شنبه, 13 آبان 1396 ساعت 03:12
کد خبر: 22537

بودجه بندی هوشمندانه نیاز امروز کشور

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

آناهیتا یاوری- مصطفی کمالو

عصراقتصاد: روز پنج شنبه 11 آبان ماه نشست موسسه مطالعاتی دین و اقتصاد با موضوع بررسی امکان سنجی توسعه محله هرندی با اتکا به سرمایه انسانی و اجتماعی محلی با حضور فرشاد مومنی و میترا عظیمی تشکیل شد.

فرشاد مومنی رئیس موسسه مطالعاتی دین و اقتصاد در این نشست ضمن بیان اینکه دائماً شاهد اظهارات متناقض و کم محتوا و غیر قابل اعتماد از سوی دست اندر کاران و مسئولان دولتی هستیم، افزود: یک مقام مسئول در وزارت کار در طول یک هفته، 7 مرتبه در رابطه با اشتغال صحبت کرده و 7 رقم متفاوت ادعا کرده است که این امر نشان دهنده این است که حرف های بی پایه می تواند موجب شکستن اعتبار گوینده آن ایجاد کند. حرف های بی پایه و مسئولیت گریزانه و شعاری اگر در هر سطحی زیر ذره بین قرار گیرد، تناقض های آن آشکار می شود و اعتبار نهاد دولت را به چالش می کشند.

وی اظهار کرد: دستگاه های رسمی اعلام کردند که رشد فصل بهار در سال 1396 بالغ بر 7 درصد بوده است که چون این رقم نزدیکک به رشد 8 درصدی است، لابد در سه ماهه اول سال حدود 50 میلیارد دلار سرمایه گذاری شده است که چنین کارنامه ای ظاهر شده است.

این اقتصاددان افزود: کیفیت رشد و کیفیت اشتغال به یک سلسله مؤلفه هایی بر میگردد که در مورد آنها دقت کافی صورت نمی پذیرد و باید به رویه های مبتنی بر علم و کارشناسی برگردیم.

مومنی ادامه داد: به نظر من آنچه بسیار شایسته تأمل است و کشور به شدت به آن نیاز دارد این است که در آستانه فرارسیدن فصل بودجه دولت محترم به اندازه کافی برخورد هوشمندانه با رفتار های مالی خود را در دستور کار خود قرار دهد که این مسئله ای است که می تواند روی همه مولفه های موثر و مفید برای کشور از جمله رشد با کیفیت و اشتغال هم موثر واقع شود.

او اظهار کرد: زمانی که ما مشاهده می کنیم در شرایطی که مسئولیت پذیری دولت در ایران در زمینه امور حاکمیتی بر عهده دولت است و یکی از بی مسئولیت ترین کشور های دنیا به حساب می آییم، می توانیم به دولت محترم صمیمانه تذکر دهیم که شیوه نادرست طی شده از سال 1392 به بعد را اصلاح کند. تا زمانی که دولت بحث از آوار برداری را مطرح می کرد، با این مسئله همدلی می کردیم اما وقتی می بینیم همه آن روند های مخرب هنوز دنبال می شود و در سال 96 واردات خودرو های لوکس، موز و لوازم آرایش استمرار دارد، می توانیم از سر شفقت و خضوع به دولت بگوییم با این اوصاف کشور هزینه های سنگین تری را باید بپذیرد.

در ادامه جلسه میترا عظیمی، عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی به بررسی مشکلات اجتماعی محله هرندی پرداخت و گفت: در واقع هدف اصلی این است که ما از هم فکری و نقطه نظرات اساتید و صاحب نظران در برآیند کاری که در پیشرو داریم استفاده کنیم.

وی ادامه داد: در بحث محله هرندی  یکی از اهداف گروه پژوهشی ما این است که در مکان های علمی و دانشجویی طرح بحث آن را گسترش دهیم، در واقع طبق مطالعاتی که انجام شده یک فاصله قابل توجه ای در ضمینه مطالعه برای محلات مسئله دار و از جمله محله هرندی دیده می شود به طوری که در یک باز زمانی 8 ساله با افت قابل توجه روبرو شده.

 عظیمی ادامه داد: دست کم یکی از اهدافی که ما پیگیری می کنیم ای است که یک بار دیگر طرح بحث را گسترش داده و حساسیت به این موضوع را افزایش دهیم به صورتی که مسئولین و سیاست گذاران حداقل در تعاریف و مفاهیم خودشان برای سیاست گزاری تجدید نظر کنند و ساده از کنار آن نگذرند.

این استاد دانشگاه علامه از برخورد قهری و ضربتی با کودکان کار انتقاد کرد و گفت: که این گونه برخورد ها هیچ وقت مناسب و کارآمد نبود و به واسطه مشکلاتی که کودک در خانواده دارد پس از چند ماه شاهد دست فروشی دوباره او سر چهار راه هستیم.

