یکشنبه, 17 شهریور 1398 ساعت 08:34
کد خبر: 61397

اطلاعات تکميلي

  • یک کارشناس بازار سرمایه پیش بینی کرد:

شاخص کل بورس در آستانه فتح 300 هزار واحدی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مسعود وطنخواه

عصراقتصاد: شاخص کل بورس روز گذشته نیز در ادامه صعودهای چند روزگذشته توانست با 4 هزار و 423 واحد افزایش در سطح 294 هزار و 601 واحد بایستد. کارشناسان بورس در حالی شاخص 300 هزار واحدی را پیش بینی می کنند؛ که بازارهای رقیب مانند ارز، سکه، مسکن و... در رکود به سر می برند.

محسن تارتار، کارشناس بازارسرمایه به «عصر اقتصاد» گفت: شاخص کل بورس می تواند تا 300 هزار واحد افزایش یابد؛ اما به دلیل وجود جو روانی و احتمال فزونی عرضه در سطح 300 هزار واحد با چالش و مقاومت مواجه می شود.
تارتار ادامه داد: برخورد شاخص کل به 300 هزار واحد هر چند ممکن است سبب کاهش قیمت تعدادی از نمادها شود اما به دلیل جای رشد داشتن نمادهای شاخص ساز و بزرگ بورس، دورنمای کاهش جدی و زیادی در شاخص کل وجود ندارد.
به گفته وی، نمادهای شاخص ساز از رشد بازار سرمایه به نوعی جامانده اند و به خاطر جذابیت قیمتی این نمادها، حتی در صورت کاهش قیمتی سهام دیگر در بورس، شاخص کل بورس افت زیادی را تجربه نخواهد کرد. اما شاخص کل (هم وزن) به دلیل تاثیری پذیری از قیمت همه نمادها با افت همراه خواهد بود.
تارتار با اشاره به بازشدن مثبت نماد بانک ملت در یک ماه آینده افزود: بازگشایی مثبت نماد بانک ملت با توجه به میزان و ارزش بالای بازاری این نماد می تواند تاثیر افزایشی در شاخص کل داشته باشد که همین امر یکی از مواردی است که از کاهش شاخص کل جلوگیری خواهد کرد.
این کارشناس بازار سرمایه در پایان یادآور شد: کلیت بازار در حالت نرمال و معتدل است و به دلیل ثبات قیمتی ارز و سکه نباید انتظار رشد خیلی زیادی مانند روزهای گذشته داشت.

شاخص بورس از ۲۹۴ هزار واحد هم گذشت

فعالان بازار سهام در اولین روز این هفته شاهد ثبت رکورد جدید در این بازار بودند؛ بطوری که شاخص کل بورس برای اولین بار توانست از نیمه کانال ۲۹۴ هزار واحدی بالاتر رود.
به گزارش ایسنا، در اولین روز کاری بورس تهران در هفته جاری شاخص کل بازده نقدی و قیمتی روند سعودی را طی کرد و در نهایت با رشد ۴۴۲۳ واحدی تا رقم ۲۹۴ هزار و ۶۰۱ بالا رفت. بدین ترتیب نماگر اصلی بورس برای اولین بار توانست وارد کانال ۱۹۴ هزار واحدی شود.
شاخص کل هم وزن نیز با ۱۶۸۳ واحد رشد رقم ۸۰ هزار و ۸۸۷ واحدی را تجربه کرد و شاخص آزاد شناور با ۵۳۰۲ واحد رقم ۳۳۵ هزار و ۳۷۹ واحدی را تجربه کرد.
شاخص بازار اول و بازار دوم نیز هر کدام به ترتیب ۳۶۸۲ و ۶۸۹۳ واحد رشد کردند.
ملی صنایع مس ایران، پالایش نفت تهران و معدنی و صنعتی چادرملو هر کدام به ترتیب ۳۲۰، ۳۰۸ و ۳۰۵ واحد در رشد شاخص‌های بازار تاثیرگذار بودند اما در طرف مقابل صنایع پتروشیمی خلیج فارس شرکت ارتباطات سیار ایران و فولاد خوزستان هر کدام به ترتیب با ۸۲، ۴۸ و ۴۰ واحد تاثیر کاهشی سعی کردند که شاخص‌ها را به سمت پایین هدایت کنند.
در گروه محصولات شیمیایی ۱۴۱ میلیون سهم به ارزش حدودی ۱۴۴ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان جابجا شد. در گروه خودرو نیز ۴۸۰ میلیون سهم به ارزش ۱۲۵ میلیارد تومان داد و ستد شد. بدین ترتیب این دو گروه در مقام اول و دوم ارزش معاملات قرار گرفتند.
فلزات اساسی، فرآورده‌های نفتی و کانه‌های فلزی پس از گروه‌های یاد شده بیشترین ارزش معاملات را شاهد بودند. روز گذشته بیشتر سهم‌ها در گروه فرآورده‌های نفتی با رشد قیمت مواجه شدند و این گروه در چهارمین جایگاه از نظر ارزش معاملات ایستاد.
بیشتر سهم‌ها در گروه خودرو مواد و مصرف دارویی، استخراج کانه‌های فلزی و فلزات اساسی با رشد قیمت مواجه شدند و در برخی از سهم‌ها با صف‌های خرید روبرو بودیم. روز گذشته در بورس تهران ۲۶۹ سهم با رشد قیمت و ۷۶ سهم با افت قیمت روبرو شدند اما در فرابورس ایران ۱۴۰ سهم افزایش قیمت را تجربه کردند و ۷۰ سهم با کاهش قیمت روبرو شدند.
ارزش معاملات بورس تهران مجموعا به ۱۶۶۴ میلیارد تومان نزدیک شد و حجم معاملات آن به سه میلیارد و ۸۰۰ میلیون سهم و اوراق مالی رسید. همچنین تعداد داد و ستدها رقم ۴۲۲ هزار و ۸۱۹ را تجربه کرد.
آیفکس نیز با رشد ۶۲ واحدی روبرو شد و توانست در تراز ۳۸۳۲ بایستد. ارزش معاملات فرابورس ایران تا رقم ۷۸۲ میلیارد تومان رشد کرد و حجم معاملات رقم ۹۴۹ میلیون سهم و اوراق مالی را تجریه کرد. تعداد داد و ستدهای این بازار نیز به رقم ۱۷۱ هزار و ۷۸۶ رسید.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395