یکشنبه, 11 تیر 1396 ساعت 10:13

اطلاعات تکميلي

  • مدیران بازرگانی دوران دفاع مقدس برگزار کردند :

گرامیداشت شهدای هفتم تیر

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

محمد حسن گودرزی

عصراقتصاد: مراسم سالگرد شهدای هفتم تیر از سوی مدیران بازرگانی دوران دفاع مقدس برگزار شد.

به گزارش عصر اقتصاد در این مراسم سید محمد رضا بهشتی فرزند شهید سید محمد بهشتی با اشاره به توجه این شهید بزرگوار به مسائل روز به تحقیقات وی در زمینه مسائل بیمه و مباحث مربوط به آن اشاره کرد و گفت: شهید بهشتی در این زمینه با دقت به تحقیق و مطالعه پرداخت. در زمینه بانکداری نیز شهید بهشتی مسئله بانکداری بدون ربا را نیز مطرح کرده بود.

فرزند شهید بهشتی افزود: شهید بهشتی در زمینه صندوق های قرض الحسنه و نقش آنها در جامعه به خوبی مطالعه کرده بود و در این مطالعاتی که داشت تلاش کرده بود که بداند برای تاثیر گذاری مثبت صندوق های قرض الحسنه در جامعه به چه ابزار ها و پیش زمینه هایی نیاز است.

بهشتی با اشاره به نقش بانکداری بدون ربا در جامعه در مورد دیدگاه شهید بهشتی در مورد بانکداری گفت:  شهید بهشتی گفته بود که اگر ما بخواهیم مسئله بانکداری بدون ربا را مطرح کنید نیاز داریم توانمندی ها و کاستی هایی که ممکن است در این مسیر به آنها برخورد کنیم را شناسایی کنیم.

فرزند شهید بهشتی در مورد نگاه این شهید به مسئله عدالت اجتماعی و توزیع ابزار تولید در سطح گسترده اجتماع اعلام کرد: شهید بهشتی عقیده داشت که یکی از عوامل بروز نابرابری ها در همه نظام های اقتصادی اعم از سرمایه داری و غیر از آن توزیع نابرابر ابزار تولید در اجتماع است که در نهایت منجر به بروز شکاف های عمیق در جامعه خواهد شد. وی اعتقاد داشت ابزار تولید در اجتماع  باید از انحصار یک عده محدود خارج شود تا یک گروه محدود نتوانند بر جامعه و اقتصاد آن از طریق تسلط بر بازارهایی مانند مسکن و نظام توزیع کالا حکومت کنند.

وی با ذکر خاطره ای از دوران جنگ تحمیلی و حضور در جبهه های جنگ حق علیه باطل گفت: من برای مدتی این افتخار را داشتم که در جبهه های جنگ حق علیه باطل شرکت داشته باشم. در آنجا بود که من به تفاوت دیدگاه های خُرد و کلان در سطح جامعه پی بردم. برای مثال می دیدم که نوع نگاه یک سرباز در میدان جنگ تا حد زیادی با نوع نگاه فرماندهان تفاوت داشت. از این رو می توان تفاوت نگاه خُرد و کلان به مسائل را می توان در دوران جنگ تحمیلی دید. در واقع این نگاه را می توان به مسائل اقتصادی در سطح جامعه نیز تعمیم داد، به این جهت که ممکن است چیزی در سطح خُرد تاثیر مثبتی داشته باشد اما در سطح کلان آثار منفی برای جامعه به دنبال داشته باشد و بالعکس.

بهشتی در پایان صحبت هایش در این مراسم گفت: اگر ما مدعی جامعه ای هستیم که در ان ارزش های دینی و اخلاقی محقق شود یا اینکه در مسیر آن باشد باید صاحب دانش نظری خوب و عمیقی در عرصه دینی و تجربه های اجتماعی باشیم و آن را هوشمندانه و قدم به قدم دنبال کنیم. شهید بهشتی در فرصت کوتاهی که در اختیار داشت به مسائل با افقی بلند نگاه می کرد.

محمد اسلامی نسب معاون سابق وزارت بازرگانی در دوران جنگ تحمیلی سخنران دیگری بود که در این مراسم صحبت کرد.

