سه شنبه, 26 شهریور 1398 ساعت 08:47
کد خبر: 61713

سازمان بورس جلوی ضرر افراد عادی را بگیرد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عدم مسئولیت پذیری نظام بانکی به حفظ سپرده‌های مردم و عدم مسئولیت پذیری بانک مرکزی به حفظ ارزش پول ملی باعث شده تا مردم سرمایه‌های خود را به جای امن ببرند که در حال حاضر بازار سرمایه توانسته به دلیل امن و شفاف بودن سرمایه‌ها را جذب کند. همچنین سازمان بورس با تدوین برنامه‌هایی در حال حاضر که بازار با رونق مواجه است، جلوی ضرر افراد عادی را بگیرد.

به گزارش عصر مالی: عباس هشی کارشناس بازار سرمایه با بیان مطلب فوق تصریح کرد: با توجه به مشکلات در بازار‌های مختلف، اگر فردی به دنبال جای امن و بی دردسر باشد قطعا سرمایه خود را در بانک‌ها سپرده گذاری می‌کند، و اگر فردی ریسک پذیر باشد حتما سرمایه خود را در بازار سرمایه سرمایه گذاری می‌کند. در حال حاضر دلیل هجوم سرمایه‌ها به بورس این است که برخی از سپرده‌ها در بازار‌های مالی با مشکل مواجه شده و بازار مسکن، ارز و طلا با نوسانات زیادی برخوردار است.
وی اظهار داشت:، چون تقاضا در بازار سرمایه افزایش داشته، بنابراین قیمت‌ها هم بالا می‌رود و بورس با نشاط کار می‌کند. درست است که یکی از شاخص‌های رونق اقتصادی شاخص بورس است، اما بورسی در کشور‌ها موفق است که بازار اولیه باشد، ولی ۹۰درصد بورس ما بازار ثانویه است.
این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به سقوط و صعود بورس‌ها افزود: در بازار سرمایه افرادی که متخصص و اطلاعات محرمانه دارند وقتی قیمت سهم پایین است خریداری می‌کنند، اما مردم عادی در اوج بازار سهم خریداری می‌کنند که وقتی قیمت‌ها به یک ارتفاعی می‌رسد و با توجه به عرضه و تقاضا و دیگر شرایط اقتصادی قطعا قیمت سهم‌ها کاهش پیدا می‌کند.
هشی در ادامه بیان داشت: افرادی که اطلاعات محرمانه و آگاه دارند زمان خرید و فروش سهم را می‌دانند، اما مردم عادی از صعود خوشحال هستند و سرمایه‌های خود را به بازار سرمایه می‌آورند، اما با کاهش قیمت‌ها بیشترین ضرر مربوط به مردم عادی است. این تجربه در دهه ۷۰ و بار دیگر در سال ۸۲ اتفاق افتاده است؛ بنابراین بهتر است سازمان بورس با تدوین برنامه‌هایی در حال حاضر که بازار با رونق مواجه است، جلوی ضرر افراد عادی را بگیرد.
عضو انجمن حسابداران خبره ایران در پایان به خوشحالی رئیس جمهور از حال خوب بورس اشاره کرد و گفت: در حال حاضر هم رئیس جمهور از نشاط بورس راضی هستند که به درست هم وظیفه‌ای که دولت‌ها دارند این است که نگرانی مردم را کاهش دهند. اما این شادی نباید مانع مسئولیت دولت در عدم حفظ ارزش پول ملی و مسئولیت دولت در صیانت از ارزش سپرده‌های مردم شود.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399