پنج شنبه, 04 آبان 1396 ساعت 09:22

ابتکار: سهم اشتغال زنان افزایش می یابد

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

مرضیه صدری

عصراقتصاد: اعضای هیات دولت ظاهرا روزهای شلوغی را به سرمی برند و در حاشیه نشست روز گذشته هیات تعداد کمتری از کابینه در جمع خبرنگاران حضور یافتند.

معاون پارلمانی رئیس جمهور، معاون زنان و خانواده، وزیر آموزشو پرورش و سرپرست وزارت نیرو به سوالات خبرنگاران پاسخ دادند.

معصومه ابتکار معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهور به افزایش سهم زنان در اشتغال به عنوان اولیت های این معاونت اشاره کرد و گفت: با اجرای برنامه هایی که در این خصوص در دست اجراست، سهم زنان در اشتغال افازیش می یابد.

وی در این خصوص ادامه داد: پیگیری سهم زنان روستایی از یک و نیم میلیارد دلار منابع اختصاص داده شده برای اشتغال روستایی نخستین رویکرد افزایش سهم بانوان در اشتغال است و با توجه به زیرساختهای ایجاد شده از سوی وزارت جهاد کشاورزی در صندوق های خُرد زنان روستایی، شرایط خوبی برای اشتغال این زنان فراهم شده است .

وی افزود: علاوه براین در ماده 80 قانون برنامه ششم نیز برای اشتغال زنان سرپرست خانوار منابع خوبی پیش بینی شده است و برهمین اساس طرح آزمایشی که در شهر ری از طریق سازمان بهزیستی و کمیته امداد امام خمینی (ره) اجرا شده بود در سطح فراگیر اجرایی خواهد شد.

ابتکار اضافه کرد : تقویت سطح آموزش و مهارت و توانمندی بانوان برای کارآفرینی زنان در زمینه بنگاه داری از دیگر محورهایی است که برای افزایش سهم زنان در اشتغال دنبال می شود و در این راستا مراکز مردم نهاد و دانشگاهها دوره های آموزشی برگزار می کنند.

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده ابراز امیدواری کرد با اقدامات و برنامه های در دست اجرا پوشش خوبی در زمینه اشتغال زنان سرپرست خانوار انجام شود.

وی تصریح کرد: گزارشهای مرکز امار در مورد اشتغال بیانگر افزایش سهم بانوان در اشتغال طی دو سال گذشته است و این روند رو به رشد ادامه دارد .

جلسه بررسی صلاحیت وزیران پیشنهادی از جلوه های دیگر همراهی دولت با مجلس

با توجه به معرفی دو وزیر باقی مانده کابینه دوازدهم به مجلس و بررسی صلاحیت آنها توسط نمایندگان در یکشنبه آینده، معاون پارلمانی رئیس جمهور شرایط مجلس درباره دو وزیر پیشنهادی را بسیار مثبت ارزیابی کرد.

حسینعلی امیری با اشاره به اینکه هفته گذشته رییس جمهوری وزیران پیشنهادی را به مجلس شورای اسلامی معرفی کرد، گفت: براساس آیین نامه داخلی مجلس، انشاءالله رسیدگی به رای اعتماد به دو وزیر پیشنهادی روز یکشنبه آینده برگزار خواهد شد و پیش بینی می شود که جلسه روز یکشنبه مجلس در بررسی صلاحیت وزیران پیشنهادی یکی از جلوه های دیگر همراهی دولت با مجلس باشد.

وی با اشاره به حضور دو وزیر در فراکسیون های تخصصی خاطر نشان کرد: برنامه ریزی هایی با همکاری و همراهی رییس و هیات رییسه مجلس شورای اسلامی صورت گرفته تا دو وزیر پیشنهادی در فراکسیون ها، کمیسیون های سیاسی، تخصصی، محلی و منطقه ای حضور پیدا کنند که این کار در حال انجام و اجرا است.

