یکشنبه, 07 آبان 1396 ساعت 00:34
کد خبر: 22065

اطلاعات تکميلي

  • مومنی:

اصلاح نرز ارز تعبیرهم پیمانان رانت خوارهاست

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

آناهیتا یاوری

عصراقتصاد: فرشاد مومنی رئیس موسسه مطالعاتی دین و اقتصاد روز جمعه در غرفه روزنامه عصر اقتصاد ضمن تشکر از کسانی که در ساحت رسانه در جهت بر طرف کردن خلا های معرفتی در اقتصاد رانتی تلاش می کنند، اظهار کرد: در چارچوب مناسبات رانتی در نکته ای اتفاق نظر است و آن نکته این است که بقا مناسبات رانتی وابسته به عدم شفافیت در فرایند های تصمیم گیری، تخصیص منابع و مشارکت زدایی از مردم از طریق حداقل سازی امکان اعمال نظارت های تخصصی مدنی است.

او افزود: از نظر من جایگاه رسانه ها در کشور جایگاه بسیار رفیعی است و مدتی است که کشور ما از نظر گستره و عمق فساد مالی، شرایطی را تجربه می کند که حتی برخی از مقامات رسمی کشور از تعبیر فساد ساختاری و فساد سیستمی برای توضیح مناسبات فعلی استفاده می کنند؛ من شخصا معتقدم که این تعابیر اگر با دقت به کار گرفته شود، نیازمند به برخی تاملات جدی فکری و نظری است اما از این تعبیر که مقامات رسمی کشور به کرات از آن استفاده می کنند، من می توانم این گونه بهره ببرم که گستره و عمق فساد مالی در ایران در حال حاضر به اندازه ای شده است که حتی مقامات رسمی کشور هم درباره شیوع آن از این تعابیر استفاده می کنند و وجود این پدیده را به رسمیت می شناسند و بر روی آن صحه می گذارند.

مومنی ضمن تاکید بر این نکته که در چارچوب این مناسبات رسانه ها به شدت آسیب پذیر می شوند، افزود: طیفی از اقتصاددانانی که یک اتحاد سه گانه بر علیه منافع ملی و توسعه ملی را همراهی میکنند برای توجیه اقدامات فسادزای خود از تعبیر چوب ادب بودجه استفاده می کنند و منظورشان از این تعبیر این است که آنها توانسته اند از طریق تشویق اقدامات فسادزا به طور همزمان هم کارایی دولت را کاهش بدهند و هم آسیب پذیری به ساختار قدرت را دربرابر فساد افزایش می دهند و این چوب ادب متاسفانه گریبان مطبوعات را هم گرفته است، به گونه ای که گروه هایی که از فساد سود می برند، رسانه ها را از چوب ادب آگهی برای وابسته کردن و فاسد کردن رسانه ها استفاده می کنند و آزادگی، حریت و شرافت حرفه ای آنها را هدف قرار داده اند.

این اقتصاددان ادامه داد: یکی از حیاتی ترین اقدامات این است که رسانه های ما به جای تن دادن به مناسبات فاسد، برخوردی فعال و حرفه ای بر علیه آنها را سامان دهند.

وی افزود: یکی از اقداماتی که توسط مطبوعات مزدور و دست نشانده خود انجام می دهند این است که سازه های ذهنی مسئولان و مردم را هدف قرار می دهند و تلاش می کنند از طریق دستکاری واقعیت ها و واژه سازی های مشکوک حساسیت نسبت به اقدامات، جهت گیری ها وسیاست های فساد زا را به حداقل برسانند.

عضو هیئت علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی بیان کرد: گواه ها و شواهدی که در تاریخ علم اقتصاد موجود است، نشان دهنده آن است که مخرب تر و ضد توسعه ای تر از تضعیف ارزش پول ملی و افزایش نرخ ارز نیست. نئوکلاسیک های وطنی که هم پیمانان رانت خور ها و ربا خوار ها و دلال ها هستند، برای اقدامی که چنین مضمون و ماهیتی دارد عنوان اصلاح نرخ ارز را انتخاب کرده اند یعنی از مخرب ترین ابزار به عنوان اصلاح کننده استفاده می کنند و به این ترتیب هم دولت را فریب می دهند و هم نهاد های مدنی را نسبت به این مسئله کلیدی و سرنوشت ساز، غیر حساس می کنند.

وی در رابطه با آزاد سازی تجاری بیان کرد: آزاد سازی تجاری مفهومی است که در چارچوب اقتصاد بازار برای بعضی از کشور ها می تواند منافعی هم به همراه داشته باشد اما در کشور های در حال توسعه که تولیدات ضعیفی دارند، موجب آزادسازی واردات، نابود کردن فرصت های شغلی و وابسته کردن کشور به دنیای خارج نیست.

مومنی افزود: به گزارش های رسمی بین المللی هرچه کشور ها صنعتی تر و پیشرفته تر می شوند، بیشترین دقت ها را در زمینه مبادلات خارجی خود اعمال می کنند و سخت ترین کنترل ها و محدودیت ها را برای کشور های دیگر در نظر می گیرند.

رئیس موسسه مطالعاتی دین و اقتصاد ضمن بیان اینکه پیش شرط حیاتی موفقیت آمیز بودن رقابت آن سات که طرفین رقابت هم تراز باشند، افزود: آنچه موجب پیشرفت می شود این است که طرفین رقابت همگن باشند که به این نوع رقابت، رقابت عادلانه می گویند و مهم ترین پیش شرط رقابت عادلانه وجود یک فضای رقابتی است.

وی ادامه داد: یکی از کارهای بسیار مهمی که اتحاد سه گانه بر علیه منافع ملی در حیطه سازه های ذهنی و واژه سازی به کار می برند، حساسیت زدایی از پدیده فروپاشی نسبی طبقه متوسط درآمدی در دوران محمود احمدی نژاد و گسترش و تعمیق بی سابقه فقر در سطح ملی است. من معتقدم اگر رسانه ها یک تمرکز ویژه ای درباره منشأ ها و کارکرد های ضد توسعه ای فقر گسترده و نابرابری های نا موجه انجام دهند، یک اقدام انسانی، ملی و دینی انجام کرده اند.

 

 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399