چهارشنبه, 13 ارديبهشت 1396 ساعت 11:05

اطلاعات تکميلي

  • حمید کلانتری مطرح کرد :

صادرات 2.1 میلیارد دلاری بخش تعاونی در سال گذشته

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

زهره احدی
عصراقتصاد: صبح سه شنبه نشست خبری حمید کلانتری، معاون امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با محوریت تشریح اهداف وزارت تعاون و دستاوردهایی که دولت یازدهم در این زمینه داشته است، برگزار شد. 

رشد 45 درصدی تعاونی ها در دولت یازدهم

حمید کلانتری در ابتدای صحبت های خود با بیان اینکه در سال های 92 تا 95  حدود دوهزار و 513 تعاونی تشکیل شده است، عنوان کرد: در چنین شرایطی463 هزار نفر عضو این تعاونی ها شده اند. این تعاونی ها توانسته اند 325 هزار شغل ایجاد کنند.

وی در ادامه افزود: در میان سال های 85 تا 92 نزدیک به 32 درصد به تعاونی های تولیدی ، صنعتی و کشاورزی افزوده شده است. این میزان در سال های 92 تا 95  به حدود 45 درصد افزایش یافته و در حقیقت، گرایش به سمت تولید در تعاونی رشد داشته است.

وی با اشاره به اینکه در سال های اخیر تعاونی ها به سوی توسعه پایدار رفته اند، مطرح کرد: آمار مقایسه ای در زمینه اشتغال نشان می دهد که در دولت یازدهم به طور میانگین سالانه 489 هزار شغل ایجاد شده است که این میزان با مقایسه دولت های نهم و دهم نشان دهنده رشد 6.4 برابری است.

کلانتری خاطرنشان کرد: در حقیقت، سیاست های کلی دولت بدین گونه بوده است که به سمت ایجاد پایداری و توانمند سازی برود و از طریق تعاونی ها اشتغال زایی کنند.

وی افزود: این روز ها به دلیل مناظره ها و مسائلی که پیرامون آن وجود دارد، مسئله فقرزدایی بسیار مطرح است برای مقابله با فقر دو رویکرد وجود دارد که یکی از راهکارها، تزریق پول و پرداخت یارانه نقدی به مردم است که این روش در نهایت منجر به افزایش نقدینگی و تورم می شود و راهکار دیگر توسعه پایدار است که با روش های صحیح و با حفظ عزت و احترام مردم را سازماندهی می کنند. این اتفاق از طریق  تشکل های اقتصادی رخ می دهد که به تبع آن تولید افزایش و اشتغال نیز ایجاد خواهد شد.

کلانتری در رابطه با سیاست های دولت اظهار داشت: دولت ها باید در مسیر حفظ و تقویت تعاونی ها قدم بردارند، چراکه با تقویت این نهاد است که می توان در مسیر اشتغال زایی قدم برداشت. این مسئله می تواند در ایجاد شغل در مناطق محروم بسیار موثر باشد.

وی تصریح کرد: در این میان، میزان نفوذ تعاونی ها در شهرهایی مانند بوشهر، هرمزگان و کرمان بیشتر از استان های برخوردار است. اگر بخواهیم رویکرد فقر و محرومیت را حقیقتا دنبال کنیم باید آموزش مردم، ارائه تسهیلات و تشویق تولید را در برنامه های خود قرار دهیم. 

سهم 25 درصدی تعاونی ها تا پایان برنامه ششم

کلانتری خاطرنشان کرد: بهترین روش برای ایجاد اشتغال، تمرکز بر توانمندسازی مردم و ورود مردم در بخش های مختلف اقتصادی است که یکی از مهمترین این ابزار، تقویت حضور مردم در بخش تعاونی ها است.