اسلامی نسب با اشاره به شرایط خاص کشور در زمان بعد از انقلاب و جنگ تحمیلی گفت: جامعه در آن زمان نیاز به ساختارهای جدیدی متناسب با ارزش های جدید در بازرگانی کشور داشت زیرا ساختار قبلی از هم پاشیده شده بود.

معاون سابق وزارت بازرگانی ادامه داد: در زمان جنگ تحمیلی سه ماموریت عمده بر عهده وزارت بازرگانی بود. اولین ماموریت ما تامین نیاز همه اقشار جامعه بود. باید در آن شرایط تامین نیاز های جامعه به سهولت فراهم می شد تا عده ای نتوانند با انحصار کالا و خدمات در جامعه شرایطی را به وجود بیاورند که قشر ضعیفتر جامعه زیر فشار هایی که به دلیل شرایط جنگ به وجود آمده بود له شوند.

وی از عمران کشور به عنوان دومین وظیفه بزرگ وزارت بازرگانی در دوران جنگ تحمیلی نام برد و گفت: در دوران جنگ علاوه بر تامین نیاز جامعه، مسئله عمران و آبادانی کشور نیز از مسائل مهم بود و پروژه های عمرانی که در دست اجرا بود نیز باید به پایان و بهره برداری می رسید. افزایش جمعیت و نیاز های جنگ اهمیت عمران و توسعه واحد های تولیدی را نشان می داد و برای تامین نیازهای جامعه باید به مسئله عمران در کشور پرداخته می شد. این امر در شرایط آن روزهای کشور از اهمیت دوچندانی برخوردار بود.

اسلامی نسب با اشاره به جنگ تحمیلی و اهمیت تامین نیازهای لجستیکی جنگ علاوه بر تامین نیاز های رزمی گفت: در دوران جنگ علاوه بر نیاز های رزمی مورد نیاز کشور مانند تامین اسلحه و جنگ افزار باید نیاز های لجستیکی مورد نیاز نیروهای نظامی نیز تامین می شد. در این شرایط ممکن بود که این مسئله در میان اصناف و تولید کنندگان خُرد کشور به وجود بیاید که دولت به نیاز ها و خواسته های آنها توجه لازم را ندارد و تولید کنندگان بزرگ در کشور بیشتر مورد توجه دولت هستند. به همین دلیل   علاوه بر انجام وظیفه تامین لجستیکی نیروهای نظامی کشور، اصناف کشور و تولید کنندگان خُرد در بازار نیز نیازمند توجه از سوی دولت و وزارت بازرگانی بودند.

حسن قلی بیگی معاون تولید وزارت بازرگانی در دوران دفاع مقدس سخنران دیگری بود که در این مراسم حضور داشت و برای حضا سخنرانی کرد.

 قلی بیگی نیز در این مراسم با اشاره به فراز و نشیب های کشور در زمان جنگ تحمیلی گفت: متاسفانه در دورانی جامعه در آن زمان به فراز و نشیب هایی دچار شد وبرخی از اصول اخلاقی زیرپا گذاشته شد.

معاون تولید وزارت بازرگانی در دوران دفاع مقدس با اشاره به فلسفه وجودی انسان و نگاه دین به جامعه گفت: اگر به جامعه در دوران حضرت امام خمینی (ره) نگاه کنیم و با دقت آن دوران را مورد بررسی قرار دهیم متوجه خواهیم شد که محور جامعه براساس دین بوده و به تبع آن دین مهمترین موضوع در جامعه آن زمان است.

صدرالدین احمدی دانش آشتیانی دیگر سخنران این مراسم بود.

احمدی دانش آشتیانی با اشاره با اشاره به دوران جنگ تحمیلی و نقش مدیران وزارت بازرگانی در آن دوران گفت: در آن دوران مدیران بازرگانی اختیارات زیادی داشتند. از افتخارات وزارت بازرگانی در دوران جنگ این است که هیچکدام از مدیران آن به کوچکترین خلاف و فسادی دست نزدند. این درحالی بود که این مدیران اختیارات زیادی در زمینه های مختلف اقتصادی اعم از گمرک و نظام توزیع در کشور داشتند.

وی با اشاره به کارشکنی هایی که از سوی افراد مختلف علیه دولت وقت صورت می گرفت گفت: علیرغم همه تلاش هایی که برای ایجاد مشکل برای وزارت بزرگانی از سوی برخی انجام می گرفت و هجمه هایی که به نخست وزیر وقت انجام شد این مدیران به خوبی وظایف خود را انجام دادند.

