سه شنبه, 14 شهریور 1396 ساعت 11:04

برگزاری همایش در رودربایستی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصاد: این روزه ها دومین نمایندگان اطلاع‌رسانی و گردشگری ایران در خارج از کشور در استان کرمان در حال برگزاری است.

به گزارش عصراقتصاد، هدف این همایش معرفی بسته‌ها و فرصت‌های سرمایه‌گذاری و همچنین آشنایی با جاذبه‌های استان کرمان عنوان شده است.

در شرایطی که رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به تازگی تغییر یافته و هنوز به طور کامل برنامه های خود را ارائه نداده و سیاست هایی برای اجرای آنها در نظر گرفته نشده است، در این همایش به عنوان بسته ها و فرصت های سرمایه گذاری چه چیزهایی قرار است ارائه شود.

طبیعتا این همایش نمی تواند محصول برنامه ریزی در طی روزهایی باشد که رئیس جدید سازمان شروع به کار کرده است، بنابراین می توان نتیجه گرفت که طبق برنامه ها و سیاست های قبلی سازمان، بسته های سرمایه گذاری ارائه شوند .

حال اگر برنامه های قبلی با وجود سرکار آمدن رئیس جدید و تغییر معاونت ها، عوض شود چه اتفاقی خواهد افتاد؟ لذا به نظر می رسد در چنین شرایطی برگزاری همایش خروجی قابل قبولی نخواهد داشت جز اینکه تعدادی کارشناس و یا مسئول کنار هم جمع شوند و به بحث و گله گذاری بپردازند که با این تفاسیر به نظرمی رسد مجریان در رودربایستی قرار گرفته و طبق طرحی از پیش برنامه ریزی شده همایش را برگزار کردند.

این همایش ها که با هزینه های سنگین برگزار می شود، امروزه، محدود به یک یا دو سازمان یا وزارتخانه نیست، بلکه تقریباً بیشتر سازمان ها، دستگاه های مختلف و حتی تشکل ها با برنامه ریزی مشخص اقدام به برپایی آن می کنند.

به اعتقاد بسیاری از صاحب نظران برگزاری همایش ها یکی از ابزارهای مهم برای بررسی مشکلات و چالش ها، تبادل تجربیات، ارائه آخرین دستاوردهای علمی و پژوهشی، طرح دستاوردها و دیدگاه ها، پویایی سازمان ها و... به شمار می آید، اما تجارب برگزاری صدها سمینار و همایش در این شهر نشان دهنده این موضوع است که اغلب این نشست ها ارمغانی جز وقت کشی و صرف هزینه های سنگین و گاه نجومی برای جامعه نداشته اند.

واقعیت این است که اصل همایش برغم تبلیغاتی‎ ‎که از قبل می شود، از کارآیی زیادی برخوردار نیست، به گونه ای که بعد از همایش همه چیز تمام شده تلقی می شود و اینکه یک عده کارشناس در کنار هم‎ ‎نشسته و اثرات مثبت و منفی آن را بررسی کنند، وجود ندارد‎.

از سوی دیگر تجارب نشان داده است که حاصل برپایی بسیاری از همایش های دیگر به جز چند سخنرانی که خیلی زود به فراموشی سپرده می شود، تنها انتشار یک کتاب به صورت خلاصه مقاله یا مقاله بوده که آن نیز به دلیل ضعف در نظام های پژوهشی اغلب روانه بایگانی می شود.

‎به جرات می توان این گونه همایش ها، بیشتر از آنکه گره گشای مشکلات واقعی و اولویت‎ ‎دار جامعه باشد، منجر به کارنامه سازی برخی مدیران می شود و اینکه چرا متولیان‎ ‎امور به برگزاری همایش رغبت فراوانی دارند، بی گمان مهمترین دلیل، بازتاب رسانه ای آن و‎ ‎در معرض دید قرار گرفتن مدیران است.

البته این تمام ماجرا نیست چرا که برگزاری این همایش ها هر چند که  دستاورد ملموس ومشخصی برای هموار کردن مسیر توسعه کشور نداشته اما بازار صنف هتلداران و رستوران ها را حسابی داغ کرده است.

قطعا این گونه هزینه های سربار و اضافه به صرف این که  چند همایش برگزار شود و آخر آن هم با نهار و شیرینی ختم بشود خیلی مناسب نیست و شایسته نظام جمهوری اسلامی ایران نیست.

