سه شنبه, 22 مرداد 1398 ساعت 08:54
کد خبر: 60109

دوران اصلاحی بورس، فرصتی برای خرید است

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مسعود وطنخواه

عصراقتصاد: مهدی سوری، تحلیلگر و مدرس بازار سرمایه، در خصوص روند بورس گفت: بازار سرمایه در یک ماهه گذشته در فاز اصلاحی قرار گرفته و به نوعی در حال درجا زدن است؛ به طوری که در صعود شاخص کل عرضه و زمان نزول نیز حمایت را شاهد هستیم.

به گفته وی، با وجود رشد بازار سرمایه در چهار ماهه ابتدایی سال جاری، همچنان گروه های بزرگ پتروشیمی ها نظیر اوره سازها، فولادی ها، فرآورده های نفتی با P/E (TTM) زیر عدد 5 مورد دادوستد قرار می گیرد و اگر مشکلی پیش نیاید احتمال کاهش بیشتر این P/E وجود دارد.
سوری ادامه داد: کاهش قیمت در بورس زمانی اتفاق می افتد که شرکت ها یا ارزنده نبوده یا با حباب مواجه می باشند که شرکت های بزرگتر در قیمت های فعلی، به دلیل سود مناسب و ارزنده بودن توجیحه خرید دارند.
این مدرس بازار سرمایه فعال در کارگزاری خوارزمی، در خصوص صعود و نزول های ملایم بورس در یک ماهه گذشته اضافه کرد: وقتی قیمت شرکتی ارزنده است پس از یک ریزش کم، معمولاً حضور خریداران و تقویت قسمت تقاضا و به تبع آن کاهش حجم فروش را شاهد هستیم که در نهایت این امر موجب تشکیل روندی با کاهش و افزایش جزئی خواهد شد.
به گفته وی، این بلاتکلیفی در تکنیکال به صورت آلارم فروش یا واگرایی خود را نشان می دهد که این علامت خروج در تکنیکال موجب اقبال سرمایه گذاران به دیدگاه بنیادی شده و این گروه مورد توجه قرار می گیرند.
سوری با اشاره به فرصت های مناسب خرید در دوره های اصلاح افزود: قدرت و حضور پول در همه بازارها قانون نانوشته ای است که همه به آن اذعان دارند. این روزها بورس برای رشد، نیاز به نقدینگی دارد و به دلیل نبود پول زمان صعود با مشکل مواجه می شود.
به گفته وی، سرمایه گذاران این روزها باید از سهام شرکت های کوچک دوری و با تحلیل درست خرید کنند. چراکه اکثریت شرکت های کوچک در بازار سرمایه طی چند ماه گذشته افزایش قیمت های بالای 200 درصد را تجربه کرده اند و به همین دلیل ریسک شرکت های کوچک بالا رفته است.
این کارشناس بازار سرمایه در پایان ضمن اشاره به رکود بازارهای رقیب بورس یادآور شد: حالت اصلاحی این روزهای بورس موقتی بوده و پس از پایان این دوره بازهم رشد بازار سرمایه را شاهد خواهیم بود.

بیشترین ارزش معاملات به خودرویی‌ها رسید

روز یکشنبه ۳۱۸ سهم در بورس و فرابورس ایران با رشد قیمت مواجه شدند. در طرف مقابل ۲۱۱ سهم کاهش قیمت را تجربه کردند و در نهایت شاخص کل توانست با رشد ۵۶۹ واحدی نیمه تراز ۲۵۵ هزار تایی را پشت سر بگذارد. روز یکشنبه بعد از مدت‌ها خودرویی‌ها توانستند بیشترین ارزش معاملات را از آن خود کنند.

بورس
به گزارش ایسنا، روز یکشنبه شاخص کل بازده نقدی و قیمتی بورس اوراق بهادار تهران ۵۶۹ واحد رشد کرد و به رقم ۲۵۵ هزار و ۸۷۶ واحدی رسید. شاخص کل هم وزن نیز روز یکشنبه با ۵۵۶ واحد افزایش رقم ۶۶ هزار و ۴۴۶ واحدی را تجربه کرد.
آزاد شناور نیز با ۷۷۵ واحد افزایش تا رقم ۲۸۹ هزار و ۸۹۷ واحدی بالا رفت و شاخص بازار اول و دوم هر کدام به ترتیب ۱۸ و ۲۹۲۰ واحد رشد کردند.
روز یکشنبه صنایع پتروشیمی خلیج فارس، معدنی و صنعتی گلگهر، بانک پارسیان و پالایش نفت بندرعباس به ترتیب ۲۲۴، ۱۹۴، ۷۵ و ۴۹ واحد تاثیر کاهشی روی شاخص‌های بازار سرمایه داشتند، اما در طرف مقابل سرمایه‌ گذاری نفت، گاز و پتروشیمی تامین، شرکت ارتباطات سیار ایران، پالایش نفت تهران و گروه مدیریت سرمایه‌ گذاری امید هرکدام به ترتیب ۱۹۹، ۱۷۵، ۱۳۱ و ۶۰ واحد تاثیر افزایشی روی شاخص‌های بازار داشتند.
پس از مدت‌ها که گروه محصولات شیمیایی در صدر ارزش معاملات روزانه بازار روز یکشنبه خودرویی‌ها با دادوستد ۴۳۹ میلیون سهم با قیمت حدود ۹۲ میلیارد تومان بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص دادند.
اما شیمیایی‌ها توانستند رتبه دوم را از آن خود کنند و با دادوستد ۷۴ سهم و اوراق مالی به ارزش حدود ۸۴ میلیارد تومان دست یابد.
پس از خودرو و گروه محصولات شیمیایی سرمایه‌گذاری‌ها، فلزات اساسی و بانک‌ها بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص دادند.
بیشتر سهم‌ها با کاهش روبه‌رو شدند و در برخی نیز با صف‌های فروش مواجه بودیم. در عین حال خودرویی‌هایی که بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص دادند در حدود بیش از نیمی از سهم‌ها افزایش قیمت را تجربه کردند.
در بورس تهران تعداد نمادهای مثبت به ۲۰۷ و تعداد نمادهای منفی به ۱۳۰ رسید همچنین در فرابورس ایران تعداد نمادهای مثبت ۱۱۱ و تعداد نمادهای منفی ۸۱ بود.
ارزش کل معاملات بورس در مجموع به حدود ۹۱۷ میلیارد تومان رسید و حجم معاملات آن به رقم ۲.۸ میلیارد سهم و اوراق مالی دست یافت. تعداد معاملات این بازار به رقم ۳۱۹ هزار و ۴۴۶ نوبت رسید.
آیفکس نیز با ۵.۷ واحد رشد مواجه شد و به رقم ۳۴۳۹ واحدی دست یافت. ارزش معاملات بورس تهران تا رقم ۹۲۱ میلیارد تومان بالا رفت و حجم معاملات آن عدد ۲.۳ میلیارد سهم و اوراق مالی را تجربه کرد.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395