عظیمی در ادامه افزود: خیلی از سیاست های در سطح کلان به نادرست اتفاق افتاده در نهایت تأثیر خود را در منطقه و واحد های خرد نشان می دهد که افزایش فقر و مهاجرت به محله هرندی از اثرات این سیاست های کلان نادرست است.

عظیمی بیان کرد: کار مطالعه اصلی ما از تیر ماه امسال شروع شده و تا به امروز ادامه دارد، ما در فرایند اکتشاغی و گزارش گیری از مسئولان شهرداری به یک نکته اصلی دست پیدا کردیم که محله هرندی از قبل انقلاب تا به امروز بودجه های زیادی را درون خود بلعیده و متأسفانه روز به روز وضعیت بدتری نسبت به قبل پیدا کرده.

وی ادامه داد: ما به دنبال این هستیم که با مشارکت و مشاوره افراد محلی، انجوها،شهرداری و سایر نهاد های دولتی درگیر در محله یک نقشه راه تدوین کنیم، تا ازهرگونه فعالیت موازی جلوگیرشود.

عظیمی به ساختار محله هرندی اشاره کرد و گفت: محله هرندی 23 هزار نفر جمعیت دارد که بخش قابل توجه ان مهاجران تشکیل می دهد وعلت مهاجر پذیر بودن محله هرندی قیمت پایین اجار بهاء و نزدیکی آن به ترمینال جنوب و راهآهن تهران است.

وی در ادامه به معضل تولید و فروش مواد مخدر در این محله هرندی اشاره کرد و گفت: از تمامی مناطق تهران برای تهیه مواد مخدر به این محله می آیند و به راحتی می توان مواد تهیه کرد و وجود خانه های قدیمی(هشتی) در این محله امکان ایجاد آشپزخانه های تولید شیشه را فراهم کرده.

وی خاطر نشان کرد: طرح های توانمندسازی که در گذشته اجرا شده کارای لازم را نداشته به این دلیل علت که خیلی از این افراد نیازی در خودشان احساس نمی کنند تا تغییر رویه دهند، ما احتیاج داریم نیاز به تغییر در این افراد را به وجود بیاوریم بطوری که به این نتیجه برسد که سبک دیگری برای زندگی وجود دارد.

وی ادامه داد: هرچه نرخ مشارکت زنان در طرح های توانمندسازی بالاتر برود این طرح تأثیر گذاری بیشتری دارد .

وی با اشاره به محله لشکر آباد اهواز گفت: این محله از نظر ویژگی  و غالب تا 10 سال پیش کاملا شکل محله هرندی را داشته یا حتی در مواردی بسیار بدتر.

وی افزود: محله لشکر آباد یک قدمت 150 ساله دارد که تا دهه 50 محله متوسط و از سال 50 ال 70 منطقه رو به افول می رود. جنگ، مهاجرت در زمان اتقلاب و سیاست های کلان دولت و برنامه ریزی غلط در محله را می توان عوامل افول و فقر در محله دانست و پس از مدتی ساکنان محله را درگیر قاچاق مواد مخدر و مشروباط الگلی شدند.

عظیمی گفت: ازسال 85 به بعد تحولی در محله صورت می گیرد که محله لشگری تبدیل به قطب گردشگری اهواز می شود. به صورتی که راسته فلافل فروشی، بامیه فروشی و کبابی در منطقه شکل گرقته و خانواده ها تا پاسی از شب در محله به خرید و تفریح مشغول هستند و به این صورت اقتصاد محله متحول شد. 

وی ادامه داد: ما مصاحبه هایی که از مردم و ریش سفید ها ی منطقه انجام دادیم متوجه شدیم که متور محرک منطقه دقیقا سرمایه اجتماعی درون گروهی منطقه بوده به صورتی که به این نتیجه رسیدند برای نجات فرزندان شروع به احدات مغازه فلافل فروشی و اغذیه کردنند و با ایجاد صندوق های خانوادگی سرمایه  برای شروع فعالیت اقتصادی فرزندان خود ایجاد کردند و بدونه نیاز به دولت فعالیت ود را گسترش دادند و به سود خوبی دست پیدا کردند.

میترا عظیمی خاطر نشان کرد: این خانواده ها و ریش سفید ها بودند که عامل تحول محله لشکرآباد شدند، این محله دارای سرمایه اجتماعی برون گروهی مثبت است که عامل تحرک منطقه هم شده. ولی در محله هرندی به علت تعداد بسیار زیاد مهاجر،  دارای سرمایه اجتماعی درون گروهی است و هیچ انسجام درونی در آن وجود ندارد.

وی در پایان گفت: هدف این جلسه این بود که ضریب حساسیت به محله های مسئله دار  بویژه محله هرندی افزایش پیدا کند به صورتی که اساتید و دانشجویان بخش اقتصادی و اجتماعی توجه خود را  به این مورد بیشتر کنند و به حوزه کاربردی و عملیاتی توجه بیشتری کنند.

 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399