یکشنبه, 16 مهر 1396 ساعت 01:42

اطلاعات تکميلي

  • اولیا علی بیگی در گفت وگو با عصراقتصاد :

توسعه مشاغل خانگی نیازمند فرهنگ سازی است

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

سمیرابابایی

عصراقتصاد: امروزه مشاغل خانگی  به عنوان راهكاري مهم براي ايجاد اشتغال و درآمد در سراسر جهان محسوب مي شود. مشاغل خانگی مزاياي بسياري براي شاغلين دارد كه می توان به ايجاد توازن بين مسئوليت خانوادگي زنان و اشتغال آنان، حذف هزينه هاي مربوط به خريد، رهن و اجاره كارگاه و اياب و ذهاب، استفاده از نيروي كار ساير اعضاي خانواده و ايجاد زمينه هاي كار خانوادگي، امكان انتقال تجارب از طريق آموزش غيررسمي به شيوه استاد- شاگردي بين اعضاء خانواده و... اشاره کرد.

افراد در مشاغل خانگی كالایی را تولید می کنند كه در بازار مشتری‌ خودش را دارد و دیگر مجبور نیستند ماه‌ها پشت نوبت برای پیدا كردن شغل مناسب در فلان اداره و شركت بمانند ازاین طریق برای خودشان شغل درآمد زایی دست و پا كرده‌اند.

این مشاغل خانگي، توسط عضو يا اعضا خانواده در فضاي مسكوني در قالب يك طرح كسب و كار شكل مي گيرد و منجر به توليد خدمت و يا كالاي قابل عرضه به بازار خارج از محيط مسكوني مي شود. شاغلين مشاغل خانگی  براي كسب منافع به صورت هاي ذيل فعاليت می کنند.  انجام فعاليت به صورت كارمزدي براي كارفرماي خارج از محيط مسكوني، انجام فعاليت مستقل اعم از تامين مواد اوليه تا عرضه و محصول به خارج از محيط مسكوني، انجام فعاليت به صورت تعاوني ،اتحاديه ويا مشاركت با بنگاه هاي بالا دستي تامين كننده مواد اوليه و عرضه محصول آنان در بازار ، ترجيحا به صورت كسب و كار خوشه اي.

همچنین درخصوص مشاغل خانگی  هفته گذشته وزیر کار در آیین امضای تفاهمنامه همکاری جهاد دانشگاهی و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی خبر از توسعه مشاغل خانگی در 9 استان وعده بیمه ارزان برای  مشاغل خانگی راداده بود که تقریبا به بیمه صندوق روستائیان و عشایر شبیه است.

به همین منظور به سراغ" اولیا علی بیگی" رئیس هیات مدیره کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور رفته و دیدگاهشان را در خصوص طرح مشاغل خانگی جویا شدیم که در ادامه می خوانید.

رئیس هیات مدیره کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور گفت : موضوع بیکاری جوانان به ویژه در افراد تحصیل کرده یک مسئله مهم و دارای اهمیت است و اگر موضوع اشتغال را به آتش زیر خاکستر تشبیه کنیم ، مبالغه نکرده ایم .

وی با اشاره به اینکه یک وزارتخانه ویا یک وزیر خاص به تنهایی مسئول ایجاد اشتغال درکشور نیست ، افزود : مسئله اشتغال وبیکاری در سطح جامعه یک دغدغه اصلی برای خانواده های ایرانی و همچنین تهدید و چالش برای نظام خواهد بود . دولت ، وزارتخانه ها ، سازمانها ، نهادها وبنگاه هایی که در حوزه اقتصاد فعالیت دارند باید با کمک بخش خصوصی یک بسیج همگانی برای حل معضل اشتغال انجام دهند .

اولیا علی بیگی ادامه داد : با توجه به رسیدن بیکاری به مرز بحران درکشور باید تلاش شود با برنامه ریزی در استانها براساس شرایط جغرافیایی ، فرهنگی ، اجتماعی وسیاسی آنها ظرفیت ها و بسترهای لازم برای ایجاد مشاغل خانگی فراهم شود.

رئیس هیات مدیره کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور تصریح کرد :  درگذشته با توجه به تزریق مبلغ زیادی پول به  بازار،  اما این امر متاسفانه منجر به ایجاد اشتغال نشد وشاهد آثار تورمی آن نیز بودیم .  درنتیجه زمانی که پول بدون هدف وبرنامه ریزی وارد بازار کار شود ، نه تنها منجر به تولید واشتغال نخواهدشد، بلکه آثار تورمی نیز به دنبال خواهد داشت . باید با فرهنگ سازی مناسب ،نظارت وبازرسی در استان هایی که توان سرمایه گذاری دارند ، اقدام کرد . امیدواریم با حمایت ونظارت های لازم از وضعیت بحرانی اشتغال رهایی یابیم .