در ادامه ضمن قدردانی از تلاش فعالان حوزه گردشگری برای رونق این صنعت در کشور و آرزوی توفیق در دستیابی به اهداف سازنده خود با اتخاذ رویکردی صحیح ، شرح برگزاری همایش را می آوریم :

انتقاد معاون وزیر امورخارجه از بالا بودن قیمت بلیت پروازهای کرمان

معاون کنسولی، امور مجلس و ایرانیان وزارت امور خارجه از بالا بودن قیمت بلیت پروازهای ماهان در کرمان انتقاد کرد.

حسن قشقاوی  روزگذشته در دومین همایش نمایندگان اطلاع‌رسانی و گردشگری ایران در خارج از کشور گفت:  در قرآن کریم به مقوله اطلاع‌رسانی گردشگری توجه شده است، همچنین امام علی (ع) فرمودند”برای اینکه بزرگتر و بالاتر شوید هیچ راهی جز این ندارید که گردشگر باشید“.

وی ادامه داد:  امام علی(ع) فواید گردشگری را شامل تفرج، اقتصاد معیشت و درآمدزا، افزایش دانش، آشنایی با آداب و رسوم ملت‌ها، باعث هم‌نشینی با بزرگان می‌دانند که نشان می‌دهد مقوله گردشگری و توجه به این مهم باید در دستور کار ما نیز قرار گیرد.

معاون کنسولی، امور مجلس و ایرانیان وزارت امور خارجه با بیان این مطلب که گردشگری اخلاق، ادب و احترام یک جامعه را نشان می‌دهد، افزود:  در حوزه گردشگری باید به مهمان و گردشگر بدون در نظر گرفتن دین او که کافر است یا مسلمان، احترام بگذارید.

وی از فعالیت زیاد استان کرمان در تقویت گردشگری در سال‌های اخیر سخن به میان آورد و عنوان کرد:  با وجود اینکه استان کرمان پنج اثر ثبت جهانی و 700 اثر تاریخی ملی دارد متأسفانه به همه جاذبه‌های گردشگری خود توجه نکرده است.

قشقاوی با اشاره به اینکه شاه نعمت‌الله ولی را یکی از ظرفیت‌های گردشگری استان کرمان است بیان کرد:  شاه نعمت‌الله ولی 700 سال قبل تاریخ زندگی پادشاهان را پیش‌بینی کرده است، حال جای سؤال است که اگر این مورد را در کتاب تاریخ بیان کنید و به جهان معرفی کنید آیا دیگر در کرمان جای سوزن انداختن خواهد بود.

وی گردشگری را رقیب نفت دانست و خطاب به نمایندگان مجلس شورای اسلامی گفت:  باید از حداقل 20‌درصد از درآمدهای حوزه گردشگری برای توسعه گردشگری برای زیرساخت‌های گردشگری استفاده کرد و این موضوع باید در برنامه پنج‌ساله کشور مورد توجه قرار گیرد.

معاون کنسولی، امور مجلس و ایرانیان وزارت امور خارجه با گلایه از بالا بودن قیمت بلیت پروازهای ماهان در کرمان، اظهار کرد:  پایه و درآمد شرکت هواپیمایی ماهان از کرمان است و به دور از انصاف است که قیمت بلیت‌های این شرکت در کرمان انقدر گران باشد و باید ماهان هزینه کرایه کرمان را نصف کند و بعد از آن هر کاری که بخواهد وزارت خارجه را برای این شرکت انجام خواهد داد.

وی در پایان با اشاره به سامانه صدور ویزا در فرودگاه بین‌المللی آیت‌الله هاشمی رفسنجانی کرمان افزود:  مشکلی در بعد ویزا نداریم و خوشبختانه هم اکنون در برخی از شهرهای کشور از جمله کرمان دفتر صدور ویزا راه‌اندازی شده است که این مهم می‌تواند در ورود گردشگر به کشور مؤثر باشد.

در این مراسم همچنین تفاهم‌نامه مطالعه طراحی سرمایه‌گذاری و ایجاد مراکز تفریحی گردشگری، هنری در حوزه تفرجگاه‌ها، قطب‌های گردشگری و مراکز اقامتی و توریستی بین استانداری کرمان و کانون جهان‌گردی و اتومبیل‌رانی ایران امضا شد.

کرمان می‌تواند بزرگ‌ترین پایلوت گردشگری کشور باشد

معاون گردشگری سازمان میراث‌فرهنگی در دومین همایش نمایندگان اطلاع‌رسانی و گردشگری ایران در خارج از کشور تأکید کرد که کرمان می‌تواند بزرگ‌ترین پایلوت گردشگری کشور باشد.