امیری درباره شایعه اختلافات در دولت افزود: اعضای دولت همه باهم همدل و همراه هستند و کاملا فضای صمیمی و بردارانه در هیات دولت وجود دارد و هیچگونه اختلاف در بین اعضای دولت نیست و همه با مدیریت رییس جمهوری، دغدغه خدمت و حل مشکلات مردم و نظام جمهوری اسلامی را دارند.

معاون‌ پارلمانی رئیس‌جمهور همچنین در پاسخ به ایلنا از حضور حسن روحانی در جلسه رای اعتماد اردکانیان و غلامی به عنوان وزاری پیشنهادی نیرو و علوم خبر داد.

وی درخصوص آخرین اقدامات صورت گرفته در رابطه با لایحه جامع انتخابات گفت: اقدامات لازم درخصوص پیش‌نویس لایجه جامع انتخابات در کمیسیون سیاسی – دفاعی هیات دولت انجام شده است. این پیش‌نویس در دستورکار است تا در جلسه هیات دولت مطرح و مور بررسی قرار بگیرد.

افزایش بیش از 80هزار مگاوات ظرفیت تولید برق در سال آینده

سرپرست وزارت نیرو که روزهای پایانی خود را در این سمت می گذراند از افزایش ظرفیت تولید برق در تیرماه سال 97 خبر داد و اعلام کرد: با احداث نیروگاه های جدید در کشور این ظرفیت از مرز 80 هزار مگاوات خواهد گذشت.

ستار محمودی همچنین درباره بازسازی نیروگاه های برق فرسوده و بازگشت آنها به مدار تولید با توجه به عبور از فصل گرما گفت: ما با گذر از فصل گرمای تابستان، فرصت تعمیر و نگهداری تاسیسات خود اعم از نیروگاهها و خطوطی که سه ماه و نیم به طور کامل زیر بار سنگین تامین و انتقال انرژی بودند را پیدا می کنیم تا بار دیگر برای فصول گرما و پرمصرف آماده شوند.

به گفته محمودی تاکنون نزدیک حدود 18 هزار مگاوات از ظرفیت نیروگاهی کشور به مرحله تعمیرات فرستاده شده و بخشی از این تجهیزات برگشته است.

وی تصریح کرد: طبق برنامه زمان بندی کار تعمیر و نگهداری تاسیسات انتقال نیرو از اواخر شهریور ماه امسال آغاز شده و تا اردیبهشت ماه سال آینده ادامه دارد.

سرپرست وزارت نیرو با اشاره به ظرفیت اسمی فعلی 77 هزار مگاوات نیروگاهی کشور گفت: با ورود نیروگاه های جدید، ظرفیت تولید برق در تیرماه 1397 از مرز 80 هزار مگاوات خواهد گذشت.

گفت: برای افزایش ظرفیت تولید برق، حدود 3 هزار و 500 مگاوات نیروگاه های جدید، اعم از نیروگاه های حرارتی و تجدیدپذیر در حال احداث است که فاز به فاز و مرحله به مرحله تا قبل از تیرماه سال آینده وارد مدار بهره برداری می شوند.

بارش در حوضه دریاچه ارومیه بسیار است

وی درباره برنامه های این وزارتخانه در موضوع آب نیز با یادآوری مشکل خشکسالی و کم آبی در ایران گفت: هنوز در ماه اول سال آبی جدید هستیم و قضاوت درباره میزان بارندگی ها زود است اما به نظر می رسد حجم بارش ها با سال گذشته تفاوتی نکند.

سرپرست وزارت نیرو ادامه داد: در مناطقی همچون حوضه دریاچه ارومیه میزان نزولات بسیار است اما در کل، تامین آب در کشور نیازمند رعایت اصول مدیریت مصرف است.

