سه شنبه, 19 ارديبهشت 1396 ساعت 06:57

اطلاعات تکميلي

  • ربیعی: در سال 95 صورت گرفت :

ایجاد 41 هزار شغل توسط تعاونی ها

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصاد: ربیعی گفت: ‌۴۱ هزار شغل جدید ایجاد شده در سال ۹۵ از طریق تعاونی‌ها انجام شده است.

روز گذشته نشست خبری با موضوع«تشریح برنامه‌های اشتغال دولت» برگزار شد دراین نشست علی ربیعی اظهار داشت: به لحاظ اهمیت بحث اشتغال و همچنین شرایطی که در سال ۹۶ و سال‌های بعد در حوزه اشتغال با آن مواجه هستیم، برای پاسخ به اشتغال جوانان نیازمند طرح‌های مکمل در کنار توجه و تمرکز بر رشد اقتصادی باید باشیم.

وی با بیان اینکه از دو، سه سال گذشته با روند پیچیدگی بازار اشتغال مواجه شدیم که طی سال‌های آینده نیز با این پیچیدگی مواجه هستیم، گفت: امروز جلسه مشترک شورای عالی اشتغال و ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی به ریاست اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور برگزار شد و طرح‌های جدید در حوزه اشتغال مورد بررسی قرار گرفت.

وزیرکار ادامه داد: اشتغال علاوه بر تمرکز بر سیاست‌های مالی، تولید، سرمایه‌گذاری، سیاست‌های پشتیبانی و سیاست‌های فقرزدایی، نیازمند طرح‌ها و سیاست‌های مکمل نیز است؛ چرا که امروز هم سیاست‌های کلان اقتصادی و هم سیاست‌های اجتماعی متأثر از پدیده اشتغال هستند.

ربیعی با اشاره به نامگذاری سال ۹۶ با عنوان «اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال» گفت: با توجه به جهش متقاضیان نیروی کار، اگر نتوانیم بین عرضه و تقاضای نیروی کار تعادل ایجاد کنیم، در آینده با آسیب‌پذیری‌های جدی مواجه خواهیم شد، چرا که امروز در دوره تاریخی از بازار کار قرار داریم.

ربیعی اشاره به جلسه امروز مشترک ستاد اقتصاد مقاومتی و شورای عالی اشتغال در محل نهاد ریاست جمهوری تصریح کرد: مباحث متعددی در جلسه امروز برگزار شد که جهت‌گیری‌های طرح‌های اشتغال را مورد بررسی قرار دادیم و با مصوبات جلسه امروز، سه طرح در حوزه اشتغال رونمایی می‌شود.

وی با اشاره به ویژگی‌های دوره تاریخی بازار کار که امروز با آن مواجه هستیم، گفت: به رغم اینکه علائم خوبی در تحقق رشد اقتصادی با آن مواجه هستیم، اما امروز با پدیده‌ای در بازار کار دست و پنجه نرم می‌کنیم که صرفاً رشد اقتصادی تأثیر چندانی نمی‌تواند در اشتغالزایی داشته باشد؛ از طرفی برای تحقق رشد اقتصادی، حدود ۷۷۰ هزار میلیارد تومان منابع مالی پیش‌بینی می‌شود که با توجه به منابع مالی، صرفاً نمی‌توان منتظر ماند تا با بزرگ شدن کیک اقتصاد کشور، اشتغالزایی ایجاد شود. بنابراین باید منابع و طرح‌های مکمل برای خروج از بحران فعلی بیکاری در نظر گرفت.

ربیعی افزود: اتفاق دیگری که در بازار کار رخ داده بحث تحولات جمعیتی است که این تحولات در دنیا نیز بازار کار را تحت تاثیر قرار می دهد؛ امروز جمعیت جوانان متولدین دهه ۶۰ بیش از ۹ میلیون نفر است که این افراد در دهه ۸۰ وارد بازار کار شدند اما در آن دهه دولت نتوانست پاسخ مناسبی به اشتغال این افراد دهد. در عین حال با اتخاذ سیاست های آموزش عالی و ورود جمع کثیری از جوانان به دانشگاه ها با یک تاخیر فاز در ورود جوانان جویای کار به اشتغال مواجه شدیم. وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به اینکه سالانه حدود ۸۰۰ هزار نفر وارد بازار کار می شوند، گفت: از این میزان حدود ۷۵ درصد افراد تحصیل کرده دانشگاهی هستند، در عین حال دولت وظیفه دارد با سیاست گذاری های مناسب شرایط اشتغال مورد انتظار جوانان را فراهم کند که این موضوع نیز به پیچیدگی های نیاز بازار کار افزوده است.

