یکشنبه, 07 آذر 1395 ساعت 09:06

جهانگیری: فرهنگ استعفا در کشور ما جا نیافتاده است

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

معاون اول رئیس جمهور در حاشيه بازديد از  نمایشگاه دستاوردهاي پنج ساله بسيج خاطرنشان كرد: يك فرهنگ كه در برخي كشورها وجود دارد اما هنوز در ايران جا نيفتاده اين است كه وقتي چنين حوادث بزرگي رخ مي دهد، مسئولين حتي اگر قصوري هم نداشته اند، صرف اينكه اين اتفاق در حوزه مسئوليت آنها بوده، استعفا مي دهند و امروز اين آمادگي را در مسئولين مشاهده كردم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی معاون اول رئیس جمهور، جهانگیری در خصوص استيضاح وزير راه و شهرسازي خاطر نشان كرد: با اين اتفاق نبايد سياسي و جناحي برخورد شود. خون يك عده از مردم كشور در اين اتفاق ريخته شده و هر كس بخواهد با اين مسائل سياسي، جناحي و گروهي برخورد كند به كشور ظلم كرده است.

معاون اول رييس جمهور همچنين در گفتگو با خبرنگاران ضمن تسليت حوادث ناگوار اخير در حلّه عراق و برخورد قطارهاي مسافربري در سمنان اظهار داشت: اين اتفاقات حوادثي بسيار تلخ و ناگوار بود كه اين روزها ملت ايران را داغدار كرده است.

جهانگيري شهادت زائران امام حسين (ع) و نيز حادثه برخورد قطارهاي مسافربري در سمنان را تسليت گفت و افزود: بيشتر كشته شدگان در حادثه برخورد قطارها از استان آذربايجان شرقي و تبريز بودند كه جا دارد به مردم اين استان نيز به طور ويژه تسليت بگويم و اطمينان مي دهم كه هرچه سريعتر با مقصرين اين حادثه برخورد خواهد شد.

معاون اول رييس جمهور در ادامه با اشاره به پيام امام خميني (ره)‌در تاريخ 5/9/1358 مبني بر تشكيل سازمان بسيج اظهار داشت: آن زمان كسي تصور نمي كرد كه پيام امام (ره)‌و تشكيل اين سازمان بتواند به الگويي كارآمد تبديل شود و از توانمندي مردم در قالب بسيج براي توسعه و دفاع از كشور استفاده شود.

جهانگيري ادامه داد: امروز پس از گذشت سالها از تشكيل سازمان بسيج، ده ها ميليون نفر از مردم كشور در قالب بسيج سازمان دهي شده اند و در مقاطع مختلف نظير دوران دفاع مقدس نقش آفريني كرده اند.

وي افزود: بسيج نقش موثر و پراهميتي در دوران دفاع مقدس ايفا كرد و در كسب دستاوردهاي آن دوران سهم عمده اي دارد.

معاون اول رييس جمهور با يادآوري اينكه براساس قانون اساسي كشور پس از جنگ بايد توانمندي نيروهاي مسلح در اختيار توسعه و سازندگي كشور قرار گيرد، گفت: بسيج در مقاطعي كه كشور نيازمند كارهاي ضربتي بوده، به كمك دولت آمده و خوشبختانه نقش موثري در كسب موفقيت هاي مختلف داشته است.

جهانگيري با اشاره به اينكه هم اكنون در دوره خاصي از نظر اقتصادي قرار داريم، خاطرنشان كرد: ملت ايران مدتي را تحت فشارها و تحريم هاي ظالمانه بوده اند و دشمنان تصور مي كردند كه مي توانند ملت ايران را از اين طريق زمين گير كنند. از طرف ديگر در مقطعي به دليل سياست هاي غلط اقتصادي كه در كشور اتخاذ شد،‌فشارهاي زيادي به اقتصاد كشور وارد آمد و امروز اقتصاد كشور با چالش هاي فراواني نظير بيكاري جوانان و كاهش سطح زندگي مردم مواجه است كه براي حل اين مسائل نيازمند اقدامات جدي هستيم.