 این مسئول در ادامه افزود: در راستای همین هدف،  راهکار اصولی، اساسی و نه پایه ای برای پرداختن به اشتغال پایدار پیش از هر چیز این است که مزیت های اشتغال زایی مناطق مختلف کشور را شناسایی و مردم را برای توسعه این ظرفیت ها در قالب تعاونی ها سازماندهی کنیم؛ در این راستا یک طرح ویژه با عنوان هزار روستا ؛هزار تعاونی در نظر گرفته شده که هزار تعاونی در هزار روستای شناسایی شده تشکیل می شود.  

کلانتری در بخشی دیگر از صحبت های خود با اشاره به رویکرد برنامه های توسعه در قبال تعاونی ها عنوان کرد: تا پایان برنامه ششم اقتصادی باید به سهم 25درصدی بخش تعاون در اقتصاد برسیم و به همین سبب باید مشارکت های مردمی را افزایش دهیم.

وی در رابطه با سند توسعه تعاون نیز اعلام کرد:  اصلاحیه سند توسعه تعاون در دستور کار دولت قرار دارد.

معاون امور تعاون با اشاره  طرح تاک(تعاونی،اشتغال ،کارآفرینی) اظهار داشت: رویکرد طرح تاک توانمند سازی تعاونی های موجود از طریق آموزش و حمایت از تعاونی ها است.

کلانتری تصریح کرد: با اجرای طرح تاک در دوره سه ساله 700هزار فرصت شغلی در کشور ایجاد می شود.اجرای این طرح نیاز به تسهیلات دارد که در انتظار مصوبه آن هستیم.

این مسئول با اشاره به تبصره 18قانون بودجه سال 96، مطرح کرد: دولت باید با بهره گیری از ظرفیت های عظیم برای اشتغال زایی جوانان و فارغ التحصیلان نسبت به راهکارهای لازم و برنامه ریزی برای این امر اقدام کند که یکی از این اقدامات سوق دادن سرمایه گذاری ها به سمت بخش خصوصی و تعاونی است. در این زمینه 20درصد از منابع این تبصره باید صرفاً در اختیار بخش تعاون قرار گیرد.

کلانتری ضمن مطرح کردن اینکه حدود 80 درصد از جمعیت جویای کار کشور را قشر تحصیل کرده تشکیل می دهد، بیان کرد: در چنین شرایطی، در این زمینه باید اقدامات ویژه ای با بهره گیری از بخش های مختلف به ویژه بخش تعاون صورت گیرد.

وی هزینه تولید در بخش تعاون را یک چهارم سایر بخش ها مطرح کرد و گفت: در صورتی که ایجاد اشتغال برای سایر بخش ها هر شغل 200میلیون تومان باشد در حوزه تعاون 50میلیون تومان است.

وی خاطرنشان کرد: به عبارتی هر یک شغل در سایر بخش ها معادل چهار شغل در بخش تعاون است.

صادرات اولویت اول بخش تعاون در سالجاری

این مسئول در پاسخ به سوالی در زمینه فعالیت های تعاونی ها در زمینه صادرات اظهار داشت: امسال نیز موضوع صادرات جزو سیاست های اولویت دار ما محسوب می شود؛ صادرات در بخش تعاون در سال گذشته به ارزش دو میلیارد و 500 میلیون دلار هدف گذاری شده بود که در حال حاضر 2.1 میلیارد دلار آن محقق شد. در عین حال عدم تحقق 400 میلیون دلار مابقی به دلیل کاهش صادرات تعاونی های مرزنشینان به دلیل مصوبه ای در دولت بود.

معاون امور تعاون خاطرنشان کرد: میزان صادرات بخش تعاون در سال های 91 و 92 حدود 990 میلیون دلار بود که در سال93 به یک میلیارد و400 میلیون دلار، در سال 94 به یک میلیارد و 700 میلیون دلار و در سال  95 نیز به دو میلیارد و 100 میلیون دلار افزایش یافت؛ همچنین میزان صادرات تعاونی های متعارف بیش از 40 درصد نسبت به سال 94  رشد را نشان می دهد.

خواندن 2160 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395