وی افزود: از طرفی با منابع محدود مالی مواجه هستیم و منابع حاصل از فروش نفت، انرژی و مالیات در بودجه مشخص است؛ بنابراین به یک نگرش و رویکرد جدید در مواجهه با بازار کار نیاز داریم.

ربیعی با بیان اینکه بر اساس برنامه ششم توسعه سالانه دولت باید ۸ دهم درصد از نرخ بیکاری بکاهد، به طوری که تا پایان برنامه یعنی سال ۱۴۰۰ نرخ بیکاری به حدود ۸ درصد برسد، گفت: بر اساس تکلیف قانون، دولت باید سالانه حدود ۹۷۰ هزار شغل ایجاد کند که ایجاد این میزان شغل متکی به نوعی از سیاست های مکمل بازار کار در کنار رشد اقتصادی است.

رونمایی از سامانه طرح کارورزی از شنبه آینده

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه در قالب طرح «روستا-تعاون» نیز ظرفیت های اشتغالزایی در هزار روستا پیگیری می شود ادامه داد: طرح کارورزی یکی دیگر از طرح های مدنظر برای ایجاد اشتغال است که در سال گذشته در سه استان گلستان، قزوین و کردستان اجرا شد در راستای اجرای این طرح سامانه طراحی شده که از شنبه هفته آینده در سراسر کشور رونمایی می شود. وی با بیان اینکه دسترسی به سامانه طرح کارورزی از طریق آدرس https://eshteghal.mcls.gov.ir قابل دسترس است، گفت: در قالب این طرح فارغ التحصیلان دانشگاهی می توانند ثبت نام کنند که در صورت جذب توسط کارفرمایان در کارگاه ها ۳۰ درصد از حقوق این افراد توسط دولت پرداخت خواهد شد.

ربیعی آموزش در محیط کار واقعی را از دیگر طرح های اشتغال زا عنوان کرد و گفت: بیشترین خدمات این طرح در حوزه اشتغال خدمات مولد و صنوف است به طوری که کارفرمایانی که افراد را جذب می کنند، بیمه حوادث این افراد توسط دولت پوشش داده می شود.

 وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: در طرح دیگری که پیش بینی شده تعدادی از افراد به صنوف معرفی می شوند که حق بیمه کارفرما توسط دولت پرداخت خواهد شد که این معافیت مالیاتی به تناسب مشاغل مختلف می تواند کمتر از یک سال یا بیشتر از یک سال باشد.

ربیعی از طراحی سامانه کاریابی مجازی خبر داد و گفت: متولی اجرای این طرح سازمان آموزش فنی و حرفه ای خواهد بود که پس از تایید صلاحیت حرفه ای افراد و ارائه مدرک به آنها، کارجویان به واسطه این سازمان به کارفرمایان معرفی می شوند.

وی با اشاره به دلایل روند صعودی نرخ بیکاری از ابتدای دولت یازدهم تاکنون گفت: متاسفانه در موضوع تحقق رشد اقتصادی در دولت قبل ۶۰ درصد نسبت به هدفگذاری برنامه عقب هستیم که این عقب ماندگی به دولت یازدهم موکول شد ضمن اینکه افزایش نرخ مشارکت اقتصادی که یک امتیاز مثبت در اقتصاد تلقی می شود اکثرا به جمعیت بیکار اضافه کند.

ربیعی، عدم اتصال بازار کار به بازارهای جهانی و گران بودن قیمت تمام شده تولید را در سال های گذشته از دیگر علل افزایش نرخ بیکاری اعلام کرد و گفت: علاوه بر این تجربه کشورهای دنیا در زمینه تحقق رشد اقتصادی نشان داده کشورهایی که با پدیده بیکاری مواجه هستند به رغم اینکه در طی چند سال با رشد اقتصادی مطلق مواجه شدند اما  آثار افزایش بیکاران تا سال ها بعد همچنان ادامه دارد و به دلیل اینکه در دولت قبل با رشد منفی اقتصادی مواجه بودیم آثار افزایش نرخ اشتغال تا چند سال همچنان پابرجاست. به طوری که از سال ۹۲ هر چند نرخ اشتغال افزایش یافته اما این میزان متناسب با نیاز بازار کار نبوده است.

ربیعی ادامه داد: طرح کارانه نیز در تاریخ پنجم بهمن سال گذشته در جلسه شورای عالی اشتغال به تصویب رسید که در قالب این طرح ما به افراد پول نمی‌دهیم بلکه سیاست های حمایتی از کارفرمایان در قالب این طرح در دستور کار قرار دارد.

