پنج شنبه, 27 مهر 1396 ساعت 04:21

اطلاعات تکميلي

  • انتقاد مشاور مالیاتی اصناف از عملکرد دولت:

اجرای نادرست قانون فعالان اقتصادی را فراری می دهد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مریم حسینی

عصر اقتصاد: اگر قانون مالیات برارزش افزوده به درستی اجرا شود منبع در آمد خوبی برای دولت است اما به دلیل اجرای نادرست آن شاهد فرارهای مالیاتی از سوی برخی فعالان اقتصادی هستیم."

«محمدرضا جعفریان»مشاور مالیاتی رئیس اتاق اصناف ایران امروز در نشست خبری در محل این اتاق با موضوع مالیات و صندوق های مکانیزه گفت: سازمان امور مالیاتی کشور مکلف به نصب صندوق های مکانیزه فروش است و اتاق اصناف ایران تنها به عنوان همکار، موظف به اولویت بندی اصناف برای نصب این صندوق هاست.

وی در این باره افزود: براساس ماده 171 قانون نظام صنفی، وزارت صنعت، معدن و تجارت با همکاری سازمان امور مالیاتی و اتاق اصناف مکلف به تجهیز اصناف به صندوق های مکانیزه فروش شد.

«جعفریان»با اشاره به اینکه طرح مزبور به منظور شفاف سازی اقتصادی و اخذ مالیات بود اظهار داشت: متاسفانه این طرح به دلیل  نبود زیرساخت های لازم، اینترنت ثابت و توسعه فرهنگی تا سال 1389 محقق نشد و سپس در سال 1394 سازمان امورمالیاتی مکلف به نصب این صندوق ها شد و اتاق اصناف تنها به عنوان همکار، تعیین اولویت اشخاص مشمول را دارد.

مشاور مالیاتی اصناف اظهارداشت: براساس آیین نامه هیات وزیران و به استناد تبصره 2 ماده 169 قانون مالیات های مستقیم، تنها 29 گروه مکلف به نصب این صندوق ها هستند و اتاق اصناف ایران آمادگی این را دارد که بر اساس چارچوب تعیین شده و شرح وظایف، ظرف مدت یک سال صندوق های فروش مکانیزه را نصب کند.

وی درباره هزینه نصب صندوقهای مکانیزه فروش گفت: دولت بابت صندوقهای مکانیزه فروش هزینه ای را از اصناف و فعالان اقتصادی دریافت نمی‌کند بلکه این هزینه در سال اول بعد از اجرای طرح یا سال های بعد از طریق مالیات های اخذ شده توسط دولت و از کسر مالیات فعالان اقتصادی پرداخت می‌شود.

جعفریان با اشاره به فراخوان اتاق اصناف مبنی بر نصب صندوقهای مکانیزه فروش در سالهای گذشته، بیان داشت: در سال های گذشته و براساس فراخوان اتاق اصناف، 29 گروه مکلف به نصب صندوق های مکانیزه فروش شدند که آخرین گروه در سال 1393 اعلام شد و از سال 1394 مکلف به نصب این صندوق ها بودند .

مشاور مالیاتی اصناف در ادامه یادآور شد: در سال 94 ما متهم شدیم که اصناف کشور همکاریهای لازم را برای اجرای صندوقهای مکانیزه فروشگاهی نمی‌کنند در حالیکه مسئولیت ما تنها تعیین اولویت‌ها بود و ما بارها برای اجرای این طرح اعلام آمادگی می‌کردیم اما با این وجود 3 سال مورد هجمه دولت بودیم.

به گفته جعفریان، تاخیر در اجرای طرح صندوق های فروشگاهی متوجه دولت و سازمان مالیاتی است و اصناف آمادگی کامل خود را برای اجرای این طرح اعلام کرده اند.

وی در ادامه همچنین از مذاکره با یک شرکت چینی به منظور تامین صندوقها خبر داد و افزود: اتاق اصناف با یک شرکت چینی برای تأمین صندوق‌های مکانیزه فروش صحبت کرده و این شرکت چینی هم می‌تواند سه میلیون صندوق مکانیزه فروشگاهی را طی یکسال به ما تحویل دهد.

