دوشنبه, 01 آبان 1396 ساعت 02:36

اطلاعات تکميلي

  • کمیت زدایی، عامل رشد کیفی خدمات پس از فروش:

گارانتی های کاغذی و مشتریان بی پناه بازار موبایل

این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

هاتف فرج اللهی

عصراقتصاد: حال که طرح رجیستری اجرا شده است و قاچاق تلفن همراه در ایران متوقف می شود، این که خدمات پس از فروش واقعی به مشتریان ارائه شود، اصلی ترین موضوع می تواند باشد. مساله ای که دغدغه بسیاری از خریداران موبایل است.

کیفیت ارائه خدمات پس از فروش در کشور های دیگر به حدی مهم است که رقابت در این زمینه به شدت موجود است، تا جایی که اکثر خدمات پس از فروش به سمت تعویض کالا رفته است و تعمیر آن دیگر به صورت جدی مطرح نیست.

با توجه به این که برخی از شرکت ها به دلایل سیاسی در ایران به صورت رسمی فعالیت نمی کنند و بر اساس این که تعداد زیادی از تلفن های همراهشان در کشور موجود است، سازمان حمایت از حقوق مصرف کنندگان برای ارائه خدمات به مصرف کنندگان این گوشی ها، به تعدادی شرکت که شرایط لازم را داشتند، مجوز واردات و ارائه خدمات پس از فروش داد.

فرزاد یزدیان کاشانی کارشناس ارشد صنایع مخابراتی و کارشناس حوزه ICT با اشاره به این که برخی از برندها امکان حضور رسمی و اعطای نمایندگی در ایران را به دلیل تحریم‌ ها نداشتند، اظهار داشت: قبل از اجرای طرح رجیستری  بیش از 90 درصد تلفن همراه  به شکل قاچاق به کشور وارد می شد، که واردات قاچاق گوشی ‌های تلفن همراه باعث عدم رعایت حقوق مصرف ‌کننده و گمرک می‌ گردید.

وی در ادامه تصریح کرد: بنابراین براساس اقدام ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز مصوب شده تا شرکت ‌های تولید تلفن همراه که نمی ‌توانند به ایران نمایندگی بدهند اما کالاهای آن‌ ها در حجم فراوانی در کشور مصرف ‌می ‌شود، واردکنندگان آن کالا می ‌توانند ببا مراجعه به سازمان حمایت از مصرف‌ کنندگان و تولید‌کنندگان و اخذ تاییدیه ارایه خدمات پس از فروش به مدت 18 ماه مجوز ثبت سفارش بگیرند. وزارت صنعت، معدن و تجارت برای هیچ شرکتی امتیاز خاصی قائل نشده و واردکنندگان به تعداد نامحدود می ‌توانند مجوز واردات این محصول را دریافت کنند.

همچنین گفتنی است، موبایل کالای سرمایه ‌ای و مصرف مطلق نیست، اما در قانون حمایت از مصرف‌کنندگان لزوم ایجاد نمایندگی برای آن وجود دارد و بر آن تاکید شده است و از آنجا که موبایل در کشور ما تولید داخلی ندارد و امکان دریافت نمایندگی آن هم وجود نداشت، بنابراین این کالا به صورت قاچاق به کشور وارد می ‌شد که با اجرای طرح رجیستری گامی مهم در راستای جلوگیری از ورود قاچاق این کالا به کشور انجام شده است.

اما در این راستا این موضوع مطرح می شود که برخی از برند ها مانند آیفون، نمایندگی های واردات و خدمات پس از فروش بیش از اندازه ای دارند که این مساله می تواند خدمات پس از فروش مطلوب را با اختلال رو به رو کند.

یزدیان کاشانی با بیان اینکه در ماه‌های گذشته بیش از 40 شرکت با تعهد ارائه خدمات پس از فروش اجازه واردات قانونی این کالا را دریافت کرده ‌اند. که البته برخی از این شرکت ها سرمایه اولیه وامکانات و لجستیک مناسبی جهت واردات این برند و ارائه خدمات پس از فروش مطلوب ندارند و با توجه به این که تا مدتی قبل ارز مبادلاتی جهت واردات تلفن همراه به وارد کنندگان قانونی تعلق می گرفت شائبه سو استفاده از ارز مبادلاتی تحت لوای ثبت سفارش برای برخی از این شرکت ها دور از ذهن نیست که از سازمان حمایت از حقوق مصرف کنندگان انتظار می رود با بازنگری دوباره بر عملکرد این شرکت ها گامی مهم و تاثیر گذار در جهت حمایت از حقوق مصرف کنندگان بردارد.