در ادامه این برنامه فرشاد مومنی استاد دانشگاه علامه طباطبایی، عضو مؤسسه دین و اقتصاد به سخنرانی پرداخت.

مومنی گفت: با توجه به مجموعه شرایط سیاسی داخلی که داریم و با توجه به وضع و حال مناسبات ایران با جهان ومسایل بین‌المللی و توجه به اخلاق، متاسفانه نمی‌توان همه حقایق را درباره اقتصاد گرفتار ایران بر زبان آورد . اگر این معذوریت ها نبود و اگر این محدودیت‌ها را بر خودمان تحمیل نمی‌کردیم خیلی نکات است که باید درباره واقعیت‌های اقتصاد امروز ایران بر زبان بیاوریم اما از گفتن آنها اجتناب می‌کنیم .

استاد دانشگاه علامه طباطبایی در سخنان خود با اشاره به دوران مختلفی که اقتصاد کشور گذرانده گفت: با نگاهی به دوران های مختلفی که کشور از نظر اقتصادی گذرانده می توان به خوبی متوجه شد که دوران دفاع مقدس از نظر اقتنصادی یکی از بهترین دوران های کشور بوده و برجسته ترین نقاط عملکرد کشور از نظر اقتصادی را می توان در دوران دفاع مقدس دید. این امر تصادفی نیست و به نوع تفکر، عملکرد رهبران کشور و نحوه رابطه مردم با دولت و دولت با مردم در آن دوران ارتباط دارد.

وی افزود:  مناسبات مردم با یکدیگر و مناسبات دولت با مردم مناسبات ویژه‌ای بود که دیگر کمتر شاهد آن هستیم . اگر اکنون در شاخص فساد ضعف داریم و با آن دوران فاصله گرفته‌ایم باید رمز گشایی شود و به نظر می رسد یکی از رازها و رمزها همان مناسبات است . علاوه بر این بنیه داخلی کشور در آن سالها نیرومند بود و خود همین عامل نیز از عوامل توسعه به حساب می‌آید .

، عضو مؤسسه دین و اقتصاد با اشاره به نقش بنیه یادگیری در رشد و تعالی یک جامعه  گفت: یکی از عوامل موفقیت جامعه را می توان در بنیه یادگیری آن دانست. این امر به هویت جمعی در ان جامعه ارتباط دارد. متاسفانه بنیه یادگیری در جامعه ما به دلیل عدم داشتن هویت جمعی بسیار ضعیف است و همین باعث بروز هزینه های بسیار در بخش های مختلف جامعه شده است. این امر در مورد مسائل فرهنگی و اخلاقی نیز صدق می کند.

عضو مؤسسه دین و اقتصاد با اشاره به نقش نفاق و ناهنجاری های جامعه در توسعه جامعه گفت: هیچ کشوری به توسعه دست پیدا نمی کند مگر اینکه از نظر عقیدتی دنباله رو هنجار هایی باشد که اعتماد را در میان اقشار جامعه  گسترش و رفتار ها را پیشبینی پذیر کند. در جامعه ای که در آن دروغگویی و نفاق گسترده باشد هزینه مبادله بالا می رود. هر جا دیدید که ناهنجاری های در اجتماع زیاد شد علت این است که منادیان ارزش ها در اجتماع در عمل، به این ارزش ها پایبند نیستند و به همین دلیل این ارزش ها از اعتبار اجتماعی ساقط می شوند.

وی افزود: هنجارهای جامعه ای  که به کارهای شرافتمندانه پاداش کمی دهد و به کارهایی مانند دلالی، سوداگری و ربا خواری پاداش زیادی دهد از میان گسیخته می شود.

مومنی در توضیح فساد سیستمی گفت: برخی از مدیران با لحنی آمیخته به احساسات می گویند که فساد در سیستم نفوذ کرده است. فساد سیستمی وقتی به وجود می آید که هزینه فرصت ارتکاب فساد در کشور کم شود. یعنی اگر افراد به فساد مشغول شوند مطمئن باشند اتفاق خاصی برایشان نمی افتد و به نوعی هزینه ارتکاب به فساد آنقدر کم باشد که افراد ریسک انجام فساد را بخرند.

