شنبه, 06 آذر 1395 ساعت 16:28

کپنهاگ به دنبال سرمایه گذاری در پارس جنوبی است

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

سفیر دانمارک در ایران، همکاری با کشورمان را فرصت طلایی برای شرکت‌های دانمارکی دانست و گفت: شرکت‌های فعال در بخش انرژی دانمارک علاقمند به حضور و سرمایه‌گذاری در میدان گازی پارس جنوبی هستند.

میدان گازی پارس جنوبی (یا گنبد شمالی در بخش قطری) که بزرگ ترین میدان گازی مستقل جهان به شمار می رود، غول های نفتی جهان را به سوی خود کشانده است، به طوری که بسیاری از شرکت های نفتی بین المللی اروپایی و آسیایی خواهان سرمایه گذاری و فعالیت در آن هستند.
تازه ترین کشور علاقه مند به سرمایه گذاری در پارس جنوبی، دانمارک است که هیاتی تجاری و نفتی را برای ارزیابی شرایط، روانه ایران کرده است.
به گزارش وزارت نفت، «دنی عنان» سفیر دانمارک در ایران و هیات تجاری و نفتی دانمارک که به ایران سفر کرده اند، چهارم آذر ماه امسال از طرح‌های درحال توسعه پارس جنوبی بازدید و در نشست با کارشناسان و مسوولان شرکت نفت و گاز پارس، زمینه‌های همکاری‌ مشترک میان بخش انرژی ٢ کشور را در منطقه پارس جنوبی ارزیابی کردند.
عنان در این بازدید پیشرفت‌های ایران در میدان گازی پارس جنوبی را خیره کننده دانست و گفت: من و تمام نمایندگان شرکت‌های دانمارکی انتظار چنین پیشرفتی را نداشتیم و شگفت زده شدیم.
سفیر دانمارک در ایران ادامه داد: حضور شرکت‌های دانمارکی در پارس جنوبی فرصت طلایی برای آنها به شمار خواهد رفت و امیدواریم زمینه های همکاری با ایران در زمینه های مختلف فراهم شود.
عنان با اشاره به زمینه‌های فراوان برای سرمایه‌گذاری در ایران گفت: شرکت‌های فعال در بخش انرژی دانمارک علاقمند به سرمایه‌گذاری در میدان گازی پارس جنوبی هستند.
سفیر دانمارک پایین بودن هزینه استخراج نفت و گاز در ایران را در مقایسه با دریای شمال ازجمله مزیت‌های رقابتی کشورمان عنوان کردوگفت:این مزیت، سرمایه‌گذاری در ایران را برای شرکت‌های دانمارکی جذاب کرده است.
به گفته عنان فعالیت‌های حفاری و استخراج نفت و گاز در ایران شرایط مناسبی دارد و همین امر شرکت‌های بین المللی زیادی را مجاب کرده است تا علاقمند به حضور و سرمایه‌گذاری در بخش نفت و گاز ایران باشند.
وی با بیان این که شرکت‌های دانمارکی تجربه، توانایی‌ها و امکانات زیادی در زمینه نفت و گاز دارند و با بسیاری از شرکت‌های بین المللی در حال همکاری هستند، افزود: شرکت‌های دانمارکی امیدوارند در آینده بتوانند در توسعه میدان پارس جنوبی با ایران همکاری کنند.
سفیر دانمارک به حضور و بازدید پنج شرکت فعال در بخش انرژی این کشور از طرح‌های گازی منطقه پارس جنوبی اشاره کرد و گفت: خوشحالم که فرصت بازدید از فازها و پالایشگاه‌های گازی این منطقه فراهم شد.
وی افزود: این فرصت بسیار خوبی برای شرکت‌های ما بود تا بتوانند با شنیدن توضیحات کارشناسان شرکت نفت و گاز پارس، آشنایی بیشتری نسبت به منطقه و این شرکت پیدا کنند.
عنان گفت: با توجه به شناختی که در حین بازدید از این منطقه و این شرکت بدست آوردیم، در صورت علاقمندی ایران، شرکت‌هایی را معرفی خواهیم کرد تا برای آغاز همکاری در این منطقه مذاکره کنند.
هیات تجاری و نفتی دانمارک در چند روز اخیر دیدارها و مذاکره‌هایی نیز با پیمانکاران صنعت نفت انجام داد و به بررسی زمینه‌های همکاری میان دو کشور در بخش انرژی پرداخت.
پارس جنوبی با داشتن 34.2 تریلیون مترمکعب ذخیره گاز قابل استحصال حدود ١٩درصد از کل ذخایر گازی جهان را در خود جای داده است.
این میدان گازی علاوه بر ذخایر عظیم گاز طبیعی، حدود 16 میلیارد بشکه میعانات گازی استحصال پذیر، نفت و مقادیر متنابهی هلیوم دارد.
این میدان گازی در عمق بیش از سه هزار متری از بستر خلیج فارس و در محوطه ای به وسعت ٩هزارو ٧٠٠ کیلومتر مربع واقع شده است.
حدود سه هزارو ٧٠٠ کیلومتر مربع از این میدان مشترک، در آب های سرزمینی ایران و حدود شش هزار کیلومتر مربع از آن در آب های قطر واقع شده است.
علاوه بر گاز، لایه نفتی پارس جنوبی نیز مورد توجه شرکت های خارجی و به ویژه دانمارکی ها قرار دارد. شرکت مرسک دانمارک تجربه مشارکت در توسعه لایه نفتی پارس جنوبی را در قطر دارد و بر این اساس، مذاکراتی را برای مشارکت در توسعه لایه نفتی این میدان گازی با وزارت نفت انجام داده است.
منبع:ایرنا
خواندن 2571 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395