معاون اول رييس جمهور ادامه داد: علاوه بر اينها ايران در منطقه اي واقع شده كه رقباي جدي دارد و ما نيازمند آن هستيم كه علاوه بر اقتدار نظامي، اقتدار ايران را در همه زمينه ها از جمله به لحاظ اقتصادي ارتقاء دهيم چرا كه حتماً يكي از مولفه هاي اصلي اقتدار ايران، اقتدار اقتصادي است و بايد قدرت اقتصادي كشور را در مقايسه با رقباي منطقه اي افزايش دهيم.

وي با تاكيد براينكه براي تحقق اين اهداف مهمترين نسخه شفابخش و راهگشا اقتصاد مقاومتي است، گفت: سياست هاي اقتصاد مقاومتي همه دستگاه ها و آحاد مردم را درگير كرده و انسجامي جدي در قواي سه گانه و نيروهاي مسلح براي اجراي اقتصاد مقاومتي بوجود آمده است.

جهانگيري اظهار داشت: البته محور كار و برنامه ريزي اصلي براي تحقق اقتصاد مقاومتي با دولت است و دولت اين سياست ها را بصورت جدي در دستور كار خود قرار داده است.

معاون اول رييس جمهور همچنين با اشاره به اهميت مشاركت و همراهي نيروهاي مسلح در اجراي طرح هاي پراهميت كشور و تحقق اقتصاد مقاومتي، گفت: امروز برخي طرح هاي كليدي و مهم كشور در بخش نفت و گاز، پتروشيمي، راه آهن، سد سازي و ... توسط نيروهاي مسلح در دست اجرا است و حجم قراردادهاي نيروهاي مسلح در اجراي كارهاي عمراني بسيار بالا است.

جهانگيري اضافه كرد: بسيج نيز در اين زمينه از توانمندي ويژه اي برخوردار است و اين توانمندي مي تواند در اقتصاد كشور كارساز و نقشي كليدي داشته باشد.

وي با بيان اينكه پروژه هاي اقتصاد مقاومتي به دو گروه طرح هاي بزرگ و كوچك تقسيم مي شوند، گفت: طرح هاي بزرگ همانند ميدان هاي مشترك نفت و گاز و سرمايه گذاري در كارهاي بزرگ است كه براي انجام آنها بايد راهكارهاي مشخصي را در پيش بگيريم.

جهانگيري افزود: برخي كارها نيز كارهاي كوچك است و به خصوص در روستاها و مناطق عشايري در دست اقدام است كه بايد توجه ويژه اي به اين گونه كارها معطوف شود چرا كه هرچه ديرتر به روستاها و مناطق عشايري بپردازيم، جمعيت بيكار اين مناطق به سمت شهرها مهاجرت مي كنند و تبعات سنگيني براي كشور در بر خواهد داشت.

معاون اول رييس جمهور ظرفيت بسيج را در توسعه روستاها ظرفيتي استثنايي توصيف كرد و افزود: گزارشي كه در خصوص مهندسين كشاورزي بسيج ارائه شد نشان مي دهد كه بسيج مي تواند در مناطق روستايي براي افزايش درآمد كشاورزان و توسعه صنايع تبديلي در روستاها گام هاي موثري بردارد.

جهانگيري همچنين با اشاره به اقدامات و برنامه هاي جديدي كه بايد در كشور در دستور كار قرار گيرد، تصريح كرد: يكي از اين اقدامات، مقابله با بيابان زايي است كه بايد از طريق توسعه جنگل ها، به دنبال بيابان زدايي در كشور باشيم.

وي همچنين به طرح مالچ پاشي اشاره و خاطر نشان كرد: در مقطعي موضوع مالچ پاشي به شكل مناسبي مورد توجه بود اما متاسفانه در سالهاي اخير توجه كمتري به اين برنامه صورت گرفت اما امسال در بودجه سال 96 اين موضوع را احيا كرديم و اميدوارم با كمك و مشاركت بسيج بتوانيم در اجراي اين گونه طرح ها موفق باشيم.