محمد محب‌خدایی معاون گردشگری سازمان میراث‌فرهنگی، گفت:  نمایندگان اطلاع‌رسانی گردشگری باید از همه ظرفیت‌های گردشگری استفاده کنند و باید تغییر نگرشی در جذب گردشگری داشته باشیم و دید خود را نسبت حوزه گردشگری تغییر دهیم.

او با بیان اینکه دوره برخی از روش‌های جذب گردشگری گذشته است، تصریح کرد:  صنعت گردشگری بالاتر از صنعت نفت می‌تواند قرار گیرد و هر توریست 1200 دلار ارز‌آوری دارد.

محب‌‌خدایی ادامه داد:  در صنعت گردشگری فقط داشته‌های ارزشمند ما به خارج صادر می‌شود اما در سایر صنعت‌ها مانند نفت منابع ما به خارج از کشور صادر می‌شود.

معاون گردشگری سازمان میراث‌فرهنگی،‌صنایع‌دستی و گردشگری تصریح کرد:  اقداماتی در حال انجام است تا بتوانیم از محل ورود توریست خارجی شاهد ارائه سوپسیدها، معافیت‌های مالیاتی در حوزه جذب گردشگر باشیم و این خدمات برای کل حوزه‌های فعال در حوزه گردشگری ارائه می‌دهیم.

او درباره ضعف‌های کشور در حوزه گردشگری گفت:  4هزار توراپراتور در کشور وجود دارد که فقط 60 مورد آن ورودی گردشگر و سایر آژانس‌های ما روی خروجی کار می‌کنند.

محب‌خدایی درباره نبود تقویم گردشگری خاطرنشان کرد:  کشورهای دیگر تقویم گردشگری دارند، با توجه به اینکه ایران اقلیم‌های متفاوت و قومیت‌های زیادی دارد اما متأسفانه هیچ برنامه‌ای برای استفاده از این ظرفیت نداریم.

او با بیان این مطلب که در  شهر گردشگر  باید امکانات رفاهی گردشگر در آن فراهم کنیم، گفت:  به همت جمعی نیاز داریم تا بتوانیم رونق صنعت گردشگری داشته باشیم که با تفکر و مدیریت خارج فرا‌جزیره‌ای به‌همت بخش خصوصی می‌توانیم این مهم تحقق دهیم.

معاون گردشگری سازمان میراث‌فرهنگی،‌ صنایع‌دستی وگردشگری ادامه داد:  22 آیتم در حوزه گردشگری مانند گردشگری کودک، آموزش، همایشی و نمایشگاهی و... وجود دارد، که باید در این حوزه‌ها نیز ورود پیدا کنیم، ضمن آنکه اگر ایرلاین‌ها ظرفیت‌های گردشگری کشور را تبلیغ کنند آشنایی همه مردم با جاذبه‌های گردشگری را به‌ دنبال خواهد داشت.

5 برابر شدن ورود گردشگران خارجی به استان کرمان در دولت تدبیر و امید

علیرضا رزم‌حسینی استاندار کرمان با اشاره به اقدامات استان کرمان در زمینه ایجاد استانداردهای لازم برای جذب گردشگر گفت:  تجربه خوبی در این زمینه در شهرستان قلعه‌گنج داشتیم که با احداث هتل کپری در این منطقه 323 نفر گردشگر آلمانی، سوئیسی، آمریکایی، هلندی و هندی در هتل قلعه‌گنج اقامت کرده و چند روز در این شهرستان حضور داشتند.

او بخش گردشگری را یکی از بزرگترین پتانسیل‌های استان کرمان دانست و بیان کرد:  پارک ملی خبر، باغ فتح‌آباد، باغ شاهزاده ماهان، ارگ بم و... از جاذبه‌های گردشگری استان کرمان است که باید با ایجاد استانداردهای لازم و معرفی این جاذبه‌ها به دنیا، بتوانیم در جذب گردشگر موفق باشیم.

رزم‌حسینی با بیان اینکه استان کرمان آمادگی حمایت از فعالان حوزه گردشگری را دارد، تصریح کرد:  حضور فرماندهان نظامی و انتظامی استان در این جلسه نشان می‌دهد که استان کرمان آمادگی دارد که در هر اتوبوس گردشگر خارجی یک مأمور حضور داشته باشد تا از گیت‌های موجود به ‌آسانی عبور کند و امنیت گردشگران تأمین شود.

