دوشنبه, 14 مرداد 1398 ساعت 04:00
کد خبر: 59723

بازده 140 برابری سهام فرابورس

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مسعود وطنخواه
عصراقتصاد
:
مدیرعامل فرابورس با اشاره به بازده 140 برابری سهام شرکت فرابورس از زمان تاسیس گفت: هر سهم فرابورس با قیمت یک هزار ریال در سال 87 پذیره نویسی شد که با افزایش 14 برابری از محل سود انباشته و احتساب قیمت فعلی این سهم تاکنون بازده مناسبی را تقدیم سهامداران خود کرده است.

امیرهامونی مدیرعامل فرابورس در نشست خبری یک دیدار یک عرضه در جمع اصحاب رسانه ضمن تبریک روز خبرنگار به اصحاب رسانه با اشاره به تاریخچه شرکت افزود: فرابورس در زمان تاسیس یک اتاق 30 تا 40 متر با سه نفر پرسنل در سال 87 بود که پس از 11 ماه در سال 88 راه اندازی شد.
به گفته وی در ابتدا چشم انداز روشنی در مورد شرکت وجود نداشت و ادامه حیات مجموعه به اما و اگرها ختم می شد که جا دارد از زحمات قائمی مدیرعامل پیشین فرابورس قدردانی کنیم.
هامونی با اشاره به 133 نفر و میانگین 34 سال پرسنل فرابورس بیان کرد: میانگین سنی کم فرابورس در واقع گواه ظرفیت بالقوه این شرکت در رشد و پویایی است.
مدیرعامل فرابورس در خصوص «بازار باز» یادآور شد: راه اندازی «بازارباز» با کمک بانک مرکزی در فرابورس برای کنترل بازار پولی کشور بوسیله خرید اسناد دولتی است که بانک مرکزی در نقش بازارگردان است.
به گفته هامونی، بازارباز سبب گسترش دخالت بانک مرکزی در اجرای سیاست های پولی از طریق دخالت در بازار پولی کشور است و این اولین همکاری میان بانک مرکزی و سازمان بورس است.
وی در مورد نحوه دخالت بانک مرکزی در این بازار اضافه کرد: در گذشته بانک مرکزی تنها با ارائه بسته های پولی و تعیین کف و سقف نرخ بهره در بازار پولی بر نحوه عملکرد بانک ها نظارت می کرد. اما در عملیات «بازارباز» بانک مرکزی نقش پیشگیرانه و هدفمند داشته و بوسیله دخالت مستقیم می تواند بازار پولی را در زمان مناسب کنترل کند.
هامونی در خصوص وضعیت SME خاطرنشان کرد: هدف از شرکت های کوچک متوسط در فرابورس رسیدن این شرکت ها به دو هدف حاکمیت شرکتی و شفافیت صورت های مالی است که از بین 3 هزار شرکت تاکنون 18 شرکت توانسته اند استاندارد ورود به این بازار را کسب کنند.
مدیرعامل فرابورس در پذیرش سرخابی ها در فرابورس، یادآور شد: قانون وزارت ورزش را مکلف کرده که واگذاری سرخابی ها از طریق همکاری بورس و خصوصی سازی در بازار پایه فرابورس صورت گیرد اما تاکنون هیچ درخواستی برای فرابورس نشده است. وی افزود: در صورت درخواست ما آمادگی داریم به بررسی صورت های مالی سرخابی ها بپردازیم.

راه اندازی بازار متشکل ارزی

مدیرعامل فرابورس ایران در بخش دیگری از سخنان خود به  راه اندازی بازار متشکل ارزی اشاره و خاطرنشان کرد: شرکت فرابورس ایران در زمینه راه اندازی بازار متشکل ارزی سهم ۲۰ درصدی در همکاری با بانک مرکزی را دارد.
وی در پایان خاطرنشان کرد: از اردیبهشت‌ماه فرایند ثبتی بازار متشکل ارزی انجام شده و براساس صحبت های صورت گرفته از سوی بانک مرکزی نهایتا تا عید سعید قربان این بازار راه‌اندازی خواهد شد.
محمد حسن ابراهیمی سروعلیا، رئیس هیات مدیره فرابورس نیز در این نشست ضمن خیرمقدم به اصحاب رسانه گفت: فرابورس اکنون در 9 بازار در حالی فعالیت دارد که در ابتدای تاسیس تنها محدود به یک بازار بود و با توجه به بازده خوب برای سهامداران، امیدواریم انتقال نماد از بازار پایه به بازار اول سبب رشد و شکوفایی بهتر این شرکت شود.

حداکثر نوسان در بازار پایه 6 درصد

بهنام محسنی، معاون بازارهای خارج از بورس نیز در این نشست در مورد بازار پایه گفت: همانطور که می دانید تغییرات در بازارپایه از اواخر سال گذشته کلید خورد و نهایی شدن آن موکول به اواخر خردادماه سال جاری شد.
محسنی در ادامه بیان کرد: در شش رده از کسانی که توانسته بودند بالاترین بازدهی، بیشترین معامله، کارشناسان بازار سرمایه و... نظر سنجی مجدد صورت گرفت که با نظرات نخبگان تلفیق شد و کلیات به سازمان بورس فرستاده و اکنون منتظر تصویب نهایی سازمان بورس هستیم.
معاون بازارهای خارج از بورس با اشاره به تائید رنگ تابلوها برای بازار پایه و حراج هفته ای یک بار در پایان یادآور شد: بر اساس تصمیمات نهایی شده تاکنون نوسان در تابلوهای زرد، نارنجی و قرمز بترتیب 3، 2 و یک درصد در فاصله دو حراج درنظر گرفته شده است. همچنین سقف رشد یا نزول نیز برای حراج بعدی، از دو برابر قیمت سهام نمی تواند بیشتر باشد.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395