سه شنبه, 01 مرداد 1398 ساعت 08:41
کد خبر: 59064

روایتی از امتیازخواهی نمایندگان ملت

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

ناصر ذاكری
حضرت آیت‌الله یزدی عضومحترم شورای نگهبان چندروزپیش طی سخنانی به روابط ناسالم میان برخی نمایندگان مجلس و وزرا پرداخته‌اند. به روایت ایشان نمایندگان فلان وزیر را تهدید می‌کنند که اگر مثلاً امتیاز فلان معدن را به فرزندم یا دامادم ندهی، استیضاحت می‌کنیم، و با این حربه گاه وزرا را وادار می‌کنند تا به دلخواه آنان رفتار کنند. سیاق سخن ايشان به‌گونه‌ای است که نمی‌توان این باج‌خواهی را منحصر به یک یا دو نماینده و یا یکی دو دوره از مجلس دانست، بلکه جمعی از نمایندگان که طبعاً نباید تعدادشان انگشت‌شمار باشد آن‌هم در همه دوره‌ها چنین رفتاری را داشته و دارند.

آیت‌الله یزدی درادامه سخنانشان به اشراف اطلاعاتی شورای نگهبان وجدیت این شورا در حذف و رد صلاحیت افرادی که سابقه تخلف در گذشته داشته‌اند، اشاره می‌کنند:"برخی داوطلبان ردصلاحیت‌شده خیال می‌کنند که ما ازسوابق تخلفاتشان اطلاع نداریم". ایشان همچنین نظارت استصوابی را راهی برای جلوگیری از ورود افراد متخلف به مجلس دانسته‌اند.
بامرورسخنان حضرت آیت‌الله یزدی،بلافاصله این سؤال پیش می‌آید که چرااعمال نظارت استصوابی طی سه دهه گذشته نتوانسته مانع ورود افراد باج‌خواه و رانت‌خوار به مجلس شود که ایشان این‌گونه زبان به نقد آنان گشوده‌اند؟
درموردحضور نمایندگان باج‌خواه درخانه ملت، باید گفت از دوحال خارج نیست. یا آنان از قبل روحیه رانت‌خواری و باج‌خواهی داشته‌اند، و با وجود جدیت شورای نگهبان در رد صلاحیت افراد متخلف توانسته‌اند از تور شورا عبور کرده و وارد میدان انتخابات شوند، و یا این‌که در آن ایام افراد صالحی بوده‌اند و بعد از ورود به مجلس تصمیم به جبران گذشته (!) گرفته‌، و به جمع رانت‌خواران پیوسته‌اند. در هر دو حالت حضرت آیت‌الله يزدی که سالیان طولانی افتخار عضویت در شورای نگهبان را دارند، باید خود پاسخگو باشند که چرا با این همه هزینه مادی و معنوی که اعمال نظارت استصوابی برای کشور و نظام ایجاد می‌کند، بازهم شورا نمی‌تواند مانع حضور متخلفان در خانه ملت شود، یا نمی‌تواند مانع انحراف افراد سالم راه‌یافته به مجلس گردد که آلوده رانت‌خواری نشوند.
ممکن است حضرت آیت‌الله يزدی در پاسخ بفرمایند ما افراد سالم رابرای رقابت انتخاباتی معرفی می‌کنیم، و کسانی که در دوران نمایندگی خطا می‌کنند، برای دوربعد صلاحیتشان تأیید نمی‌شود.دراین‌صورت ایشان باید به سؤالی بنیادین پاسخ بدهند که چرا این دور ناامیدکننده هر چهار سال یک‌بار تکرار می‌شود؟ چه فایده‌ای دارد که با کلی صرف وقت و هزینه افراد سالم و صادق را شناسایی کنیم و بر کرسی نمایندگی بنشانیم، و چهار سال بعد گروهی نه‌چندان اندک از آنان را به دلیل تخلفات ردصلاحیت کنیم؟ آیا یک‌جای کارایراد اساسی ندارد؟ وقتی نمایندگان می‌بینند که با اندک تخلف مالی صلاحیتشان ردخواهدشد، چرا بازهم این بازار شوم مشتری دارد و متأسفانه آنچنان پررونق است که حضرت آیت‌الله يزدی ازسر ناچاری ناگزیراز طرح موضوع شده‌اند؟ چرا كه یقیناً اگر میزان تخلف اندک بود، ایشان حاضر به بیان چنین سخنان انتقادی صریحی نمی‌شدند.