مالیات برارزش افزوده به منظور کنترل مصرف است

جعفریان در ادامه این نشست به قانون مالیات بر ارزش افزوده اشاره کرد و اظهار داشت: سازمان امور مالیاتی از مودیان مالیاتی تقاضای ارائه اسناد و دفاتر فروش پنج سال گذشته را برای اخذ مالیات دارد. در سال‌های گذشته برخی از بنگاه‌ها مکلف به تهیه دفاتر نبوده و  یا اطلاعی از این موضوع نداشته‌اند، بنابراین امسال مشمول جریمه ۵ درصدی درآمد  شده اند.

 مشاور امور مالیاتی اتاق اصناف  با انتقاد از قانون مالیات بر ارزش افزوده که در حال حاضر دغدغه اصناف کشور است اظهارداشت: قانون مالیات بر ارزش افزوده یک قانون آزمایشی است که مصوب خرداد 87 کمیسیون اقتصادی مجلس در اجرای اصل 85 قانون اساسی است و از جمله مشکلات اساسی آن، عدم مرور زمان داشتن این قانون است چرا که به عنوان مثال سازمان امور مالیاتی می‌تواند با مراجعه به یک بنگاه اقتصادی مالیات بر ارزش افزوده چند سال گذشته را همراه با جریمه دریافت کند که این موضوع باید مورد توجه قرار بگیرد.

او با تاکید بر اینکه قانون مالیات بر ارزش افزوده حتما باید زمان داشته باشد گفت: از 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده‌ای که مصرف کننده نهایی باید بپردازد پنج درصد سهم خزانه دولت و یک درصد برای طرح سلامت و سه درصد به حساب شهرداری واریز می‌شود.

مشاور مالیاتی اتاق اصناف به این نکته اشاره کرد که طبق قانون، مالیات بر ارزش افزوده تنها یک بار و از مصرف کننده نهایی باید دریافت شود در حالی که در کشور ما بیش از پنج بار این مالیات دریافت می‌شود.

وی با بیان اینکه مالیات برارزش افزوده به منظور کنترل مصرف است، افزود: این قانون اگر به درستی اجرا شود منبع درآمد خوبی برای دولت است اما به دلیل اجرای نادرست آن شاهد فرارهای مالیاتی از سوی برخی فعالان اقتصادی هستیم.

کسی از اتاق اصناف بازداشت نشده است

وی در پاسخ به سؤال یکی از خبرنگاران مبنی بر اینکه اخیراً در رسانه‌ها گفته شده که دو نفر از مسئولین اتاق اصناف ایران بازداشت شده‌اند، گفت: تا کنون هیچ‌کدام از مسئولین اتاق اصناف ایران و تهران بازداشت نشده‌اند و اگر قرار است کسی را بگیرند. اول باید من را دستگیرکنند که من هم تا به حال بازداشت نشده‌ام و چنین چیزی را هم نشنیده‌ام و خدا را شکر که همه مسئولین اتاق اصناف سر جای خودشان هستند و من از این موضوعی که شما مطرح می‌کنید، اطلاع ندارم.

در پایان یادآور می شود آیین نامه دولت در زمینه چگونگی استفاده از صندوق های مکانیزه فروشگاهی در جلسه هجدهم تیر ماه جاری هیات وزیران به تصویب رسیده و 24 تیر ماه اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهوری آن را برای اجرا ابلاغ کرده است.

در این آیین نامه سامانه صندوق فروش شامل سامانه ای اعم از صندوق فروش یا رایانه یا نرم افزار کاربردی شامل سخت افزار و نرم افزار است که امکان اتصال به سامانه سازمان امور مالیاتی را برای ثبت اطلاعات خرید و فروش کالا و خدمات واحد کسب و کار داشته باشد.دولت در این آیین نامه سازمان امور مالیاتی را مکلف کرده است با همکاری وزارت صنعت، معدن و تجارت و اتاق به تدریج و براساس اولویت، اشخاص مشمول را تعیین و مراتب را حداکثر تا پایان شهریورماه هر سال از طریق درج در یکی از روزنامه های کثیرالانتشار و روزنامه رسمی کشور اعلام کند.

این آیین نامه که به پیشنهاد سازمان امور مالیاتی کشور و همکاری وزارت صنعت، معدن و تجارت و اتاق اصناف ایران و به استناد تبصره 2 ماده 169 قانون مالیات های مستقیم تهیه و تصویب شده است، از ابتدای امسال لازم الاجراست.

خواندن 1468 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395