شنبه, 14 دی 1398 ساعت 09:22
کد خبر: 65909

شفافیت حلقه مفقوده نظام بانکی ایران

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

محسن رجبی

عصر اقتصاد: شفافیت حلقه مفقوده نظام بانکی جمهوری اسلامی ایران است و این موضوعی نیست که مورد اختلاف جناحین سیاسی باشد اما آنچه امروز تحت عنوان FATF مورد اختلاف کارشناسی است این نکته است که چرا هم موافق شفافیت اقتصاد و نظام بانکی هستند اما زمانی که FATF به عنوان یک راه شفاف‌سازی نظام بانکداری و اهرم مبارزه با پولشویی از سوی حامیانش عنوان می‌شود، عده‌ای که با شفافیت مالی هیچ مشکلی نداشته و حتی خودشان برخلاف حامیان FATF جزو کسانی هستند که دارایی‌های‌شان را شفاف برای مردم اعلام کرده‌اند موضعی سخت می‌گیرند؟!

موافقان FATF معتقدند اگر به این کنوانسیون بپیوندیم مشکلات کشور برطرف و معیشت مردم بهبود یافته و با شفافیت اقتصادی جلوی پولشویی را خواهیم گرفت اما وضعیت 39 کشوری که به این کنوانسیون ‍پیوستند چگونه است؟! آیا از این مسیر راضی اند؟! آیا شفافیت لازم و مقابله با پولشویی را برایشان به ارمغان آورده است؟! آنها اکنون چه وضعیتی دارند؟! اواسط آبان‌ماه بود که خبری مبنی بر اینکه «۶ کشور اصلی عضو اتحادیه اروپا ایجاد نهادی برای مقابله با موج پول‌های کثیف در نظام مالی اروپا را خواستار شدند.»
خبرگزاری فرانسه نوشت: «کشور‌های آلمان، فرانسه، ایتالیا، اسپانیا، هلند و لتونی اعلام کردند اتحادیه اروپا به ناظر مرکزی نیاز دارد تا با موج پول‌های کثیف در نظام مالی اروپا مقابله کند. شش کشور امضاکننده بیانیه تصریح کردند شکست‌های مکرر سازمان‌های نظارتی ملی در شناسایی و مبارزه با پولشویی، ایجاد چنین نهاد اروپایی را توجیه می‌کند.»
این در حالی است که این کشورها عضو FATF هستند و خود همین خبر می‌تواند یک سوال بزرگ در ذهن همه ایجاد کند که چه اصراری است که «آزموده را بیازماییم؟!»
از طرفی مخالفان هم صحبت‌هایی دارند. در این زمینه نماینده پیشین ایران در صندوق بین‌المللی پول هشدار داد پیوستن ایران به FATF باعث می‌شود نظام بانکی کشور گروگان کشورهای اروپایی و آمریکا شود. محمد آقاقوام با بیان اینکه سازوکار FATF توسط کشورهای اروپایی و آمریکا ایجاد شده است و آنها در زمینه‌های تجاری، بانکی و مبادلات مالی الزاماتی را برای کشورهای عضو در نظر گرفته‌اند گفت: در واقع تاکید آنها این است که ما در زمینه مبارزه با تروریسم و پولشویی باید براساس نگاه آنها حرکت کنیم چنان که آنها، منافقین را که دستشان به خون هزاران ایرانی آغشته است گروه تروریستی نمی‌دانند ولی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را تروریستی می‌دانند .
این کارشناس مسائل پولی و بانکی با بیان اینکه علی‌رغم برخی از شعارهایی که غربی‌ها در راستای مبارزه با پولشویی مطرح می‌کنند، 60 درصد پولشویی جهان در آمریکا و اروپا صورت می‌گیرد، ادامه داد: آنها با فشار به ایران جهت پیوستن به FATF می‌خواهند ما را تحت سیطره خود قرار دهند و در واقع به نوعی نظام بانکداری ایران را گروگان خود کنند.
قوام با اعتقاد بر اینکه موافقان FATF با نگاه فنی و اقتصادی با این موضوع برخورد نمی‌کنند، تاکید کرد: FATF یک مسئله تجاری، اقتصادی، پولی و بانکی است و موافقان پیوستن ایران به این سازوکار فقط یک سری شعار در این زمینه می‌دهند و آن را به صورت دقیق تجزیه و تحلیل نمی‌کنند. وی اظهار کرد: پیوستن به cft و پالرمو یعنی اینکه ایران معیارهای کشورهای غربی را در حوزه مبادلات تجاری و بانکی بپذیرد و این موضوع با توجه به برخورد دوگانه آنها با مسئله تروریسم و پولشویی می‌تواند مشکلاتی را برای کشور به همراه داشته باشد.
براساس آنچه گفته شد بزرگترین حجم پولشویی سالیانه دنیا در اروپا و آمریکا انجام می‌شود و علی‌رغم عضویت در FATF این نهاد مالی در کشف، افشا، مجازات و جلوگیری از این حجم گسترده از پولشویی ناتوان و  ناکار آمد است. از سوی دیگر، بنا به گفته مسئولین صلاحیت‌دار دولتی در بانک مرکزی ایران، مقدار پولشویی انجام گرفته در کشور جهت مقایسه با آنچه در بازارهای مالی اروپا، آمریکا و آسیای شرقی اتفاق می‌افتد رقم بسیار ناچیزی است که می‌توان از طریق قانون مصوب داخلی جلوی آن را گرفت لذا به نظر می‌رسد این استدلال که پیوستن ایران به FATF برای مقابله با پولشویی ضروری است، از اساس سست است. چراکه عضویت یا عدم عضویت در FATF مانعی برای پولشویی در کشورها و از جمله ایران نیست و موافقان پیوستن ایران به این نهاد باید دلایل دیگری را ارائه کنند.
تاکید می‌کنیم شفافیت مالی حلقه گمشده نظام بانکی و از آن مهمتر اقتصاد است که شاید باید همان زمان‌ها در سال‌های اولیه انقلاب پیگیری می‌شد اما باید مطالعه کرد و بهترین و درست‌ترین راهکار را برای رسیدن به این شفافیت برگزید.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395