یکشنبه, 23 مهر 1396 ساعت 10:11

بوی دلارهای نفتی عربستان بر ماراتن سخنرانی ترامپ حکمفرما بود

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

کارشناس مسائل سیاسی، سخنان ترامپ علیه ایران را بازگویی اظهارات نتانیاهو و بسته ای از دروغ، تهمت، افترا و بد اخلاقی دانست و گفت: بوی دلارهای نفتی عربستان کاملا بر ماراتن سخنرانی رییس جمهوری آمریکا علیه ایران حکفرما بود.

عباس خامه یار با تبیین مخاطب شناسی سخنان ترامپ اظهار کرد: نخستین گروه از مخاطبان سخنان ترامپ مردم آمریکا بودند که ادعا کرد برجام باعث بیکاری در این کشور و ایجاد رونق در کشورهای دیگر شده است در واقع این بخش بدترین قسمت سخنان ترامپ و تلاشی برای پاسخگویی به رای دهندگان آمریکایی بود. 

وی رژیم صهیونیستی و برخی از اعراب منطقه را دسته دوم از مخاطبان سخنان ترامپ ذکر کرد و افزود: آنچه بر زبان ترامپ آمد بازگویی سخنان نتانیاهو در دو سال اخیر بود از طرفی هم بوی متعفن دلارهای نفتی عربستان کاملا بر ماراتن سخنرانی ترامپ حکفرما بود.
کارشناس مسائل سیاسی ادامه داد: ترامپ به آسانی شرافت و اعتبار نداشته و حیثیت خود را با این دلارها مبادله کرد، به ثمن بخت فروخت و نمونه اش هم همین نام بردن از عبارت جعلی برای خلیج فارس بود.
خامه یار استفاده از عبارت جعلی برای خلیج فارس از سوی رییسان جمهوری آمریکا را در تاریخ آمریکا بی سابقه ذکر و اظهار کرد: استقبال سعودی ها و صهیونیست ها از سخنان ترامپ هم در همین چهارچوب قابل تحلیل وارزیابی است.
وی مخاطب سوم سخنان ترامپ را مردم ایران عنوان کرد که ادبیات دوست مابانه وی با استفاده از عبارت جعلی برای خلیج فارس نقش برآب شد و به تعبیر رهبر معظم انقلاب اسلامی دست چدنی آمریکایی ها که با دستکش مخملی پوشانده شده بود آشکار شد.
خامه یار سخنان ترامپ را زمینه ساز تقویت وحدت و همبستگی در کشور بیان کرد و افزود:در عرصه بین الملل برای نخستین بار در چهار دهه از عمر جمهوری اسلامی ایران اجماعی شکل گرفت که این بار این اجماع به نفع ایران بود.
وی به واکنش بی سابقه مقامات اروپایی به اظهارات جمعه شب ترامپ اشاره کرد و گفت:خلاصه موضع گیری سیاستمداران اروپایی را می توان در واکنش موگرینی به این سخنان دید که گفت برجام یک توافق بین المللی است نه قانون داخلی آمریکا که یک رییس جمهوری اختیار تغییر آن را داشته باشد. 
این کارشناس مسائل منطقه در پاسخ به این سوال که آیا آمریکا توان منزوی کردن جمهوری اسلامی ایران در منطقه را دارد، اظهارکرد: آمریکایی ها در سالیان گذشته بعد از جنگ خلیج فارس اول و دوم که شاید در اوج قدرت بودند و از طرفی ایران به خاطر مشکلات اقتصادی ناشی از دفاع مقدس شاید شرایط نامناسب تری از این زمان داشت ،با همه زور آزمایی و فشاری که خودشان و متحدین آنها آوردند به تعبیر امام راحل هیچ غلطی نتوانستند بکنند.
خامه یار یادآور شد: علاوه بر این اوباما در دوره دوم ریاست جمهوری خود اعلام کرد مشکل منطقه ایران نیست بلکه نابرابری ها و مسایل بزرگی است که در داخل این کشورها وجود دارد ، درحال حاضر که آمریکایی ها به نحو فزاینده و درضعیف ترین موقعیت خود را در همه جهان و منطقه دارند قادر به کاری نخواهند بود.
وی خاطرنشان کرد: برای آمریکایی ها حضور ترامپ در کاخ سفید و ریاست جمهوری وی یک رسوایی است و ما این رسوایی را در افکار عمومی جهان و داخل جامعه آمریکا شاهد هستیم.
معاون سازمان فرهنگ وارتباطات اسلامی تصریح کرد: در شرایط کنونی همه معترفند که آمریکا در ضعیفترین موقعیت خود قراردارد و شکاف در حاکمیت آمریکا وجود دارد و در چنین وضعیتی به هیچ وجه آمریکا قادر به تسلیم ایران نخواهند بود. 
خامه یار تصریح کرد: سپاه پاسداران انقلاب اسلامی خدمت بزرگی به جامعه جهانی کرده و تنها نیروی جهانی و صادق مبارزه با تروریسم در منطقه است و همه با این امر اذعان دارند.
وی ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران که در اوج قدرت قرار دارد به هیچ وجه تسلیم و تحت فشار آمریکا قرار نخواهد گرفت و امروز بالاترین سطح وحدت، همراهی نخبگان و سیاستمداران و جریان های مختلف و متفاوت سیاسی را در داخل کشور مشاهده می کنیم. 
این کارشناس مسائل منطقه همچنین در ارزیابی خود از پاسخ دکتر روحانی رییس جمهوری به اظهارات ترامپ گفت: آقای روحانی مثل همیشه و به زیبایی نمایندگی اخلاق مداری ملت ایران را به نمایش گذاشت و پاسخ بسیار محکم، قاطع ، مستدل و کوبنده ای به بی ادبی های ترامپ داد.
خامه یار همچنین اظهار کرد: با توجه به مصاحبه هایی که با رسانه های منطقه ای و بین المللی داشتم از نزدیک این متانت را از زبان کارشناسان مختلف منطقه و جهان عرب کاملا شاهد بودم و رییس جمهوری به زیبایی و با اخلاق مداری توانستند با طرح پرسش های منطقی یاوه گویی های ترامپ را پاسخ بدهند. 
دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا جمعه شب و باوجود این که آژانس بین المللی انرژی اتمی تاکنون هشت بار پایبندی ایران را به برجام اعلام کرده، با اعلام راهبرد جدید واشنگتن در قبال تهران، پایبندی ایران به توافق هسته ای را تایید نکرد و به رغم تلاش های جامعه جهانی به ویژه اروپا از تایید آن امتناع کرد 
این رویکرد جدید ترامپ با اعتراض شدید بسیاری از کشورها، نهادها و مقامات بین المللی و محافل سیاسی مواجه شده است.
فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بلافاصله در واکنشی قاطعانه به ترامپ اعلام کرد: برجام یک توافق دوجانبه نیست و به هیچ کشوری تعلق ندارد و رئیس جمهور هیچ کشوری نمی‌تواند به آن پایان بدهد.
موگرینی تاکید کرد: جامعه بین المللی و اروپا نمی توانند قبول کنند که یک توافق هسته ای را که کار می کند و نتیجه داده است، منحل کنیم. آژانس بین المللی انرژی اتمی هشت بار تایید کرده که ایران تعهدات خود را انجام داده و هیچ یک از تعهدات مذکور در توافق نقض نشده است.

منبع: ایرنا

خواندن 872 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395