سه شنبه, 11 مهر 1396 ساعت 01:13

اطلاعات تکميلي

  • اتاق مشترک ایران و عراق تابع تصمیم شورای امنیت ملی؛

حسینی: انتظار اتاق از شورای امنیت ملی یک تصمیم دیپلماسی محور است

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

فاطمه مقدم

عصراقتصاد: درپی تحولات اخیر در اقلیم کردستان اتاق مشترک بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران و عراق نشستی روز دوشنبه باحضور یحیی آل اسحاق رئیس اتاق، سید حمید حسینی دبیرکل اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق و سعید اوحدی  دبير ستاد توسعه روابط اقتصادي ايران عراق برگزار شد.

حسینی ضمن عرض تسلیت به مناسبت عاشورای حسینی ابراز داشت: باتوجه به چندصدایی که در مواجهه با مسئله اقلیم وجود دارد ما همه تلاش خود را خواهیم کرد که کمترین تاثیرات از این رفراندوم در روابط اقتصادی ایجاد شود. چراکه هموطنان کرد ما همواره از مرزهای کشور محافظت کرده اند. از طرفی اگر تحولات اقلیم، برای ترکیه و عراق معضل است برای ایران فقط یک مسئله است.

وی ادامه داد: شورای امنیت ملی با درنظر گرفتن همه جوانب به یک تصمیم قطعی برسد و بستن مرزها آخرین انتخاب باشد.

حسینی در پاسخ به عصر اقتصاد درباره وضعیت فعالان اقتصادی در اقلیم ابراز داشت: قبلا به این فعالان اعلام شده بود که فعالیتهای خود را کم کنند.

وی در پاسخ به این سوال که تعرفه های گمرکی برای بازگرداندن ماشین آلات بسیار بالاست گفت: عموما این تعرفه ها مربوط به دولت مرکزی است و در اقلیم این تعرفه ها پایین تر است. همچنین تجار ایرانی که به صورت رسمی به اقلیم کردستان صادرات داشتند نگران باشند، چون صندوق ضمانت صادرات خسارات احتمالی را جبران می کند، گفت: اکنون ۵۰۰ کامیون از فرآورده‌های نفتی در مرز مانده‌اند که باید اجازه عبور به کامیون‌های بارگیری شده قبل از این تصمیم داده شود. البته در حال حاضر فقط مرز بانه بسته است و سایر مرزها و گمرکات باز هستند.

وی در ادامه گفت: ما الگوی برجام را برای حل و فصل مسائل داریم و می توانیم با همین الگو در منطقه فعال باشیم. ما  به دنبال توسعه روابط اقتصادی هستیم همچنین اصرار داریم که در این جریان روابط اقتصادی کمترین آسیب را ببیند. تصمیم گیری درباره این قضیه در اتاق مشترک کار ساده‌ای نیست. انتظار داریم شورای عالی امنیت ملی با دیدن همه جوانب امر تصمیم بگیرد و تحریم و بستن مرزها آخرین مرحله باشد.

حسینی افزود: همه فکر می کردند رفراندوم لغو می شود به هر حال رفراندوم چه قانونی و چه غیر قانونی برگزار شد و اکنون مسئله برای ما اجرای رفراندوم است. اکنون باید دید که چکار می توان کرد که اقلیم کردستان از عراق جدا نشود. ما در این قضیه نباید جلوتر از دولت مرکزی عراق حرکت کنیم. دولت عراق روابطش را با اقلیم قطع نکرده و ما هم نباید پیش‌دستی و تندروی کنیم.

دبیر کل اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق تصریح کرد: اکنون ۵۰۰ کامیون از فرآورده های نفتی لب مرز مانده که باید اجازه داده شود کامیون هایی که قبل از این تصمیم بارگیری شده اند از مرز عبور کنند. در حال حاضر هم فقط مرز بانه بسته است و سایر مرزها و گمرکات باز هستند.

حسینی ضمن ارائه‌ ارقامی از تجارت ایران با عراق گفت: در شش ماه اول امسال صادرات به عراق سه میلیارد و ۲۷۷ میلیون دلار بوده است و همانند گذشته ماهانه ۶۰۰ میلیون دلار صادرات به عراق داشته ایم. عددها نشان می دهد چیزی در حدود یک سوم صادرات ما به عراق به اقلیم کردستان است. یعنی در سال حدود دو میلیارد دلار. این رقم معادل صادرات ما به آسیای میانه است و در این سال ها عده ای از ایرانیان در آنجا سرمایه گذاری کرده اند. باید تلاش کنیم از طریق گفت و گو مشکل را حل کنیم، چرا که قطعا این تصمیم درستی نبوده است.