جهانگيري كمبود و بحران منابع آب را از مسائل اصلي كشور برشمرد و خاطرنشان كرد: يكي از مهمترين ظرفيت ها براي مقابله با كمبود آب، اجراي طرح هاي آبخيزداري و آبخوان داري است كه در برنامه هاي توسعه گذشته تا 7 ميليون هكتار در طول يك برنامه نيز اجرا شده است اما متاسفانه از برنامه چهارم به بعد، اين طرح ها روند نزولي در پيش گرفتند اما خوشبختانه اخيراً‌ در جلسه شوراي عالي آب قرار شد كه براي اجراي اين طرح ها اعتبار مناسبي اختصاص پيدا كند.

معاون اول رييس جمهور ظرفيت بسيج را فرصتي براي دولت در اجراي طرح هاي مختلف ارزيابي كرد و گفت: يكي از طرح ها كه ديشب شروع شد واكسيناسيون دام و طيور بود كه قرار است با استفاده از نيروي انساني و ظرفيت هاي بسيج در مدتي اندك اجرا شود.

جهانگيري ادامه داد: در جلساتي كه با سردار نقدي رييس سازمان بسيج مستضعفان و سردار جعفري فرمانده كل سپاه پاسداران داشته ام در خصوص استفاده از ظرفيت هاي بسيج و سپاه مذاكراتي انجام شده و در جلسه ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي نيز دو كارگروه در اين زمينه تعيين شده كه كارگروه نخست به رياست معاون رييس جمهور در امور اجرايي قرار است به بررسي راهكارهاي استفاده از توانمندي بسيج بپردازد و كارگروه دوم نيز به رياست وزير دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح راهكارهاي استفاده از توانمندي نيروهاي مسلح را بررسي خواهد كرد.

معاون اول رييس جمهور در ادامه سخنان خود با تاكيد مجدد بر تلخ بودن حادثه برخورد قطارهاي مسافربري در سمنان اظهار داشت: اين حادثه يكي از تلخ ترين حوادث بود و طبق روال معمول پس از اين گونه اتفاقات، موضوع در كميته عالي سوانح راه آهن بررسي مي شود و افرادي كه در بروز حادثه قصور داشته اند، معرفي خواهند شد.

وي با اشاره به جلسه ظهر امروز خود كه در خصوص بررسي اين حادثه برگزار شد، در توضيح وقوع اين اتفاق اظهار داشت: قطار نخست كه از تبريز حركت كرده بود به دليل مشكلات فني در منطقه اي متوقف مي شود و قطار دوم در فاصله 6 كيلومتري قطار اول براساس دستور سامانه الكترونيكي حركت خود را متوقف مي كند تا برخوردي ايجاد نشود.

جهانگيري افزود: قطار دوم در تماس با يكي از مراكز راه آهن موضوع توقف خود را به دليل هشدارهاي داده شده از سوي سيستم الكترونيكي اعلام مي كند اما متاسفانه آن مركز به رغم هشدار سيستم به قطار دستور حركت مي دهد و اين فاجعه به بار مي آيد.

معاون اول رييس جمهور گفت: تعدادي از افرادي كه قطعاً در اين زمينه مقصر بوده اند دستگير شده اند و گروهي از افراد صاحب نظر از جمله آقاي تركان كه زماني وزير راه بوده، آقاي افشار كه زماني رييس راه آهن بوده و نيز بازرس ويژه رييس جمهور به همراه استانداران آذربايجان شرقي و سمنان ماموريت يافته اند كه ظرف چند روز آينده موضوع را از ابعاد و زواياي مختلف مورد بررسي قرار دهند و نتايج آن را اعلام كنند.

وي ادامه داد: همانطور كه مقام معظم رهبري فرمودند و همانگونه كه رييس جمهور دستور دادند و روساي قواي ديگر نيز تاكيد كردند، هر كس درهر رده اي در اين اتفاق قصور داشته باشد حتماً با او برخورد خواهد شد و به دستگاه قضايي معرفي مي شود.

وي همچنين در جواب سوال ديگري مبني بر اينكه آيا مقصرين اين حادثه عزل خواهند شد، تصريح كرد: حتماً عزل خواهند شد و به دادگاه و دستگاه قضايي معرفي مي شوند.

خواندن 3134 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395