سه شنبه, 21 آبان 1398 ساعت 18:35
کد خبر: 63932

اطلاعات تکميلي

  • واعظ مهدوی در نشست خبری همایش شورای عالی تشکل‌های اجتماعی فعال در سیستان و بلوچستان:

هدف ما ایجاد عزم ملی برای جلب توجه به مسائل و مشکلات سیستان و بلوچستان است

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نشست خبری همایش شورای عالی تشکل‌های اجتماعی فعال در سیستان و بلوچستان امروز با حضور خبرنگاران و مسئولان این همایش برگزار شد.

در این جلسه، رئیس شورای عالی تشکل‌های اجتماعی فعال در سیستان و بلوچستان هدف از برگزاری این همایش را هماهنگی، هم‌افزایی و هم‌گرایی فعالیت‌های غیردولتی که در این منطقه انجام می‌شود و هماهنگی بیشتر با نهادهای دولتی‌ و اجرایی در این راستا دانست و افزود: «فعالیت و اهداف همایش معطوف به سیستان و بلوچستان شده است، به این دلیل که تصور و تلقی ما این است که پیشرفت و ترقی کشور زمانی محقق خواهد شد که توسعه متوازنی وجود داشته باشد؛ یعنی همه نقاط کشور و گروه‌های اجتماعی و حتی دهک‌های درآمدی بتوانند با هم و در کنار هم در مسیر توسعه گام بردارند.» واعظ‌مهدوی گفت: «در بررسی‌هایی که انجام دادیم، دریافتیم در مناطق شرقی کشور، به‌دلیل خشکسالی و کمبود آب، اصولا زیر ساخت‌های کمتری نسبت به سایر نقاط کشور وجود دارد. در حقیقت اگر ما در نقشه ایران خطی را بین بوشهر و سرخس رسم کنیم، می‌بینیم قسمت پایین این خط نسبتا آباد است و قسمت بالاتر (یعنی قسمت‌های شرقی و شمال شرقی)، زیرساخت‌های کمتری از قبیل راه، صنعت، کشاورزی و ...دارد. علاوه بر این، شاخص‌های مختلف اجتماعی نیز در این منطقه پایین‌تر از سایر نقاط کشور است.»
او با بیان اینکه برای کاهش توسعه نامتوازن و ایجاد برابری، مجموعه‌ای از خیریه‌ها و موسسات غیردولتی گرد هم آمده‌‌اند تا همت و تلاش خود را صرف این منطقه کنند که ارتباطاتش کمتر و فاصله‌اش با مرکز بیشتر است، خشکسالی در آن شدیدتر و پراکندگی جمعیت بیشتر و صنعت وکشاورزی و درآمد و امکانات آموزشی‌اش کمتر است. ادامه داد: «همه اینها ایجاب می‌کند تا توجه ویژه‌ای به این منطقه شود، ویژگی مهمی که متخصصان توسعه در تبیین تفاوت جوامع توسعه‌یافته و توسعه‌نیافته، بیان می‌کنند، این است که در کشورهای توسعه‌یافته، نهادهای غیردولتی که خود را در مسائل پیشرفت کشور و مسائل کلان کشور دخیل و ذی‌حق می‌دانند بسیار زیاد است اما در کشورهای توسعه‌نیافته، فقط کسانی در امر پیشرفت و توسعه کشور مداخله می‌کنند که مسئولیت اجرایی دارند به همین دلیل این فعالیت را به‌صورت غیردولتی سامان داده‌ایم. البته نهادهای دولتی هم از این فعالیت‌ها و اقدام‌ها بسیار استقبال کرده‌اند و تا این تاریخ، نزدیک به یکصد انجمن، سمن و موسسه خیریه از تمام نقاط کشور در سیستان و بلوچستان فعالیت دارند و تحت‌عنوان همدلان آینده‌نگر سیستان و بلوچستان، در این اجلاس حضور خواهند داشت.»