وی در مورد آثار ربا در جامعه گفت: متاسفانه ربا و ربا خواری در جامعه شیوع پیدا کرده و همین امر باعث بروز مشکلات بسیاری در سطح جامعه شده است. در قرآن نیز به روشنی در مورد عواقب ربا خواری صحبت شده است و همین امر نشان از اهمیت بسیار زیاد عواقب ربا خواری در میان اقشار جامعه است.

عضو مؤسسه دین و اقتصاد با اشاره به افزایش واردات مواد غذایی در دولت نهم و دهم گفت: میزان وابستگی کشور به واردات مواد غذایی در دوران دولت نهم و دهم بسیار زیاد شد و وابستگی کشور به واردات مواد غذایی به 14 میلیارد دلار رسید در حالیکه در دوران جنگ کشور با مبالغی کمتر از این مقدار اداره می شد.

مومنی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: اصولگرایان ایرانی چرا در برابر مسایلی مثل نرخ بهره بانکی که اقتصاد ایران را به مرزهای نیستی می‌کشاند سکوت کرده‌اند . چرا آنها درباره اختلاف دهها هزار میلیارد تومانی آمار گمرک ایران و گمرک امارات متحده عربی در سالهای 1384 تا 1392 سکوت کرده‌اند . چرا باید وزیر جهادکشاورزی که در برابر واردات 14 میلیارد دلاری مواد غذایی مقاومت کرده وآن را به نصف رسانده است زیر تیغ حمله باشد .

عضو موسسه دین و اقتصاد با ذکر مثالی در مورد وضعیت اقتصادی کشور گفت: ایران تاکنون دو بار به طور کامل با شوک درآمد منفی افزایش یابنده مواجه شده است یک بار در سالهای 1352 تا 1356 بود که قیمت نفت  در بازارهای جهان چند برابر شد . یکی هم در همین دوران دولت قبل از دولت یازدهم . مطالعات متعددی که در پایان نامه‌های کارشناسی ارشد و دکترا درباره چگونگی برخورد با این پدیده در دو مقطع صورت گرفت نشان داد که 85 درصد رفتار و تصمیم های ایران در دوره احمدی‌نژاد تکرار همان کارهای دهه 1350 بوده است .

وی افزود: این مساله نشان می‌دهد که از تجربه ها درس نمی‌گیریم و جامعه‌ای که یادگیرنده نباشد راهی به توسعه پیدا نمی‌کند . این اقتصاد دان ایرانی درباره مسایل بانکی کشور که به معضل تبدیل شده است گفت: محاسبه‌های انجام شد ه نشان می‌دهد در سال 1394 میزان سودی که به سپرده گذاران داده شده است معادل حداقل مزد 11 میلیون ایرانی بوده است . این به نظر می‌رسد مفت خوارگی است و در این شرایط کسی سراغ تولید نمی‌رود .

مومنی گفت: اگر بخواهیم جامعه را ساماندهی کنیم چه باید کرد و چه کاری باید انجام شود . مهمترین مساله این است که به اندیشه ها برگردیم و این ممکن نیست مگر اینکه اهل نظر آزادانه حرفهایشان را بزنند و بگویند در کدام نقاط و کجاها خطا کرده‌ایم . تئوری های توسعه در حال حاضر نقش مسایل غیر اقتصادی را مهمتر از مسایل اقتصادی می دانند و ما این را اوایل انقلاب داشتیم . یک پژوهشگر ایرانی با مطالعه بر روی شعارهای دوران مبارزه به این نتیجه رسیده است که 90 درصد شعارهای ان دوره علیه فساد ، ظلم و بی عدالتی بوده است و این مساله باید در کانون توجه قرار گیرد .

وی شخصیت شهید بهشتی را دارای دو نکته ممتاز دانست و در این باره گفت: در مورد شهید بهشتی و شخصیت ولای وی نکات زیادی باید گفته شود اما وی از نظر شخصیتی دو ویژگی مهم داشت. اولین ویژگی مهم و مثبتی که در شخصیت وی می توان دید نبود هیچ تناقضی بین اعمال و تفکر وی بود. در واقع هیچ شکافی بین قول و فعل شهید بهشتی وجود نداشت و این از ویژگی های بزرگ شخصیتی وی بود.