او با اشاره به تاریخ شش هزار ساله استان کرمان ادامه داد:  دولت دوازهم می‌تواند فصل جدیدی در حوزه رونق گردشگری ایران رقم زند.

لزوم توجه به گردشگری سلامت در استان کرمان

حسین امیری خامکانی رئیس مجمع نمایندگان استان کرمان نیز گفت:  استان کرمان ظرفیت‌های زیادی گردشگری در حوزه‌های تاریخی، فرهنگی و طبیعی دارد.

او با اشاره به تأخیر توجه به حوزه گردشگری در ایران گفت:  صنعت گردشگری متأسفانه همراه با سایر صنایع کشور پیش نرفته و حوزه گرشگری در استان کرمان سهمیه خوبی در اقتصاد نتوانسته است به‌دست آورد.

نماینده مردم زرند و کوهبنان در مجلس شورای اسلامی صنعت گردشگری را یک صنعت پاک دانست و عنوان کرد:  صنعت گردشگری می‌تواند جایگزین سایر صنایع شود، زیرا این صنعت ارزان و پاک بوده و مصرف آب آن نیز کم است.

او به ظرفیت‌های گردشگری استان کرمان اشاره کرد و افزود:  باید به حوزه گردشگری سلامت در استان کرمان توجه شود.

امیری خامکانی با بیان این مطلب که هر گردشگر خارجی درآمدی برابر 30 بشکه نفت دارد، گفت:  یک‌میلیارد و 600‌میلیون گردشگر در سال 2020 در جهان خواهیم داشت که اگر بتوانیم یک درصد این گردشگران را جذب کنیم رونق اقتصادی بسیار خوبی حتی بالاتر از نفت را برای کشور خواهیم داشت.

خالق تجربه، برنده رقابت گردشگری است

رئیس اتاق بازرگانی استان کرمان، این استان را صاحب برندهای معنوی زیادی دانست و اظهار کرد:  امروزه گردشگری خلق تجربه‌های جدید است، به گونه‌ای باید رفتار کنیم که گردشگر با حضور در کرمان یک تجربه جدید به‌دست آورد.

 سیدمهدی طبیب‌زاده رئیس اتاق بازرگانی کرمان، اظهار کرد:  پتانسیل‌های گردشگری فراوان تاریخی، طبیعی و فرهنگی در استان کرمان وجود دارد که باید به‌گونه‌ای ارزیابی شود که از آنها به‌منظور توسعه گردشگری به‌درستی استفاده کنیم.

او ادامه داد:  در دولت تدبیر و امید در استان کرمان اراده جدی برای توسعه گردشگری ایجاد شده و در این زمینه شاهد همراهی و همگامی بخش خصوصی با دولت بوده‌ایم.

رئیس اتاق بازرگانی استان کرمان رویکرد استاندار کرمان را رونق گردشگری دانست و افزود:  فعالیت‌های استاندار کرمان برای رونق گردشگری جدی است و در هر جلسه‌ای به مرمت و بازسازی اماکن تاریخی استان تأکید دارند.

او از آماده شدن استان کرمان در راستای جذب گردشگری خبر داد و عنوان کرد:  صرف داشتن امکانات، گردشگری رشد نمی‌یابد و باید از حضور مشاوران سطح عالی در دنیا برای رونق گردشگری استفاده کنیم.  

طبیب‌زاده استان کرمان را صاحب برندهای معنوی زیادی دانست و اظهار کرد:  امروزه گردشگری خلق تجربه‌های جدید است، به گونه‌ای که باید رفتار کنیم که گردشگر با حضور در کرمان یک تجربه جدید بدست آورد.

او ضریب اشغال هتل کپری قلعه گنج را بیشتر از سایر هتل‌های استان دانست و اظهار کرد:  مسیرهای گردشگری طلایی زیادی در استان کرمان وجود دارد که باید ذی‌نفعان این مسیرها، تجربه جدیدی برای گردشگران خلق کنند.

رئیس اتاق بازرگانی استان کرمان سرعت و وسعت خدمات را از مزیت‌های رقابتی دانست و تصریح کرد:  استان کرمان صنایع‌دستی و نمادهای گردشگری خاصی دارد و باید با تعریف استانداردهای بین‌المللی در حوزه گردشگری مزیت رقابتی ایجاد کنیم.

او گردشگری را یکی از ظرفیت‌های بزرگ استان کرمان دانست و عنوان کرد:  اتاق بازرگانی کرمان آمادگی معرفی جاذبه‌های گردشگری استان کرمان را به دنیا دارد.

خواندن 1529 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395