از این رو می توان چنین دریافت که تعدد این شرکت ها می تواند باعث شود گارانتی های کاغذی به وجود بیایند و پس از این که شخصی از این نوع واردات خرید کرد، ممکن است با نبود خدمات پس از فروش مواجه شود. موضوعی که بازار خدمات پس از فروش موبایل را آشفته کرده است.

این در حالی است که برندی مانند سامسونگ که حدود 56درصد بازار موبایل ایران را در دست دارد، تنها توسط چهار شرکت وارد شده و خدمات داده می شود.

وی همچنین در خصوص طرح پیشنهادی خود که خدمات پس از فروش را اعتبار سنجی می کند، گفت: طرح گرید بندی زمان دار شرکت های خدمات پس از فروش تلفن همراه (RTW)، می تواند با درجه بندی ارائه دهندگان خدمات پس از فروش، مصرف کنندگان و کسبه را در انتخاب یک خدمات پس از فروش مطلوب یاری کند.

یزدیان کاشانی ادامه داد: با اجرایی شدن طرح رجیستری تمام گوشی های تلفن همراه باید با گارانتی فروخته شوند و اجرای این طرح می تواند یاری کننده خریداران تلفن همراه باشد تا ارائه دهنده خدمات پس از فروش مطلوبی را انتخاب کنند. علاوه بر این، اجرای چنین طرحی می تواند به واحد های صنفی و فروشنده ها نیز کمک کند، چرا که پس از این که یک محصول فروخته شده با مشکل رو به رو می شود، خریدار به سراغ فروشنده می رود و اگر فروشنده ها اجناسی را که خدمات پس از فروش مناسبی دارند را به فروش برسانند، می توانند با اطمینان خاطر کالای معیوب را در اختیار خدمات دهنده بگذارند و پس از بازیابی به مشتری تحویل دهند و که خود موجب آرامش خاطر کسبه را فراهم می کند و از شکایات  بی مورد و برخورد سلیقه ای با کسبه جلوگیری می شود .

طرح رتبه بندی ارائه دهندگان خدمات پس از فروش را با بررسی چهار پارامتر به انجام می رساند که عبارت اند از: پذیرش، تعمیرگاه، داشتن مجوز های لازم از مراجع ذیصلاح و پرونده های شکایتی موجود.

وی در ادامه گفت: بر اساس بررسی های مطرح شده، یک شرکت خدمات پس از فروش می تواند از سه گرید موجود A ، B و C یکی را کسب کرده و مردم و کسبه  می توانند با توجه به نوع و کیفیت خدمات پس از فروش کالای خود را انتخاب کنند. در نتیجه وجود همچنین گرید بندی دقیقی می تواند خریدار و کسبه را به سمت یک مکان صحیح برای دریافت خدمات پس از فروش مطلوب سوق دهد.

گفتنی است اجرای این طرح می تواند جلوی بسیاری از تخلفات در زمینه خدمات پس از فروش تلفن همراه را بگیرد، چرا که واحد های خدمات دهنده ناگزیرند برای جلب مشتری به دنبال دریافت گرید های بالا بروند و این موضوع باعث می شود ارائه خدمات پس از فروش نامطلوب پس از مدتی برچیده شود که این امر دقیقا در راستای رعایت حقوق مصرف کنندگان و کسبه خواهد بود.

وی افزود بر این اساس می توان دریافت که تعدد مجوز واردات و ارائه خدمات پس از فروش می تواند در تقابل با کیفیت بالای خدمات قرار گیرد. چرا که در حال حاضر برخی از شرکت های دارای مجوز، حتی یک عدد گوشی را هم گارانتی نکرده اند، بر این اساس نمی توان به صورت جدی به آینده خدمات چنین شرکت هایی اعتماد چندان داشت.

 در همین راستا یزدیان کاشانی در خاتمه گفت: یکی از راه هایی که می توان با تکیه بر آن خدمات پس از فروش را به سطح کیفی مطلوب رساند، کمیت زدایی است.

 

 

 

 

 

خواندن 785 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395