رئیس شورای عالی تشکل‌های اجتماعی فعال در سیستان و بلوچستان توضیح داد: «در دستور جلسه روز پنج‌شنبه علاوه بر مباحث کلان راجع به ایجاد عزم ملی برای ارتقای فعالیت‌ها و جلب توجه به مسائل ومشکلات سیستان و بلوچستان مطرح می‌شود، طرح آمایش استان نیز ارائه خواهد شد که حاصل مطالعاتی است که اخیرا انجام شده و خطوط کلان توسعه آن منطقه را مشخص می‌کند.»
او در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران راجع به مشکلات طولانی‌مدت سیستان و بلوچستان گفت: «درست است که در این استان مشکلات وجود دارد اما به این معنی نیست که تا به حال در آنجا کاری انجام نشده، مجموعه اقدام‌های دولتی و غیردولتی نتایج بسیار خوبی داشته ولی تاکید داریم که به توجه بیشتری نیاز است. مثلا در حوزه آموزش، رشد جمعیت دانش‌آموزی در کل کشور در فاصله سال‌های 92 تا 96، در 6/4 درصد بوده اما رشد جمعیت دانش‌آموزی استان سیستان و بلوچستان، 8/12 و حدود سه برابر بوده است که معنی‌اش این است که باید سه برابر کشور در این استان ظرفیت‌سازی کنیم. علت افزایش پوشش تحصیلی و .... بر خلاف تصور افزایش نرخ زاد و ولد نیست، اقبال و اعتماد مردم، جاده‌سازی و دسترسی بهتر، مطالبه عمومی‌شدن آموزش و ... است. ما تلاش می‌کنیم سرعت جبران این تاخیر و حمایت‌های اجتماعی را افزایش دهیم و تشویق کنیم.»
دکتر مقیسه، عضو شورای عالی تشکل‌های اجتماعی فعال در سیستان و بلوچستان، نیز با بیان اینکه تلاش کردیم سمن‌ها و بنیادهای خیریه را دور هم جمع کنیم تا عزم ملی‌ای برای کمک به این استان مخصوصا در حوزه‌های آموزش و سلامت، اشتغال و سرمایه‌گذاری مبتنی بر توانمندی و نیروهای محلی ایجاد کنیم تا نابرابری‌ها را تا جای ممکن کاهش دهیم، اظهار امیدو.اری کرد: «امیدواریم رسانه‌ها در این راه به کمک ما بیایند تا مطالبات به سطح بیاید، دیده شود و حتی نقد کنند.»
دبیر همایش همایش شورای عالی تشکل‌های اجتماعی فعال در سیستان و بلوچستان در ادامه این نشست با بیان اینکه اهداف هاسب و مباحث مهم مطرح شده در همایش روز پنجشنبه در قالب چهارگروه مطرح خواهد شد، افزود: «چهار گروه مدرسه‌سازی، سلامت، توانمندسازی و اشتغال و سرمایه‌گذاری، کار خود را از چند ماه پیش آغاز کرده‌اند.» محسن علی گلشنی در این باره توضیح داد: «منطق ما استفاده از ظرفیت ‌سمن‌ها بود و اینکه در کنار خود حمایت حاکمیت را هم داشته باشیم. امیدواریم با این همایش به اسنادی از این کارگروه‌ها برسیم. خوشبختانه سند مدرسه‌سازی در حال حاضر آماده شده است و در حال جمع‌آوری اطلاعات و مطالعه برای تهیه بقیه اسناد هستیم.»
او تاکید کرد: «در این راه، تمام وزارتخانه‌ها به‌عنوان کنار دست و مشاور کنار ما هستند و استاندار سیستان و بلوچستان نیز با هم امکانات همواره کمک ما بوده‌اند تا به اطلاعات و اسناد لازم دست پیدا کنیم. موضوع مهم این است که این نهادها کناردست ما بوده‌اند و نه بالادست و سمن‌ها و خیریه‌ها همواره نقش محوری داشته‌اند. امیدواریم روز پنجشنبه که همایش در سالن هفده شهریور وزارت کار برگزار می‌شود، بتوانیم با همدلی و همکاری نقشی نو و ماندگار دراندازیم و نقشه راهی عالی برای آینده تبیین کنیم.»

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399