اولیا علی بیگی با اشاره به ارائه بیمه ارزان قیمت برای مشاغل خانگی خاطرنشان کرد :  بیمه درکشور ما به دو نوع اختیاری و اجباری تقسیم می شود. افراد در صورت دارا بودن کارفرما باید تحت پوشش سازمان تامین اجتماعی قرار گیرند و برخی مشاغل بیمه اختیاری دارند . این طرح وزارت کار در صورت رعایت واعمال قانون ، طرح مناسبی است .

وی درخصوص رونق مشاغل خانگی درکشور بیان داشت : متاسفانه درکشور شاهد رونقی که منجر به ایجاد اشتغال شود ، نبوده ایم  و با توجه به اینکه با وجود انبوه جمعیت بیکار ، امکان جذب همه آنها در مشاغل دولتی وصنعتی نیست ،   باید در خصوص مشاغل خانگی فرهنگ سازی صورت گیرد تا افراد بیکار جذب این مشاغل شوند.

رئیس هیات مدیره کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور با اشاره به تقویت روحیه کارآفرینی وتوسعه درکشور یاد آور شد : مشاغل خانگی درصورت فرهنگ سازی ، ساماندهی مناسب و فعالیت به معنای واقعی اشتغال محسوب خواهدشد.

شرایط جدید صدور مجوز مشاغل خانگی اعلام شد

همچنین رئیس دبیرخانه ستاد حمایت از مشاغل خانگی با اشاره به فرایند صدور مجوز این مشاغل، ظرفیت اشتغالزایی، توانایی متقاضی برای اجرای طرح و اتصال به بازار را شرط صدور مجوز اعلام کرد.

مهر نوشت : مهناز امامدادی با اشاره تغییر فرآیند صدور مجوز مشاغل خانگی گفت: مشاغل خانگی از سال ۸۹ و همزمان با تصویب قانون ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی مورد توجه قرار گرفت اما از سال ۹۲ با تاکید وزیر کار، نسبت به عارضه‌یابی و آسیب شناسی این نوع مشاغل اقدام شد.

وی ادامه داد: علاوه بر بکارگیری تجارب داخلی، با تعدادی از کشورها در حوزه مشاغل خانگی مطالعات تطبیقی صورت گرفت و در نهایت تصمیم گرفته شد تا فرایند صدور مجوز مشاغل خانگی بازنگری شود.

رئیس دبیرخانه ستاد ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی افزود: در فرایند قبلی، پس از ثبت نام متقاضیان در سامانه مشاغل خانگی و تایید اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مربوطه، نسبت به صدور مجوز اقدام می‌شد و پس از آن انتظار بود تسهیلات برای اجرای طرح مورد نظر پرداخت شود اما در بسیاری از موارد، در ورود افراد به بازار کار از این طریق توفیقی حاصل نشد بنابراین در فرایند و شرایط صدور مجوز این نوع مشاغل بازنگری شد.

امامدادی گفت: در فرایند جدید صرفا متمرکز بر افراد متقاضای دریافت مجوز مشاغل خانگی نخواهیم بود بلکه متولیان امر اشتغالزایی مانند تعاونی‌ها، نهادهای مردم نهاد و غیره نیز شناسایی می‌شوند.

وی مخاطبان راه‌اندازی مشاغل خانگی را سه گروه از افراد اعلام کرد و افزود: گروه نخست افرادی هستند که از صفر تا ۱۰۰ فعالیت در طرح مربوطه توسط خود فرد انجام می‌شود که در ادبیات مشاغل خانگی تحت عنوان «افراد مستقل» شناخته می‌شوند. گروه دوم نیز افرادی هستند که مهارت لازم برای راه‌اندازی یک کسب و کار خرد را دارند اما به دلیل اینکه یا با اصول بازاریابی آشنا نیستند یا توانایی تامین تجهیزات لازم را ندارند، نیازمند حامی و پشتیبان هستند. علاوه بر این مخاطبان دیگر مشاغل خانگی، افرادی هستند که در راه‌اندازی یک کسب و کار خانگی توانایی لازم برای تحت پوشش قراردادن افراد دیگر را دارند.

