پنج شنبه, 14 ارديبهشت 1396 ساعت 23:21

سعیدی کیا: ورود شرکت های بنیاد مستضعفان به بازار عراق، بستر ساز بخش خصوصی خواهد بود

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

رئیس بنیاد مستضعفان بعد از پایان مذاکراتش با وزیران مسکن، عمران و خدمات شهری، و کار و امور اجتماعی، و سرپرست وزارت صنایع و معادن عراق و امضای یک صورت جلسه توافقات بعمل آمده، گفت که ورود شرکت های وابسته به بنیاد، بسترهای لازم را برای حضور بخش خصوصی ایران در عراق فراهم خواهد کرد.
محمد سعیدی کیا'  در خصوص تاثیر ورود بنیاد مستضعفان به بازار عراق برای بخش خصوصی ایران، گفت: با توجه به توانمندی های شرکت های تابعه بنیاد، قطعا در همکاری با طرف عراقی کار، خوب عرضه خواهد شد و توانمندی های شرکت های ایرانی را به نمایش می گذارد.
وی افزود:به هر میزان که شرکت های بزرگ ایرانی بتوانند در عراق خوب عمل کنند ، به همان میزان، خوشنامی به همراه دارد و این امر بستر و زمینه را برای شرکت های بخش خصوصی کشورمان فراهم می کند.
سعیدی کیا در خصوص نتایج مذاکراتش در بغداد، گفت: این سفر به دعوت وزیر مسکن، عمران و خدمات شهری عراق انجام شد و در جریان مذاکرات با خانم 'آن نافع اوسی' در چند بند توافق کردیم.
وی توافق در خصوص پروژه های راهسازی و عمران شهری از جمله آب و فاصلاب را یکی از توافقات دو طرف معرفی کرد و گفت قرار شد شرکت های وابسته به بنیاد مستضعفان با سفر به عراق ، در خصوص پروژه های پیشنهادی طرف عراقی، بحث و بررسی کنند.
رئیس بنیاد مستضعفان ، اجرای پروژه های مشترک ساخت مسکن در شهرهای کربلا و نجف را یکی دیگر از توافقات نشست مشترک با وزیر مسکن عراق دانست و گفت که در بخش مسکن ، قرار شد وزارت مسکن، عمران و خدمات شهری عراق در شهرهای کربلا و نجف، زمین با مجوزهای مربوطه و نیز خدمات زیربنایی مانند آب، برق و تلفن در اختیار شرکت های تابعه بنیاد قرار دهد و در مقابل شرکت های ایرانی نیز در قالب فازبندی جهت اجرای پروژه ها اقدام کنند.
سعیدی کیا ، در خصوص نحوه محاسبه مالی این پروژه ها توضیح داد: بعد از پایان پروژه هر طرف، به نسبت آورده اش سهم خود را بر خواهد داشت.
وی گفت برای این منظور، قرار شد، کمیته ای متشکل از معاونان وزارت مسکن عراق و بنیاد مستضعفان ، تشکیل شود تا این توافق را به سرعت اجرایی کنند.
رئیس بنیاد مستضعفان همچنین گفت که پس از بررسی های میدانی نمایندگان اعزامی شرکت های تابعه بنیاد در عراق، توافق نهایی انجام خواهد شد.
سعیدی کیا بعد از مذاکرات با وزیر مسکن، عمران و خدمات شهری عراق با 'محمد شیاع السودانی' وزیر کار و امور اجتماعی و سرپرست وزارت صنایع و معادن عراق نیز دیدار کرد.
وی درخصوص جزییات این دیدار گفت: در این دیدار با مقام عراقی ، در خصوص همکاری در بخش های مربوط به صنایع ساختمانی ، مواد غذایی و نیز بازسازی واحدهای تولیدی و کارخانجات فرسوده و به روزکردن خطوط تولید این واحدها توافق کردیم.
سعیدی کیا افزود: قرار شد طرف عراقی پیشنهادهای خود را بویژه برای مشارکت بنیاد مستضعفان در پروژه های بازسازی خطوط تولید ارائه کند.
وی افزود: همچنین مقرر شد به سرعت برای اجرای یک پروژه توافق صورت گیرد تا طرف عراقی با توانمندی شرکت های ایرانی آشنا شود و سپس این همکاری ها در سایر حوزه های گسترش یابد.
در همین خصوص قرار است یک هیات از وزارت صنایع عراق به تهران سفر کند و حین بازدید از کارخانجات بنیاد ، مذاکرات را پیگیری کنند.
سعیدی کیا دیدار با معاون وزیر کشاورزی عراق را نیز از دیگر برنامه های سفرش به عراق ذکر کرد و گفت: در این دیدار نیز در حوزه های کشاورزی ، دامداری و صنایع غذایی گفت وگو کردیم و قرار شد در این حوزه نیز طرف عراقی شرکت های مورد نظر خود را معرفی کند تا با شرکت های بنیاد وارد مذاکرات شوند.
وی حضور بنیاد مستضعفان در بازار عراق را به دو شکل سرمایه گذاری و مشارکت دانست و گفت در این دیدار ها به مقام های عراقی آمادگی خود را برای مشارکت در بازسازی مناطق آزاد شده عراق نیز اعلام کردیم.
سعیدی کیا صبح چهارشنبه وارد بغداد شد.

منبع : ایرنا

خواندن 1958 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395