سه شنبه, 21 آذر 1396 ساعت 08:46
کد خبر: 25334

اطلاعات تکميلي

  • امید به بهبود شاخص جهانی ایران در مبارزه با فساد:

88 درصد مردم دنیا به مبارزه دولتی با فساد خوشبین نیستند

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

مصطفی کمالو

عصراقتصاد: سومين همايش مبارزه با فساد با حضور روساي اتاق هاي بازرگاني ايران و تهران در اتاق تهران برگزار شد، در این همایش که هر ساله توسط اتاق تهران و به مناسبت روز جهانی مبارزه با فساد برپا می‌شود، نمایندگان بخش خصوصی و سازمان‌های مردم‌نهاد از تلاش‌های خود برای مبارزه با فساد می‌گویند و به دولت راهکارها و توصیه‌هایی برای برخورد با ریشه‌ها و عوامل ایجاد فساد پیشنهاد می‌دهند.

حسن عابدجعفری، عضو هیات نمایندگان اتاق تهران و دبیر سومین همایش مبارزه با فساد، با اشاره به اینکه‌ تا چند روز دیگر یافته های سنجش سازمان شفافیت بین الملل برای سال 2017 اعلام می‌شود، گفت: امیدوارم در این رتبه بندی وضعیت کشور به مراتب بهتر از سال‌های گذشته باشد.

وی افزود: این امیدواری دو جهت دارد یکی اینکه ارتقا جایگاه ما در اطلس اقتصادی کنونی دنیا کار آسانی نیست و با توجه به رتبه نه چندان خوب کشور در سال های اخیر تلاش های زیادی برای برون رفت از این وضعیت صورت گرفته است.

دبیر این همایش اظهار داشت: یافته‌های سنجش جهانی فساد نشان می‌دهد که با شیب ملایم میزان فساد جهان در حال افزایش است و نکته دوم اینکه افکار عمومی باور ندارند که فساد در کشورها کاهش یافته و نکته سوم اینکه در ارکان حکومت ها در کشورهای جهان همه بیش و کم از جمله پلیس، بخش های اقتصادی و ... گرفتار عارضه فساد هستند و در حوزه صنایع صنعتی نیست که گرفتار فساد نباشد، ولی برخی صنایع از جمله صنعت داروسازی بیشتر گرفتار هستند. وی افزود: تنها 18 درصد از کشور در طول سال گذشته نسبت به سال قبل توانسته اند وضعیت فساد خود را بهبود ببخشند و 29 درصد بدون تغییر از سالی به سالی منتقل شدند و 53 درصد کشورها در میزان فساد افزایش نشان داده‌اند و این در حالی است که 88 درصد مردم دنیا نسبت به اقدامات دولت هایشان برای مبارزه با فساد خوشبین نیستند و اعتماد ندارند.

وی اظهار کرد: در ایران در طول 15 سال گذشته نمره ما فراتر از 30 از 100 نشده است و در حوزه کشور ما شهرداری ها بانک ، پلیس و قوه قضائیه و ... جزو مقوله های آسیب پذیری در فساد هستند. اما چند سالی است که در بیرون از دولت دو گروه موثر تلاش هایی برای اصلاح این چرخه معیوب آغاز کرده اند که یکی از این دو گروه گروه های مردمی هستند که تلاش های زیادی کرده اند که گفتمان مبارزه با فساد را شعله ور نگه دارند.

وی ادامه داد: گروه دوم بخش خصوصی است که ظرف دو سال و اندی به این مسئله پیوسته و ابتکار عمل های مناسبی را هم به خرج داده است و تقریبا در همه آن 18 درصد کشورهایی که بهبود وضعیت در آنها مشاهده می شود، این فرآیند یعنی حضور بخش های غیردولتی در مبارزه با فساد عامل مشترک و توفیقی این کشورها به شمار می‌رود و در کنار تلاش‌های دولت اتحاد دو بخش مردم و نهاد کلید مبارزه با فساد است.

عابد جعفری بیان کرد: برای موفقیت در مبارزه با فساد، بخش خصوصی ضمن حفظ این روند مبارک ائتلاف خود را باید با بخش مردم نهاد تقویت کند و موفقیت برای بخش مردمی هم نباید ناچیز شمرده شود و دامنه عضویت خود را افزایش دهد و بر پیوند خود با بخش خصوصی تاکید کند.

وی افزود: بخش دولتی مبارزه با فساد را در برنامه ها تخصیص و در تامین منابع خود به جد بگیرد و ساختارهای پراکنده خود را تجمیع نماید و بیش از آن که بخش های غیردولتی خواسته‌های خود را بر دولت پیشی بگیرند، خود از این همکاری ها استقبال نموده و در این مسیر پیشی بگیرند و میدان را برای فعالیت های داوطلبانه این دو بخش بازتر نمایند.

