یکشنبه, 15 مرداد 1396 ساعت 02:34

اطلاعات تکميلي

  • شافعی از نظام تولید در ایران انتقاد کرد:

حرکت با چشمان بسته

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

رئیس اتاق بازرگانی ، صنایع ، معادن و کشاورزی گفت : مکان‌یابی، اولویت‌بندی و ظرفیت‌شناسی درستی در بخش تولید انجام‌نشده است و نقدینگی، پول و تسهیلات جدید به تنهایی مشکل تولید کشور را حل نمی‌کند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما ؛ تازه‌ترین نشست شورای روسای اتاق­های سراسر کشور با حضور هیات رئیسه اتاق ایران و با محوریت بررسی بسته حمایتی تولید در سال 1396 برگزار شد.

غلامحسنی شافعی رئیس اتاق ایران با اشاره به برنامه حمایت مالی از بنگاه‌های کوچک و متوسط گفت : در خیلی از موارد دریافت این تسهیلات جدید، مشکلات تولید را چند برابر می‌کند و گامی در راستای حل مشکلات به حساب نمی‌آید. مشکل اصلی تولید در کشور این است که ما با چشم‌بسته حرکت می‌کنیم و در بخش تولید اصلاً برنامه نداریم.

غلامحسین شافعی افزود: مکان‌یابی، اولویت‌بندی و ظرفیت‌شناسی درستی در بخش تولید انجام‌نشده است و برنامه مدونی در این زمینه نداشته‌ایم. در شرایط موجود به اعتقاد من نقدینگی، پول و تسهیلات جدید مشکل تولید کشور را حل نمی‌کند.

رئیس اتاق ایران با اشاره به تعداد زیاد واحدهای تولیدی در کشور گفت: به عنوان مثال تعداد واحدهای فرش ماشینی در کشور آن‌قدر زیاد است که اگر تمام قاره آسیا را هم در نظر بگیرید برای این ظرفیت کافی است. همچنین در مورد کارخانه‌های تولید فولاد، کره جنوبی هشت واحد تولید فولاد دارد و ما نزدیک به 800 واحد فولاد که شامل واحدهای آماده و در حال دریافت پروانه می‌شوند.

شافعی تصریح کرد: حال اگر نقدینگی این واحدها هم تأمین شده و شروع به کارکردند، آیا فعالیت این واحدها صرفه اقتصادی دارد؟ پاسخ به این سوال مهم است.

رئیس اتاق ایران بابیان اینکه مشکل کشور خیلی اساسی‌تر و عمیق‌تر از این است که با ارائه تسهیلات تولیدی حل شود گفت: خیلی از موارد و مشکلات هم همواره به مجموعه دولت ارائه می‌شود اما گویی گوش شنوایی در بدنه دولت نیست.

شافعی در مورد انتخاب وزرای اقتصادی و نظر اتاق در این زمینه هم گفت: اتاق ایران به همه اتاق‌های استانی نامه زده که جمع‌بندی خود از معیارهای موردنظر برای وزرای دولت دوازدهم را به اتاق ایران ارائه دهند و در نهایت نظر واحدی در این زمینه به دولت ارائه شود.

شافعی با اشاره به مراسم افطاری اخیر رئیس‌جمهور با فعالان اقتصادی گفت: شخص رئیس‌جمهور گفتند که نظرات بخش خصوصی را در زمینه تعیین معیارهای لازم برای انتخاب وزرای اقتصادی دولت دوازدهم مورد توجه قرار خواهند داد.

اتاق‌های معین، محور ارتباطات بین‌الملل استان‌ها

در بخش دیگری از این نشست، نایب‌رئیس اتاق ایران در مورد طرح اتاق ایران برای انتخاب اتاق‌های معین در ارتباط با کشورهای مختلف گفت: انتخاب اتاق معین با نگاه تقسیم‌کار میان بخش­های مختلف اتاق ایران صورت گرفته تا در هرسال اتاق­ها روی کشوری مشخص تمرکز و همه راه­ها را برای برقراری ارتباط بهینه با آن کشور بررسی کنند.

پدرام سلطانی گفت: انتخاب یک اتاق معین به این معنی نیست که اتاق­های استانی ارتباطات بین­المللی‌شان را صرفا به آن کشور محدود کنند و با کشورهای دیگر ارتباط نداشته باشند؛ بلکه ارتباط با کشور انتخاب‌شده باید برای یک سال به صورت متمرکز و هدفمند دنبال شود. همچنین در مورد کشورهایی که اتاق مشترک دارند، در برقراری ارتباط با آن کشورها اولویت با اتاق­های مشترک است و در این مورد نیازی به اتاق معین نیست.

پیشنهادهای اتاق در زمینه تسهیلات تولید، به دولت ارائه می‌شود

کیوان کاشفی، عضو هیات رئیسه اتاق ایران با اشاره به بسته حمایت از بنگاه‌های کوچک و متوسط گفت: ایرادی که به این طرح در سال گذشته وارد بود این است که عمده این تسهیلات به بنگاه‌های بزرگ داده شد؛ امسال هم دوباره این طرح با 20 هزار میلیارد تومان تهیه‌شده و بعضی شرایط آن مانند معافیت‌ها و ضمانت‌ها مانند سال پیش است و دستورالعمل اجرایی این بسته هم از طرف بانک مرکزی به همه بانک‌ها ابلاغ‌شده است.

