شنبه, 16 شهریور 1398 ساعت 14:38
کد خبر: 61377

اطلاعات تکميلي

  • در پژوهشکده بانک مرکزی مطالعه شد؛

طراحی مبانی ارتقای جایگاه وثیقه‌سپاری اموال در نظام بانکی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

طرح پژوهشی «طراحی مبانی و برنامه عملیاتی زیرساخت‌های مورد نیاز برای ارتقای جایگاه وثیقه‌سپاری اموال منقول و غیرمنقول در نظام بانکی ایران» در پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی انجام و به اتمام رسید.

به گزارش روابط عمومی پژوهشکده پولی و بانکی، طرح پژوهشی « طراحی مبانی و برنامه عملیاتی زیرساخت‌های مورد نیاز برای ارتقای جایگاه وثیقه‌سپاری اموال منقول و غیرمنقول در نظام بانکی ایران» که از جمله طرح‌های سفارشی بانک مرکزی به پژوهشکده پولی و بانکی بوده، توسط پژوهشکده انجام و به اتمام رسیده است.
این طرح پژوهشی با هدف پاسخ به این سوال که «چه شکاف‌ها و کاستی‌هایی در زیرساخت‌های تامین‌مالی وثیقه‌ای در کشور در مقایسه با اصول بهترین عملکرد مستخرج از رهنمودهای بین‌المللی در کنار تجربه‌های موفق جهانی وجود دارد و چگونه می‌توان در افق‌های زمانی کوتاه‌مدت، میان‌مدت تا بلندمدت این کاستی را برطرف کرد؟» انجام شده است.

براساس یافته‌های پژوهش انجام شده، ۶ نتیجه مهم به شرح زیر بدست آمده است:

-ارتقای زیرساخت‌های تامین‌مالی وثیقه‌ای به پشتوانه اموال منقول، نه تنها برای بهبود رتبه کشور در شاخص دریافت اعتبار، بلکه برای برطرف کردن ظرفیت بالای مغفول تامین‌مالی به پشتوانه این اموال در کشور ضروری است.
-عدم امکان توثیق اسناد دریافتنی به عنوان مهمترین جزء قلم دارایی بنگاه‌های کوچک و متوسط، نقشی کلیدی در دسترسی محدود نه تنها این بنگاه‌ها، بلکه بنگاه‌های بزرگ به منابع مالی ایفا می‌کند.
-ارتقای زیرساخت مقرراتی و در گام بعد ارتقای زیرساخت سامانه‌ای، با طراحی و راه‌اندازی سامانه ثبت وثایق منقول کارا برای بهبود تامین‌مالی وثیقه‌ای به پشتوانه اموال منقول باید مورد توجه جدی قرار گیرد؛ هر چند نباید از برطرف کردن کاستی‌های زیرساخت اجرا غفلت کرد.
-در کنار توجه به تامین زیرساخت‌های اصلی مقرراتی، سامانه‌ای و اجرایی مورد نیاز در تامین‌مالی وثیقه‌ای، نباید نقش کلیدی بانک‌مرکزی در مقررات‌گذاری کارا برای ایجاد تمایل و انگیزه در بانک‌ها جهت استفاده از این روش تامین‌مالی نادیده گرفته شود.
-وجود بازار ثانویه با درجه بالای نقدشوندگی و سهولت ارزش‌گذاری اموال منقول به عنوان دیگر حلقه‌های کلیدی در پیاده‌سازی موفق تامین‌مالی وثیقه‌ای به پشتوانه اموال منقول در کشور مطرح است.
-سرمایه‌گذاری در برنامه‌های آگاه‌سازی عموم و آموزش ذی‌نفعان در راستای موفقیت هر چه بیشتر تامین‌مالی وثیقه‌ای به پشتوانه اموال منقول، در کنار زیرساخت‌های فوق، ضرورت دارد.
نظام بانکیعلاقه‌مندان برای دسترسی به متن کامل این طرح پژوهشی می‌توانند اینجا کلیک کنند.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395