وی افزود: فعلا هیچ کس حاضر نشده است از رفراندوم کردستان حمایت کند و همه از یکپارچگی عراق حمایت کرده‌اند. روزانه کامیون های زیادی از کردستان عراق به ایران می آیدن و حجم روابط برای مناطق مرزی ما از جمله کردستان و کرمانشاه اهمیت دارد و باید بر اساس مصلحت خودمان و کردستان عمل کنیم. در حال حاضر هم مشغول رصد کردن هستیم و فعلا مشکلی در مرزها وجود ندارد.

دبیرکل اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق تصریح کرد: دولت عراق هم باید همراهی کند و سهمی را که عادلانه است به کردها بدهد تا فشارهای مالی که روی کردستان وجود دارد برطرف شود. کردستان عراق حدود ۸۰ میلیارد دلار بدهی دارد که این خود می تواند عامل انشقاق شود. ما قطعا می توانیم با پا در میانی منافع خودمان و منافع کردها را حفظ کنیم.

وی عنوان کرد: تجاری که به صورت رسمی به اقلیم کردستان صادرات داشتند نباید نگران باشند، چون صندوق ضمانت صادرات هر خسارتی که اتفاق بیفتد را جبران خواهد کرد.

بخش خصوصی در برقراری روابط اقتصادی با اقلیم کردستان تابع نظام است

در ادامه این نشست آل‌اسحاق رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق تصریح کرد که روابط اقتصادی ایران و اقلیم کردستان عراق بسیار مهم است اما همه فعالان اقتصادی تابع تصمیم نظام هستند.

وی اظهار کرد: ما مردم کرد را بیشتر فارس و ایرانی می‌دانیم. ملت کرد دوست ما هستند. ما روابط تاریخی با مردم کرد داریم و نمی خواهیم هیچ آسیبی به این ملت وارد شود.

وی افزود: ما به دنبال توسعه روابط هستیم. یک سوم از روابط‌مان با عراق به روابط با اقلیم کردستان مربوط می شود. ما در شش ماه گذشته یک میلیارد دلار صادرات به کردستان عراق داشته ایم. اما مجموع حوادثی که در منطقه پیش می آید بالاتر از مسائلی اقتصادی است و ما به عنوان فعال اقتصادی تابع سیاست های کشور و نظام هستیم و امیدواریم روابط با کردستان عراق توسعه پیدا کند.

رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق عنوان کرد: چنین تصمیماتی به ضرر خود مردم کردستان عراق است. ما از کردستان خودمان نگرانی نداریم و کردستان ما در شرایط بسیار خوبی است، بلکه نگرانی از بابت اقلیم کردستان عراق است.

به اعتقاد وی، مناسب ترین شکل برای حل و فصل این قضیه همان گونه ای است که آیت الله سیستانی فرمودند و ظاهراً طرفین هم قبول کردند. امیدوار هستیم این مسئله به قانون اساسی ارجاع داده شود و در چارچوب عمل شود. روابط اقتصادی ایران و اقلیم کردستان عراق برای ما بسیار مهم است ولی همه فعالان اقتصادی تابع تصمیمات نظام هستند.

این مقام مسئول تاکید کرد: اراده ما در وهله نخست، تمکین به تصمیمات نظام اسلامی است و حال که همه کشورها بر «بد» بودن برگزاری همه پرسی در اقلیم کردستان اجماع نظر دارند، کردها نیز باید به آن تمکین کنند.

وی یادآوری کرد: برای تضمین کیان کشور، امنیت ملی و اهداف عالی نظام اسلامی جان داده ایم و روابط اقتصادی و کسب درآمد ارزی در مقابل آن مهم نیست؛ امروز هیچ چیز به اندازه اولویت های نظام برایمان اهمیت ندارد.

آل اسحاق تصریح کرد: تصمیم گیری شورای عالی امنیت ملی برای ما خط اصلی است و تابع آن خواهیم بود.

وی در ادامه با اشاره به صادرات کشورمان به عراق که بیشتر شامل کالاهای مصرفی، مصالح ساختمانی و خدمات فنی و مهندسی است، اظهار داشت: بازار عراق به دلایل مختلف برای کشورمان مهم است و تا 15 سال دیگر می تواند بازاری طلایی برای ایران مطرح باشد.

رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق خاطرنشان کرد: این در حالی است که هنوز واحدهای اصلی و برندهای مشهور کشورمان وارد بازار عراق نشده اند و 80 درصد صادرات ما به این کشور را خدمات فنی و مهندسی تشکیل می دهد.

وی تاکید کرد: هرچند عراق بازاری بزرگ برای کشورمان است، اما فراموش نکنیم به مثابه جاده ای سنگلاخی است و فعالان اقتصادی علاقه مند به حضور در این کشور باید با سختی های کار در آنجا مواجه شوند.

آل اسحاق ابراز امیدواری کرد، برای حل این مشکلات، دولت و سازمان های بیمه ای کشورمان فعالتر اقدام کنند.

