سه شنبه, 18 آبان 1395 ساعت 10:28

معاون تعاون وزیر کار خبر داد؛ 60 درصد روستاهای بزرگ تحت پوشش دهیاری‌ها

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

مژده پورزکی:

عصر اقتصاد: اگرچه افکار عمومی همواره به تعاونی ها نقد هایی دارد و آن ها را کم تحرک می پندارد اما بسیاری از اقدامات تعاونی ها به علت ضعف در اطلاع رسانی حتی به گوش مدیران عالی رتبه دولتی نیز نمی رسد و همین ضعف در جمع آوری اطلاعات در وزارت تعاون، موجب می شود که افکار عمومی به این سمت و سو رود. با این حال طی نشست علمی شرکت های تعاونی دهیاری کشور که روز گذشته با حضور معاون تعاون وزیر کار برگزار شد، هم ما به عنوان تنها نماینده رسانه های مکتوب در این نشست و هم مدیر کل دفتر تعاونی های خدماتی و نیز معاون تعاون وزیر کار بر افزایش گزارش دهی تعاونی ها تاکید کردیم.

به گزارش عصر اقتصاد، روز گذشته حمید کلانتری میزبان مدیران شرکت های تعاونی دهیاری روستایی بود. وی در این نشست هدف از ایجاد تعاون های دهیاری را ایجاد هم افزایی مناطق روستایی و تقویت عملکرد دهیاری ها دانست و افزود: امروز 60 درصد روستاهای بزرگمان تحت پوشش دهیاری ها هستند. نگاه کلی ما این است که بهترین کار برای رفع مشکلات و حاشیه نشین های شهری، توجه به روستاها است.

کلانتری افزود: اگر روستاها کانون شغل و فعالیت اقتصادی باشد و ظرفیت های درآمدزایی ایجاد شود، مهاجرت به شهر نداریم. بنابراین اولویت اول تعاونی های دهیاری باید این باشد که زندگی در روستا زیباتر و اقتصادی تر از زندگی در شهرها باشد.

معاون تعاون وزیر کار با تاکید بر استفاده از ظرفیت های گردشگردی روستا ها اظهار داشت: تعاونی های دهیاری باید ابتدا ظرفیت مناطق خود را بشناسند و بعد از آن برنامه های یکساله، سه ساله و پنج ساله بنویسند و این برنامه ها نباید طولانی مدت تر باشد. در این برنامه ها باید نظر بخشداران و فرماندارن و تعاونی ها گنجانده شود تا مشکلی در اجرای برنامه ها پیش نیاید و تداخل و مزاحمتی با برنامه های آن ها پیش نیاید.

کلانتری ادامه داد: تعاونی یک منزلت، اعتبار و سرمایه اجتماعی دارد و همه شما باید تلاش کنید تا این منزلت، اعتبار و سرمایه تخریب نشده و افزایش یابد. باید از سوء استفاده های مالی در تعاونی ها جلوگیری شده و امانت داری کامل داشته باشیم. علاوه بر این نباید پروژه های توجیه ناپذیر داشت. به عنوان مثال ممکن است استخری ساخته شود که توجیه اقتصادی نداشته باشد. وام هایی که داده می شودو پول هایی که هزینه می شود باید مدیریت شود و اهلش برسد و در مسیر درست خرج شود.

وی پیشنهاد ایجاد کمیته هایی برای هماهنگی تعاونی های هر منطقه را داد و تاکید کرد تا تعاونی ها به اطلاع رسانی خدمات خود بپردازند و حتی همایش دهیاری روستاها برگزار شود.

افزایش 15 درصدی سهم دهیاری ها در مالیات بر ارزش افزوده

بنابر گزارش عصر اقتصاد، مدیر کل دفتر برنامه ریزی و مدیریت توسعه روستایی سازمان شهرداری ها و دهیاری ها از افزایش 15 درصدی سهم دهیاری ها در مالیات بر ارزش افزوده خبر داد و گفت: سهم دهیاری ها در مالیات بر ارزش افزوده 20 درصد بوده است که در پیش نویس قانون برنامه ششم که کمیسیون تلفیق هم نهایی کرده است، این سهم به 35 درصد افزایش یافته است که می تواند تاثیر بسیاری بر این تعاونی ها بگذارد.

اسماعیل زیارتی نصرآبادی در پاسخ به انتقاد هایی که به دخالت های بخشداران و فرماندارن در کار تعاونی های دهیاری صورت می گیرد اظهار داشت: بخشدار و فرماندار مسئولیت نظارت بر دهیاری های را دارند بنابراین اگر ملاحظاتی دارند قابل قبول است اما این نظارت ها نباید به دخالت بیانجامد.

وی ادامه داد: انسان به طور غریزی میل به کار جمعی دارد و اسلام نیز تاکید بسیاری در این زمینه دارد. علاوه بر این کار هیاتی در ایران نشان می دهد که مردم ما بدون دخالت دولت می توانند کارهای بزرگی را به خوبی پیش ببرند اما آمار و ارقام هایی که از تعاونی ها داریم نشان می دهد که در تعاون از دنیا بسیار عقب هستیم. این موضوع باید مورد آسیب شناسی قرار گیرد.

با این حال، تعاونی های دهیاری بهتر از سایر تعاونی ها عمل کرده اند. به عنوان مثال، از هر 200 نفر شهرنشین، یک نفر در شهرداری کار می کند اما این آمار در دهیاری ها تفاوت بسیاری دارد. به علت این که تعاونی های دهیاری موجب افزایش کار جمعی شده اند.

بنابر گزارش عصر اقتصاد، از هر استان یک دهیاری موفق برای حضور در این نشست انتخاب شده بودند. اینان در فرصت کوتاهی که فراهم شده بود، توانستند گزارش هایی تیتروار از عملکرد خود ارائه دهند. گزارش هایی از ایجاد ظرفیت های صنعتی، گردشگری و ... ارائه شد که پرداختن به هر دهیاری یک قصه جداگانه دارد. 

خواندن 4380 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395