری افزود: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی تلاش شده بر پایه اعتقادات اسلامی آزادی و آزادگی را مبنای فعالیت‌های خود قرار دهیم. لذا مقایسه مدیریت‌ها باید در چارچوب شرایط موجود اتفاق بیفتد و سیاست و تلاش ما در حوزه آموزش عالی نیز بر این بوده است که این حوزه به عنوان یکی از زینت‌های نظام اسلامی بیش از پیش رشد و اعتلا داشته باشد.
وی در ادامه خاطرنشان کرد: اگر امروز از آموزش عالی نقد می‌شود، لازم است نقادان تاریخچه‌ای از سوابق این حوزه در ذهن داشته باشند و بعد مقایسه کنند که آموزش عالی از چه مرحله‌ای به چه مرحله‌ای رسیده است.
غلامی خاطرنشان کرد: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی وظیفه تربیت نیروی کارشناس و متخصص را عهده دار شدیم و به خوبی طی یک و نیم دهه اوایل انقلاب توانستیم این وظیفه را انجام دهیم و تامین این نیرو تا قبل از پایان دهه ۷۰ صورت گرفت به گونه‌ای که امروز مدیران ما در عرصه‌های مختلف اجرایی و تصمیم گیری جزء تربیت شدگان داخلی هستند.
وی افزود: در حال حاضر تمام دانشگاه ها حتی دانشگاه های کوچک در زمینه پژوهش دستاوردهای مناسبی کسب کرده اند. از این رو می توان گفت افق روشنی برای پاسخگویی به نیازهای جامعه وجود دارد.
وی از تصویب طرح ساماندهی مراکز آموزش عالی خبر داد و گفت: خوشبختانه اجرای این طرح از امسال کلید می‌خورد. بر اساس آن می‌توانیم با قوت برنامه‌ها و اهداف خود را در آموزش عالی اجرایی کنیم. ضمن اینکه امسال برای مراکز هیات علمی جوان ماموریت‌هایی را تعریف کردیم و آن را اجرایی خواهیم کرد.

علت ورود دیوان به اعتراضات کنکوری‌ها را نمی‌دانم

غلامی در حاشیه این مراسم، به شایعات تغییر رئیس این دانشگاه اشاره کرد و گفت: استعفای دکتر صدوق رئیس دانشگاه شهید بهشتی تحت فشار نبود. در واقع ایشان استعفا دادند و چون نزدیک بازنشستگی بودند، تاکید کردند که فرصتی داده شود تا بتواند قبل از دوره بازنشستگی به فعالیت علمی پژوهشی بپردازد.
وی در ادامه با تاکید بر اینکه استعفای رئیس سابق دانشگاه شهید بهشتی به هیچ عنوان با فشار صورت نگرفت، گفت: متاسفانه مسائلی همیشه به افراد گفته می‌شود اما این به هیچ عنوان صحت ندارد. چه کسی می‌خواهد برای استعفا به او فشاری وارد کند؟ این در حالی است که از طرف نهادهای امنیتی هم فشاری برای این استعفا وارد نشده است.
وزیر علوم همچنین در خصوص آخرین پیگیری‌های وضعیت دانشمند بازداشتی ایران نیز گفت: متاسفانه هنوز خبر جدیدی در این زمینه نداریم و وزارت امور خارجه قرار است این کار را پیگیری کند. چرا که ما به پیگیری موارد رخ داده در خارج از کشور دسترسی نداریم.
دکتر غلامی در خصوص ورود دیوان عالی اداری کشور به اعتراض داوطلبان نظام قدیم کنکور 98 نیز گفت: من فکر می‌کنم بحث کنکور یک بحث مشخص و معین است و چیزی برای اینکه احیانا دیوان عالی کشور بخواهد به آن بپردازد وجود ندارد اما حالا باید منتظر شد تا ببینیم چه اتفاقی می‌افتد.

توضیح «صدوق» درباره دیدار با سفیر فرانسه

رئیس سابق دانشگاه شهید بهشتی نیز در این مراسم به دیدار خود با سفیر فرانسه اشاره کرد و گفت:  زمانی که با سفیر فرانسه صحبت کردم،  نامه ای که کشور فرانسه ما را تحریم کرده بود، به او نشان دادم و گفتم چگونه در حالیکه ما را تحریم کرده اید، میخواهید همکاری کنید. سفیر گفت حاضریم تحریم را دور بزنیم. آیا نباید همکاری می کردیم؟
وی افزود: متاسفانه جریانی در کشور وجود دارد که دوست دارد، دیوار بلندی به دور کشور بکشد تا ارتباط با دنیای بیرون نداشته باشیم. اخباری علیه من و دیدار سفیر منتشر کردند و به دانشکده حقوق اساعه ادب کردند که افراد این دانشکده با قانون اساسی مخالف هستند.
صدوق با بیان این مطلب که هر کشور اروپایی که به اینجا بیاید ما استقبال می کنیم، گفت: به دروغ گفتند سفیر خارج از پروتکل به اینجا آمده است. این سوال را دارم که آیا دانشگاه پاتوق فرانسوی هاست؟ ۳ ماه سفیر پشت در اتاق من بود و از وزارت علوم به من نامه نوشتند که سفیر را بپذیرید.
وی ادامه داد: چرا به دروغ میگویند در دانشکده حقوق عکس رهبری وجود ندارد؟ چگونه این دروغ را می گویند و گناه می کنند؟ چرا به دروغ می گویند دانشکده حقوق می خواهد اصل ۱۱۰ قانون اساسی را حذف کند؟ شرم آور است‌.
صدوق با اشاره به اینکه مدیریت جذب دانشگاه شهید بهشتی به لحاظ رسیدگی به پرونده ها اول شد و مورد تشویق وزارت علوم قرار گرفت، افزود: با پیشینه سیاسی خود می گویم که کارکنان و دانشجویان نباید از حراست دانشگاه بترسند.
رئیس سابق  دانشگاه شهید بهشتی اظهار داشت: حراست هر هفته گزارش هایی از تذکرات به من می داد و هر هفته تذکرات کم میشد که این روند حاکی از آن بود که ضرورتی برای تذکر وجود نداشت.
وی با تاکید بر اینکه باید با جوان این مملکت درست حرف بزنیم، خاطرنشان کرد:  در ۱۶ آذر بچه های حراست به داخل سالن مراسم آمدند و بچه ها گفتند فاشیست برو بیرون ولی الان دانشجویان با حراست دوست هستند.
وی ادامه داد: در کمیته تجدید نظر نگذاشتم هیچ دانشجویی به این خاطر تعلیق و یا اخراج شود. با جوان نمی شود در افتاد. خدا نکند در دانشگاه فضایی امنیتی و پلیسی به وجود بیاید چرا که آن زمان واویلا خواهد بود.
آیین معارفه نصیری قیداری، سرپرست جدید دانشگاه شهید بهشتی و تکریم صدوق رئیس سابق دانشگاه روزگذشته در مرکز همایش های بین المللی دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد.
صدوق دهم شهریور ماه ۹۸ از ریاست دانشگاه شهید بهشتی استعفا کرد و وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ۱۱ شهریور با استعفای وی موافقت و قیداری را به سمت سرپرست دانشگاه منصوب کرد.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395