شنبه, 22 مهر 1396 ساعت 04:32

فرشاد مومنی: از جیب خوردن تولید محسوب نمی شود

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مصطفی کمالی

عصراقتصاد: روزگذشته موسسه دین و اقتصاد در نشستی به بررسی جایزه نوبل اقتصاد ۲۰۱۷ که به ریچارد تالر رسید، پرداخت. این نشست با حضور فرشاد مومنی عضو هیات علمی گروه اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی، محمدقلی یوسفی عضو هیات علمی گروه اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی و بهنام شهائی پژوهشگر روانشناسی اقتصادی برگزار شد.

دکتر فرشاد مومنی در ابتدای نشست با تاکید بر اینکه نمی توان منابع تجدید ناپذیر کشور را فروخت  و اسم آن را تولید گذاشت و نیز در تولید ناخالص ملی GDPآن را لحاظ کرد، گفت: حداقل در دانش توسعه، ذخیره دانایی 50 ساله وجود دارد که بیان می کند از جنبه منطق رفتاری از جیب خوردن را نمی توان تولید محسوب کرد.

وی ادامه داد: ایران با یک سری مشکلات روبه رو است به طوری که سهم دلالی و خام فروشی را در تولید محاسبه می کنند، با این حال باز هم فاصله بین ما و کشورهایی که در سال 1965 اوضاع بدتر از این داشتند، زیاد است.

عضو هیات علمی گروه اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی اظهار کرد: با توجه به بررسی های بانک جهانی کشور چین  در یک دوره 50 ساله توانست اندازه اقتصاد خود را 63 برابرکند. ما باید از روش این کشورها برای رشد اقتصاد و توسعه کشورمان استفاده کنیم .

عضو هیات علمی گروه اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی در ادامه با اشاره به مطالعه محمد بحرینیان، اقتصاددان اظهار کرد: در مطالعه‌ای که وی اخیرا انجام داده و سال‌های ۱۳۳۸ تا ۱۳۹۴ را بررسی کرده متوجه شده با قیمت‌های جاری، درآمدهای ارزی ایران حدود ۱۶۸۶ میلیارد دلار بوده که نزدیک به۸۱.۵ درصد از آنها به سال‌های ۱۳۶۹ به بعد تعلق دارد یعنی دوره‌ای که اقتصاد ایران از طریق  سیاست های تعدیل ساختاری اداره شده است. در زمان سال‌های ۱۳۳۸ تا ۱۳۹۴ که ارزش دلاری مصرف نفت و گاز حدود ۲۵۷۲ میلیارد دلار بوده است یعنی اگر اقتصاد نفتی نداشتیم باید این میزان نفت را وارد می‌کردیم. نکته مهم این است که از این رقم که ۸۳.۸ درصد آن از سال ۱۳۶۹ به بعد رخ داده است (یعنی در دوره‌ای که شوک درمانی و دستکاری قیمت‌های کلیدی صورت گرفته است) هزینه‌های چنین تصمیماتی به جامعه تحمیل شده است. اینها نکاتی است که جامعه ما هزینه های خود را پرداخته اما بخاطر سهم اندک دانایی در تصمیمات و تخصیص منابع به وپژه در دوره 1369 و1368 به بعد این اتفاقات رخ داده و در این زمان هیچ تناسبی بین منابع انسانی و مالی تخصیص داده شده و دستاوردهای به دست آمده، نداریم.

وی درخصوص ضرورت توجه به اقتصاد رفتاری گفت: ما در یک اقتصاد سیاسی رانتی قرار داریم که در آن به واسطه عدم شفافیت و برخورد ظاهر سازانه و شعاری درباره مشارک مردم در سرنوشت خود، دائم شاهد افزایش فاجعه آمیز هزینه های هماهنگی در ایران هستیم.  از دلالت های اقتصاد رفتاری برای به حداقل رساندن بحران انبوه ناهماهنگی های ساختاری - نهادی و اجرایی در کشور می توانیم استفاده کنیم . در چنین شرایطی می‌توانیم از دستاوردهای اقتصاد رفتاری استفاده کنیم که از میزان انبوه ناهماهنگی‌های نهادی و ساختاری کاسته شود.

وی افزود: کلید بحث همه رویکردهای نظری جدید که به دستاوردهای خارق العاده‌ای منجر شده است این است که رویکرد بین رشته‌ای برای تحلیل مسائل ، به ویژه برای اقتصادهای توسعه نیافته مهم هستند. این رویکرد در بالاترین سطح برای اقتصاد های توسعه نیافته رانتی می تواند ثمر بخشی به مراتب جدی تری داشته باشد چون مسائل توسعه و توسعه نیافتگی در ذات خود مسائل بین رشته ای یا  فرا رشته ای هستند ، بنابر این هر نوع رویکرد نظری که به این مسئله تاکید کند می تواند برای کشور ثمربخش باشد .

فرشاد مومنی افزود: یکی از نکته‌های اصلی بحث های رفتارگران این است که روی مساله کارایی و اثربخشی منابع انسانی با حساسیت بالایی برخورد می‌کند. از این منظر وقتی به تحولات ایران نگاه می‌کنیم اضافه کردن ملاحظات دستاوردهای اقتصادی می‌تواند راه‌گشا باشد تا پدیده‌های حیرت انگیز اقتصاد ایران را تحلیل کنیم.

 

خواندن 1522 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395