امانکته مهم‌تری هم قابل‌طرح است. تخلفات احتمالی نمایندگان یانامزدهای انتخاباتی رادردوحوزه مالی وسیاسی می‌توان مورد توجه قرار داد (فعلاً ازخیر توجه به تخلف نوع سوم یعنی فساداخلاقی صرف نظر می‌کنیم!). به بیان دیگر نامزد انتخاباتی ممکن است سابقه تخلف مالی یاسابقه رفتار سیاسی سوء داشته‌باشد (همچنين فعلاً درموردمصداق و معیار این رفتار سیاسی سوء سخنی نمی‌گوییم). با بررسی عملکرد نمایندگان و با مرور فهرست نامزدهای حذف‌شده، اگر فرد یا افرادی ادعا کنند تخلف سیاسی وزن منفی بسیار بالاتری نسبت به تخلف مالی دارد،یا شورای محترم نگهبان نسبت به تخلفات سیاسی بسیار سختگیرانه‌تر از تخلفات مالی حساسیت نشان می‌دهد، نمی‌توان به‌راحتی ادعای وی را ردکرد. زیرایک جریان سیاسی بزرگ درکشور همواره ازاین امر شکایت دارد که نامزدهای اصلی آن در جریان بررسی صلاحیت‌ها رد می‌شوند و ناگزیر است با نفراتی که از حد انتظار آن جریان بسیار متفاوت هستند در انتخابات شرکت کند، به بیان دیگر تور نظارت شورا آنچنان کارآمد است که هیچ‌یک از نفرات شاخص آن جریان موفق به عبور از آن نمی‌شود. اما به تصدیق حضرت آیت‌الله يزدی افراد با سابقه تخلف مالی یا افراد سالم اما ضعیف در مقابل وسوسه شیطان نفس به‌راحتی وارد مجلس می‌شوند و باج‌خواهی می‌کنند.
به بيان ديگر شورای محترم نگهبان در حذف افرادی كه آنان را متخلفان سياسی می‌داند، موفقيت صددرصد دارد، اما در جريان حذف متخلفان مالی يا منع پيوستن افراد سالم به جمع ناسالم متخلفان مالی چندان موفق نيست. درحالی‌كه ناگفته پيداست حضور متخلفان مالی در خانه ملت خسارت سهمگينی به حيثيت نظام وارد كرده و می‌كند، و در مقابل حضور گروهی كه به‌زعم آيت‌الله يزدی متخلف سياسی تلقی می‌شوند، هرگز نمی‌تواند چنين خسارتی به‌دنبال داشته‌باشد. 
به‌راستی اين عدم‌موفقيت دركنارگذاشتن متخلفان مالی وفرصت‌طلبان رانت‌خوار ناشی ازچيست؟ به باورنگارنده، فضای نامطلوب رقابت سياسی دركشور و منع ورود افراد شاخص به عرصه سياست و درنتيجه غيرممكن شدن تشكيل احزاب فراگير موجب شده زمينه برای فعاليت كوتوله‌های سياسی با هر سليقه فكری فراهم شود، كوتوله‌هايی كه ممكن است در صورت موفقيت در انتخابات وراه يافتن به مجلس به‌اصطلاح فيلشان يادهندوستان كند وبه فكر جبران هزينه‌های انتخابات بيفتند! راه مقابله بااين خطر، افزايش درجه تحمل و بردباری سياسی وحمايت همه‌جانبه ومؤثر ازتشكيل احزاب فراگير باگرايشات سياسی متفاوت است كه دربرگيرنده همه سليقه‌های سياسی موجود در جامعه باشند. ازاين‌رو به باورنگارنده، شورای محترم نگهبان بايدبرای رفع دغدغه‌های حضرت آيت‌ا‌لله يزدی و ساير اعضای شورا، برای رفع موانع تشكيل احزاب فراگير و حضور چهره‌های اصلی جريانات سياسی موجود در ميدان رقابت انتخاباتی با ساير اركان نظام همكاری سازنده‌ای را آغاز كند.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399