وی با بیان اینکه پس از ثبت نام در سامانه مشاغل خانگی، طرح مذکور بسته به نوع فعالیت و رشته، برای بررسی به دستگاه‌ اجرایی مربوطه ارجاع داده خواهد شد افزود: بازار محصول یا خدمت در طرح دریافت شده، متناسب با نوع منطقه توسط دستگاه اجرایی مربوطه مورد بررسی قرار می‌گیرد و در صورتی که طرح تایید شود، میزان توانایی فرد متقاضی در اجرای شغل مورد نظر بررسی استعدادیابی خواهد شد.

امامدادی عدم آشنایی بسیاری از متقاضیان  کسب و کارهای خرد و مشاغل خانگی با «اصول بازاریابی» را یکی از موانع پیش روی موفقیت در این نوع مشاغل اعلام کرد و گفت: متاسفانه در اغلب موارد متقاضیان با اصول بازاریابی برای عرضه محصول یا خدمات خود آشنایی ندارند.

این مقام مسئول در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: پس از مرحله استعدادیابی در صورتی که عدم توانایی افراد در اجرای شغل مورد نظر محرز شود، مشروط بر اینکه طرح مذکور متناسب با ظرفیت اشتغال و بازار منطقه باشد،  آموزش‌های رایگان به وی برای راه اندازی طرح ارائه می‌شود؛ البته هزینه این آموزش‌ها در قالب برنامه اشتغال فراگیر پیش بینی شده و از سوی دولت پرداخت خواهد شد.

وی با تاکید بر اینکه مجوز مشاغل خانگی صرفا برای طرح‌هایی صادر می‌شود که برای محصول یا خدمت ارائه شده بازار مناسب وجود داشته باشد گفت: در مجموع در فرایند صدور مجوز، به تمام جوانب برای افزایش سطح کیفی و کمی محصولات توجه می‌شود و در صورت لازم خدمات مشاوره به متقاضیان ارائه خواهد شد.

رئیس دبیرخانه ستاد ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی، «استانداردسازی» و «تجاری سازی» محصولات را یکی دیگر از موارد مورد تاکید در صدور مجوز برای این نوع مشاغل عنوان کرد و گفت: اعمال شرایط جدید در استان‌های خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان  جنوبی، لرستان، کردستان، آذربایجان غربی و چهارمحال و بختیاری اجرا شده که در سال آینده به تمام ۳۱ استان کشور تعمیم داده خواهد شد؛ البته در فرایند اجرای این طرح در استان‌های مذکور در صورت نیاز به تغییر در فرایند صدور مجوز، پیشنهادات لازم با حضور اعضا در ستاد ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی مورد بررسی قرار می‌گیرند.

وی با بیان اینکه سقف تسهیلات مشاغل خانگی ۲۰ میلیون تومان است گفت: جهت دهی تسهیلات به مشاغل اشتغالزا و دارای بازار مناسب و همچنین رسمیت بخشیدن به مشاغل غیر رسمی از اهداف صدور مجوز برای مشاغل خانگی به شمار می‌روند؛ بنابراین برای طرح‌های بدون ظرفیت اشتغال، طرح‌هایی که در توان اجرای فرد متقاضی نباشد و طرح‌هایی که قابل اتصال به بازار نباشند مجوز صادر نمی شود.

امامدادی با اشاره به ارائه آمار از وضعیت متقاضیان مشاغل خانگی گفت: از ابتدای سال ۹۰ تا پایان سال ۹۵ بیش از ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر در سامانه مشاغل خانگی ثبت نام کردند که برای حدود یک میلیون ۳۰۰ هزار نفر مجوز صادر شد و مابقی طرح‌ها یا تایید شدند یا در نوبت رسیدگی قرار دارند.

رئیس دبیرخانه ستاد ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی درباره فرآیند صدر مجوز گفت: این فرایند برای رشته‌ها و فعالیت‌های معمولی که از سوی متقاضیان ارائه می‌شود حدود ۳ هفته تا یکماه زمان می‌برد اما برخی از طرح‌ها مانند مشاغل مربوط به تولید مواد غذایی، طراحی پوشاک یا مشاغل مشابه که نیازمند تاییدیه‌های بهداشتی و ملاحظات دستگاه‌های مربوطه هستند جزو رشته‌های ستاره دار محسوب می‌شوند که فرایند مجوز این طرح‌ها ممکن است زمان بر باشند.

 

 

خواندن 862 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395