وی یادآوری کرد: با وجود پیگیری فعال ایران برای حضور در بازار عراق، اما عراقی ها رفتار خیلی خوبی با فعالان اقتصادی کشورمان ندارند و به رقبای ایران بیشتر توجه دارند.َ

فعالان اقتصادی فعالیت خود را در منطقه اقلیم کردستان تا روشن شدن وضعیت محدود کنند

در این نشست  سعید اوحدی مشاور معاون اول رئیس جمهوری و دبیر ستاد توسعه روابط اقتصادی ایران با عراق و سوریه گفت: ایران خواهان روابط پایدار اقتصادی با کشورهای همسایه است و در موضوع پیش آمده در همه پرسی اقلیم کردستان، تصمیمی منطقی که به نفع منطقه و فعالان اقتصادی کشورمان باشد، اخذ خواهد شد.

اوحدی افزود: جمهوری اسلامی ایران تنها کشوری بوده که در سخت ترین شرایط و زمان حمله همه جانبه داعش به عراق و اقلیم کردستان این کشور در سال 2013 از مردم این کشور حمایت کرده است.

به گفته این مقام مسئول، امروز نیز سیاست کشورمان حمایت از مردم عراق و اقلیم کردستان این کشور است و معتقدیم همه پرسی انجام شده، یک تصمیم غیرعقلانی و غلط و بر مبنای برنامه ریزی صهیونیست ها بوده که آن را به نفع مردم اقلیم کردستان ندانسته و از آن حمایت نمی کنیم.

وی خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران همواره نگاه کمک و توسعه روابط به کشورهای منطقه داشته و حال که آتش فتنه دیگری در حال شکل گیری است، موضعی متناسب با فتنه اخذ خواهد کرد.

اوحدی اظهار کرد: طرح موضوع استقلال کردستان عراق با قانون اساسی عراق و آنچه مردم عراق رای دادند مغایرت کامل و اساسی دارد.

وی افزود: این توطئه بسیار جدی است و جمهوری اسلامی ایران موضع خودش را در این خصوص اعلام کرده است و این همه پرسی را به رسمیت نشناخته است. از پیش از برگزاری این همه پرسی توصیه مان به شرکت هایی که در کردستان عراق فعالیت می کنند این بود که فعالیت خودشان را محدود کنند تا بتوانند متناسب با شرایط تصمیم بگیرند.

دبیر ستاد توسعه همکاری اقتصادی ایران و عراق ریاست جهموری ادامه داد: امیدواریم عقلای اقلیم به قانون اساسی که خودشان رای دادند تمکین کنند و به این فتنه بزرگ که صهیونیست ها و آمریکایی ها طراحی کردند تن ندهند. استکبار جهانی در مقطعی به دنبال تجزیه دینی بودند، داعش را به وجود آوردند و فتنه مذهبی راه انداختند و اکنون دنبال فتنه قومی هستند.

اوحدی عنوان کرد: امروز حوزه روابط اقتصادی با عراق بسیار شرایط مطلوبی دارد. از29 مهر تا 8 آبان چهل و چهارمین نمایشگاه بین المللی عراق در بغداد با حضور ستاد توسعه همکاری ایران و عراق و با تمام قدرت برگزار می شود. ما ظرف یک ماه گذشته دو نمایشگاه بزرگ در سوریه برگزار کردیم و بیش از 5 میلیون نفر از نمایشگاه بین المللی سوریه بازدید کردند و بزرگترین غرفه هم متعلق به ایران بود.

وی ادامه داد: امیدواریم مسئولین و عقلای کردستان عراق به قانون اساسی تمکین کنند. در حال حاضر شاید کمتر از 25 درصد از حجم کل صادرات مان به عراق به اقلیم کردستان مربوط می شود. سیاست های کلان نظام توسعه روابط اقتصادی با کشور های منطقه است اما قطعا سیاست های نظام مطابق با شرایط اعلام می شود.

دبیر ستاد توسعه همکاری اقتصادی ایران و عراق اظهار کرد: تنها کشوری که در عمل از مردم اقلیم و مردم عراق حمایت کرده ، جمهوری اسلامی ایران بوده است. تصمیم غلطی و غیر عقلانی بر اساس برنامه ریزی صهیونست ها گرفته شده که به نفع مردم کردستان  نیست و مطمئنا جمهوری اسلامی با آن مخالف است. اولین رژیمی که از این تصمیم حمایت کرد رژیم صهیونیستی بود. قطعا این تصمیم به نفع مردم کردستان عراق نیست.  

اوحدی با بیان اینکه امروز جمهوری اسلامی محور تصمیم گیری ها در تحولات منطقه است تصریح کرد: امیدوار هستیم که شاهد توسعه روابط اقتصادی با اقلیم کردستان باشیم و اقلیم کردستان از این تصمیم غلط که بر خلاف تمام ضوابط بین المللی است برگردد و امروز به در خواست دولت مرکزی عراق انسجامی در مقابل این تصمیم غیر عقلانی شکل گرفته است و در مقابل این فتنه انسجامی ایجاد شده است.

خواندن 1776 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395