محمودی تصریح کرد: اکنون تامین آب شهرها و روستاها متعادل است اما مفهوم آن این نیست که شرایط آبی در تابستان سال آینده نیز به همین شکل خواهد بود زیرا در تابستان هر سال فشارهای جدیدی از نظر افزایش مصرف به منابع آبی وارد می شود.

وی گفت: هم کشش سامانه های انتقال دهنده و توزیع کننده و هم میزان تامین آب مهم است و ما روی این میزان تامین در حال کار هستیم و تعمیر و نگهداری در داخل شبکه های شهری درحال کار است.

سرپرست وزارت نیرو اظهار داشت: در روستاها نیز به دلیل منابع محدود مالی کارها یک مقدار با کندی همراه است و به دنبال سرعت بیشتری به لحاظ تامین منابع مالی هستیم.

تعرض در مدرسه ای در ارومیه تایید نشده است

سید محمد بطحائی وزیر آموزش و پرورش دیگر عضو هیات دولت دوازدهم بود که به میان خبرنگاران آمد و در خصوص حادثه بی‌اخلاقی سرایدار مدرسه‌ای ارومیه گفت: بازرسی به ارومیه رفته است و در کنار مدیر کل استان در حال برسی مطلب هستند و امور را مدیریت می‌کنند.

وی افزود: شب گذشته گزارشی دریافت کرده‌ام که هنوز مراجع رسمی به صورت یک سند این تعرض را تأیید نکرده‌اند.

وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: این اتفاق در سطحی که ابعاد آن پخش شده رخ نداده است البته یک بی‌حرمتی رخ داده است اما در حد تعرضی که شایعه شده اتفاق نیفتاده است و ما هم منتظر نتایج بررسی‌های بیشتر از مراجع ذی صلاح هستیم.

وی ادامه داد: در تماس‌هایی  که با عزیزان این مدرسه داشتم سعی کردم از آنان دلجویی کنم و آرامشی که  لازمه کار معلمی است برگردد تا این عزیزان به کار خودشان ادامه دهند. مقامات قضایی و انتظامی در حال بررسی موضوع هستند و با کوچکترین خطایی که اتفاق افتاده باشد بزرگترین برخورد را خواهند کرد.

بطحایی در خصوص خودکشی دو دانش آموز دختر اصفهانی و رسیدگی آموزش و پروش به این موضوع  عنوان کرد: این موضوع فرادستگاهی است و خیلی مستقیما به آموزش و پروش ارتباطی پیدا نمی‌کند بلکه با بسیاری از دستگاه‌های فرهنگی، اطلاعاتی و  انتظامی و ارتباطی مرتبط می‌شود.

تدوین برنامه‌ برای آشنایی دانش آموزان با خطرات شبکه‌های اجتماعی

بطحائی با اشاره به خطرات دنیای مجازی اظهار داشت: ما در آموزش و پروش که مخاطبان اصلی ما دانش آموزان هستند نسبت به این موضوعات حساس هستیم. برنامه‌هایی را تدوین کردیم تا دانش آموزان با خطرات شبکه‌های اجتماعی آشنا شوند.

وزیر آموزش و پروش تاکید کرد: خانواده‌ها سهم بسزایی دارند، متاسفانه این سهم و نقش، رو به کم‌رنگی رفته و فرزندان خود در این فضا رها کرده‌اند، در یکی دو هفته آینده آموزش‌هایی را برای خانواده‌ها داریم و حضور در آن اجباری است. آنان باید با خطرات فضای مجازی برای فزرندان‌شان آشنا شوند.

نجفی ممنوع التصویر نیست

رئیس سازمان صدا و سیما ممنوع التصویری شهردار تهران را تکذیب کرد.

علی عسگری رئیس سازمان و صدا و سیما در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران در پاسخ به پرسش ایسنا، مبنی بر اینکه آیا محمدعلی نجفی شهردار تهران ممنوع التصویر شده است،‌با رد این موضوع گفت: نه؛ برای چه ایشان باید ممنوع التصویر باشند؟

خواندن 940 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395