در ادامه مسعود خوانساری رئیس اتاق بازرگانی تهران در همایش مبارزه با فساد گفت: در حال حاضر بیش از ۳.۵ میلیون نفر بیکار در کشور وجود دارد که اکثر آنها، قشر تحصیل‌کرده هستند، اما پیچیدگی قشر کنونی بیکار کشور، از جمله مسائلی است که اوضاع بیکاری را در جامعه امروز نسبت به جامعه قبلی، دشوارتر می کند، ضمن اینکه رشد منفی سرمایه گذاری نیز مزید بر علت شده است و اگرچه ممکن است در برخی فصول درصدی مثبت بوده باشد، اما کماکان رشد سرمایه گذاری وجود دارد. رئیس اتاق بازرگانی تهران با بیان اینکه پیش بینی شده تا در سال ۵۰ میلیارد دلار جذب سرمایه گذاری خارجی برای دسترسی به رشد ۸ درصدی داشته باشیم، افزود: نظام بانکی کشور یکی از چالش های مهمی است که امروز اقتصاد کشور را درگیر کرده و متاسفانه این نظام، قادر به تامین منابع مالی برای سرمایه گذاری و بنگاههای اقتصادی را داشته باشد.

وی با اشاره به وجود بحران آب در کشور تصریح کرد: صندوق های بازنشستگی، یکی از مشکلات اصلی اقتصاد کشور است، این در حالی است که معضلات اجتماعی اعم از طلاق، اعتیاد و قتل را هم نباید نادیده گرفت؛ پس دو چالش عمده فرار مغزها و کاهش سرمایه اجتماعی نیز به چشم می‌خورد که اکنون ۱.۵ میلیون نفر، در تدارک خروج از کشور هستند که این برای کشور خطرناک است.

خوانساری ادامه داد: عمده این افراد مهاجر، خبره و تحصیلکردگانی هستند که خروجشان برای کشور مناسب نیست. البته بحران بی اعتمادی که در کشور بوجود آمده، مثل خوره در تمام ارکان کشور نفوذ کرده است، پس اگر این چالش ها را به عنوان چالش های اساسی نظام اقتصادی کشور بدانیم، زیربنای همه آنها فساد است که اگر مبارزه با فساد در دستور کار جدی قرار گیرد، برای همه این چالش ها می توان نسخه پیچید. وی اظهار کرد: از سال ۹۰ قانون مبارزه با فساد در مجلس شورای اسلامی مطرح شده است، ولی روز به روز وضعیت فساد در کشور نه تنها بهبود نیافته، بلکه بدتر هم شده است، پس باید در یک جمله گفت که نباید چرخ را از نو اختراع کرد، بلکه باید دید که دنیا چه کرده و تجربه آن را ملاک عمل قرار دهیم تا بتوانیم با فساد، مبارزه کنیم.

خوانساری با بیان اینکه هر چقدر دولت بزگتر شده و دستگاههای نظارتی عریض و طویل تر شوند، نه تنها فساد ریشه کن می شود، بلکه بیشتر خواهد شد گفت: بخش خصوصی باید در تصمیمات دولت دخالت داده شده و رسانه ها نیز کل حاکمیت را نقد کنند؛ در این حالت است که فساد کاهش می یابد و در جهت فسادزدایی در کشور حرکت خواهد شد. وی افزود: اتاق بازرگانی تهران از سه سال قبل، به این فکر افتاده که راه رشد و پویایی اقتصاد کشور، مبارزه با فساد است که راههای خوبی نیز در این مسیر طی شده است.

غلامحسین شافعی رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران،گفت: رفتارهای فسادآلود و رانتی در دهه اخیر با وجود اوج گیری درآمدهای نفتی در سال گذشته باعث شد ما در یک چهارم پایانی کشورهای فاسد قرار بگیریم.

وی افزود: شیوع فراگیر فساد لزوم اقدامات جدی برای حل این معضل را دو چندان کرده است.  رییس اتاق ایران با بیان اینکه فساد پیامدهای سیاسی، اقتصادی و اجتماعی گسترده دارد، ادامه داد: فساد می تواند مسیر رشد و توسعه اقتصادی را منحرف کرده و باعث تضعیف امنیت اقتصادی، افزایش فعالیت های زیرزمینی، اختلال در سرمایه گذاری و انحراف استعدادها شود.

رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران اعلام کرد: براساس نتایج به دست آمده کاهش یک درصدی فساد می تواند باعث افزایش ٣.۵۵ درصدی صادرات و ٢.٢ درصدی واردات شود. شافعی تاکید کرد: متاسفانه فساد در کشور سیستمی شده و در آستانه سقوط اخلاقی هستیم.

وی ادامه داد: اگر کدهای اخلاقی در بخش خصوصی رعایت شود حتما اعتماد حاکمیت به بخش خصوصی نیز افزایش خواهد یافت. شافعی گفت: آیین نامه اخلاق حرفه ای برای کسب و کارها را باید تدوین کرده و همه را به رعایت آن ملزم کنیم.  رییس اتاق ایران اظهار داشت: آنچه تاکنون شاهد آن بودیم مبارزه با عوامل فساد به جای مفسد است.

شافعی به ریشه ها و عوامل فساد اشاره کرد و افزود: باید هزینه ارتکاب به فساد در کشور را بالا ببریم؛ آمار و اطلاعات کشور باید در دسترس عموم مردم قرار بگیرد. وی گفت: باید درآمدهای نفتی، منابع بانکی و نحوه توزیع آنها و همچنین خصوصی سازی و واگذاری های دولتی شفاف سازی شود.

وی ادامه داد: استقلال قوه قضاییه و پیگیری کارآمد مفسدان در هر پست و مقامی و اعمال بی طرفانه قانون از الزامات مبارزه با فساد است.  رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران یکی از مشکلات کشور را تورم مقررات عنوان کرد و افزود: در هر جایی و هر مجوز و امضایی که کم بشود، دیواری از فساد فرو خواهد ریخت.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399