کاشفی تأکید کرد: اتاق درصدد است پیشنهاد‌های خود را برای اجرای بهتر این طرح در سال جاری به دولت منعکس کند.

لزوم اصلاح روند اعطای تسهیلات تولید

در ادامه چند تن از روسای اتاق‌ها پیرامون بسته حمایتی تولید در سال 1396 نظرات خود را بیان کردند.

رئیس اتاق اصفهان در رابطه به تسهیلات 20 هزار میلیارد تومانی گفت: این تسهیلات به ضرر تولید است. افرادی که نمی‌توانند بدهکاری و جرائم خود را بدهند چطور می‌توانند تسهیلات جدید بگیرند؟ این تسهیلات فقط به ضرر تولیدکنندگان است و وضعیت را بدتر می‌کند.

عبدالوهاب سهل‌آبادی در بخش دیگری از سخنانش با ارائه آماری از عارضه‌یابی که توسط اتاق اصفهان در میان صنایع استان انجام شده گفت: در استان اصفهان 3 هزار و 355 واحد عارضه‌یابی شدند که نتایجی که به دست آمد ازاین‌قرار است که 2319 واحد فعال هستند و 1026 واحد غیرفعال. همچنین از میان واحدهای فعال، تنها 32.8 درصد با ظرفیت کمتر از 25 درصد فعال هستند، 30 درصد بین 25 تا 50 درصد، 27 درصد بین 50 تا 75 درصد کار می‌کنند و تنها 0.8 درصد بالای 70 درصد فعالیت می‌کنند.

سهل‌آبادی همچنین با اشاره به انتخاب اعضای کابینه گفت: انتظار ما این است که اتاق و بخش خصوصی در زمینه انتخاب وزرا به‌ویژه وزرای اقتصادی نقش مهمی داشته باشد و حداقل وزرای صنعتی و اقتصادی توسط بخش خصوصی انتخاب شوند. همچنین در ترکیب سمت‌های ادارات استانی، اتاق‌ها بتوانند نظر خود را اعلام کنند. انتخابات تمام‌شده‌ و حال باید ببینیم دولت چقدر از بخش خصوصی مشورت می‌گیرد.

جبار کیانی پور، رئیس اتاق یاسوج هم گفت: تسهیلات دولت در سال گذشته در فضای کسب‌وکار استان کهگیلویه و بویر احمد تأثیر خوبی نداشتند، چراکه واحدهای تولیدی تنها با شارژ منابع روی پا نمی‌ایستند و مشکلات در عرصه‌های دیگر مانند بازار و قیمت تمام‌شده همچنان پابرجا میانده است که باید حل شوند.

علی‌اصغر جمعه‌ای، رئیس اتاق سمنان هم گفت: ارائه تسهیلات به‌تنهایی مشکلی را حل نمی‌کند و ارتباط با دنیا و بازاریابی برای صادرات محصولات هم باید در نظر گرفته شود، مهم تنها تولید نیست و بعد از آن بازاریابی و فروش محصولات هم اهمیت دارد و این موضوع مغفول مانده است.

علی‌اصغر زبردست، رئیس اتاق همدان بر توجه به نظرات اتاق ایران و فعالان اقتصادی در کابینه جدید تأکید کرد و گفت: اگر اتاق به دنبال بهبود و تقویت جایگاه خود است نباید از این موضوع به‌راحتی بگذرد.

محمدرضا جعفری، رئیس اتاق اراک هم ریشه اصلی مشکلات را در سمت تقاضا دانست و گفت: مشکل اصلی این است که واحدهای صنعتی ما نمی‌توانند کالاهای قابل‌رقابت تولید کنند و سال‌به‌سال سهم بازار داخل را هم از دست می‌دهیم.

جعفری پیشنهاد کرد: تسهیلات حمایت از تولید برای تجدید ساختار واحدهای صادراتی هزینه شود. وی گفت: خروجی واحدهای تولیدی باید به حدی برسد که بتوانند محصولاتی تولید کنند که ضمن حفظ سهم بازار داخلی، سهم صادراتی بیشتری هم بگیرند.

وی افزود: تخصیص تسهیلات به بنگاه‌های رو به ورشکستگی هیچ مشکلی را دوا نمی‌کند.

جمال رازقی، رئیس اتاق شیراز نیز مشکل اصلی کشور را بحران قیمت تمام‌شده دانست و گفت: با ارائه تسهیلات به بخش تولیدی که در بخش داخلی و خارجی امکان رقابت ندارد، فقط بدهی روی بدهی می‌آید. اگر هم قرار است تسهیلات داده شود باید به بنگاه‌هایی پرداخت شود که می‌توانند رشد کنند و به افزایش اشتغال در کشور کمک کنند.

