دوشنبه, 23 مرداد 1396 ساعت 10:42

حضور خریداران حقیقی در معاملات پتروشیمی بورس کالا

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصر اقتصاد: مدیرعامل شرکت بورس کالای ایران با بیان مطلب فوق گفت: در راستای بهبود روند معاملات محصولات پتروشیمی و فرآورده های نفتی در بورس کالای ایران، افزایش شفافیت معاملاتی، عرضه منظم و تعادل هر چه بیشتر عرضه و تقاضا، برخی محدودیت هایی که از سال 1389 تاکنون برای خریداران و مصرف کنندگان خرد حقیقی جهت خرید محصولات و فرآورده های عرضه شده در این بازار اعمال شده بود، به تدریج با توجه به شرایط بازار حذف خواهد شد.

حامد سلطانی نژاد اظهار کرد: با توجه به اینکه در خصوص برخی کالاها در بورس کالا مازاد عرضه وجود دارد، با مصوبه هیات پذیرش بورس کالای ایران تصمیم بر این شد تا خریداران حقیقی محصولات پتروشیمی و فرآورده های نفتی که اطلاعاتشان در سایت بهین یاب ثبت نشده و سهمیه ای برای آنها لحاظ نمی شود، ولی مصرف کننده محصولات عرضه شده در بورس کالا هستند نیز بتوانند از کانال رینگ پتروشیمی بورس کالا نیاز مصرفی خود را تامین کنند.

سلطانی نژاد افزود: در گام اول در عرضه هایی که در روزهای غیر بهین یابی انجام می شود خریداران حقیقی می توانند اقدام به ثبت سفارش و خرید محصول نمایند.

مدیرعامل بورس کالای ایران در ادامه گفت: افزون بر این موارد، مقرر شده در مورد کالاهایی مثل گوگرد و برخی فرآورده های نفتی نیز محدودیت های خرید برداشته شده و امکان حضور حقیقی ها به عنوان متقاضیان این کالاها فراهم شود.

وی با بیان اینکه تاکنون مجوز حضور خريداران در تالار پتروشيمي، تاييد آنها در سامانه بهين ياب بود، گفت: اين امر به دليل رسيدن مواد اوليه به مصرف كنندگان مورد تاييد بوده است، اما در این بین اشخاص حقيقي امكان حضور در معاملات تالار پتروشيمي را پيدا نمي كردند که اين امر بر روند كشف واقعي قيمت ها در تقابل عرضه و تقاضاي آزادانه بي تاثير نبود. به این ترتیب با توجه به شرایط بازار و براساس آخرين تصميمات اتخاذ شده، مقرر شد تا امكان حضور حقيقي ها در معاملات محصولات پتروشيمي برای خرید آن دسته از كالاهايي كه با مازاد عرضه مواجه هستیم، فراهم شود.

وی افزود: برداشته شدن اين محدوديت از معاملات بورس كالا در شرايطي است كه طي ماه هاي گذشته نيز شاهد رفع برخي محدوديت هاي ديگر از جمله حذف يا افزایش سقف قيمت، افزایش سقف سهمیه خرید محصولات براساس شرايط بازار و ... بوده ايم تا روند معاملات بورس كالا روز به روز به سمت خروج از هر گونه محدوديت و آزادي كامل ولی تحت نظارت حركت كند.

به گفته مدیر عامل بورس کالای ایران، حذف این قبیل محدودیت ها در بازار پتروشیمی در راستای همکاری و تعامل هر چه بیشتر این مجموعه با فعالان صنعت پتروشیمی است تا با کمک به این صنعت و فعالان آن، اقتصاد کشور نیز به سمت شفافیت هر چه بیشتر حرکت کند.

سلطانی نژاد اظهار داشت: جلوگیری از نوسانات کاذب قیمت محصولات با ایجاد شفافیت و روابط منطقی میان عرضه و تقاضا، استقرار یک سیستم قیمت گذاری شفاف و اجرایی و ناظر بر حسن انجام تعهدات طرفین، شکل گیری سیستم یکپارچه جمع آوری اطلاعات و آمار به منظور پردازش و تحلیل آمارهای تولید، واردات، صادرات و مصرف در جهت اطلاع رسانی به بازار، هماهنگی میان بخش های تولیدی و بازرگانی و در آخر امکان مدیریت ریسک از جمله نیازمندی های بازار کالای کشور به خصوص بازار محصولات پتروشیمی است که همه این موارد به ذات در کارکردهای بورس کالا نهفته است.

 

 

 

خواندن 1125 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395