عضو مؤسسه دین و اقتصاد دومین ویژگی شخصیتی شهید بهشتی را سلوک و رفتار وی دانست و گفت: دویم ویژگی بارز شخصیتی که شهید بهشتی داشت سلوک و رفتار شخصیتی وی بود که باعث می شد تفاوتی در  شخصیت و رفتار وی در قبل و بعد از انقلاب مشاهده نشود.

وی با تاکید بر اینکه برای برون رفت از وضع فعلی باید سراغ اندیشه های شهید بهشتی برویم و از آن اندیشه کمک بگیریم ادامه داد: شهید بهشتی 4 موضوع را اصل می‌دانست ومی گفت نباید این 4 موضوع مخدوش شوند . آیت الله شهید بهشتی تاکید داشت آزادی انتقاد از رهبران جامعه نباید تعطیل شود . دومین مساله ای که آن شهید بزرگ روی ان تاکید داشت این بود که شکنجه با هر نیت ممنوع است . اگر کتاب مشروح مذاکرات خبرگان قانون اساسی را نگاه کنیم خواهیم دید پیشنهاد هایی با حسن نیت می‌شد که ایشان رد می‌کرد .سومین مساله ای که شهید بهشتی تاکید داشت نباید مخدوش شود این بود که جرم سیاسی باید دادگاه علنی داشته باشد تا مردم به نظام اعتماد پیدا کنند . چهارمین موضوع مورد تاکید ایشان حرمت مجازات و حبس قبل از وقوع جرم بود که می گفتند نباید اتفاق  بیفتد .

وی در پایان به نقل قولی از شهید بهشتی اشاره کرد و گفت: شهید بهشتی نقل قول معروفی داشت و آن این بود که کفایت حکومت را باید اینگونه سنجید که با  مناسبات اقتصادی که ایجاد می کند با یک شیفت کاری زندگی اشخاص به طور شرافتمندانه اداره شود.

مجتبی خسرو تاج معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران سخنران بعدی در این جلسه بود.

خسروتاج با ذکر خاطره ای از جلسات دولت در دوران جنگ تحمیلی گفت: در جلسات هیات دولت نخست وزیر وقت به این نکته اشاره می کرد که در حال حاضر نظام بین الملل قانون مند نیست و به طور کامل قانون جنگل بر نظام بین الملل حاکم است. یعنی در این نظام جهانی زورمندان برای تسلط بر ضعفا تلاش می کنند. ما باید در مقابل این نگاه و توطئه های استکبارگران مقاومت کنیم.

 معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در مورد نگاه اقتصادی که در دوران دفاع مقدس وجود داشت گفت: نگاه اقتصادی به کشور در سال های 62 تا 66 این بود که دولت خواستار دولتی شدن تجارت خارجی بود و اعتقاد داشت نباید پتانسیل و ظرفیت کشور در بخش های محدودی استفاده شود و باید به سمت متنوع سازی ظرفیت های اقتصادی کرد.

رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران ادامه داد: در آن دوران این نگاه بر دولت حاکم بود که باید از ظرفیت های کشور استفاده کرد. برای مثال به جای تمرکز بر صنعتی که بازدهی آن طولانی مدت مانند فرشبافی است تمرکز را به سوی صنایعی زود بازده ببریم.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: نگاه اقتصادی در دوران جنگ این بود که ارز حاصل شده از صادرات نفت نباید در اختیار افراد خاصی قرار بگیرد و باید انحصار زدایی در اقتصاد کشور به وجود بیاید.

دکتر حسن عابدی جعفری وزیر سابق بازرگانی در دولت چهارم آخرین سخنران این مراسم از شهدای وزارت بازرگانی در 7 تیر یاد کرد.

عابدی جعفری در ادامه این مراسم گفت: شهید بهشتی آئینه تمام نمای تفکر حضرت امام خمینی (ره) در مورد اسلام ناب محمدی بودند. من هیچ کس را از وی نزدیکتر به امام خمینی نمی شناسم.

همچنین در این مراسم تقدیر نامه ای از سوی مدیران بازرگانی دوران دفاع مقدس به رضا خانی داده شد و از زحمات وی در دوران دفاع مقدس در زمینه بازرگانی قدردانی شد. خانی در دوران دفاع مقدس به عنوان معاون خدمات بازرگانی وزارت بازرگانی به خدمت مشغول لود و بعد از آن به عنوان فرمانده تدارکات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی فعالیت خود را ادامه داد.

خواندن 1903 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395