مسعود خوانساری، نایب‌رئیس اتاق ایران گفت: از معضلات اساسی تولید این است که بیش‌ازاندازه موافقت اصولی صادرشده است؛ گاهی حتی دو سه برابر ظرفیت یک استان. این اتفاق در اکثر زمینه‌ها مانند حمل و نقل و سیمان وجود دارد و در نهایت فشار این موضوع به مردم می‌آید.

خوانساری در مورد انتخاب اعضای کابینه هم گفت: ما به‌عنوان بخش خصوصی باید انتظارات و مطالبات خودمان را در ارتباط با وزرا مشخص و مدون کرده و به دولت ارائه دهیم.

نظام بانکی کشور نیازمند یک جراحی است

تیم اقتصادی دولت باید هماهنگ با هم اصلی ترین اولویت کاری خود را روی خروج کامل از رکود قرار دهند.

نایب رئیس کمیسیون تسهیل کسب و کار اتاق تهران می گوید مردان اقتصادی دولت دوازدهم باید خروج کامل از رکود و حل معضل بیکاری را در اولویت کاری خود قرار دهند.

احمد کیمیایی اسدی می گوید:« تیم اقتصادی دولت دوازدهم و وزاری اقتصادی دولت باید در کنار هم و هماهنگ اولویت کاری خود را خروج کامل از رکود کنونی قرار دهند؛ بعد از گذشت بیش از 3 سال از رکود و باتوجه به اینکه تورم کشور به زیر 10 درصد رسیده است زمان آن فرارسیده که دولت با شتاب بیشتری به فکر بازگردادند رونق به کسب و کارها و تولید باشد.»

وی در ادامه با اشاره به اینکه شاهد کاهش حجم سرمایه گذاری های داخلی و خارجی هستیم، گفت:« وقتی سرمایه گذاری انجام نشود اشتغال جدید را هم شاهد نخواهیم بود و این در شرایطی است که یکی از بزرگ ترین دغدغه های کشور و مسئولان عالی رتبه در حال حاضر اشتغال زایی و جمعیت بالای بیکاران کشور است. البته باید توجه داشت که کاهش سرمایه گذاری ارتباط مستقیمی با رکود دارد اگر رونق اقتصادی را شاهد باشیم بعد از آن با رشد سرمایه گذاری های داخلی و خارجی هم رو به رو می شویم.»

این عضو هیات نمایندگان اتاق تهران با بیان اینکه باید طرح ضربتی برای خروج از رکود در اولویت دولت دوازدهم قرار بگیرد، گفت:« البته خروج از رکود نیازمند اقدامات اولیه و الزاماتی است که به اعتقاد من باید هرچه زودتر شروع شوند که شامل اصلاح نظام بانکی و موسسات مالی و اعتباری،ساختارهای اداری، تامین اجتماعی، مالیات و... می شود.»

او در ادامه از اصلاح نظام بانکی کشور به عنوان «جراحی بزرگ» یاد کرد و گفت:« سیستم بانکی کشور نیاز به جراحی دارد اگرچه که ممکن است این اتفاق درآور و با خون ریزی بسیار همراه باشد ولی موضوعی است که به نظر برای رفع چالش های اقتصادی کشور حیاتی می رسد. شما در نظر بگیرید در کشوری که تورم به زیر 10 درصد رسیده است چرا باید سود بانکی بالای 20 درصد باشد؟ این اتفاق هم اکنون چالش های بسیاری را به دنبال داشته و باعث شده است توجیه اقتصادی سرمایه گذاری و راه اندازی واحدهای تولیدی در کشور از بین برود؛ دیگر برای کسی صرفه اقتصادی ندارد که به دنبال تولید و سرمایه گذاری باشد و در مقابل خیلی راحت پول خود را در بانک سپرده می کند و سود می گیرد، بدون اینکه هیچ دردسری را تحمل کند، مالیات به پردازد و.... خب با این شرایط چه کسی به دنبال تولید می رود.»

کیمیایی با بیان اینکه سود بانکی بالا فرهنگ غلطی را در حال شکل دادن در جامعه است، گفت:« سودهای بانکی بالا شرایطی را به وجود آورده است که دیگر فرهنگ کار، تلاش و کارآفرینی در حال از بین رفتن است، همه به دنبال این هستند که پول را در بانک سپرده کنند و سود آن را بگیرند و این به مفهوم ترویج فرهنگ تنبلی در جامعه است.»

نایب رئیس کمیسیون تسهیل کسب و کار اتاق تهران همچنین در بخش دیگری از صحبت های خود به اهمیت پایبندی وزاری آینده کشور به خصوص وزاری اقتصادی به اسناد بالادستی اشاره کرده و می گوید:« اجرای برنامه های تدوین شده در برنامه ششم توسعه کشور و رسیدن اهداف چشم انداز 1404 باید در برنامه کاری وزار قرار گیرد، اسناد بالادستی که با خرد جمعی تنظیم شده اند و باید دولت مردان به آن پایبند باشند؛ ما در کشور دیگر برای آزمون و خطا فرصت نداریم.

خواندن 1315 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395