چهارشنبه, 11 مرداد 1396 ساعت 10:07

تیم اقتصادی دولت و چالش های پیش رو

این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

عصراقتصاد: صادق سمیعی عضو کمیسیون پول و سرمایه اتاق بازرگانی، صنایع و کشاورزی ایران شنبه 7 مرداد ماه طی یک میز گرد در "رادیو گفتگو" در مورد بورس ایران و معاملات آن گفت: " 192 کشور مستقل در سازمان ملل ثبت شده اند که51 کشور فاقد بازار بورس و 141 کشور دارای بازار بورس سهام هستند. از این تعداد 70 کشور صاحب 97% سهام بین المللی هستند."

وی که عضو هیات مدیره جامعه ممیزی و بازرسی ایران نیز هست ادامه داد:" در ایران براساس آخرین امار %5 از هموطنان ما صاحب سهام هستند. البته دقیقا مشخص نیست که اگر شرکتی که در بورس فعالیت میکند و مثلا 20 سهامدار داشته باشد هم میتواند بر تعداد 5% اضافه کند. زیرا بهرصورت سهامدار تلقی میشوند. بنابراین طبق آخرین آمار کمتر از 4 میلیون نفر در ایران سهام دار هستند. تغییراتی که در بورس صورت میگیرد براساس چند متغیر هست که عمده آن مبتنی بر عرضه و تقاضا است."

وی ادامه داد:" متاسفانه بورس ایران روشن و شفاف نیست. در این بازار بورس یک کارگزار داریم که همان بازاریاب است، که نباید معامله گر باشد. به زبان ساده تر مهندس پیمانکار و ناظر نمیتواند یک نفر باشد یا قاضی و مدعی العموم نباید یک نفر باشد. به این دلیل هم در بازار بورس ایران شفافیت وجود ندارد. مسئله مهمتر آنست که در بازار بورس سایر کشورها، شرکتهایی هستند که وضعیت دارایی، مدیریتی و مالیاتی هر شرکتی را مشخص میکنند. در ایران اگر فردی بخواهد سهام یک شرکت حاضر در بورس را بخرد مثلا سهام یک بانک را بخرد، اطلاع دقیقی از وضعیت بانکها وجود ندارد. ممکن است یک ترازنامه ای وجود داشته باشد اما اطلاعات دقیقی وجود ندارد. از دید من که سالها در سیستم بانکی کار کرده ام، اکثر بانکهای ایران در سی سی یو هستند و رو به موت. اگر اطلاعات دقیقی در مورد وضعیت بانکها در بورس ارائه میشد هیچ عقل سلیمی حاضر نبود سهام آنها را بخرد. پس اولین اقدامی که در بورس باید صورت گیرد، ایجاد شفافیت، روشن کردن وضعیت سهام شرکتهای بورسی و مدیریت صحیح در ارائه اطلاعات و اداره بازار است."

سمیعی افزود:"مادامی که ساختار صحیح و اطلاعات و  آمار و ارقام شفاف در بورس وجود نداشته باشد عرضه و تقاضا هم صحیح نیست و نمیتوان بر پای یکسری گزارش یا آمار و ارقام و اطلاعات مطبوعات یا مجلات اقتصادی کشور اقدام به خرید کرد. از این جهت باید اول ساختار بورسی را اصلاح و شفاف کرد."

وی در پاسخ به این سوال که آیا ترازنامه برای بررسی وضعیت بانک ها کمکی میکند؟ گفت:" ترازنامه توانایی بررسی ماهیت وجودی سهام بانکها یا شرکتهای ارائه شده را ندارد. اگر احیانا شما تصور کنید که شرکت مایکروسافت یک چیپ الکترونیکی جدید اختراع کرده است سهام آن در تمام بورسهای الکترونیکی باید افزایش یابد. فرض کنید در ایران اعلام شود که شرکت پتروشیمی به یک فرمولی رسیده است که پلاستیکی تولید میکند به نرمی مخمل و مقاومت فولاد، مسلما تمام سهام پتروشیمی باید صعودی شده و بالا بروند. مسلما ما چنین وضعیتی نداریم."

