چهارشنبه, 29 شهریور 1396 ساعت 05:16

مبادله موافقت نامه دستگاه‌ها با سازمان برنامه‌ و بودجه

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصاد: روش جدید تخصیص بودجه برای سال 97 و تغییراتی که قرار است اعلام شود، پیش از این از سوی سخنگوی دولت اعلام شده بود که ظاهرا در راستای صرفه جویی در هزینه های دولت به منظور جلوگیری از کسری بودجه است.

همچنین در روش جدید قرار است نظارت بر عملکرد دستگاهها افزایش یابد و بر اساس گفته نوبخت بودجه سال 97 بر مبنای قیمت تمام شده محصول تصویب و پرداخت شده و هر سه ماه یکبار بر اساس عملکرد آن دستگاه تخصیص داده می شود.

رئیس سازمان برنامه و بودجه دوشنبه شب در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه دو سیما با بیان اینکه اقدام بی‌سابقه و ضروری از سوی رئیس جمهور در ارتباط با عملکرد و مأموریت وزرا انجام شد، افزود: رئیس جمهور علاوه بر ابلاغی که به هر یک از وزرا داد دو نوع اولویت برای هر کدام از آنان تعیین و اعلام کرد که وزرا باید برنامه اجرایی خود را برای برنامه ارائه شده شان به مجلس، به رئیس جمهور ارائه کنند.

وی با اشاره به اینکه این برنامه اجرایی باید حداکثر در مدت 2 ماه به دفتر رئیس جمهور تسلیم شود، ادامه داد: این وظایف شامل اولویت های عمومی و تخصصی است که هر وزارتخانه باید به آن بپردازد و این اقدام در راستای عمل به وعده های انتخاباتی رئیس جمهور به مردم است.

نوبخت با بیان اینکه وزرا باید برنامه های عملیاتی هم داشته باشند، گفت: وزرا باید برای تدوین برنامه های خود اولویت های عمومی و تخصصی را در نظر بگیرند.

سخنگوی دولت افزود: رئیس جمهور، سازمان برنامه و بودجه را موظف کرد که هر 6 ماه میزان و نحوه اجرای برنامه های وزرا را بررسی، ارزیابی و گزارش کند.

به گفته نوبخت شفایت مالی، سلامت نظام اداری، بهبود دسترسی همگانی به اطلاعات، ایجاد فرصت برابر، مراقبت از اموال دولتی و اجرای مُر قانون؛ از جمله مواردی بود که رئیس جمهور نسبت به اجرای آنها توسط وزرا تاکید کرد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه در خصوص وظایف این سازمان گفت: نظارت بر اجرای اجرای درست تکالیف وزرا و دستگاه ها از جمله وظایف این سازمان است که باید به رئیس جمهور در باره آن گزارش دهد.

نوبخت با اشاره به اینکه بیش از هزار کارشناس در سازمان برنامه و بودجه داریم، افزود: همه کارها در این سازمان تقسیم بندی شده و وظایف مشخص است و این وظایف در راستای برنامه ششم توسعه است.

وی افزود: این اصل مقرر می کند که امور برنامه و بودجه، اداری و استخدامی از اختیارات و وظایف خاص رئیس جمهور است و سازمان برنامه و بودجه آن را اعمال می کند.

بودجه مجلس و قوه قضاییه از اهرم های این در اختیار دولت است

رئیس سازمان برنامه و بودجه اضافه کرد:​ بسیاری از موارد تکلیف شده به وزرا از جمله استفاده از جوانان برای مدیریت به بودجه نیاز ندارد امّا در بقیه موارد به میزان بودجه ای که به دستگاه ها می دهیم انتظار کار داریم.

نوبخت با بیان اینکه کار نظارتی سازمان برنامه و بودجه به قوه مجریه محدود نیست،​ گفت: این سازمان در کارهای خاص قوای دیگر مداخله نمی کند اما اهرم هایی را در اختیار دارد از جمله اینکه بودجه مجلس و قوه قضائیه در دست دولت است.

معاون رئیس جمهور افزود: بودجه سال 1397 را بر مبنای قیمت تمام شده محصول تصویب و پرداخت می کنیم و هر سه ماه یکبار بر اساس عملکرد آن دستگاه تخصیص دهیم.

نوبخت افزود: بودجه بر مبنای عملکرد دستگاه ها داده می شود بنابراین باید نظارت داشته باشیم.

وی ادامه داد: اکنون آمادگی داریم به ازای هر پولی که می دهیم و موافقت نامه مبادله می کنیم هر سه ماه عملکرد دستگاه ها را از طریق ابزارهایمان ارزیابی کنیم و هر شش ماه به رئیس جمهور گزارش می دهیم.

نوبخت با بیان اینکه هیچ دستگاهی وجود ندارد که با سازمان برنامه و بودجه موافقت نامه مبادله نکند، اضافه کرد: همه دستگاه ها باید با این سازمان موافقت نامه مبادله کنند.

اقدامات دولت باید در زندگی واقعی مردم نمود داشته باشد

نوبخت افزود: اقدامات دولت در راستای بهبود معیشت مردم باید در زندگی واقعی مردم نمود داشته باشد و لازمه آن این است که این رشد اقتصادی و اقدامات خوب استمرار داشته باشد.

سخنگوی دولت همچنین از رسانه ملی و مطبوعات خواست علاوه بر کاستی های دولت نسبت به اقدامات مثبت دولت هم توجه کنند و به مردم اطلاع رسانی کنند.

 

خواندن 4230 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395