ربیعی اظهار کرد:‌ طرح مالی خرد از جمله دیگر مباحث مطرح شده در جلسه امروز ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی بود. در حال حاضر ۲۰۰۰ صندوق تامین مالی در دستور کار دولت قرار دارد که بر اساس طرح مصوب امروز این میزان باید به ۶۰۰۰ صندوق افزایش یابد. این صندوق‌ها که عمدتا در اجتماعات محلی و با کمک دولت تشکیل می شوند از الگوی تعاونی که الگوی موفقی است  تبعیت می کند.

ربیعی خاطر نشان کرد: ‌۴۱ هزار شغل جدید ایجاد شده در سال ۹۵ از طریق تعاونی‌ها انجام شده است.

وی با بیان اینکه در بخش روستا- تعاون برای ۱۰۰۰ روستا برنامه ریزی صورت گرفت، افزود:‌ در این زمینه کمیته ای در  ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی تشکیل شد تا برای اختصاص بسته‌های حمایتی خاص اقداماتی انجام دهد.

بجای دادن یارانه کارانه اشتغال می دهیم

همچنین دراین نشست معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی گفت: بجای دادن یارانه برای شاغلان به کارفرمایان کارانه برای بکارگیری کارجویان می دهیم.

'عیسی منصوری' افزود:وقتی رونق اقتصادی نباشد سهم درآمد از شغل در سبد معیشت خانوار کاهش می یابد.

وی افزود: کشورهای بسیاری دوران رکود را طی کردند. بحران های اقتصادی که تا سال 2.11 میلادی در غرب رخ داد راهکارهای نوینی را برای عبور از این بحران طی کرد.

معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال گفت: پس از بحران های اقتصادی و مسائلی نظیر رکود اقتصادی برای رشد اقتصادی اشتغالزا نیاز به مداخله های متفاوتی داریم.

وی با بیان اینکه سهم دستمزد در سبد هزینه خانوار 55تا60درصد بود گفت: هم اکنون سهم دستمزد در سبد هزینه خانوار به کمتر از 40درصد رسیده است .سهم درآمدهای غیر شغلی افزایش یافته است.

منصوری گفت: در این دوره اشتغال خاصی شکل می گیرد .در سال های 94 و95 اشتغال در بخش خدمات،غیر رسمی و خرد صورت گرفت .تحقق اشتغال از سال های 92و93 هدفگذاری شده بود.اشتغالی که در این سال ها انجام شده اشتغال پر ارزشی محسوب نمی شود.

منصوری تاکید کرد: در عبور از رکود اقتصادی به نوع خاصی از اشتغال نیاز داریم.

وی در توضیح طرح کاج گفت: طرح کاج در سال 1395 در چهار استان کشور اجرایی ،آزمایش و سامانه آن طراحی و در همان سال قدری گسترش داده شد.

سهم زنان در بازار کار کشور اندک بود که در دولت تدبیر و امید درحال افزایش است

درپایان این نشست عضو ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی گفت:سهم زنان در بازار کار کشور اندک بود که در دولت تدبیر و امید درحال افزایش است.

'علی آقا محمدی' افزود: نرخ مشارکت اقتصادی طی 3.5سال گذشته بتدریج در حال فزونی است.

وی اظهار داشت:در پایان برنامه ششم توسعه باید به رشد هشت درصدی اقتصادی، نرخ بیکاری هشت درصدی و نرخ تورم هشت درصدی برسیم.

وی با بیان اینکه کارجویانی که به بازار کار کشور ورود می یابند دارای تحصیلات دانشگاهی هستند،گفت: برای چنین کارجویانی باید اقتصاد کشور را دانش بنیان کنیم تا بتوانیم برای نسل جدید اشتغال ایجاد کنیم.

آقا محمدی با بیان اینکه طرح تکاپو یکی از طرح های راهگشا در حل مشکل بیکاری کشور است،گفت: ایجاد شغل، نهادسازی و ظرفیت سازی می خواهد و تحول بنیادین را طلب می کند.ماهیت شغل در آینده چند کاره است و باید مهارت افراد افزایش می یابد.

آقا محمدی تاکید کرد: دیگر اکنون فقط سواد،خواندن و نوشتن نیست و افراد باید در رسته های مختلف خود را توانمند سازند .

وی با اشاره به طرح تکاپو که از سوی معاونت اشتغال وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی در حال اجرا است،گفت: در این طرح رسته های شغلی در کشور مورد بررسی قرار گرفته و مزیت های هر منطقه مشخص شده است.

خواندن 2084 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395