چهارشنبه, 16 مرداد 1398 ساعت 09:08
کد خبر: 59880

«پخش هجرت» معارفه شد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مسعود وطنخواه

عصراقتصاد: معارفه شرکت پخش هجرت فعال در زمینه دارو روز گذشته با حضور مدیران شرکت، اصحاب رسانه در ساختمان فرابورس برگزار شد.

مسعود بهرامی نوید، مدیرعامل شرکت پخش هجرت با اشاره به دسته بندی شرکت پخش بر اساس گردش مالی، گفت: در حال حاضر تنها سه شرکت در زمینه پخش وجود دارد که بیش از 2 هزار میلیارد تومان گردش مالی دارند که شرکت داروپخش اولی بوده و دو شرکت پخش هجرت و رازی در رتبه های بعدی قرار دارند.
به گفته وی، در حالی که رقابت تنگاتنگی بین شرکت های پخش هجرت و رازی برای کسب رتبه دوم وجود دارد؛ سایر شرکت های موجود در بازار، گردش زیر یک هزار میلیارد تومانی دارند.
این عضو هیات مدیره با اشاره به گردش بالا در کنار حجم فعالیت از نظر تعداد ادامه داد: لزوم تغییر ساختار و جدا سازی واحد خرید از فروش در شرکت احساس می شد که این مهم در سال 97 محقق شد.
بهرامی نوید در خصوص تاریخچه 55 ساله شرکت افزود: این شرکت سال 33 تاسیس و 1334 با نام «تهران فارما» شروع به کار کرد. سال 1368 به پخش هجرت تغییر نام یافت و در دهه 70 برای ورود به بورس به سهامی عام تبدیل شد.
این عضو هیات مدیره با اشاره به ترکیب سهامداران شرکت بیان کرد: شركت های داروسازي فارابي با 35 درصد، داروسازي تهران شيمي با 24 درصد، پارس دارو با 20 درصد و سرمايه گذاري داروئي تامين با 19 درصد از مهمترین سهامداران این شرکت هستند.
وی با تاکید به حاشیه سود 12 درصدی داروهای مکملی ادامه داد: سیاست ما در پخش محصولات معطوف به داروهای مکمل بوده و گسترش در این حوزه از برنامه های ما است.
مدیرعامل شرکت پخش هجرت در خصوص حاشیه سود کم شرکت های پخش اضافه کرد: از آنجا که بهترین حاشیه سود در شرکت های پخش حدود سه درصد است؛ در این شرکت برای کسب بهره وری و بازدهی بالا نه تنها از نرم افزار مناسب استفاده می کنیم بلکه کالا از زمان دریافت تا تحویل به صورت آن لاین ثبت و هر لحظه قابل ردیابی است.
بهرامی نوید در مورد کاهش هزینه های مالی بدون صدمه دیدن فروش توضیح داد: در دو سال گذشته توانستیم تسهیلات به اندازه فروش یک ماه در شرکت را کاهش داده و به رقم قابل قبولی دست یابیم.
وی در خصوص ترکیب مشتریان به خصوصی و غیر خصوصی خاطر نشان کرد: به دلیل نقد شوندگی بالای حوزه های خصوصی (داروخانه های کشور) تلاش کردیم در سال گذشته حجم فروش به خصوصی ها را افزایش و غیرخصوصی ها (بیمارستان ها، تامین اجتماعی، هلال احمر و... ) را کاهش دهیم.
به گفته وی، نقد شوندگی مشتریان خصوصی، قابلیت اتکا و پیش بینی برای اجرای برنامه های شرکت در زمینه مالی را افزایش می دهد.
بهرامی نوید در خصوص رشد 46 درصدی فروش در سال 97 تاکید کرد: حاشیه سود این شرکت از 150 به 255 میلیارد ریال ( از سال 94 تا 97) افزایش یافت.
مدیرعامل شرکت پخش هجرت در پایان ضمن اشاره به حاشیه سود بالاتر داروهای ساخت داخل یادآور شد: به دلیل قیمت بالاتر داروهای خارجی، حاشیه سود کمتری دارند به همین خاطر سعی کردیم در سه سال گذشته فروش داروهای داخل را افزایش دهیم؛ به گونه ای که در سال 97، رشد 77 درصدی را در فروش داروهای داخلی تجربه کردیم.
شایان ذکر است روز شنبه 19 مردادماه معادل15 درصد (67 میلیون و پانصدهزار سهم) سهام شرکت پخش هجرت به روش ثبت سفارش (بوک بیلدینگ) در بازار دوم فرابورس عرضه می شود. دامنه قیمت این سهم در روز عرضه 17000 تا 18500 ریال بوده و سهمیه خرید توسط هر کد حقیقی و حقوقی حداکثر 225 سهم است.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395