یکشنبه, 14 آبان 1396 ساعت 10:17

مرکز بازرگانی آلمان در تهران افتتاح شد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نخستین مرکز بازرگانی آلمان در ایران با هدف تسهیل ورود فعالان اقتصادی دو کشور به بازار یکدیگر زیر نظر اتاق مشترک بازرگانی ایران و آلمان روز پنج شنبه در تهران افتتاح شد.

عصر اقتصاد : امید یراقی رئیس اتاق مشترک ایران و آلمان در مراسم افتتاح این مرکز گفت: پس از تاسیس اتاق مشترک ایران و آلمان شاهد روزهای تلخ و شیرین بسیاری بودیم و تلخ ترین آنها مربوط به دوره تحریم است.

یراقی گفت: این اتاق پل ارتباطی ایران و آلمان بود که در دولت تدبیر و امید، شرایط بهبود یافت و پس از برجام با همراهی بخش اقتصادی سفارت آلمان پذیرای بیش از 50 تاجر آلمانی در ایران بودیم.

رئیس اتاق مشترک ایران و آلمان با اشاره به افتتاح مرکز بازرگانی آلمان گفت: بر این باوریم که آینده این مرکز و روابط ایران و آلمان روشن است و می توانیم با موفقیت در این مسیر گام برداریم.

علی ماجدی سفیر ایران در آلمان نیز با اشاره به این که در سال 2000، آمریکا و اروپا دو هدف روابط اقتصادی آلمان بود، افزود: بعد از آن توجه این کشور به بازارهای چین و هند معطوف شد و در حال حاضر بازار چین به سطحی رسیده که آلمان به دنبال بازارهای جدید است و نگاه آینده این کشور به بازارهای روسیه و خاورمیانه است.

وی با بیان اینکه اقتصاد آلمان صادرات محور است، گفت: بیش از 40 درصد تولید ناخالص داخلی آلمان در زمینه صادرات است به طوری که مازاد تجاری این کشور در سال 2016 به بیش از 250 میلیارد یورو و در سال 2017 به 300 میلیارد یورو رسیده است.

ماجدی اظهار داشت: تولید ملی آلمان دو هدف را دنبال می کند، مورد اول کیفیت تولید که همراه این کیفیت، قیمت ارزان تر نیز مورد توجه است و هدف دوم دسترسی به بازارها و نگهداری دائم آنها و یافتن بازارهای جدید است که این نگاه باعث انتقال تکنولوژی به کشورهایی مستعد شده است.

سفیر ایران در آلمان تصریح کرد: ایران به لحاظ ژئوپلتیک، جمعیت جوان و تحصیلکرده و انرژی ارزان نسبت به همسایگان خود موقعیت خوبی دارد که پس از برجام و سفر وزیر خارجه آلمان به همراه هیات ها و تشکیل 5 کمیسیون مشترک ایران و آلمان پس از 14 سال، بیانگر علاقه این کشور به برقراری رابطه اقتصادی با ایران است.

وی اضافه کرد: طبق آمار از 350 طرح در نظر گرفته شده برای سرمایه گذاری در کشور 83 طرح با ارزش 11.3 میلیارد یورو متعلق به کشور آلمان است که امیدواریم با حل مشکلات پیش رو زمینه اجرای این طرح ها فراهم شود.

ماجدی تاکید کرد: انتخاب ایران به عنوان بازار جدید برای آلمان بسیار حائز اهمیت است چرا که 20 هزار شغل در آلمان مربوط به صادرات به ایران است.

مایکل کلور برشتولد سفیر آلمان در ایران نیز در ادامه این مراسم گفت: آلمان در نهایی شدن برجام و نتیجه بخش‌بودن آن نقش مهمی داشته و برجام دستاوردی است که نباید به مخاطره بیفتد. برای کشور آلمان مهم است که این دستاورد مهم حفظ شود و مردم ایران نتیجه آن را در سفره های خود ببینند.

سفیر آلمان در ایران گفت: این استراتژی جدید آمریکا برای به تاخیر انداختن تصمیم نهایی درباره برجام به منظور ایجاد نگرانی است که این نگرانی برای اقتصاد همچون سم است که باید با این موضوع مقابله کنیم.

وی تصریح کرد: توافق برجام در فضای خوب و  احترام دو طرفه انجام شد و آلمان همیشه حامی احترام متقابل است.

این مقام مسئول تاکید کرد: آلمان در گذشته و آینده توافق هسته ای را حمایت می کند و با تمام قوا برای ادامه آن فعالیت می کند.

وی اظهارداشت: در 2 سال اخیر صادرات آلمان به ایران 15 درصد افزایش یافته است که البته این افزایش صادرات در زمینه کالاهای سرمایه ای و ماشین آلات و کالاهای مورد استفاده در کارخانه ها بوده که تولید ناخالص داخلی را افزایش داده است.

برشتولد با بیان اینکه ایران شریک خوبی برای آلمان است، گفت: علاوه بر مشترکات تاریخی بین دو کشور ایران از پتانسیل خوبی برای برقراری ارتباط با آلمان برخوردار است.

خواندن 1351 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395