دوشنبه, 17 مهر 1396 ساعت 05:47

اطلاعات تکميلي

  • محسنی اژه ای در پاسخ به عصراقتصاد:

ضعف قوه قضاییه در همکاری با رسانه ها برای پیشگیری از جرایم

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
آناهیتا یاوری

عصراقتصاد: وی در پاسخ به سوال عصر اقتصاد که قوه قضاییه برای پیش گیری از وقوع جرم چه راهکار هایی دارد؟ گفت: پیشگیری از وقوع جرم مراحل متعددی دارد که قوه قضاییه به تنهایی نمی تواند اقدام کند به طور مثال بیکاری و ورود مواد مخدر از عوامل وقوع جرم است.
قوه قضائیه در معاونت مربوط زمینه جرم و فساد در سیستم های بانکی، شهرداری و ادارات دولتی را بررسی کرده و با آن دستگاه ها جلساتی داشته است و در جهت رفع  آن تلاش می‌کند.
وی ضمن بیان اینکه کوتاهی های قوه قضاییه باعث شده روابط مناسبی بین رسانه و قوه شکل نگیرد، ادامه داد: یکی دیگر از مراحل پیشگیری از وقوع جرم آموزش به مردم و دستگاه ها در خصوص آشنایی به حقوق خود می باشد و بخشی مربوط به هشدارها از طریق صدا و سیما و رسانه ها در این زمینه است و باید کار تشکیلاتی بیشتری با رسانه‌ها انجام شود تا فرهنگ عمومی مردم بیشتر شود و عدم ارتباط و همکاری قوه قضاییه و رسانه ها نشان دهنده ضعف قوه قضاییه است و قوه قضاییه باید با مجموعه رسانه ها اعم از رسانه ملی، دیجیتال و غیر دیجیتال ارتباط بیشتر را برقرار کند و مجلس، دولت و ملت نیز باید پای کار بیایند تا به نقطه مطلوب برسیم.
وی اظهار کرد: قوه قضاییه به طور جد مصمم است که با هرگونه فساد اعم از اقتصادی و امنیتی و نفوذ بیگانه مبارزه و از حقوق مردم دفاع کند.
معاون اول قوه قضاییه افزود: ما با این که برخی از دستگاه‌های اجرایی وظیفه شان را انجام نداده و بارشان به دوش قوه قضاییه افتاده، اما برای مقابله با مفسدین وظیفه مان را انجام دادیم. یکی مساله زمین خواری است که از قبل بوده و ادامه دارد، البته زمین خواری و تصرفات کم شده اما مبارزات ادامه دارد. از 23 استان گزارش گرفتیم که در سال 96  تا پایان شهریور ماه از 20 هزار و 341 هکتار زمین که در طول سال های مختلف تصرف شده بود رفع تصرف شد و بیش از 47 هزار هکتار قلع و قمع داشتیم.
دستگیری فردی با بیش از 16 هزار میلیارد ریال معوقه بانکی
محسنی اژه ای در ادامه از دستگیری فردی با ١٦ هزار میلیارد ریال معوقه بانکی خبر داد و گفت: این فرد با ١٤ بانک مرتبط است و بیش از ٣٠ هزار میلیارد ریال بدهی بانکی دارد.
وی ادامه داد: متاسفانه برخی از منابع بانک ها در اختیار عده ای محدود قرار می گیرد و حتی اقساط بانکی هم برگردانده نمی شود و اینجا کوتاهی جدی از سوی بانک ها صورت می گیرد.
محسنی اژه ای افزود: با توجه به اینکه وظیفه ما دفاع از فعالان اقتصادی سالم و از حقوق مردم است، کوتاهی بانک ها مشخص است و ما این موضوع را دنبال می کنیم.
وی تاکید کرد: به همین منظور اخیرا فردی که با ١٤ بانک در ارتباط بوده دستگیر شده چون این فرد تسهیلات کلانی گرفته است.
وی اضافه کرد: این فرد بازداشت شده و او حتما از قدرت رانت و نفوذ استفاده کرده است.
محسنی اژه ای بیان کرد: در رابطه با تعاونی‌های اعتبار که یا بدون مجوز کار کردند یا با مجوز خلاف کار کردند قوه ناچار است وارد شود و تا جایی که ممکن است پول مردم از بین نرود. قوه قضاییه کسری سایر دستگاه ها را برای دفاع از حقوق مردم تحمل می کند. در مورد این پرونده‌های اخیر مثل تعاونی فرشتگان یا کاسپین در طول ماه‌های اخیر فقط سه بار شخص رییس قوه قضاییه تشکیل جلسه داده است.
وی افزود: به هیچ وجه قوه قضاییه در برخورد با مباحث برخورد سیاسی ندارد.
محسنی‌اژه‌ای با اشاره به ادعاهایی که اخیرا علیه قوه‌ قضاییه مطرح شده، گفت: دروغ هایی که به مسئولان قوه قضائیه نسبت می دهند، کذب محض است و البته مشابه این حرف ها را علیه شهید بهشتی در آن دوران می زدند و کسانی که این حرف ها را می زنند که خودشان در دامن آمریکا و اسرائیل بودند.
برای رییس دولت اصلاحات محدودیت جدیدی وضع نشده است
