سه شنبه, 25 مهر 1396 ساعت 10:56

اطلاعات تکميلي

  • توقف شهرک سازی با حکم قضایی:

قوه قضاییه به داد اراضی عباس آباد رسید

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصر اقتصاد: سال‌های ابتدایی انقلاب اسلامی ایران که هنوز باغ جهانی عباس‌آباد و کاخ و بناهای متعلق به شاه عباس صفوی در این باغ نه به ثبت ملی رسیده بود و نه ثبت جهانی شده بود، تفرجگاه شاه در قبل از انقلاب در آن سوی دریاچه عباس‌آباد تبدیل به زندانی برای نگهداری برخی مقامات رژیم شاهنشاهی شد.

اراضي جنگلي عباس‌آباد متعلق به سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخيزداري كشور و جزو منابع طبيعي ايران بود و همين سازمان نيز زمين‌هاي عباس‌آباد را براي احداث سوله زندان در همسايگي بناي متعلق به همسرشاه كه از سوي بنياد مستضعفان به سازمان جنگل‌ها منتقل شده‌بود به امانت در اختيار سازمان زندان‌ها قرار داد. سال‌ها بعد كه اين زندان از كاربري افتاد زمين‌هاي به امانت داده شده از سوي منابع طبيعي توسط سازمان زندان‌ها براساس مصوبات مربوط به فروش اموال در اختيار به فروش گذاشته و سرانجام در يك مزايده به مبلغ 2ميليارد تومان در سال 91به فردي حقيقي فروخته شد. او و فرزندش زمين‌ها را تفكيك كردند و چهارم شهريور سال‌جاري در يك آگهي در روزنامه محلي اعلام كردند كه اين زمين‌ها با تغيير كاربري در موقعيتي استثنايي فروخته مي‌شود.
ستار بابایی مدیرکل منابع طبیعی وآبخیزداری استان نه امانی بودن واگذاری را تأیید می کند نه تکذیب! به گفته بزرگ نیا مدیر کل میراث فرهنگی مازندران، دهه هشتاد قوه قضائیه زمین ها را به بخش خصوصی می فروشد! تاریخی که البته توسط نماینده سابق شهر رد می شود و می گوید: بزرگ نیا آن زمان هنوز به میراث فرهنگی نیامده بود.
بزرگ نیا اعتقاد دارد کار باغ جهانی را ماده 34 متعلق به سال 65 خراب می کند. این ماده سند زدن زمین های امانی به نام دستگاه و نهادها را تا قبل از سال 65 مجاز می داند و این وسط کسی صدای اعتراض منابع طبیعی وقت را هم آن طور که او می گوید، نمی شنود. به گفته بابایی البته منابع طبیعی نوشهر کار را به دادگاه می کشاند اما رأی بدوی علیه اداره منابع طبیعی این شهر داده می شود. شکایت به دادگاه تجدید نظر می رود و این بار منابع طبیعی برنده ماجرا می شود اما دیوان عالی کشور به گفته بابایی، رأی تجدید نظر را نقض می کند. بعد از رأی دیوان عالی، امور زندان ها هم اراضی را به «مزایده» می گذارد که در نهایت فردی در مزایده برنده می شود! او امروز در تبلیغات گسترده خود از محدوده 28 هزارمتر مربعی به شهرکی به نام خود یاد می کند! شهرکی در دل جنگل های جهانی عباس آباد با فاصله 50 متری از بنای مخصوص شاه عباس صفوی در دل دریاچه عباس آباد! مالک برای جلب خریدار از تبلیغ درباره منظره عالی و هوای پاک جنگل هم کم نمی گذارد! به گفته بابایی منابع طبیعی برای گرفتن سند جلوی کار این فرد را می گیرد اما او به پشتوانه رأی دیوان عالی کشور برنده می شود و زمین ها به نامش سند می خورد!

مقیمی نماینده سابق بهشهر در همین خصوص نامه ای به مجلس شورای اسلامی و قوه قضاییه می نویسد و رونوشتی نیز برای رئیس کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی می فرستد.

در این نامه آمده است: با وجود تمامی مواد ممنوعه اگرچه اداره زندان تاکنون هیچ گونه مراجعه ای برای تشکیل پرونده در ماده 34 به اداره منابع طبیعی نداشته اما به تازگی اداره موصوف(اداره زندان ها) اقدام به فروش زمین ها به شخص حقیقی از طریق مزایده کرده است.

نامه مقیمی نشان دهنده آن است که 28 هزار مترمربع جنگل بعد از ثبت جهانی باغ عباس آباد به فروش می رسد! این باغ به همراه
8 باغ دیگر در سال 90 به ثبت جهانی رسیده است.

بر همین اساس وی پرونده فروش اين زمين‌ها را در كميسيون اصل 90 مجلس شوراي اسلامي با عنوان زمين‌خواري مطرح کرد اما کمیسیون این طرح را رد کرد.

در همین خصوص روز گذشته حجت الاسلام و المسلمین اسداله جعفری دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان مازندران در گفت وگو با یکی از خبرگزاری ها با تاکید بر اینکه ساخت و ساز غیرمجاز در منطقه عباس آباد شهرستان بهشهر پیگیری می‌شود، افزود: اراضی فوق الذکر با کاربری غیر کشاورزی، بدواً متعلق به اداره زندان بهشهر بوده که طبق مستندات ارائه شده از طریق مزایده به شخصی حقیقی واگذار شد.

وی ادامه داد: مالک اراضی ذکر شده در پی تفکیک و ساخت و ساز مسکونی یا تجاری بوده که با ورود دستگاه قضایی به موضوع از ساخت و ساز غیرمجاز توسط وي جلوگیری به عمل آمده است.

دادستان ساری همچنین گفت: نامبرده متعهد گردید هیچ اقدامی نسبت به تفکیک اراضی و فروش آن انجام نداده و هرگونه اقدامات بعدی از جانب ایشان منوط به دریافت مجوز‌های لازم از دستگا‌های متولی از جمله میراث فرهنگی و دیگر ارگان‌ها با نظارت دادستانی خواهد بود.

اما به نظر می رسد با توجه به این شرایط و در حالی که باغ جهانی عباس آباد در فهرست یونسکو ثبت شده است، باید منتظر باشیم تا این باغ در فهرست در خطر یونسکو جای بگیرد.

خواندن 1210 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395