چهارشنبه, 23 مرداد 1398 ساعت 10:24
کد خبر: 60185

نوسانات جزئی در بورس ادامه دارد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصاد: شاخص کل بورس نیاز به استراحت دارد و این رشد های موردی نمی تواند مبنایی برای قضاوت واقع شود

محمدیوسف امین داور، کارشناس و تحلیلگر بازار سرمایه با ذکر این مطلب به «عصر اقتصاد» گفت: بورس این روزها نوسانات جزئی را تجربه می کند؛ اما در کل افق روشنی در روند بورس دیده نمی شود.
به گفته امین داور، قسمت اعظم رشد بازار سرمایه در یک سال گذشته منوط به رشد دلار بوده و با توجه به دورنمای عدم افزایش نرخ ارز و احتمال افت اندک در روزهای آتی، نمی توان به رشد شرکت های صادرات محور و شاخص ساز امیدوار بود.
وی با اشاره به وضعیت نه چندان مناسب اقتصاد جهانی و قیمت کامودیتی ها افزود: مشکلات دادوستد و کاهش قیمت مواد اولیه سبب شده که انتظارات سرمایه گذاران از شرکت های تولیدکننده و بزرگ پتروشیمی، فولادی، سنگ آهنی و... کاهش یابد؛ چراکه کاهش فروش موجب افت سودآوری در این شرکت ها خواهد شد.
این تحلیلگر بنیادی در خصوص روند افزایش قیمت شرکت های کوچک و زیان ده در بازار سرمایه یادآورشد: رشد ارزش بازاری در چند ماه اخیر به دلیل سفته بازی سبب شده که حتی بعضی از این شرکت ها به اندازه نصف ارزش یک بانک یا یک سوم یک پتروشیمی موجود در نوسانات جزئی در بورس ارزش یابند که این رشد ارزش، نشان دهنده حباب قیمتی در این شرکت هاست.

افزایش 1221 واحدی شاخص کل

روز گذشته ۳۴۳ سهم در بورس و فرابورس ایران با رشد قیمت و ۱۹۳ سهم با افت قیمت روبه رو بودند. شاخص کل بورس ۱۲۲۱ و شاخص کل فرابورس ۲۸ واحد افزایش یافتند.
به گزارش ایسنا، روز گذشته شاخص کل بازده نقدی و قیمتی بورس اوراق بهادار تهران ۱۲۲۱ واحد رشد کرد و به رقم ۲۵۷ هزار و ۹۷ واحدی رسید، همچنین شاخص کل هم وزن با ۷۲۲ واحد رشد عدد ۶۷ هزار و ۱۶۵ واحدی را تجربه کرد.
شاخص آزاد شناور نیز با ۱۴۸۵ واحد افزایش عدد ۲۹۱ هزار و ۳۸۲ واحدی را تجربه کرد و شاخص بازار اول و دوم هر کدام به ترتیب ۸۱۷ و ۲۷۹۲ واحد رشد کرد.
شرکت ارتباطات سیار ایران، مخابرات ایران، فولاد مبارکه اصفهان و  خدمات انفورماتیک چهار نمادی بودند که بیشترین تاثیر افزاینده روی شاخص‌های بازار داشتند نمادهای مذکور به ترتیب ۲۸۳، ۲۴۱، ۱۲۷ و ۱۲۶ واحد به رشد شاخص‌های بازار کمک کردند.
در طرف مقابل صنایع پتروشیمی خلیج فارس، معدنی و صنعتی چادر ملو  و گروه مپنا به ترتیب ۱۹۴، ۱۰۰ و ۹۹  واحد تاثیر کاهشی سعی کردند شاخص‌های بازار با سمت پایین هدایت کنند.
در گروه صنایع شیمیایی روز گذشته ۱۲۰ میلیون سهم به ارزش ۱۰۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان داد و ستد شد و به این ترتیب این گروه ببشترین ارزش معاملات را از آن خود کرد.
پس از گروه شیمیایی، خودرویی‌ها با داد و ستد ۴۰۳ میلیون سهم و اوراق مالی ارزش معاملات حدود ۹۰ میلیارد تومان رسیده است. بیشتر سهم‌های این گروه رشد قیمت را تجربه کردند.
بیشتر سهم‌ها در گروه فرآورده‌های نفتی، کک و سوخت هسته‌ای با رشد قیمت مواجه شدند و در این گروه ۳۱ میلیون سهم به ارزش بیش از ۲۷ میلیارد تومان مورد داد و ستد قرار گرفت.
در بورس تهران روز گذشته ۲۳۰ سهم با رشد قیمت و ۱۱۰ سهم با افت قیمت رو به رو بودند. تعداد نمادهای مثبت در فرابورس ایران به ۱۱۳ و تعداد نمادهای منفی به ۸۳ رسید.
ارزش کل معاملات بورس رقم ۱۰۹ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان را تجربه کرد و حجم معاملات تا عدد ۴.۲ میلیارد سهم و اوراق ومالی بالا رفت.   تعداد معاملات به رقم ۳۲۶ هزار و ۷۳۳ نوبت رسید.
آیفکس نیز با ۲۸.۲۸ واحد افزایش با رقم ۳۴۶۷ بالا رفت و ارزش معاملات فرابورس ایران رقم ۱۰۵۸ میلیارد تومان را تجربه کرد. حجم معاملات تا عدد ۱.۹ میلیارد سهم و اوراق مالی بالا رفت.
 
 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395