سمیعی گفت:" این تراز نامه مانند یک شناسنامه است که فرد را معرفی میکند. وضعیت زنده یا مرده، متاهل یا مجرد و والدین را مشخص میکند. اما الزما گویای اینکه فرد معرفی شده شایسته یا ذی صلاحی هست یا خیر را مشخص نمی کند. بنابراین ترازنامه بانکها وضعیت ظاهری را نشان میدهد که چقدر سرمایه گذاری در آن صورت گرفته. اما حجم مطالبات مردم یا سوددهی یا سوخت شدن سرمایه ها را نشان نمیدهد و در ترازنامه یا بیلان این موارد مشخص نشده است."

او در خصوص متغیر هایی که در مورد نرخ بهره بانکها مطرح شده؛ گفت:" گرفتاری اصلی در سیتسم بانکی مسئله سپرده های بانکی و بهره ای است که الان پرداخت میشود. براساس ارقامی که شنیده شده حجم سپرده های بانکی بالغ بر 500 هزار میلیارد تومان است، که اگر بطور متوسط 20% سود به این سپرده ها پرداخت شود باید 100 هزار میلیارد تومان درسال، بدون هیچگونه فعالیت تولیدی یا اقتصادی سود پرداخت شود. و این یکی از معضلات بزرگ ساختار اقتصادی کشور شده است."

سمیعی گفت:" الان تمام بانکها تشنه پول هستند. به ظاهر گفته میشود سود بانکی برای سپرده ها 15% است. اما این صحت ندارد 5 تا 7 درصد سود به آن اضافه میکنند و به عناوین مختلف پرداخت میشود. تا زمانی که این گرفتاری بهره بانکی در کشور اصلاح نشود، کدام عقل سلیمی میپذیرد که سهام بانکی بخرد و بعد از بین برود؟  هنوز که هنوز سیستم بانکی وضعیت روشنتری نسبت به صنایع ایران دارد. فرض کنید من سهامدار یا کارمند دولت که یکی دو میلیون تومان دارم و میخواهم سرمایه گذاری کنم، اولا امکان سرمایه گذاری مستقیم ندارم باید به سیستم بانکی مراجعه کنم. سیستم بانکی هم ممکن است در خطر باشد. بنابراین امید دارم که دولت آینده و کسانی که زمامدار امور اقتصادی کشور خواهند شد اولین فکرشان برای حل معضل بهره و  نجات سیستم بانکی ایران باشد."

وی تاکید کرد:" که باید تناسب و سنخیتی وجود داشته باشد بین نرخ تورم و نرخ سود بانکی. انتظار هم نیست که ظرف چند ماه این تناسب جا افتاده و قوام بیابد. اعتقاد من اینست که برای اقدام صحیح باید بهره بانکی کاهش یابد تا بهره مطالبات هم کاهش یابد. به این ترتیب رونقی در صنعت و تولید پیش خواهد آمد و صاحبان صنایع رغبت خواهند کرد که از بانکها وام بگیرند. در چنین حالتی است که تولید به مسیر صحیح خواهد رفت و بازده بورس هم افزایش خواهد یافت. این دقیقا یک زنجیر است که هم عوامل در امتداد هم هستند. و فقط با یک معیار و یک رقم نمیتوان همه این پازل را تکمیل کرد."

سمیعی گفت:" امید دارم افرادی که سکان اقتصاد کشور را در دولت دوازدهم در دست میگیرند با دید باز برای  بلند مدت تصمیم بگیرند، نه برای انتخابات بعدی و حفظ سمت خودشان. برای این ملت تصمیم بگیرند تا چرخ های اقتصاد کشور حرکت کند. قطعا چرخ های اقتصادی کشور یک شبه یا چند ماهه راه نخواهد افتاد و ممکن است به برنامه ای برای دو تا پنج سال آینده نیاز داشته باشد. به عبارت دیگر معتقدم تولید ناخالص ملی تاثیری بیشتر بر بازار سرمایه دارد تا ورود نقدینگی."  

خواندن 1343 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395