او در خصوص محدودیت های جدید برای رییس دولت اصلاحات نیز افزود: چون این پرونده مربوط به دادگاه روحانیت می باشد از جزئیات آن خبری ندارم اما دادستان ویژه روحانیت این خبر را تکذیب کرده و محدودیت ها مانند قبل می باشد و اگر از دستورات قضایی تعدی کند اقدامات جدیدی صورت خواهد گرفت.
محسنی اژه ای ادامه داد: اقدام جدیدی صورت نگرفته و همان محدودیت‌های قبلی است که هر چند وقت یکبار نامه‌ای به ضابطین داده می‌شد و الان هم مجددا نامه‌ای داده شده که همان مضمون نامه‌های سابق را دارد و چیز جدیدی و محدودیت جدیدی نبوده است و همان دستور گذشته مجددا صادر شده است.
معاون اول قوه قضاییه اظهار کرد: از جمله گرفتاری‌هایی که دستگاه های دیگر ایجاد می کنند و نه به نفع مردم و نه به نفع قوه‌ قضائیه و نه به نفع خودشان است، موضوع چک است و بانک مرکزی و بانک های دیگر بایذ توجه بیشتری در این رابطه داشته باشند تا برای خود و مردم و قوه‌ قضائیه دردسر ایجاد نشود.
سخنگوی قوه قضاییه در رابطه مداحان بازداشتی گفت: مداحان بازداشتی در حال حاضر با قرار آزاد هستند و کیفرخواست صادر نشده است و اکنون با قرار وثیقه آزاد هستند و اتهام‌شان امنیتی نیست.
وی ادامه داد: در دادگاه ویژه روحانیت سه نوع پرونده مورد بررسی قرار می‌گیرد؛ یکی پرونده‌های مربوط به افرادی که با لباس روحانیت باشند چه روحانی و چه روحانی نما، دسته دوم افرادی که روحانی باشند، چه لباس داشته باشند و چه نداشته باشند و دسته سوم مربوط به افرادی است که با روحانیون در ارتباط باشند.
وی در پاسخ به پرسشی در خصوص آخرین وضعیت حسین فریدون نیز اظهار کرد: کیفرخواست پرونده هنوز صادر نشده و به دادگاه نرفته و فردی هم که در این پرونده فراری بود،‌ هنوز فراری است.
معاون اول قوه قضاییه در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه آیا اخیرا از مسئولان ما در سفارتخانه‌های کشور اروپایی، فردی دستگیر شده یا خیر، گفت: من اخیرا نشنیدم. قبلا فردی در سفارتخانه‌ها دستگیر شده و محکوم شده بود و حکم او نیز قطعی شده که حبس، شلاق و جزای نقدی است، اما اخیرا اطلاعی در این رابطه ندارم.
وی در ادامه در پاسخ به پرسش خبرنگار دیگری درباره برگزاری دادگاه حمید بقایی و امکان حضور محمود احمدی نژاد در آن، گفت: قاضی بر اساس قانون تشخیص می دهد که دادگاه علنی باشد یا غیر علنی که اگر علنی باشد آقای احمدی‌نژاد می تواند در آن شرکت کند در غیر این صورت و اگر غیر علنی باشد، خیر.
محسنی‌اژه‌ای درباره اعلام جرم صورت گرفته علیه مدیر تلگرام توسط دادستان تهران اعلام کرد: اگر یک ابزاری مسئول داشته باشد، چرا نمی‌شود علیه آن اعلام شکایت کرد؟ به خصوص این که از این ابزار جرائم متعددی خارج می شود و اگر در ماشین هم کم و کاستی فنی وجود داشته باشد می‌توان از سازنده آن شکایت کرد.
سخنگوی قوه قضاییه در خصوص ادعاهای اخیر مطرح شده توسط محمود احمدی‌نژاد علیه رئیس قوه قضائیه نیز گفت: آنها در وقت خودش جواب داده می شود، اما دادستان در این خصوص ادعایی نداشته است.
محسنی اژه ای بیان کرد: در پرونده ثامن الحجج که نزدیک به یک میلیون سپرده گذار داشت قوه قضاییه به جهت دفاع از اموال مردم تلاش کرد و نزدیک به 99 درصد مردم به حقوق خود رسیدند و در مورد پرونده تعاونی های اعتبار نه تنها اطاله دادرسی وجود ندارد بلکه حجم کار به قدری است که در این پرونده ها قوه قضاییه تلاش خود را کرده است و اگر نمایندگان مجلس از حجم این پرونده ها اطلاع داشته باشند، قضاوت آنها عوض خواهد شد. برخی از موارد اطاله دادرسی مربوط به هیات تسویه می باشد که اموال این شرکت های تعاونی اعتباری را تسویه کنند.
وی در رابطه با آمار رفع تصرف املاک غیر مجاز افزود: این آمار تا پایان شهریور ماه 18 هزار هکتار رفع تصرف مربوط به 20 استان کشور بود و آمار جدیدی که اعلام شد در سه استان کشور 20 هزار هکتار رفع تصرف و 47 هکتار هم قلع و قمع شده است که البته این تعداد اصل تصرفات در سال های 95 و 96 کمتر از این است و پرونده ها مربوط به سال های قبل می باشد.
 
 
 
خواندن 1043 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395